Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Data:
Clasa: a VI-a A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema generală: Eu și lumea din jurul meu
Unitatea de învățare: Modele în viață
Subiectul: Verbul
Tipul lecţiei: recapitulare-sistematizare
Timp alocat: 50 de minute

Competenţe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competenţe specifice Domenii de conţinut/Conţinuturi


4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice
de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă şi precisă a
Elemente de construcție a comunucării
intenţiilor comunicative
4.2. Aplicarea conştientă a achiziţiilor lexicale şi Verbul. Moduri verbale și timpurile lor:
semantice de bază, din limba română standard, conjunctivul și conditional-optativul.
pentru exprimarea corectă a intenţiei
communicative. Predicatul nominal. Verbul copulativ a fi; numele
predicativ
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru
monitorizarea corectitudinii comunicării, prin
raportarea la normă

Obiective operaționale:

O1: să recunoască modul și timpul verbelor în anumite contexte date; (corelare cu CG 4 și CS 4.1)
O2: să identifice greșelile de exprimare din enunțurile date; (corelare cu CG. 4 și C.S 4.4)
O3: să identifice predicatele nominale din anumite contexte date, urmărind intenția de comunicare (corelare
cu CG 4 și CS 4.2)
O4: să alcătuiască propoziții în care verbul indicat să fie pus la un anumit mod și timp; (corelare cu CG 4 și
CS 4.2)

Activităţi de învăţare:

A1: activități de recunoaștere a modului și timpului verbelor în anumite contexte date ;


(corelare cu O1)
A2: activități de identificare a greșelilor de exprimare din enunțurile date ; (corelare cu O2)
A3: exerciții de identificare a predicatelor nominale din anumite contexte date, urmărind intenția de
comunicare (corelare cu O3)
A4: exerciții de alcătuire de propoziții în care verbul indicat să fie pus la un anumit mod și timp (corelare
cu O4)

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, expunerea, exercițiul, reflecția, explicația.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, în perechi, individuală.

Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală a răspunsurilor, autoevaluarea, tehnica 3/2/1, aprecierea
cu note.

Resurse:
a. umane: 20 de elevi ai clasei a VI-a A
b. materiale / mijloace de învăţământ: catalogul, tabla, marker, manualul, fișe de lucru, caietele
elevilor, săculețul cu bilețele.
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE

1. CHEROIU, Mariana, KUTTESCH, Nicoleta, 2019, Limba și literatura română. Caiet de lucru pe
unități de învățare, clasa a VI-a, București: Editura Booklet.
2. DOBRA, Sofia, 2023, Cartea mea de gramatică: clasa a VI-a , București : Editura Art
Educațional,
3. NOREL, Mariana, BUCURENCIU, Petre, DRAGU, Mihaela, 2018, Limba și literatură română:
manual pentru clasa a VI-a, București : Editura Didactică și pedagogică.
4. PANĂ, Dindelegani, Gabriela (coordonator), 2019, Gramatica limbii române pentru gimnaziu,
București: Editura Univers Enciclopedic Gold.

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a,
Bucureşti, 2017.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUME
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ NTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Metode/


procedee învăţământ organizare a intrumente
activităţii de evaluare
Salutul; Elevii se pregătesc pentru Conversația Catalogul Activitate
1. Moment Asigurarea unui climat începerea orei de limba şi frontală
organizatoric adecvat desfăşurării lecţiei; literatura română.
1’ Notează absențele în catalog,
dacă este cazul.

Verifică înţelegerea Elevii răspund întrebărilor. Expunerea Activitate


cunoştinţelor dobândite de frontală
2.Verificarea,
elevi despre predicatul
reactualizarea,
nominal, respectiv numele Aprecierea
sistematizarea şi
predicativ. Citesc rezolvarea temei și Exercițiul Caietele verbală a
esenţializarea
Verifică, prin sondaj, modul corectează eventualele greșeli. elevilor răspunsurilor
cunoştinţelor
de efectuare a temei pentru Manualul
3’
acasă.

