Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Profesor metodist: Dincă Venera


Propunător: Stîngaciu Cristina
Clasa: a XI-a A
Data: 21.02.2022
Unitatea de practică: Colegiul Național Pedagogic “Constantin Brătescu”
Clasa: I C
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Subiect: Zambila
Tema plastica: Punctul
Mijloc de realizare: Dactilopictură
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Competență generală: Formarea priceperii de a forma punctului plastic.
Obiective operaționale:
O1: Să identifice materialele necesare pentru realizarea lucrării.
O2: Să observe tehnicile și etapele de lucru demonstrate.
O3: Să verbalizeze ordinea etapelor observate.
O4: Să realizeze peisajul, respectand indicațiile date.
O5: Să participle la aprecierea lucrărilor colegilor și a lucrării proprii.
OA: Cultivarea plăcerii și interesului copiilor pentru realizarea unor lucrari prin
efort propriu.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația,
demonstrația
 Mijloace de învatămant: lucrarea model, acuarele, stimulente
Momentele lecției Obiectiv Activitatea Strategii didactice
e profesorului/elevului Metode si Mijloace de
procedee inv.
1. Momentul -Pregătirea clasei pentru lecție Conversația
organizatoric -Logarea la platforma Google
(3 min.) Classroom
-Așezarea copiilor in bancuțe
si asigurarea liniștii
2. Captarea atenției Se va realiza printr-o poezie : Conversația
(5 min.) Zambila cea bogată
Este foarte încântată
De parfumul ei, se pare,
Și-l trimite-ndepărtare.
Apoi, le voi arăta copiilor
cateva zambile.
3. Anunțarea temei “Copii, haideți să realizăm Conversația
si a obiectivelor astăzi niște zambiluțe,
(2 min.) folosindu-ne de degetele
noastre!”
4. Dirijarea -Prezint copiilor modelul Conversația, Lucrarea
învățării O1 realizat (Anexa 1). Demonstrația, model, hartia
(30 min.) -Cer elevilor să observe cu observația, șablon,
atenție pentru a descrie explicația vopsea,
materialele folosite și modul bețișoare de
de lucru pentru a realiza urechi
O2 tabloul.
-Se prezintă etapele de
realizare a lucrarii:
 Se înmoaie degetul in
tempera
O3
 Se apasă degetul
acoperit de vopsea pe
foaie, langa tulpina
plantei
 Se repeta aceasta tehnica
până la obtinerea planșei
O4 finale.

-Îi întreb pe copii daca au


înțeles, rugandu-i la randul lor
să-mi explice ce au de făcut.
-Voi supraveghea modul în
care lucrează copiii și voi oferi
informații suplimentare unde
este nevoie.
-Pe măsură ce lucrările sunt
gata, vor fi așezate pe tablă
obținandu-se o expoziție.
5. Obținerea “Lucrările sunt foarte Conversația
performanței și frumoase!
asigurarea feed-
back-ului
(3 min.)
6. Evaluarea -Se precizează criteriile pe Conversația Stimulente
lucrărilor O5 baza cărora se realizează
( 5- 7min.) aprecierea si autoaprecierea
lucrărilor:
 Respectarea etapelor
de lucru
 Gradul de finalizare
al lucrarii
 Aspectul estetic
-Împart stimulente

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și