Sunteți pe pagina 1din 7

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA VĂCĂRESCU”, BUCUREȘTI, SECTOR 1

PROIECT DIDACTIC
Şcoala Gimnazialǎ ” Elena Vǎcǎrescu„ București, sector 1
Data: 28.11.2019
Clasa: a II-a A
Aria curriculară: Arte și Tehnologii
Disciplina: Arte Vizuale și Abiltǎți Practice
Unitate tematică: „ Familia, leagănul copilăriei”
Tema: Colaj: „Curcubeul nostru”
Tipul lecţiei: Recapitulare
Durata : 45 minute
Propunător:Profesor pentru învǎțǎmântul primar Marcu Alina-Ionela
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA VĂCĂRESCU”, BUCUREȘTI, SECTOR 1
Scopul lecției:
Dezvoltarea simţului şi abilităţilor practice, a gustului estetic şi a dragostei pentru muncă prin realizarea lucrării propuse.

Competențe generale:
Arte vizuale și abilități practice
Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse.
Discipline integrate:
Muzică și mișcare
Raportarea spontană la muzică prin intermediul propriilor abilităţi creative.
Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.
2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate.

Obiective operaționale:
O1- să recunoască materialele şi tehnicile necesare pentru realizarea compoziţiei; obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii recunosc
materialele și tehnicile necesare pentru realizarea compoziţiei;

O2- să combine materialele şi tehnicile învăţate în realizarea unei compoziţii; obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii combinǎ materialele
şi tehnicile învăţate în realizarea unei compoziţii;

O3 -să respecte ordinea etapelor de lucru; obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii respectǎ ordinea etapelor de lucru;
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA VĂCĂRESCU”, BUCUREȘTI, SECTOR 1
O4 -să asambleze corect, prin lipire, elementele componente în vederea realizării produsului; obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii
asamblezǎ corect, prin lipire, elementele componente în vederea realizării produsului.

Resurse:
Procedurale: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, audiţia;

Materiale: lucrare demonstrativă, hârtie colorată, acuarele, computer, power point, planşă cu etapele de lucru, planşă cu criteriile de evaluare.

Forme de organizare : individual, frontal, proba practicǎ, evaluarea de cǎtre toți colegii.
Bibliografie:
1. Baban, D.M., Poenaru, C., (2011). Proiectul de lecţie între tradiţional şi modern-ghid metodic. Bucureşti: Editura Publishing House.
2. http:// www.didactic.ro
3. M.E.N. .Programa şcolară pentru clasa a II-a , Arte vizuale și abilități practice,. Bucureşti, 2013;
4. Ghid metodic – Abilităţi practice şi educaţie tehnologică, clasele I- IV, Lucian Stan, Steluta Sersea, Ileana Stan;

5. Marin Manolescu-„Curiculum pentru învătământul primar și preșcolar. Teorie și practică.”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2004.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA VĂCĂRESCU”, BUCUREȘTI, SECTOR 1
Scenariul lecției

Nr. Etapele lecției Ob. Unitǎți de conținut Activitatea elevilor Resurse Evaluare
Crt Op.
.

1 Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru buna Pregătirea materialelor


organizatoric desfăşurare a lecţiei. pentru buna desfǎșurare a
(2 min.) lecției.
Pregătirea materialului didactic

2. Se va audia cântecul “ Mândrul curcubeu”. Ascultǎ cu atenție . Tabla


Internet
Captarea atenției Auditia
(5 min.)

3. Anunțarea Se anunţă titlu lecţiei. Asculta explicatiile Observarea


subiectului lecției, a profesorului. comportament
obiectivelor și a Realizarea unui colaj „Curcubeul nostru”. Explicația ului elevilor
planului de
recapitulare Elevii vor realiza un colaj, folosind
tehnica de rupere a hârtiei.
(2 min) Conversația
Se enunţă planul de recapitulare.

Tehnicile de lucru folosite vor fi:

 Ruperea hârtiei colorate

 Lipirea hârtiei colorate


ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA VĂCĂRESCU”, BUCUREȘTI, SECTOR 1
 Pictura

4. Recapitularea, O1 Se prezintă materialele şi tehnicile de lucru Elevii asculta explicatiile conversaţia observarea
sistematizarea cu ajutorul elevilor, care sunt solicitaţi să profesorului , urmăresc comportamen-
unității didactice intuiască modul de realizare a lucrării. etapele de confecționare a tului elevului
( 35 min.) elementelor din colaj.
Se explică etapele de lucru:
O3
1) prezentarea materialelor necesare;
2) stabilirea tehnicilor de lucru; demonstraţia
3) modul de rupere al hârtiei
4) lipirea cu grijă a hârtiei planşa model Fontală
5) pictarea spațiilor albe
Pe tablă sunt prezentate gradat etapele
de lucru.
O3 Sunt solicitaţi 1-2 elevi să repete etapele
de lucru.
Elevii recunosc
Se demonstrează procesul tehnologic:
materialele, urmăresc
 Realizarea elementelor colajului;
 Asamblarea elementelor explicaţiile, observă
componente;
etapele pe care le vor
 Adaugarea unor elemente care vin
respecta în realizarea
să completeze tabloul.
produsului.
Se precizează criteriile de evaluare:
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA VĂCĂRESCU”, BUCUREȘTI, SECTOR 1
1) corectitudinea execuţiei;
2) aspectul îngrijit;
O2 3) gradul de finalizare;
4) originalitatea lucrării.
Se trece la executarea lucrării reluându-
O3 se etapele de realizare.

Se vor supraveghea elevii, acordând


Elevii execută lucrarea. Explicația Individuală
ajutor şi dând explicaţii suplimenatare
individuale.
O4
Elevii îşi vor desfăşura activitatea pe
fond muzical.

Pe parcursul activităţii se reiau unele


explicaţii, se corectează unele greşeli pentru
a evita însuşirea incorectă a depriderilor, se
urmăreşte respectarea etapelor de lucru.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ELENA VĂCĂRESCU”, BUCUREȘTI, SECTOR 1
5. Analiza și Se vor selecta câteva lucrări reuşite Elevii vor face aprecieri Conversaţia orală,
aprecierea lucrărilor care vor fi apreciate de colegi. asupre lucrarilor. . individuală
(5 min) Argumentarea alegerii lucrărilor. Criterii:

finalizare

acurateţe

corectitudine

originalitate

6. Aprecieri / Se vor face aprecieri generale asupra Aculta cu atenție. aprecieri orală,
Încheierea activității modului de lucru şi asupra desfăşurării orei. individuală
(1 min)

S-ar putea să vă placă și