Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

IPLT Alexandru cel Bun


PROFESOR: Blînda Paula
CLASA: a VIII-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECT: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Scene din viaţa de ieri şi de azi
TITLUL LECŢIEI: Limbă și comunicare - Exprimarea orală. Dialogul
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare - evaluare

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
2. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare;
3. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


1.4 Redactarea unor texte diverse; - relatarea unei experiențe personale,
povestirea;
1.5 Utilizarea corectă și adecvată a formelor exprimării orale - reguli și tehnici de construire a
și scrise în diverse situații de comunicare; dialogului (conversaţie, discuţie
argumentativă);
- rolul elementelor verbale, paraverbale
și nonverbale în comunicarea orală;
2.5 Compararea trăsăturilor definitorii ale comunicării în texte - reacțiile receptorului ( ascultătorului)
ficționale și nonficţionale.

COMPETENŢE DERIVATE :
C1: definirea dialogului ca principală formă de comunicare în societate;(corelare cu c.s.1.4 şi1.5);
C2: identificarea regulilor unui dialog eficient; (corelare cu c.s.1.5);
C3: exersarea regulilor dialogului în producerea de mesaje orale şi scrise; (corelare cu c.s.1.5. şi c.s. 2.5);
C4: realizarea unor conversaţii cotidiene, având în vedere elementele caracteristice.(corelare cu c.s.1.4 şi 1.5).

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
A 1: construirea definiţiei dialogului;
A 2: activitate de identificare a regulilor de construire a unui dialog eficient;
A 3: aplicarea regulilor dialogului prin realizarea unui exerciţiu de conversaţie cotidiană;
A 4: exersarea tehnicilor de respectare a principiilor cooperării şi politeţii într-un dialog.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE


SECVENŢEL
FORME ŞI
E INSTRUIRII
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE INSTRUMENTE
DIDACTICE/ DE EVALUARE
DURATA

Forme de
Metode / Mijloace de
organizare a
Procedee învăţământ
activităţii
* Salutul; Se pregătesc pentru
1. Moment * Notarea absenţelor în catalog; începerea orei de
organizatoric * Asigurarea unui climat adecvat limba şi literatura
desfăşurării lecţiei. română.
1’

* Propune elevilor să vizioneze


2. Captarea
două secvențe din comedia „D-ale Vizionează secvenţa
atenţiei şi
carnavalului”, de I.L.Caragiale şi din comedie şi Conversaţia Film
asigurarea
din piesa „Iona” de Marin răspund la întrebarea Explicaţia Videoproiec- Activitate
climatului
Sorescu, apoi solicită elevilor să profesorului. tor frontală
afectiv
specifice în care secvenţă este
prezentă o situaţie dialogată şi în
5’
care una monologată.
A1 *Cadrul didactic adresează o A1 Răspund la
serie de întrebări elevilor pentru a întrebările adresate de
actualiza ideile – ancoră: Ce se profesor.
poate transmite prin comunicare?
Care sunt factorii implicaţi într-o Conversaţia Apreciere
situaţie de comunicare? Prin ce euristică verbală
mijloace se poate comunica? Din Activitate
3.Reactualizarea ce elemente poate fi constituit un frontală
cunoştinţelor mesaj?
4’ *Profesorul integrează în acest
moment al lecţiei tema pentru *Un elev prezintă
acasă, solicitând elevilor să tema pe care a avut-o
prezinte textele create. de efectuat. Caietele
(Imaginează-ți un dialog în elevilor
care interlocutorul tău este Tema pentru
vedeta preferată.) Activitate acasă
frontală
* Anunţă titlul lecţiei.
4. Anunţarea
* Prezintă competenţele derivate,
temei şi a
scrise pe flipchart, într-o formă Ascultă şi notează Activitate
competenţelor
accesibilă elevilor. titlul lecţiei în caiete. Expunerea frontală
derivate
* Notează pe tablă data şi titlul
lecţiei: Limbă și comunicare -
1’
Dialogul
5. Prezentarea A2 *Profesorul va prezenta
sarcinilor de elevilor modalităţile de lucru, A2 Ascultă
învăţare/ organizând grupele ( 6 grupe de indicaţiile date de
dezvoltare a elevi cu ritm de învăţare apropiat), cadrul didactic. Observarea
competentelor repartizând fişele de lucru cu itemi fişe de lucru Activitate sistematică
20’ diferiţi, oferind indicaţii asupra frontală
modului în care vor fi rezolvate Primesc fişele cu Conversaţia
sarcinile didactice (Anexa 1), sarcinile didactice euristică
precizând şi timpul aferent. lucrând în echipe.
*Monitorizează permanent
activitatea fiecărei grupe de elevi, Rezolvă sarcinile
îi îndrumă pentru a se asigura că primite.
Liderul fiecărui grup *Aprecierea
s-au transmis corect informaţiile.
oferă rezultatele verbală
*Cadrul didactic va anunța că lucrului pe grupe. Exerciţiul
enunțurile notate ca având valoare
de adevăr reprezintă chiar regulile Activitate
Metoda pe grupe
dialogului şi, împreună cu elevii, Notează în caiete ciorchinelui
realizează ciorchinele, oferind regulile dialogului și
informaţii suplimentare. sunt atenți la
*Totodată se desprind şi regulile explicațiile
unei ascultări active ( să asculte cu profesorului.
interes; să nu întrerupă Lucrul pe
echipe
interlocutorul; să nu dea semne de
nerăbdare; să urmărească atent
cele trei niveluri ale comunicării:
verbal, nonverbal și paraverbal).
Activitate
pe grupe
A1*Elevii enumeră Învăţarea
caracteristici ale prin
A1*Împreună cu elevii va defini dialogului şi descoperire
dialogul, ca mod de comunicare formulează definiţia
orală. cu ajutorul
profesorului. Notează
definiția dialogului.
Caietul Aprecierea
elevului verbală

