Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Data:
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema generală: Orizonturile lumii și ale cunoașterii
Unitatea de învățare: Granițe între lumi
Subiectul: Pronumele posesiv și adjectivul pronominal posesiv
Tipul lecţiei: recapitulare-sistematizare
Timp alocat: 40 de minute

Competenţe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competenţe specifice Domenii de conţinut/Conţinuturi


4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii
române standard pentru înţelegerea şi exprimarea Elemente de construcție a comunicării: Pronumele
clară şi precisă a intenţiilor comunicative posesiv şi adjectivul pronominal posesiv;
complexe;
Elemente de construcție a comunicării: Posibilități
4.3. Aplicarea conştientă a regulilor şi a combinatorii ale pronumelor și ale adjectivelor
convenţiilor ortografice şi ortoepice pentru o pronominale;
comunicare corectă;
4.4. Raportarea conştientă la normă în exprimarea
intenţiei de comunicare, din perspectivă
morfosintactică, fonetică şi lexicală;

Obiective operaționale:

O1: să recunoască diferența dintre un pronume posesiv și un adjectiv pronominal posesiv; ( corelare cu C.G 4 și C.S 4.1)

1
O2: să identifice funcția sintactică și cazul formelor pronominale posesive în anumite contexte date; (corelare C.G 4 Și C.S 4.1)
O3: să alcătuiască propoziții în care pronumele posesiv să îndeplinească diferite funcții sintactice; (corelare cu C.G 4 și C.S 4.1)
O4: să identifice forma corectă a pronumelor posesive, respectiv a adjectivelor pronominale posesive; ( corelare cu C.G. 4 și C.S 4.3, 4.4)

Activităţi de învăţare:

O1: activități de recunoaștere a diferenței dintre un pronume posesiv și un adjectiv pronominal posesiv;
( corelare cu O1)
O2: activități de identificare a funcției sintactice și cazului formlelor pronominale posesive în anumite contexte date; (corelare cu O2)
O3: exerciții de alcătuire de propoziții în care pronumele posesiv să îndeplinească diferite funcții sintactice; (corelare cu O3)
O4: activități de identificare a formei corecte a pronumelor posesive, respectiv a adjectivelor pronominale posesive; ( corelare cu O4)

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, expunerea, exercițiul, jocul didactic (roata aleatoare).

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală a răspunsurilor, chestionarul, autoevaluarea, aprecierea cu note.

Resurse:
a. umane: 27 elevi clasei a VII-a B, cu ritmuri apropiate de învăţare;
b. materiale / mijloace de învăţământ: catalogul electronic (aplicația 24edu) , manualul, fișe de lucru, caietele elevilor, laptop, platforma educațională
Google Classroom- Meet, Forms, aplicația Wordwall.
c. de timp: 40 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: online-Google Meet.

BIBLIOGRAFIE

1. GEORGESCU, Mihaela, IONESCU, Nicoleta, 2019, Gramatică pentru clasa a VII-a, București: Editura Booklet.

2
2. ILIE, Emanuela, 2014, Didactica limbii și literaturii române, Iaşi: Polirom.
3. PAMFIL, Alina, 2003, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, București :Editura Paralela 45.
4. PANĂ, Dindelegani, Gabriela (coordonator), 2019, Gramatica limbii române pentru gimnaziu, București: Editura Univers Enciclopedic Gold.
5. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN, Anca, CORCHEŞ, Horia, 2019, Limba şi literatura română,
manual pentru clasa a VII-a, , Bucureşti: Editura Art Klett.
6. TROFIN, Eliza- Mara (coordonator), 2019, Gramatică. Fișe de lucru, București: Editura Paralela 45.

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, 2017, București.

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUME
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ NTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Metode/


procedee învăţământ organizare a intrumente
activităţii de evaluare
Salutul; Elevii se pregătesc pentru Conversația Catalogul Activitate
1. Moment Asigurarea unui climat începerea orei de limba şi euristică electronic frontală
organizatoric adecvat desfăşurării lecţiei; literatura română.
1’ Notează absențele în catalog
electronic, dacă este cazul,
prin intermediul aplicației
24edu.

Verifică înţelegerea Elevii răspund întrebărilor. Expunerea Caietele Activitate Aprecierea


2.Verificarea, cunoştinţelor dobândite de Exercițiul elevilor frontală verbală a
reactualizarea, elevi despre pronumele și răspunsurilor
sistematizarea şi adjectivul pronominal posesiv.
esenţializarea Verifică, prin sondaj, modul Citesc rezolvarea temei și
cunoştinţelor de efectuare a temei pentru corectează eventualele greșeli.
3’ acasă.
3. Captarea Propune rezolvarea unui joc Răspund cu interes solicitării. Exercițiul Aplicația Activitate Aprecierea
atenţiei şi didactic, Roata aleatoare, Jocul didactic Wordwall frontală verbală a
asigurarea folosind aplicația Wordwall. Roata https:// răspunsurilor
climatului aleatoare wordwall.net/

4
afectiv ro/resource/
4’ 12951232
Laptop

4. Anunţarea Notează data şi titlul lecţiei: Ascultă, apoi notează data și Expunerea Caietele Activitate
temei şi a Pronumele posesiv și titlul lecţiei în caiete. elevilor frontală
obiectivelor adjectivul pronominal Laptop
operaționale posesiv.
2` Prezintă obiectivele
operaționale într-o formă
accesibilă elevilor.
5. Dirijarea În cadrul acestei secvențe
procesului de didactice, profesorul valorifică
consolidare a noțiunile dobândite pronumele
cunoştinţelor/ de posesiv și adjectivul
dezvoltare a pronominal posesiv.
competenţelor A1
10’ Prezintă elevilor o fișă de lucru , Elevii ascultă cu atenție Exercițiul Fișă de lucru Activitate Aprecierea
solicitând rezolvarea unui indicațiile profesorului și rezolvă Caietele frontală verbală a
exercițiu , ce constă în sarcina de lucru. elevilor răspunsurilor
identificarea și distingerea Laptop
pronumelui posesiv de adjectivul
pronominal posesiv.
Anexa 1

