Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 7, Sfânta Maria, Timişoara


Propunător: Agheorghiesei Daniela Mihaela
Data: 26. 5. 2015
Aria curriculară: Limbă şi literatură
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a V-a B
Tema lecţiei: Atributul
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50 de minute

1. COMPETENŢE GENERALE:
 Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

2. COMPETENŢE SPECIFICE: 2.3, 3.4


2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate

3. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Până la finalul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1- să definească atributul;


O2 - să enumere întrebările la care răspunde acesta;
O3 - să dea exemple de substantive cu mai multe atribute;
O4 - să clasifice atributul;
O5 - să identifice atributele dintr-un text;

STRATEGIA DIDACTICĂ: descoperirea inductivă, exerciţiul.


METODE DE PREDARE: metoda ciorchinelui, expunerea, explicaţia.
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE: tabla, fişa de lucru, prezentare Power Point.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal.
TIPURI DE ÎNVĂŢARE: operatorie, inteligibilă, receptiv-reproductivă.
EVALUARE: aprecieri verbale, evaluarea orală.
BIBLIOGRAFIE:
1. Ilie, Marian D. (coord.), Teoria şi metodologia instruirii, Timişoara, Editura Mirton, 2009.
2. Metea, Alexandru, Limba română actuală, Ediţia a II-a integral revizuită şi completată, Deva, Editura Emia, 2010.
3. Sâmihăian, Florentina, Norel, Mariana, Didactica limbii şi literaturii române I, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2005.
4. Sâmihăian, Florentina, Norel, Mariana, Didactica limbii şi literaturii române II, Ministerul Educaţiei şi Cercetării 2006.

Strategia didactică
Evaluare
Conţinutul ştiinţific al lecţiei Metode şi Mijloace Forme de Tipuri de
Etapele lecţiei Ob. procedee de învăţare organizare învăţare
op. didactice
1.Moment -crearea unui climat adecvat activitaţii de individual-
organizatoric predare frontal
(5’) -efectuarea prezenţei culegerea aprecieri
-verificarea temei verbale
2.Reactualizarea Prezentare frontal operatorie
cunoştinţelor Elevii împreună cu profesorul vor Metoda Power Point inteligibilă
(10’) completa o schemă a părţilor de propotiţie. ciorchinelui
Fişa de lucru aprecieri
Elevii împreună cu profesorul vor verbale
rezolva următorul exerciţiu:
 Menţionează ce parte de vorbire sunt Exerciţiul
cuvintele subliniate?
 Precizează la ce întrebare răspunde
fiecare cuvânt subliniat?
 Identifică funcţia sintactică a
cuvintelor subliniate în enunţurile de
mai jos?
 Ce parte de vorbire determină
cuvintele subliniate?

a. Cartea colegului este pe bancă.


b. Sentimentele profunde ale poeţilor îi
emoţionează pe cititori.
c. Împăratul avea trei fii.
d. Brăţara roşie îmi poartă noroc.
e. Cadoul de la tine mi-a plăcut.
f. Mărul lor a înflorit.

3.Anunţarea În lecţia de astăzi vom discuta despre Expunerea frontal


titlului şi a atribut. Vom defini atributul şi vom realiza o
obiectivelor clasificare a acestuia, urmând ca în ultima
urmărite (2’) parte a lecţiei să efectuăm diferite exerciţii.

4. Prezentarea Utilizându-se de răspunsurile elevilor, Explicaţia Prezentare frontal receptiv-


noului conţinut profesorul precizează definiţia atributului, Power Point reproductivă
şi dirijarea întrebările la care răspunde şi realizează
învăţării clasificarea acestuia.
(15')
O1 Atributul este partea secundară de
propoziţie care determină un substantiv sau
un substitut (înlocuitor) al acestuia (pronume
sau numeral cu valoare substantivală).
Exemple:
S At.
Soarele strălucitor ne încălzeşte.

S At.
Prima intrată în teren a fost echipa
O2 României.

O3 Întrebările la care răspunde atributul


O4 sunt:
• care?, ce fel de ?
• al, a, ai, ale cui?
• cât? , câtă?, câţi?, câte?

• Un substantiv poate avea unul sau


mai multe atribute.
Afară strălucea un soare tânăr, auriu.

Clasificarea atributului:
 Atribut adjectival
 Atributul substantival
-atribut substantival genitival
-atribut substantival prepoziţional
 Atributul pronominal
-atribut pronominal genitival
-atribut pronominal prepoziţional
5.Intensificarea O5 Elevii vor primi o fişă de lucru. Aceştia Exerciţiul Fişa de lucru individual operatorie răspunsuri
transferului au sarcina de a identifica atributele dintr-un scrise
(15’) text precizând, întrebarea utilizată şi cazul. În Prezentare
următorul exerciţiu, elevii sunt solicitaţi să Power Point
alcătuiască enunţuri în care să utilizeze aprecieri
atribute exprimate prin diferite părţi de verbale
vorbire.

6.Încheierea -precizarea temei pentru acasă: pag. 285, în Prezentare frontal


activităţii manual, liniuţa de la Observaţi! Power Point
(3') manualul
Fişă de lucru
Întrebări:
 Care sunt întrebările pe care le folosim pentru a obţine drept răspunsuri atributele subliniate?
 Prin ce parte de vorbire sunt exprimate atributele subliniate?
 Unde se află atributele faţă de cuvântul determinat (înainte sau după el)?
 Câte atribute poate avea un substantiv?
 La ce grad de comparaţie sunt adjectivele din primul şi ultimul enunţ?

Ex.1. Subliniaţi atributele adjectivale şi analizaţi părţile de vorbire prin care sunt exprimate.

Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,


Lungi troiene călătoare adunate-n cer grămadă;
Fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi,
(Vasile Alecsandri, Iarna)

S-ar putea să vă placă și