Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECŢIE

Data:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROFESOR:
CLASA: a I-a
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Timpul. Istoria
SUBIECTUL: Propoziția. Tipuri de propoziții
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare-evaluare
TIMP: 45 min

Competențe specifice: 9, 7
Unități de competență: 9.1, 7.1

Obiective operaționale
O1. Să diferențieze tipurile de propoziții
O2. Sa alcatuiasca diferite tipuri de propoziții, folosind corect semnele ortografice și de punctuație.
O3. Să precizeze felul propozițiilor din contexte date.
O4. Să transforme propozițiile dintr-un tip în altul.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia,exercitiul, problematizarea;


Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală;
Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală;
Resurse:
a. umane: elevi clasa a IX-a;
b. materiale / mijloace de învăţământ:manualul;
c. de timp: 45 de minute.
Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1. Tatiana Cartaleanu ..., Limba română, Manual pentru clasa a XI-a, Editura Știința, Chișinău, 2016;
2. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom.
3. NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediţia a II-a, Bucureşti: EDP R.A.
4. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a
V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45.
5. PĂUN Emil, POTOLEA Dan (coord.),2002, Pedagogie, Iasi: Polirom.

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

FORME ŞI
SECVENŢELE
INSTRUM
INSTRUIRII Activitatea profesorului
CREAREA SITUAŢIILORActivitatea
DE ÎNVĂŢAREelevului Metode/ Mijloace
STRATEGII de Forme de
DIDACTICE ENTE DE
DIDACTICE/ procedee învăţământ organizare a EVALUAR
DURATA activităţii E
1. Moment * Salutul; Elevii se pregătesc pentru
organizatoric * Notarea absenţelor în începerea orei de limba şi
catalog; literatura română
1’ * Asigurarea unui climat
adecvat desfăşurării lecţiei.
2. Captarea * Profesorul va nota pe * Elevii noteaza dialogul Activitate
atenţiei şi tabla un scurt dialog care frontală
asigurarea contine toate tipurile de Conversaţia
climatului afectiv propozitii care se vor euristică
discuta.
5’
3. Anunţarea * Anunţă elevii că în * Ascultă, apoi notează titlul Expunerea Activitate
temei şi a această ora vor discuta lecţiei în caiete. frontală
competenţelor despre notiuni de
derivate propoziție.
* Prezintă obiectivele
1’ operaţionale într-o formă
accesibilă elevilor.
* Notează la tablă data şi
titlul lecţiei: Propoziția.
Tipuri de propoziții
4. Verificarea, *Le cere elevilor sa * Elevii raspund la intrebari, Conversaţia Activitate
reactualizare, identifice predicatele celor noteaza pe caiete. examinatoare frontală
sistematizarea, şi doua propozitii, subiectele,
esenţializarea partile secundare de
cunoştinţelor propozitie si sa precizeze
5` tipul propozitiilor, la tabla.
2
4. Dirijarea Roaga elevii sa citeasca * Elevii citesc textul, apoi Activitate * Aprecierea
procesului de niste propozitii din manual, raspund intrebarilor profesoarei, Conversaţia frontala verbală a
consolidare a apoi sa identifice oral. examinatoare răspunsurilor
cunoştinţelor/ de predicatele, sa precizeze
dezvoltare a prin ce fel de litera este
competenţelor marcat inceputul
15` propozitiei si ce semne de
punctuatie se gasesc la * Elevii raspund la intrebari oral. *
sfarsitul lor. manual Observarea
sistematică
Solicita elevilor sa observe *Elevii, raspunzand la intrebari,
deosebirea de forma intre observa forma propozitiilor *Aprecierea
predicatele primelor doua enuntiative, interogative si verbală a
propozitii si predicatul din exclamative. răspunsurilor
cea de-a treia propozitie. Elevii raspund la intrebari.
Observa dialogul de la
inceputul lectiilor,
precizeaza felul Elevii rezolva exercitiul,
propozitiilor. transformand propozitiile.

Solicita elevilor sa rezolve


exercitiul 5 din manual,
pag 27, in care trebuie sa
precizeze tipul
propozițiilor.
5. Obţinerea Le solicita elevilor sa * Rezolva pe caiete. Explicaţia Activitate
performanţei alcatuiasca propozitii individuala
10’ interogative pentru anumite *Observaţia
propozitii enuntiative. sistematică
Le cere sa rezolve Conversaţia
exercitiul 1, pag 27, in care *Elevii rezolva exercitiul pe examinatoare
trebuie sa sublinieze caiete, individual, apoi vor
predicatele si subiectele. raspunde.
6. Integrarea * Li se cere sa precizeze * Elevii raspund la intrebari Conversaţia Activitate
evaluării de tip definitia comunicarii, sa examinatoare manualul individuala *Aprecierea
formativ alcatuiasca o propozitie verbală
5’ afirmativa, apoi una
negativa de la cea
3
precedenta.

7. Intensificarea * Comunică elevilor tema * Noteaza tema pentru acasă. Explicaţia manualul Activitate *
procesului de pentru acasă: frontală Observarea
retenţie şi T1: exercitiul 7, pag 27, in sistematică
transfer care trebuie sa rescrie un
3’ text, punand semnele
ortografice si de punctuatie
necesare.
T2: Imagineaza-ti o lume
in care oamenii nu ar folosi
propozitii, ci doar cuvinte
insiruite la intamplare. Ce
urmari ar avea acest fapt?

8. Evaluarea * Solicită elevilor să-şi * Elevii exprimă aspectele pozitive Conversaţia Activitate * Aprecierea
activităţii exprime opiniile despre şi aspectele negative ale activităţii, frontală verbală, prin
didactice activitate, folosind metoda tinând cont de obiectivele propuse A, B, C calificative
5’ A, B, C: la inceputul lecţiei.
Am învăţat.... ......
Bine a fost că...........
Cred că......................
*Apreciază global şi
individual aportul elevilor * Apreciere
la lecţie. cu note

S-ar putea să vă placă și