Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.03.2024
Profesor pentru învățământul primar: Dinu Elena Claudia
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr.1 Dragoș Vodă
Clasa: pregătitoare
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învăţare: În grădină
Subiectul: Zebra, Tehnici de lucru folosind hârtia -tăiere, lipire, asamblare
Tipul lecţiei: formarea de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Comunicarea în limba română, Matematică și explorarea mediului
Scopul: formarea deprinderii de a utiliza corect tehnica -tăiere, lipire, asamblare în
vederea realizării unei lucrări
COMPETENȚE GENERALE:
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse
COMPETENȚE SPECIFICE :
1.ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
1.1. Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un
context familiar
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple specifice artelor vizuale
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple

2.COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar inițial și /sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și
cuvintelor din propoziție rostite clar și rar
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple matematice în rezolvarea unor sarcini;
3.MATEMATICA ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
2.1. Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții precise, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesupt, lângă, în
față, în spate, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic
2.2. identificarea unor forme geometrice plane )pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc) ți a unor corpuri geometrice (cub, cuboid, sferă) în
obiecte manipulate de copii și în mediul înconjurător
Obiective operaţionale:

⮚ O1:să identifice răspunsuri la ghicitori;

Obiectivul se consideră realizat dacă elevul raspunde corect la cel puțin o ghictoare din două.

⮚ O2:să identifice materialele și instrumentele necesare pentru realizarea lucrărilor;

Obiectivul se consideră realizat daca elevul identifică cel puțin două elemente din patru.

⮚ O3:să identifice etapele de realizare a unui produs finit;

Obiectivul se consideră realizat dacă elevul identifică cel puțin două etape din patru.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei;
b) Materiale didactice: laptop,foarfece, lipici, creioane colorate, carioci
c) Forme de organizare: frontal, individual;
d) Resurse:

⮚ temporale: 35 min + 15 minute activități recreative

⮚ umane: colectivul de elevi;

Resurse bibliografice:

⮚ Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice -clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a aprobată

prin O.M.3418/19.03.2018

⮚ Adina Achim, Emanuela Patrich, Anca Veronica Tăutu, Caietul lui Pictorici, Iaşi, Editura Sinapsis ;

⮚ https://krokotak.com/2022/03/acupofflowers/
SCENARIUL DIDACTIC
Nr Etapele lecției și Conținutul informațional al lecției Strategia didactică Evaluarea
.cr evenimentele
t.
Activitatea profesorului Metode și Materi Forme de
procedee ale organizare
didacti
ce

1. Moment Se asigură condiţiile necesare pentru buna


organizatoric desfăşurare a orei de Arte vizuale și
abilități practice, se verifică dacă toate
materialele sunt pregătite.

2. Captarea Întâlnirea de dimineață: Conversaţia Frontal Capacitatea


atenţiei elevilor de
-gimnastică de dimineață;
a răspunde
-prezența și salutul elevilor; repede
-împărtășirea cu ceilalți; și corect
completarea calendarului naturii folosind
metoda R.A.I adaptată (răspunde- aruncă-
întreabă).
voi citii o ghicitoare ce pornește motivul
activității.

Ghioceii sunt pe câmpuri,

Randunelele în crânguri,

Copacii înmuguresc,

Pe cine vestesc?

primăvara

Cupe albe, sângerii,

Stau pe lujere înfipte,

Parc-ar fi niște făclii!


Hei, ghicește-le, de le știi!

-laleaua

Atrag roiuri de albine,

Fluturaș pe ele vine-

Cu flori multe, parfumate,

Alb, bleu, roz sunt


colorate.

(Zambilele)
3. Anunţarea Anunț elevii că la ora de Arte vizuale și Conversația frontal Capacitatea
temei şi a abilități practice vor realiza o lucrare ce elevilor de a
obiectivelor reprezintă venire primăverii. recepta
operaționale mesajul
Elevii vor aplica tehnicile cunoscute în transmis.
lucrul cu hârtia (tăiere, decupare, lipire)
pentru a realiza lucrarea - Ceașca cu flori.
4. Dirijarea Intuirea materialelor Conversația Fișa de Frontal Capacitatea
învăţării lucru elevilor de a
Elevii numesc materialele care se găsesc intuit
pe biroul şi vor intui modul cum vor fi
folosite. materialele
Prezentarea și analiza modelului foarfe- folosite

Se va purta o discuție cu privire la modul
de realizare a lucrării, dar și a materialelor
din care este alcătuită. Descrierea lipici
Explicarea şi demonstrarea etapelor de Observarea
lucru: Capacitatea
elevilor de a
Prezint elevilor etapele de realizare a
identifica
lucrării, conform procesului tehnologic
etapele de
(anexa 1)
lucru
Etapa 1 – se decupează după contur
Frontal Capacitatea
elementele respectând conturul;
elevilor de a
Etapa 2 – se lipesc elementele recepționa și a
înțelege
Etapa 3 – se colorează elementele informațiile
transmise.
Etapa 4- se lipesc florile pe cană

Capacitatea
Realizarea lucrării
elevilor de a
realiza
lucrarea
După exerciţiile pentru încălzirea respectând
muşchilor mici ai mâinilor,elevii vor lucra etapele de
sub îndrumarea cadrului didactic, se insistă
asupra folosirii corecte a tehnicilor de lucru.
lucru și
se dau indicaţii individuale şi globale.

Frontal

Exercițiul Individual

Lucrul
individual

5. Obținerea În această etapă se analizează și se Frontal Capacitatea


performanței evaluează lucrările, urmărindu-se elevilor de a
următoarele criterii de evaluare: Observația Lucră- aprecia, în
rile mod obiectiv,
-Lucrarea a fost finalizată; Explicația copii- calitatea şi
lor corectitudinea
-Elementele componente sunt asamblate
corect; produsului
Turul
final al
-Este lucrat corect și curat; galeriei
colegilor.

Se va realiza un tur al galeriei.

6. Asigurarea Voi adresa elevilor următoarele întrebări: Conversația Frontal Capacitatea de


retenției și a a răspunde
transferului -„Ce am realizat astăzi la ora de Arte Individual corect la
vizuale și abilități practice?” întrebările
-„Ce materiale am folosit?” adresate.
Ce simți când ești apreciat pentru munca
ta?
7. Încheierea Voi face aprecieri verbale, individuale și Conversația Frontal Aprecieri
activității colective cu privire la gradul de implicarea verbale
al elevilor în desfășurarea lecției.

Activitate Se propune vizionarea unui filmuleț link Frontal Observarea


recreativă comportament
https://www.youtube.com/watch? ului pe
v=rCPJmfLZC0g parcursul
prezentării
Anexa 1

Proces tehnologic – Zebra

Materiale necesare:

● Foarfecă;

● Lipici;

● Șablon

Etapele de lucru:

Etapa 1 – se decupează după contur elementele respectând conturul;

Etapa 2 – se lipesc elementele pentru formarea cănii

Etapa 3 – se colorează elementele

Etapa 4- se lipesc florile pe cană


Ghioceii sunt pe câmpuri,
Randunelele în crânguri,
Copacii înmuguresc,
Pe cine vestesc?
(Primăvara)

Cupe albe, sângerii,


Stau pe lujere înfipte,
Parc-ar fi niște făclii!
Hei, ghicește-le, de le știi!
-laleaua

Atrag roiuri de albine,


Fluturaș pe ele vine-
Cu flori multe, parfumate,
Alb, bleu, roz sunt colorate.
(Zambilele)

S-ar putea să vă placă și