Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

-Arte vizuale și abilități practice -

Profesor înv. primar, Bulea Gabriela Oana

Aprilie 2019

1
PROIECT DIDACTIC

Data: 11.04.2019
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Moțca

Clasa: a II -a B

Prof.înv.primar: Bulea Gabriela-Oana

Aria curriculară: Tehnologii

Disciplina : Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învăţare: Cea mai frumoasă poveste

Tema: Trasarea după şablon, decuparea după contur, asamblarea si lipirea hârtiei

Subiectul : Colaj – Buburuza – suport de creioane

Tipul lecției: formarea de priceperi și deprinderi


Discipline integrate:

 Comunicare în limba română


 Muzică și mișcare

2
Scopul:

 Cunoașterea și utilizarea unor tehnici de lucru utilizând hârtia.


 Dezvoltarea deprinderilor și abilităţilor practice de lucru în echipă, a gustului estetic, a imaginaţiei şi creativităţii.

COMPETENȚE GENERALE :

1.Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:

1.ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice -
formularea de răspunsuri la întrebări

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual

2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu

3
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nuvelului de vârstă în care se asociază elemente de exprimare vizuală,
muzicală, verbal, kinestezică.

2.COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

3. MUZICĂ ȘI MIȘCARE

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

4.DEZVOLTARE PERSONALĂ

3.1. Identificarea unor de sarcini de lucru simple în contexte variate.

La sfârșitul orei toți elevii vor fi capabili să:


Obiective operaționale:

O1- să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;
O2 : să decupeze după contur elementele componente ale compoziţiei;
O3 : să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele compoziţiei;
O4 : să decoreze cât mai original lucrările confecţionate.
O 5- să cânte, asociind mișcările potrivite cântecului.

4
Strategia didactică:

 Metode și procedeee: conversaţia, expunerea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,observaţia, turul galeriei;


 Forme de organizare: - activitate frontală, individuală, pe grupe

Resurse materiale: colajul model, hârtie colorată, foarfece, lipici, role de hârtie, acuarele

 Resurse temporale: 45 minute

 Forme și tehnici de evaluare: observaţia, evaluarea reciprocă, autoevaluarea, aprecierea verbal,co-evaluarea

 BIBLIOGRAFIE:
 M. Diaconu- „Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV” , Ed.Petrion , Bucureşti , 2001;
 Programa şcolară – clasele I şi a II-a, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Editura Didactica Press, 2004;
 L. Stan.- „ Abilităţi practice- ghid metodologic clasele I- IV”, Ed . Aramis, 2002, Bucureşti

5
Scenariul didactic

Comp Strategii didactice


Etapele
et.
lecției Conţinutul ştiinţific Forme de Evaluare
Metode Resurse
specifi organizare
procedee materiale
ce
1.Moment * Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării Conversația Frontal Capacitatea
organizatoric activităţii de
organizare
* Dispunerea mobilierului în patru grupe şi
organizarea colectivului de elevi în 4 echipe de
lucru

* Pregătirea materialului didactic necesar orei


de arte vizuale și abilități practice.
2.Captarea *Captarea atenției elevilor se va face printr-o Conversația Capacitatea
atenţiei serie de ghicitori. elevilor de
Explicația Ghicitori Frontal
a răspunde
*Li se atrage atenția acestora că inițialele la ghicitori
răspunsurilor ghicitorilor vor forma un cuvânt
surpriză.(BUBURUZA)(Anexa 1)

6
3.Reactualiza CLR Se poartă o discuție despre această insectă. Conversația Frontal Capacitatea
rea 1.1. elevilor de
cunosțințe- -Cunoașteți și o altă denumire pentru a înțelege
CLR
lor buburuză? noțiunile
2.3.
prezentate
-Unde ați întâlnit-o?

-Cum este colorată?


4.Anunţarea CLR Îi voi anunța pe elevi că în această oră vor Conversația Capacitatea
temei și a 1.1. realiza un suport de creioane foarte drăguț, în elevilor de
Frontal
obiectivelor formă de buburuză, a înțelege
Explicația noțiunile
De asemenea, voi prezenta obiectivele lecției în
prezentate
termeni accesbili elevilor.

