Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala gimnazială nr.129, Elena Farago, București


Propunător: Pătrășcoiu Richina Mihaela
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a V –a
Subiectul: Conjuncția
Tipul lecţiei: predare – învăţare - evaluare
Timp alocat: 50'
Competenţe generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale, în situații de comunicare
monologată și dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


- utilizarea corectă a părţilor de vorbire neflexibile;
1. Respectarea normelor morfosintactice în
- construirea corectă a unor enunţuri din punct de
propoziţii şi în fraze
vedere sintactic.
- categorii morfologice specifice părţilor de vorbire
2. Sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a
(actualizare şi conţinuturi noi):conjuncția;
categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text
-rolul utilizării categoriilor morfologice şi sintactice
citit.
într-un text.
- părţile de vorbire neflexibile:conjuncția;
3. Utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale
- construirea corectă şi expresivă a unui text din
în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi
punct de vedere sintactic;
de punctuaţie
- ortografierea unor structuri verbale şi nominale.

Competenţe derivate:
C1: Identificarea propozițiilor în frază;
C2:Deosebirea propozițiilor principale de cele secundare;
C3:Definirea conjuncției;
C4: Clasificarea şi structura conjuncțiilor după alcătuire (formă) ;
C5: Identificarea conjuncțiilor în diferite contexte.
C6: Construirea enunţurilor utilizând conjuncții.

Activităţi de învăţare:
A1: exerciții de identificare a conjuncțiilor în enunțurile date;
A2:exerciții de identificare a conjuncțiilor după alcătuire (formă);
A3: exerciții de construire a enunțurilor cu conjuncția și care leagă două părți de propoziție;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, învățarea prin descoperire, exerciţiul, explicaţia;

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea verbală


Resurse:
a. umane: __ de elevi ai clasei a V-a;
b. materiale / mijloace de învăţământ): tabla şi instrumentele de scris, fişe de lucru.
c. de timp: 50 de minute.
Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.
1
Bibliografie:
1.Programe şcolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Bucureşti, 2009;
2. .Alexandru Crişan,Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba română, manual pentru clasa a V-a, Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2014;
3. Ion Popa, Marinela Popa, Limba română pentru gimnaziu (Gramatică, Fonetică, Vocabular, Ortografie şi
Ortoepie), Editura Niculescu, Bucureşti, 2014.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUME
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ NTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de FORME ŞI


de procedee învăţământ organizare INSTRUMENTE
învăţare a activităţii DE EVALUARE
1. Moment * Salutul; Elevii se pregătesc Conversaţia Catalogul Activitate -
organizatoric * Cunoașterea și acomodarea; pentru începerea orei de clasei frontalã
* Notarea absenţelor în catalog; limba şi literatura
1’ * Asigurarea unui climat română.
adecvat desfăşurării lecţiei.
*Propun spre rezolvare un *Elevii completează Conversaţia Activitate Conversaţia
2. Captarea
rebus;(Anexa 1) rebusul individual. euristică Fișa de lucru individuală examinatoare
atenţiei şi
*Solicit elevilor să rezolve (Anexa 1)
asigurarea
rebusul propus și să noteze pe *Elevii notează
climatului
fișă răspunsurile. răspunsurile în fișa de
afectiv
*După completarea acestuia lucru. Conversaţia Activitate
vom corecta împreună *Elevii corectează examinatoare frontală
5’
răspunsurile greșite răspunsurile greșite.
3. Anunţarea * Rezolvarea rebusului duce la * Ascultă, apoi notează Expunerea Tabla Activitate -
temei şi a dezvăluirea titlului lecţiei pe titlul lecţiei în caiete. frontală
competenţelor care îl vom studia împreună Caietele
derivate CONJUNCȚIA elevilor şi
* Anunț elevii că în această instrumentele
1’ lecţie vor învăța o nouă parte de de scris
vorbire .
* Notează la tablă data şi titlul
3
lecţiei: Conjuncția
4. Verificarea, *Solicită elevilor să spună câte * Elevii răspund la Conversaţia Caietele Activitate Conversaţia
reactualizarea, tipuri de părți de vorbire întrebările profesorului. cateheticã elevilor şi frontală examinatoare
sistematizarea cunosc. instrumentele
şi esenţializarea - Câte părți de vorbire știți? de scris
cunoştinţelor - Care sunt părțile de vorbire
5` neflexibile?
- Care sunt definiţiile acestor
părţi de vorbire neflexibile?
5 Dirijarea * Notează pe tablă o serie de *Elevii notează Tabla
procesului de A1 enunțuri: enunțurile în caiete. Activitate
consolidare a Ion și Maria sunt elevi frontală
cunoştinţelor/ conștincioși.
de dezvoltare a Copiii aceștia sunt silitori și
competenţelor respectuoși.
15` Am cumpărat cărți și caiete. * Aprecierea
Elevii silitori și disciplinați verbală a
obțin note mari. Caietele răspunsurilor
*Solicită elevilor să arate ce elevilor şi
cuvinte leagă și în aceste *Elevii răspund Conversaţia instrumentele
enunțuri întrebărilor. examinatoare de scris
Ce descoperim?
Putem să identificăm funcția
sintactică a lui și ? * Observarea
*Notează pe tablă frazele: Activitate sistematică
Mi-a spus că va învăța și că va frontală
desena.
Ei scriu și învață.
Merge unde vrea și când poate. *Elevii identifică
*Solicită elevilor să identifice predicatele și precizează
predicatele. Precizați felul felul propozițiilor.
propozițiilor și prin ce cuvinte
se leagă.
* În urma acestei activități
putem să definim Conjuncția.
*Conjuncția este partea de Activitate
vorbire neflexibilă care leagă individuală
în propoziție două părți de *Elevii noteză definiția
4
propoziție de același fel sau în în caiet.
frază două propoziții de același Conversaţia
fel sau diferite. euristică
* Notez pe tablă următoarea
A2 frază: Aprecierea
Vreau să învăț carte ca să Tabla verbală a
ajung cineva în viață. *Elevii notează fraza în răspunsurilor
*Solicită elevilor să identifice caiete.
conjuncțiile din fraza de mai
sus și să menționeze din câți *Elevii identifică
termeni sunt alcătuite. conjuncțiile.
*Ce observați? *Elevii răspund la
*În urma acestei activități întrebări. Exerciţiu de
putem realiza clasificarea aprofundare
conjuncțiilor după alcătuire
(formă). *Elevii notează
*Notează pe tablă clasificarea clasificarea conjuncțiilor Conversaţia Activitate
conjuncțiilor. în caiete. euristică frontală

