Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a VI-a
Disciplina: Lectura și abilitățile de viață
Profesor: Huțanu Andreea-Iuliana
Școala: Școala Nr. 1 Bunești- Averești
Domeniu: Comunicare și Lectură
Titlul lecției: Enciclopedia Zmeilor de Mircea Cărtărescu
Categoria lecției: Formare de deprinderi și abilități
Competențe generale:
1. Receptarea textului literar și nonliterar din perspectiva abilităților de viață.
2. Utilizarea lecturii în vederea dezvoltării personale.

Competențe Specifice:
1.1 Citirea unor texte diferite care abordează problematica abilităților de viață

1.2 Observarea comportamentului personajelor literare/ a persoanelor în vederea identificării


abilității de viață absente sau dobândite
2.1 Identificarea rolului lecturii în dezvoltarea personală

Obiective:
 Să citească corect și expresic textul;
 Să realizeze legături între informații;
 Să explice titlul operei, prezentând argumente credibile;

Strategia didactică:
 Metode și procedee: lectura expresivă, conversația
 Forme de organizare: frontală și individuală
 Resurse educaționale: timpul – 50 de minute, capacitățile normale de receptare și de redare
ale elevilor
 Mijloace de învățare: tabla, fragmentul suport, fișele de lucru
 Bibliografie: - Enciclopedia Zmeilor de Mircea Cărtărescu;
- Programa școlară;
- Didactica limbii și literaturii române, Ema Ilie, Iași, Polirom, 2014;
Desfășurarea lecției
Evocarea
În prima parte a orei, elevii vor realiza lectura expresivă a textlui și vor clarifica eventualele
neclarități cu privire la anumite cuvinte din text. De asemenea, profesorul va anunța subiectul
lecției și obiectivele care vor fi atinse la sfârșitul aactivității.

Realizarea sensului
După ce au citit elevii, pentru a le verifica capacitatea de înțelegere a textului, vor completa
tabelul, respectând ceea ce le cere cerința, vor completa cu semnul „√” ( dacă ceva din ce au citit
confirmă ceea ce știau sau credeau că știu), „-” (dacă o anumită informație pe care a citit-o
contrazice sau diferă de ceea ce știu), „+” (dacă o informație pe care a întâlnit-o este nouă pentru
el/ea) și „?” (dacă vor găsi informații care i se par confuze sau dacă dorește să știe mai mult despre
un anumit lucru). Când au terminat de lucrat, răspunsurile vor fi verificate.

Reflecția
Elevii vor primi o fișă de lucru în care vor rezolva diverse exerciții.

S-ar putea să vă placă și