A2 Caietele Activitate Aprecierea


Elevii citesc cu atenție Exercițiul elevilor frontală verbală a
Propune elevilor identificarea
funcției sintactice și cazului propozițiile și rezolvă exercițiul Laptop răspunsurilor
formelor pronominale propus.
posesive din următoarele
propoziții:
I-am vizitat pe ai tăi.
Vorbeam despre ai noștri.
Ai mei sunt plecați la mare.
Vine de la ai săi.
Le trimit alor mei o scrisoare.

5
Cărțile de ai voștri merită
citite
Pisica este a mea..
Mama îl cunoaște pe amicul
meu.
Anexa 2
6 Obţinerea A4 *Răspund solicitării. Exercițiul Caietele Activitate Aprecierea
performanţei Solicită elevilor să alcătuiască elevilor frontală verbală a
10’ propoziții în care pronumele răspunsurilor
posesiv să îndeplinească
anumite funcții sintactice.
Anexa 3

A5 Observă propozițiile și răspund


Solicită elevilor să identifice solicitării.
forma corectă a pronumelor
posesive, respectiv a
adjectivelor pronominale
posesive din anumite
propoziții date.
a.Frații noștrii merg la film.
b.A lor mei nu le place muzica
rock.
c.Colegii voștri cântă în corul
școlii.
d.Mama s-a este medic.
e.Alor tăi le-ar prinde bine o
vacanță.
Anexa 4
7. Integrarea Distribuie elevilor un Elevii rezolvă sarcina după Exercițiul Chestionar Activitate Autoevaluare
evaluării de tip chestionar, folosind platforma indicaţiile profesorului. individuală
formativ educaționlă Google Forms,
10’ explică sarcinile de lucru,
precum și timpul alocat
rezolvării subiectelor.
Prezintă soluţiile sarcinii de Elevii se autoevaluează pe baza
lucru şi solicită elevilor să se răspunsurilor oferite de profesor.
autoevalueze.
8.Intensificarea Profesorul anunță tema pentru Elevii sunt atenți la explicațiile Explicația Manual Activitate
6
procesului de acasă, explicând sarcinile de oferite de profesor. frontală
retenţie şi lucru: Notează tema pentru acasă.
transfer Tema 1: Exercițiul 5 din manual
2 de la pagina 137, ce presupune
transcrierea unui enunț,
corectând greșelile ortografice.
Tema 2: Scrie un text de
aproximativ 5-7 rânduri , în care
să arați de ce este important să
vorbești și să scrii corect.
9. Evaluarea Solicită elevilor să precizeze Elevii formulează opinii cu Expunerea Catalogul Activitate Aprecierea
activităţii un aspect pozitiv și unul privire la desfășurarea activității electronic frontală cu note
didactice negativ al lecției. didactice.
1’ Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie.
Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.

7
Anexa 1
1. Subliniază, în textile de mai jos, cu o linie pronumele posesive și cu două linii adjectivele pronominale posesive. Explică alegerea făcută!

a. ,, - Să dau eu liniștea mea pe hatârul nu știu cui!Acuși vă târnuiesc prin casă; să nu se aleagă nimic nici de somnul meu, nici de al vostru!”
Povestea lui Harap-Alb, Ion Creangă

b. ,, Când eram mic, ,, ai mei” erau doar părinții. Mai târziu, ,, ai mei” au devenit și frații, colegii, apoi prietenii cu care încă îmi duc veacul.”
www.traistaurbana.ro
Anexa 2
Identifică funcția sintactică și cazul formelor pronominale posesive din propozițiile următoare, stabilind corespondența.
a. I-am vizitat pe ai tăi. 1. Atribut adjectival, caz acuzativ
b. Vorbeam despre ai noștri. 2. Complement indirect, caz dativ
c. Ai mei sunt plecați la mare. 3. Nume predicativ, caz nominativ
d. Vine de la ai săi. 4. Subiect, caz nominativ
e. Le trimit alor mei o scrisoare. 5. Circumstanțial de loc, caz acuzativ
f. Cărțile de ai voștri merită citite. 6. Complement direct, caz acuzativ
g. Pisica este a mea. 7. Complement prepozițional, caz acuzativ
h. Mama îl cunoaște pe amicul meu. 8. Atribut pronominal prepozițional, caz acuzativ
9. Atribut pronominal genitival, caz genitiv
Anexa 3
1. Alcătuiește propoziții în care formele pronominale posesive date să îndeplinească următoarele funcții sintactice:
a. Ale noastre --------------------subiect
b. Al tău -------------------nume predicativ
c. A mea--------------------------complement direct
d. Ai mei----------------------------atribut adjectival

8
Anexa 4
1.Notează în dreptul fiecărui enunț litera C ( corect) sau I ( Incorect), dacă este sau nu respectată ortografia formelor pronominale posesive:

a. Frații noștrii merg la film.


b. A lor mei nu le place muzica rock.
c. Colegii voștri cântă în corul școlii.
d. Mama s-a este medic.
e. Alor tăi le-ar prinde bine o vacanță

S-ar putea să vă placă și