Observare
sistematică

6. Obţinerea A3 *Solicită elevilor să alcătuiască * Elevii notează Exerciţiul de Caietele Activitate *Observaţia
performanţei propoziții în care conjuncția și exercițiul și rezolvă aprofundare elevilor şi individuală sistematică
11’ să lege: cerințele. instrumentele
-două elemente ale subiectului de scris
multiplu;
-două elemente ale numelui
predicativ ;
-două complemente
-două atribute

7. Integrarea *Distribuie elevilor câte o fişă *Elevii rezolvă sarcinile


evaluării de tip de lucru care conţine un test după indicaţiile *Aprecierea
formativ formativ şi explică elevilor profesorului. Activitate verbală
5’ modul de rezolvare a sarcinilor. individualã
(Anexa 2) Proba scrisã Fişe de *Observarea
5
* Prezintă soluţiile sarcinilor de *Elevii se autoevaluează evaluare sistematică
lucru şi punctajul oferit pentru pe baza răspunsurilor şi
fiecare răspuns. baremului prezentate de *Autoevaluare
* Verifică punctajele obţinute profesor.
de elevi.
8. Intensificarea * Comunică elevilor tema * Notează tema pentru Explicaţia Fișă de lucru Activitate * Observarea
procesului de pentru acasă. acasă. frontală sistematică
retenţie şi
transfer
2’
9. Evaluarea * Distribuie elevilor câte o fişă * Elevii rezolvă Conversaţia Fișă de lucru Activitate * Aprecierea
activităţii care conţine un test pentru exercițiile fără a avea la frontală verbală, prin
didactice obținerea feedback-ului şi îndemână manualul sau calificative
5’ explică elevilor modul de caietul de notițe.
rezolvare a sarcinilor.
(Anexa 3)
*Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie.
* Notează elevii cu participare
reprezentativă la activitate.

6
...................................................................................................................
.........

Anexa 3

Verificarea
cunoştințelor

 Ce este conjuncția?

...................................................................................................................
...................................................................................................................
...................................................................................................................
...................................................................................................................
............

 Cum se clasifică conjuncția după alcătuire?

...................................................................................................................
...................................................................................................................
...................................................................................................................
...................................................................................................................
............

 Ce părți de propoziție poate să lege conjuncția? Dați exemple.

...................................................................................................................
...................................................................................................................

7
Temă:

Alcătuiți o compunere cu titlul ”Vara” în care să folosiți cât mai multe


conjuncții.

S-ar putea să vă placă și