3. Captarea Propune elevilor să găsească Numesc câte un verb pentru a se Conversația Activitate Aprecierea
atenţiei şi câte un verb care să îi prezenta. euristică frontală verbală a
asigurarea definească, după modelul: răspunsurilor
climatului Mă numesc.......și mă
afectiv definește verbul.....
3
5’
4. Anunţarea Notează data şi titlul lecţiei: Ascultă, apoi notează data și Expunerea Tabla Activitate
temei şi a Verbul. Recapitulare titlul lecţiei în caiete. Marker frontală
obiectivelor Prezintă obiectivele Caietele
operaționale operaționale într-o formă elevilor
2` accesibilă elevilor.
5. Dirijarea În cadrul acestei secvențe
procesului de didactice, profesorul valorifică
consolidare a noțiunile dobândite despre
cunoştinţelor/ de verb.
dezvoltare a A1
competenţelor Prezintă elevilor o fișă de Elevii citesc cu atenție Exercițiul Fișă de lucru Activitate Aprecierea
15’ lucru, solicitând rezolvarea propozițiile și rezolvă exercițiile frontală verbală a
unor exerciții de identificare a propuse. răspunsurilor
modului și a timpului unor
verbe, urmărind intenția de
comunicare.
A2
Fișă de lucru Activitate
Propune rezolvarea exercițiul Elevii identifică greșelile și Exercițiul în perechi
2 de pe fișa de lucru, ce rescriu propozițiile corect.
Reflecția
presupune identificarea
greșelilor de exprimare.
A3
Fișă de lucru
Prezintă exercițiul 3 de pe Elevii citesc enunțurile, Exercițiul Activitate
fișă, care constă în precizându-le doar pe cele care frontală
identificarea predicatelor conțin un predicat nominal.
nominale din enunțurile date.
Anexa 1

6 Obţinerea A4 Elevii vor extrage dintr-un săculeț Exercițiu de Săculețul cu Activitate Aprecierea
performanţei Solicită elevilor să alcătuiască un bilețel pe care sunt notate alcătuire bilețele frontală verbală a
10’ propoziții în care verbele verbul, modul și timpul la care răspunsurilor
indicate să fie la un anumit trebuie să fie.

4
mod și timp verbal.

7. Asigurarea Distribuie elevilor o fișă de Elevii rezolvă sarcina după Exercițiul Fișă de Activitate Test formativ
feedbackului evaluare formativă. Explică indicaţiile profesorului. Explicația evaluare individuală
10’ sarcina didactică, precum și formativă
timpul alocat rezolvării.
Prezintă soluţiile sarcinii de Elevii se autoevaluează pe baza Autoevaluare
lucru şi solicită elevilor să se răspunsurilor oferite de profesor,
autoevalueze. calculându-și punctajul obținut.
Anexa 2
8.Intensificarea Profesorul anunță tema pentru Elevii sunt atenți la explicațiile Explicația Manualul Activitate
procesului de acasă, explicând sarcinile de oferite de profesor. frontală
retenţie şi lucru: Notează tema pentru acasă.
transfer Tema 1:Exercițiul 1-
2 Valorificăm- manual, pagina 77,
ce presupune descrierea
camerei, utlizând cât mai multe
predicate nominale.
Tema 2: Exercițiul 2-
Valorificăm-manual, pagina 77,
ce implică lucrul în grup, în
vederea prezentării unei tări.
(prezentările pot fi făcute prin
diferite aplicații, de exemplu
Powerpoint
8. Evaluarea Solicită elevilor să-şi exprime Elevii formulează opinii cu Expunerea Catalogul Activitate Tehnica 3/2/1
activităţii opinia despre activitate, privire la desfășurarea activității frontală
didactice folosind Tehnica 3/2/1 didactice.
2’ 3- noțiuni pe care le-ai Aprecierea
sistematizat cu note
2- idei/ impresii
1-capacitate
(abilitate/deprindere) pe care
ai deprins-o/ dobândit-o în

5
urma activității de azi.
Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie.
Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.