7
5.Dirijarea  Prezentarea şi intuirea modelului Capacitatea
activităti - se prezintă lucrarea model cu scopul de a elevilor de
Observația
motiva dorința elevilor de a-l confecționa a înțelege
AVAP Frontal noțiunile
„Suport de creioane în formă de buburuză”
1.1. prezentate
Se cere copiilor să precizeze ce materiale s-au
folosit pentru realizarea acestei lucrări. Explicația
AVAP
Modelul va rămâne în câmpul vizual al elevilor Lucrarea
1.3.
pe tot parcursul orei. model
Exercițiul
Realizez corespondența între explicații și
AVAP etapele de lucru care trebuie parcurse.
Capacitatea
2.1.
Observând lucrarea model, stabilesc împreună elevilor de
cu elevii standardele pe care trebuie să le Munca Individual a decupa
îndeplinească lucrările lor. independentă după
AVAP contur și de
2.3. Insist asupra folosirii corecte a tehncilor de Creioane a asambla
lucru (decupare,lipire). colorate părțile
 Explicarea şi demonstrarea tehnicii buburuzei
AVAP de lucru
2.5.  Se decupează elementele componente, Lipici
insistându-se pe faptul că trebuie să fie Individual
AVAP atenţi să decupeze pe linia de contur.
2.6.  Exerciţii pentru încălzirea muşchilor
8
mâinilor Foarfece
Înainte de a se trece la realizarea propriu-zisă a
lucrării, se vor efectua exerciţii pentru
încălzirea musculaturii mici a mâinilor (ex.
Morişca, Cântăm la pian, fluier, Plouă).

 Momentul de executare a lucrării


Se prezintă etapele de executare a lucrării:
-Se pictează cu roșu rola de hârtie
-Se decupează dupa contur aripile buburuzei și
capul acesteia dintr-un cerc, colorându-se
corespunzător
-Se decupează din hârtie și apoi se colorează
petele de pe buburuză și tentaculele acesteia.
-Se aplică lipiciul pe părţile decupate şi se
montează, pe rând, părţile componente ale
insectei, la final adăugând ochișorii.
Se atrage atenţia elevilor să nu ridice lucrările
de pe masă până când lipiciul nu este complet
uscat.
 Realizarea lucrării
Se distribuie elevilor coli de diverse culori cu
părţile componente ale buburuzei pe care le vor
decupa şi le vor îmbina.
Modelul va rămâne în câmpul vizual al elevilor
pe tot parcursul orei.

9
6.Obținerea AVAP Se vor atenționa elevii cu privire la mânuirea Explicația
performan- 2.3. adecvată a instrumentelor (foarfece), a
Capacitatea
ței materialelor de lucru și a etapelor de lucru.
elevilor de
Frontal
Se va interveni cu explicații, încurajări și a înțelege
susținere acolo unde este cazul. Observația noțiunile
prezentate
Se va acorda o mare atenție respectării
etapelor de lucru și corectitudinii acestora,
manipulării corecte a materialelor și a
instrumentelor de lucru.
7.Evaluare AVAP Se prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor: Conversația
2.5 finalizarea lucrării,corectitudinea
Analiza execuţiei,aspectul estetic, originalitatea lucrării;
produsului Sunt urmărite aspectele pozitive,
activității creativitatea și îndemânarea elevilor.
Voi oferi calificative pentru cele mai reușite Lucrările Frontal
AVAP lucrări criterii de analiză privind obținerea copiilor
efectelor estetice dorite: Individual
2.6
- corectitudinea aplicării tehnicilor de lucru
(decuparea corectă după contur, lipirea Turul galeriei
îngrijită, asamblarea corectă)

- acuratețea lucrării

Lucrările finalizate vor fi expuse.


*Activitate transdisciplinară Audiție videoproiect frontal Capacitatea
10
*Se propune elevilor ascultarea cântecelului muzicală or elevilor de
„Mămăruță, Ruță” și se solicită intonarea a audia un
MM refrenului de către elevi. cântec
2.1 *Pentru destinderea copiilor se intonează un
cântec deja cunoscut de aceștia: Hai la joc!
8.Încheierea Se realizează igienizarea spaţiului de lucru.Se Conversația Frontal
activității vor face aprecieri asupra întregii activităţi a
elevilor și asupra esteticii lucrărilor.

11
Etapele de realizare a suportului:

1. Se pictează cu roșu rola de hârtie.

2. Se decupează după contur forma aripilor , capului și petelor de pe buburuză.

3. Se colorează corespunzător elementele componente ale buburuzei.

3. Se lipesc piesele obținute pe rola de hartie.

4 . Se lipesc ochișorii pe capul buburuzei.

12
Anexa 1

GHICITORI

1.Am în curte un stejar cu vârf roșu ca de jar!( Bujorul)

2.Fug de tine și tu musai după mine!( Umbra)

3. Pește nu-i , dar stă în baltă, nici greiere sau pițigoi

Dar e cântăreț de soi!( Broascuța)

4.Vara umblu după miere, iarna dorm să prind putere!( Ursul)

13
5. De cu primăvară, ca săgeata zboară,
Doamna noastră nouă cu codița în două. (Rândunica)

6. O deschidem negreșit dacă ploaia s-a pornit


Și ne apără de ploaie, chiar de curge în șiroaie( Umbrelă)

7. Nu-i pasăre și totuși zboară , dacă ții bine de sfoară!(Zmeul)

8. Am un copac cu patru crengi: una înverzește, a doua rodește, a treia vestejește, iar a patra se usucă.( Anul)

Cuvântul surpiză: BUBURUZA

14

S-ar putea să vă placă și