Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Profesor:
Data:
Clasa: a VIII-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema generală: Reflecții asupra lumii
Unitatea de învățare: Ce este adevărul?
Subiectul: Realizări propoziționale ale unor funcții sintactice: Circumstanțiala de mod
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Timp alocat: 50 de minute

Competenţe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competenţe specifice Domenii de conţinut/Conţinuturi


4.1. Folosirea achizițiilor privind structuri
morfosintactice complexe ale limbii române
literare, pentru înţelegere corectă şi exprimare Elemente de construcție a comunicării
nuanţată a intenţiilor comunicative; Realizări propoziționale ale unor funcții sintactice:
4.2. Aplicarea achiziţiilor lingvistice pentru circumstanțiala de mod;
înţelegerea şi producerea unor texte diverse.

Obiective operaționale
O1: să realizeze expansiunea circumstațialelor de mod în propoziție subordonată corespunzătoare (corelare
cu C.S 4.2);
O2: să definească propoziția circumstanțială de mod; ( corelare cu C.S 4.2)
O3: să identifice elementele regente ale propoziției circumstanțiale de mod (corelare cu C.S 4.1);
O4: să precizeze elementele de relație specifice propoziției circumstațiale de mod (corelare cu C.S 4.1);
O5: să recunoască topica și punctuația propoziției circumstanțiale de mod; ( corelare cu C.S 4.1)
O6: să identifice propoziția circumstanțială de mod în diverse contexte date. ( corelare cu C.S 4.1)

Activităţi de predare- învățare-evaluare:


A1: activități de expansiune a circumstanțialelor de mod în propoziție subordonată corespunzătoare
(corelare cu O1 și CS 4.2)
A2: exerciții de definire a propoziției circumstanțiale de mod; ( corelare cu O2);
A3: activități de identificare a elementelor regente propoziției circumstanțiale de mod (corelare cu O3);
A4: exerciții de identificare a elementelor de relație specifice propoziției circumstanțiale de mod (corelare
cu O4);
A5: activități de recunoaștere a topicii și punctuației propoziției circumstanțiale de mod ( corelare cu O5);
A6: exerciții de identificare a propoziției circumstanțiale de mod în diverse contexte date ( corelare cu O6);

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: expunerea, exerciţiul, învățarea prin descoperire, conversaţia euristică.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală, conversaţia examinatoare, autoevaluarea.

Resurse:
a. umane: 29 elevi ai clasei a VIII-a C, cu ritmuri apropiate de învăţare;
b. materiale / mijloace de învăţământ: imagini, manualul digital, caietele elevilor, tablă, marker,
fișă de lucru, test formativ, chestionar de autoevaluare, laptop ,videoproiector.
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2014, Didactica limbii și literaturii române, Iaşi: Polirom.


2. PAMFIL, Alina., 2003, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
București: Editura Paralela 45.
3. PANĂ, Dindelegan, Gabriela (coordonator), 2019, Gramatica limbii române pentru gimnaziu,
București: Editura Univers Enciclopedic Gold
4. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN, Anca,
CORCHEŞ, Horia, 2020, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Bucureşti:
Editura Art Klett.
5. TROFIN, Eliza- Mara (coordonator), 2020, Gramatică. Fișe de lucru, București: Editura Paralela 45

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, 2017,
București.

SITOGRAFIE
 Eduboom - Lecții interesante, pe înțelesul tuturor
 https://eduboom.ro/video/1102/circumstantiala-de-mod

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRU
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ MENTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/ Mijloace de Forme de Metode/


