Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială, comuna Ștefești


DATA: 28. 02. 2017
CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Căpraru (Stuparu) Ştefania
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: Lumea magică a basmelor
FORMA DE REALIZARE :activitate integrată
ACTIVITĂŢI INTEGRATE: Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea mediului, Dezvoltare personală
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SUBIECTUL: Măști - tehnica colajului

COMPETENŢE SPECIFICE:

Arte vizuale şi abilităţi practice

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.4.Exprimarea propriilor idei în context cunoscute, manifestând interes pentru comunicare.
Dezvoltare personală

2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;


3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 – să enumere materialele necesare distribuite;


O2– să identifice succesiunea etapelor de lucru;
O3 – să asambleze corect şi estetic părţile componente ale lucrării, având ce suport modelul.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, munca independentă.
b) Material didactic :
- demonstrativ: machetă, lucrarea model, planşa cu etapele procesului tehnologic;
- distributiv: şabloane (măşti), foarfece, lipici, beţişor, instrumente pentru decorat (carioci, creioane colorate, markere,
lipici cu sclipici), floricele, fluturași.
c) Forme de organizare : frontal, individual.
d) Resurse temporale: 35 minute de curs + 10 minute activităţi recreative.
e) Forme de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza produselor activităţii.

BIBLIOGRAFIE:
1. 1. Ioan, Liliana, Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ruse, Clara, Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart
Educațional, Pitești, 2016;
2. M. E. N. – Programa pentru disciplinele: Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Dezvoltare personală,
Arte vizuale şi abilităţi practice, aprobată prin ordinul ministrului nr. nr. 3418/19.03.2013.
Desfăşurarea activităţii

Momentele Competenţe Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace Forme Evaluare


lecţiei specifice Timp procedee de
/Obiective organiza
operaţionale re
1. Moment 1' Asigur unui climat educaţional favorabil. Observarea
organizatoric Verific în ce măsură elevii şi-au pregătit sistematică
materialele de lucru necesare lecţiei.

2.Captarea 1'
Prezint macheta ce înfăţişează povestea Conversaţia Macheta Frontal Observarea
atenţiei audiată. Explicaţia sistematică

3.Reactualizarea C. L. R. 1' Adresez întrebarea: Cum se numea petrecerea Conversaţia Frontal Observarea
cunoştinţelor 1.1, 2.4 la care mergeau personajele?(Carnavalul sistematică
poveștilor) Evaluare
orală

4. Anunţarea Astăzi, la ora de abilităţi practice veţi realiza Conversaţia  Frontal Observarea
1'
temei noi şi a măști pentru carnaval.   sistematică
obiectivelor
operaţionale

5.Dirijarea A.V.A.P. 2' Ce material aţi primit pe băncuţe?(Copiii vor Conversaţia Materialele Frontal Observarea
învăţării 2.2, 2.3. enumera materialul primit.) Explicaţia distribuite Individua sistematică
a) intuirea O1 (şabloane, l Evaluare
materialului lipici, orală
foarfece)

b) prezentarea Voi prezenta modelul, făcând o succintă Conversaţia Modelul Frontal Observarea
A.V.A.P. 1'
modelului 2.2., 2.3
analiză pe bază de criterii simple. Explicaţia (măști) sistematică
O1 (Anexa 1)

c)explicarea şi 3' Pe bănci aveţi toate elementele necesare Conversaţia Planşa cu Frontal Observarea
demonstrarea realizării lucrării. Explicaţia etapele de sistematică
tehnicilor de Voi explica elevilor pas cu pas modul de Exerciţiul lucru
lucru executare al lucrării, având ca suport planşa cu
procesul tehnologic:
A.V.A.P.
- Decupaţi măştile după contur; Conversaţia Frontal Observare
2.2., 2.3
O2
- Lipiţi cele două măşti una peste Explicaţia sistematică
cealaltă/lipiţi petalele de conturul Exerciţiul
coroniţei; Demonstraţia
- Decoraţi masca, din imaginaţie.

6. Executarea 20' Înainte de a trece la realizarea lucrării le cer să Frontal Observarea


lucrării execute diverse exerciţii pentru încălzirea sistematică
musculaturii fine a mâinii (ex.: cântăm la pian,
plouă, tuna etc.)
Spor la lucru!

A.V.A.P Voi urmări realizarea lucrărilor: Conversaţia Materialele Frontal Observarea


2.2, 2.3 - Ajut elevii care întâmpină dificultăţi în Explicaţia necesare Individua sistematică
realizarea modelului; Demonstraţia realizării l
D. P. - Dau indicaţii individuale suplimentare, Exerciţiul lucrării
2.2., 2.3 acolo unde este cazul; Munca
O3 - Atenţionez asupra realizării corecte a independentă
modelului, dacă este cazul.

7. Evaluarea 4' Se vor expune la panou lucrările. Câţiva copii Panou Frontal Analiza
lucrărilor vin şi aleg lucrarea preferată. Se vor face Conversaţia Lucrările Individua produselor
aprecieri în funcţie de corectitudinea realizării Explicaţia copiilor l activităţii
lucrării, de acurateţea şi încadrarea în timp. Exerciţiul

8. Încheierea 1' Voi face aprecieri generale şi individuale cu Frontal Aprecieri


activităţii privire la modul de lucru şi de comportare al Conversaţia Individua verbale
elevilor pe tot parcursul desfăşurării activităţii. Explicaţia l
Copiii se vor îndrepta spre sectorul de joacă.

S-ar putea să vă placă și