Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA
CLASA: a III-a
PROFESOR ÎNV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnoligii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Viața pe pământ
SUBIECTUL LECŢIEI: Colaj FORME GEOMETRICE ÎN NATURĂ
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi și deprinderi
COMPETENȚE SPECIFICE
2.1 Sesizarea semnificatiei unui mesaj visual simplu , exprimat prin colaj care reflecta un context
familiar
2.2 Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici (hârtie, confecții textile, decupare , lipire etc).
2.3 Manifestarea libera a ideilor si trairilor personale , apeland la forme simple de exprimare specifice
artelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
OC 1- să coloreze şi să decupeze corect elementele componente ale lucrării ;
OC 2- să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele componente,
OC 3- să decoreze cât mai original lucrările confecţionate;
Afective:
OA 1 - manifestarea constantă a interesului față de subiectul propus, implicându-se în activitate;
Psihomotorii:
OPM 1 – să utilizeze corespunzător mijloacele și materialele didactice;
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversaţia, demonstratia, explicaţia, turul galeriei.
 Mijloace didactice și materiale didactice: lucrare model, carton, foarfece , lipici , creioane
colorate, carioci, coli albe, ata, tableta grafica, videoproiectorul
 Forme de organizare: frontal, individual
RESURSE: Temporale: 45 de minute
Umane: 15 elevi

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica a comportamentului elevilor,


aprecieri verbale individuale și colective
BIBLIOGRAFIE:
 Radu, D., Perțea, A. (2021). Arte vizuale și abilități practice: manual pentru clasa a III-a,
București: Editura Aramis;
 *** Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE
NR. MOMENTELE OB. CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII EVALUARE
Metode și Materiale și Forme de
CRT. LECȚIEI OP.
procedee mijloace organizare
didactice didactice

1.  Se identifică materialele didactice necesare în Observarea


Moment vederea bunei desfășurări a orei de curs; Frontal sistematică a
organizatoric  Se asigură un ambient care favorizează comporta-
1 min procesul didactic. mentului
 Se organizează colectivul de elevi. elevilor

2. Captarea OC 1  Joc didactic Joc didactic Palete de culori Frontal Eval


atenției OA 1 uare
6 min Identifică culoarea și precizează dacă este culoare orală
binară,culoare primară sau nonculoare. La culorile form
binare precizează din ce culori se formează. ativă

Anunțarea Se anunță subiectul activității si obiectivele urmărite


subiectului și a într-o manieră accesibilă elevilor. Vom nota pe spatele Conversația Frontal
obiectivelor lucrării tema (Forme geometrice in natura , colaj)
Le voi enumera câteva dintre obiectivele urmărite pe
lecției Explicația
parcursul orei: să lucreze cu atenție la realizarea
2 min colajului, să personalizeze lucrarea etc.
 Elevii sunt impartiti in grupe de cate trei .

4. Dirijarea OC1 Intuirea modelului şi a materialului Observarea Frontal


învățării Solicit elevilor: dirijată Lucrare model
25 min - să urmărească modelul; Cartoan Chestionare
- să identifice materialele necesare e orală
- să observe etapele de lucru, demonstraţia, colorate
tehnicile utilizate, să asculte
explicaţiile. Conversația
Coli
albe Observare
Demonstrarea şi explicarea modului de sistematică
OC2 lucru Probă
Foarfec
-lipirea conturului pe carton (elevii vor intuit Explicația a practică
că acesta reprezintă trunchiul ) Demonstrați Observarea
-lipirea altor elemente colorate- material textil Lipici
OC3 a sistematicș
-personalizarea cu elemente din natura
Fixarea
Coli
deprinderilor Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi colorate
de lucru OC4 Supraveghez modul de realizare a lucrărilor,
îndrum, corectez, acord sprijin elevilor care Creioan Individual
întâmpină dificultăţi. e
colorate
Perforat
or
Ata
Videoproiector
5. Obținerea Cer elevilor să aprecieze lucrările după Conversația Lucrările Frontal Observarea
performanței- următoarele criterii: Turul elevilor sistematică
evaluarea - corectitudinea executării; galeriei Aprecieri
OC 5 - aranjarea elementelor;
lucrărilor verbale
- acurateţea lucrării;
realizate de -creativitatea copiilor
OA 1
elevi
10 min

6. Încheierea  La finalul orei se fac aprecieri asupra modului Conversația Frontal Aprecieri
activității de lucru. verbale
1 min
Etapele de realizare a lucrărilor :
1. Intuirea materialelor
2. Conturarea mainii pe foaie alba
3. Decuparea
4. Lipirea elementelor într-o formă proprie pe planşa suport .
5. Decorarea lucrarii/personalizarea cu toate elementele
6. Finisarea lucrării

Criterii de evaluare a lucrărilor elevilor :


1.Respectarea etapelor de lucru corespunzătoare lucrării propuse ( decupare după contur , asamblare , lipire, pictură )
2. Realizarea integrală a lucrării
3. Corectitudinea execuţiei
4. Originalitatea lucrării

S-ar putea să vă placă și