6
Anexa 1

1. Identifică verbele din textul de mai jos, precizând modul și timpul.


Aș îndrăzni să sper că el ar încerca să ne împace, dar n-ar putea să vă scuze pentru gestul vostru.
Ați fi putut să ne anunțați și am fi plecat împreună, dacă ați fi dorit cu adevărat.

2. Corectează greșelile din enunțurile de mai jos.

a. Ea vrea să aibe suces pe plan internațional.


b. Cred că vrei să ști ce s-a întamplat ieri.
c. Ți-ar place să vi la noi în vizită?
d. Nu-mi doresc decât să fi sănatos.
e. Dacă ar fii fost scrisă la timp, cartea s-ar fi publicat.

3. Identifică predicatele nominale din enunțurile de mai jos.

a. Prietenia este sinceritate.


b. Eleva este mândră de rezultatele ei.
c. Vom face o excursie la munte.
d. Carmen este amica mea cea mai bună.
e. Cea mai dificilă materie este fizica.

7
Anexa 2
Evaluare formativă

1. Unește prin săgeți cele două coloane, pentru a identifica modul și timpul verbelor din propozițiile
date:
4x5p=20p
Aș mai vrea o prăjitură.
Unde să mergem în vacanță? Condițional-optativ, timpul prezent
Scriitorul ar fi împlinit astăzi 100 de ani. Conjunctiv, timpul prezent
Să nu mai vorbești deloc! Condițional optativ, timpul perfect
Indicativ, viitor de limbă vorbită

2. Corectează greșelile din enunțurile de mai jos. 5x5p=25p


a. A-ți fi venit la patinoar, dacă nu v-ași fi chemat?
……………………………………………………..

b. Te rog, să nu fi atât de dur cu ei!


…………………………………………………….

c. Ți-ar place să termini mai repede tema?


…………………………………………………….

d. Ași dispărea o jumătate de oră.


………………………………………………….

e. Vreau să ști că te prețuiesc.


.............................................................................

3. Bifează propozițiile în care sunt doar predicate nominale.

o Astăzi sunt cea mai fericită.


o Eu sunt în casă.
o Ceasul este 50 de lei.
o Colega mea fost câștigătoarea marelui premiu.
o Irina este un medic de succes.
o Cărțile recomandate sunt interesante. 20p

8
4. Alcătuiește propoziții în care verbul a fi să fie la : 3x5p= 15p

a. Modul conjunctiv, timpul prezent, persoana II, numărul singular, formă afirmativă
……………………………...…………………………………

b. Modul condițional-optativ, timpul prezent, persoana a I-a, numărul plural, formă negativă
....................................................................................................

c. Modul condițional-optativ, timpul perfect, persoana a I-a, numărul singular, formă afirmativă
...........................................................................................................................

Se acordă 20 de puncte din oficiu

9
Barem de evaluare și notare

1. Se acordă 5 puncte pentru fiecare asociere corectă : aș vrea-condițional-optativ, timpul


prezent; să mergem- conjunctiv, timpul prezent; ar fi împlinit- conditional-optativ, timpul
perfect; să nu vorbești- conjunctiv, timpul prezent 5x5= 20p
2. Se acordă 5 puncte pentru fiecare enunț scris corect 5x5=25 p
Ați fi venit la patinoar, dacă nu v-aș fi chemat?
Te rog, să nu fii atât de dur cu ei!
Ți-ar plăcea să termini mai repede tema?
Aș dispărea o jumătate de oră.
Vreau să știi că te prețuiesc.

3. Se acordă 5 puncte pentru fiecare propoziție în care există un predicat nominal. 4x5p=20p
x Astăzi sunt cea mai fericită.
Eu sunt în casă.
Ceasul este 50 de lei.
x Colega mea fost câștigătoarea marelui premiu.
x Irina este un medic de succes.
x Cărțile recomandate sunt interesante

4. Se acordă 5 puncte pentru fiecare formă verbala corectă integrată într-o propoziție
Să fii, am fi, aș fi fost 3x5=15 p

Se acordă 20 puncte din oficiu.


Total 100 puncte.
Punctajul final se obține prin împărțirea la 10.

10

S-ar putea să vă placă și