Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Ghimbav


Data: 02.02.2024
Clasa: Pregătitoare B - Clasa exploratorilor
Prof. înv. primar: Bălău Mălina-Andreea
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Călătorind prin Univers
Subiectul: Rachetă- colaj
Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare

Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;
2.5. Exprimarea utilităţii obiectelor realizate prin efort propriu.
Comunicare în limba română

2.3 Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare.

Muzică si mişcare

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1. La finalul activității, elevii vor fi capabili să identifice materialele și instrumentele necesare în vederea realizării
lucrării.
OC2. La finalul activității, elevii vor fi capabili să repovestească etapele de lucru, dacă produsul a fost asamblat în
proporție de 75%.
OC3. La finalul activității, elevii vor fi capabili să exprime părerea despre produsul realizat de ei sau de colegi,
aducând unul sau două argumente.
Psihomotorii:
OP1. În timpul activității, elevii vor fi capabili să asambleze în întregime racheta, respectând etapele de lucru, fără
sprijin din partea învățătorului.

Afective:
OA1. Să dobândească satisfacții în urma rezolvării sarcinilor de instruire.
OA2. Să formuleze judecăți de valoare simple pe parcursul lecției.

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observația, munca independentă, exercițiul, turul galeriei.
 Mijloace de învăţământ: carton albastru, fișe cu elemente, lipici, foarfecă, creioane colorate, carioci.
 Forme de organizare: frontal, individual
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului, aprecieri verbale individuale și globale
 Resurse umane: 24 de elevi
 Resurse temporale: 35 de minute + 10 minute activități în completare
 Resurse spațiale: sala de clasă

Bibliografie:
- Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a,
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
- Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a,
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
- Programa şcolară pentru disciplina MUZICĂ ȘI MIȘCARE, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
- https://www.didactic.ro/materiale-didactice/colaj-universul-avap , accesat în data de 28.01.2024

Anexe:
1. Lucrarea model
2. Fișe de colorat pentru elevii care termină mai repede
Nr. Evenimentele Ob. Conţinutul lecţiei Strategia didactică Evaluare
crt. lecţiei Op. Resurse Forme de
Procedurale Materiale şi Temporale organizare
mijloace
1. Moment conversaţia 1 min. Frontal
Mă voi asigura că toată lumea este în sala
organizatoric Individual
de clasă, aşezat la locul său. Mă voi
ocupa de asigurarea climatului necesar
desfaşurării lecţiei şi pregătirea de către
elevi a celor necesare lecției.

2. Captarea Captarea atenţiei se va realiza prin conversaţia Recompense 2 min. frontal observarea
atenţiei intermediul prezentării recompenselor pe explicaţia sistematică a
care Paxi le-a trimis copiilor. observaţia comportamentului;
aprecieri verbale
3. Anunţarea Anunț obiectivele operaționale şi conversaţia 1 min. frontal aprecieri verbale
subiectului şi subiectul lecţiei: Paxi dorește tare mult să observaţia individual
al obiectivelor păstreze în amintirea lui această explicaţia
experienţă, drept pentru care astăzi la ora
de abilităţi practice vrea să realizăm
rachete cu ajutorul elementelor primite de
el.

4. Demonstraţia OP1 Intuirea modelului şi a materialului conversaţia lucrarea 5 min Frontal observarea
şi execuţia OC1 observaţia model, carton individual sistematică a
Îi voi întreba pe copii cum cred ei că a
model explicaţia albastru, comportamentului,
fost realizat această rachetă. Le voi arăta
recompensele aprecieri verbale
racheta model (anexa 1), menţionându-le
creioane
de asemenea şi materialele de care vom
colorate,
avea nevoie: fișe de colorat, carton
carioci, lipici
Activitate în completare- vom repeta cântecelul Cântecul Planetelor și vom dansa.

Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și