procedee învăţământ organizare a intrumente de
activităţii evaluare
*Salutul; *Se pregătesc pentru începerea Conversația Activitate
1. Moment * Notarea absențelor în orei de limba şi literatura română. euristică frontală
organizatoric catalog;
1’ * Asigurarea unui climat
adecvat desfăşurării lecţiei.
2.Verificarea *Verifică tema, atât cantitativ, *Elevii răspund întrebărilor. Exercițiul Caietele Activitate Aprecierea
temei, cât şi calitativ. Solicită elevilor frontală verbală a
reactualizarea, elevilor citirea temei, răspunsurilor
sistematizarea şi repartizată diferenţiat.
esenţializarea *Sunt verificate cunoştinţele
cunoştinţelor învăţate anterior legate de *Citesc rezolvarea temei și
6’ circumstanțialul de mod. corectează eventualele greșeli.
3. Captarea *Propune elevilor să vizioneze *Vizionează videoclipul. Expunerea Imagini Activitate Aprecierea
atenţiei şi un scurt videoclip. Laptop frontală verbală a
asigurarea *Iniţiază o discuție despre Videoproiector răspunsurilor
climatului informaţiile aflate din
afectiv material, realizând astfel
3’ legătura cu lecţia nouă.
*Îi provoacă pe elevi la o *Participă la discuție.
scurtă discuţie despre calitățile
unui prieten.
4. Anunţarea *Anunţă titlul lecţiei, îl *Ascultă, apoi notează titlul Expunerea Tabla Activitate
temei şi a notează pe tablă şi precizează lecţiei în caiete. Marker frontală
3
obiectivelor obiectivele operaţionale ȋntr-o Caietele
operaționale manieră accesibilă elevilor, ca elevilor
2` puncte de discuţie ale lecţiei.
*În dialog frontal cu clasa, se
descrie problema ce urmează
a fi studiată, precum şi
utilitatea acesteia.
5. Dirijarea În cadrul acestei secvențe Exercițiul Caietele Activitate Aprecierea
procesului de didactice, profesorul valorifică Învățarea prin elevilor frontală verbală a
consolidare a noțiunile dobândite despre descoperire Laptop răspunsurilor
cunoştinţelor/ de circumstanțialul de mod. Videoproiector
dezvoltare a A1
competenţelor *Solicită realizarea *Ascultă cu atenție indicațiile
23’ expansiunii circumstanțialelor profesorului și rezolvă sarcina de
de mod, din propozițiile notate lucru.
anterior, în propoziția
subordonată corespunzătoare.
Anexa 1
A2
*Folosind analogia și având în
vedere echivalența dintre *Notează în caiet definiția
circumstanțialul de mod și propoziției circumstanțiale de
propoziția circumstanțială de mod.
mod, profesorul solicită
elevilor să definească
propoziția circumstanțială de
mod.
A3
*Solicită elevilor să identifice *Răspund cerinței în scris.
elementele regente ale
propoziției circumstanțial de
mod.
Anexa 2

A4
*Solicită elevilor să precizeze Conversația

4
elementele de relație specifice *Răspund cerinței în scris. Caietele Activitate examinatoare
propoziției circumstanțiale de elevilor frontală
mod. Exercițiul Laptop
Anexa 3 Videoproiector
A5
*Solicită elevilor să observe
frazele date, precizând topica
și punctuația propoziției
circumstanțiale de mod. *Analizează frazele și răspund
Anexa 4 solicitării.
6 Obţinerea *Distribuie o fișă de lucru, *Răspund cerinţei în scris. Explicaţia Activitate Aprecieri
performanţei solicitând elevilor să Exerciţiul individuală verbale
5’ rezolve sarcinile de lucru. Activitate Autoevaluare
Prezintă soluțiile sarcinilor de frontală
lucru şi punctajul oferit pentru
fiecare răspuns.
Anexa 5
7. Integrarea A6 *Rezolvă sarcinile după
evaluării de tip indicațiile profesorului. Exercițiul Test formativ Activitate Evaluare
*Distribuie testul formativ.
formativ individuală formativă
Anexa 6
7’ Autoevaluare
*Prezintă soluțiile sarcinilor
de lucru şi punctajul oferit
pentru fiecare răspuns.
*Se autoevaluează pe baza
*Solicită elevilor să se răspunsurilor oferite de profesor.
autoevalueze.
8.Intensificarea *Comunică tema pentru acasă, *Elevii sunt atenți la explicațiile Explicația Manual Activitate
procesului de explicând sarcinile de lucru: oferite de profesor. frontală
retenţie şi - Tema 1: exercițiile 3,4,5 din *Notează tema pentru acasă.
transfer Caietul elevului, pagina 157;
2’ - Tema 2: Imaginați o
continuare de 50- 80 de
cuvinte a întâmplării din
textul de la începutul lecției,
în care să folosiți următoarele
circumstanțiale de mod: ca și
5
cum ar pluti, după cum
spunea protocolul, de parcă
nici nu s-ar fi întâmplat, ca și
cum am fi prieteni.
8. Evaluarea *Apreciază global și *Elevii își exprimă opinia despre Expunerea Catalogul Activitate Aprecierea cu
activităţii individual aportul elevilor la activitatea desfășurată, școlar frontală note
didactice lecție. completând chestionarul de
1’ * Solicită elevilor să autoevaluare.
completeze chestionarul de
autoevaluare.
Anexa 7
*Notează elevii cu participare
reprezentativă la activitate.

S-ar putea să vă placă și