Expunerea Activitate
frontală

6. Atingerea A3* Solicită elevilor să lucreze în A3*Elevii solicitaţi


performanţei şi perechi pentru a realiza un dialog expun dialogul. flipchart
asigurarea care să ilustreze următoarea Observarea
feedbackului situaţie: imaginaţi-vă că trebuie sistematică
10’ să-l rugaţi pe directorul liceului Activitate
vostru să vă permită organizarea Exerciţiul individuală
unei petreceri în şcoală.

A4 *Ceilalţi elevi vor primi o fișă A4* Elevii exersează


de observare în care vor consemna ascultarea activă şi
modul în care se desfăşoară evaluează gradul de
dialogul. Se vor folosi respectare a regulilor
calificativele: + pentru foarte bine; dialogului.
- pentru slab; 0 pentru mediu/
potrivit. * (Anexa 2)
7. Integrarea Utilizează metoda 3, 2, 1: Notează şi prezintă
evaluării de tip 3 idei reţinute (Ce am aflat?) informaţiile solicitate.
formativ 2 deprinderi formate (Ce am Fişe de lucru Activitate Metoda
5’ exersat?) individuală 3, 2, 1
1 opinie despre temă.
* Comunică elevilor tema pentru
acasă(la alegere):
T1: Alege trei formule (de iniţiere, Notează tema pentru Explicaţia Activitate
8. Intensificarea
de menţinere şi de încheiere a acasă. frontală
procesului de
unui dialog)cu ajutorul cărora să Schema
retenţie şi
redactezi un dialog de 10 – 15 lecţiei
transfer
replici.
T2: Redactează un dialog, de 10 –
2’
15 replici, între tine şi doamna
dirigintă în care o rogi să te
învoiască de la şcoală.
Solicită elevilor să formuleze un * Elevii formulează Activitate
aspect negativ şi unul pozitiv al aprecieri cu privire la frontală Aprecierea
9. Evaluarea
activităţii. desfăşurarea Conversaţia verbală, prin
activităţii
*Apreciază global şi individual activităţii didactice. calificative
didactice
aportul elevilor la lecţie.
2’
* Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.

1. Interlocutorul trebuie ascultat cu


atenţie până termină ideea.

2. Intervenţii se pot face


numai după ce interlocutorul
termină, sau dacă va solicita.
5. Când se doreşte
intervenţia în discuţie,
interlocutorii trebuie
atenţionaţi prin semne
3. Nu vorbi în acelaşi
timp cu interlocutorul.

6. Dialogul presupune şi
folosirea unor formule de 4. Nu folosi replici prea 1.Ascultă cu
iniţiere care sunt identificate lungi, pentru a putea fi interes.
uneori cu formulele de salut înţelese corect.
sau cu unele enunţuri ce
marchează intenţia de
comunicare: ce mai faci; chiar Regulile
2.Nu întrerupe
nu mai ştiu nimic despre voi;
unui dialog Dialogul Regulile
ascultătorului(auditoriului) interlocutorul.
eficient
7. Formulele de menţinere
sunt aşezate de obicei după un
9.Este bine să îmbini elementele
număr de replici şi au rolul de a verbale cu cele nonverbale și 3.Nu da semne de
sprijini efortul de comunicare paraverbale şi să menţii contactul nerăbdare.
al interlocutorilor, de a vizual cu interlocutorul.
dinamiza o conversaţie:
interesant; mai e ceva; aş
adăuga; poate ar fi mai bine 8. Formulele de încheiere marchează
4.Fii atent la elementele
momentul de sfârşit al unei
verbale, nonverbale,
comunicări, când interlocutorii cred că
paraverbale.
subiectul abordat a fost suficient
dezbătut: ne mai vedem; la revedere;
Fişa 1
Grupa a VI-a

FIŞĂ DE LUCRU

1. Uneşte cu o linie formula de iniţiere a unei conversaţii, din prima coloană, cu formula de încheiere potrivită, din
a doua coloană.

Salut! Mulţumesc, am înţeles!

Nu te supăra, spune-mi te rog,


unde este Liceul Tehnologic
Nucet. Te pup!

Ce faci, domnule? De ce nu eşti


atent? Să fii mai atent altă dată!
Fişa 2

FIŞĂ DE LUCRU

Tema conversaţiei: imaginaţi-vă că trebuie să-l rugaţi pe directorul liceului vostru să vă permită organizarea unei petreceri în şcoală.

Fişa de observaţie:

Elemente caracteristice conversaţiei Partener 1 Partener 2


Interesul faţă de ceea ce comunică partenerul

Participarea efectivă(activă) la dialog

Formularea unor replici potrivite ca lungime (astfel încât niciunul dintre


parteneri să nu acapareze discuţia)

Exprimarea clară şi coerentă a opiniilor

Neîntreruperea partenerilor( răbdarea de-a asculta)

Capacitatea de-a înţelege şi de-a continua ideea din replica anterioară

Notă: Observaţi şi consemnaţi în fişă modul în care se desfăşoară dialogul. Folosiţi calificativele: + pentru foarte bine; - pentru
foarte slab; 0 pentru mediu/ potrivit.

S-ar putea să vă placă și