Sunteți pe pagina 1din 17

`

PROIECT DIDACTIC

Data: 9 decembrie 2021


Clasa: a VI-a
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 1 Cuza Vodă
Propunător: Profesor Rusen Claudia-Diana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Dincolo de ferestre
Tema lecției: Textul descriptiv literar în versuri (Text suport: Iarna de Vasile Alecsandri)
Tipul lecției: de însușire de noi cunoștințe

Competențe generale, sociale, civice:


1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral.
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

1
Valori și atitudini:
1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Formarea unor reprezentări culturale privind evoluția şi valorile literaturii române;
4. Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare şi a încrederii în propriile abilități de comunicare;
5. Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalți;
6. Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba maternă şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogățirea
orizontului cultural;
7. Dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală;

Competenţe specifice:
1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la
textele citite/ascultate;
2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse;
2.4. Manifestarea preocupării de a înţelege diverse tipuri de texte citite;

Obiective operaționale:
a) cognitive: pe parcursul și la sfârşitul demersului didactic elevii vor fi capabili:

O.C1: să citească textul corect, coerent şi expresiv, folosind intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;
O.C2: să identifice trăsăturile specifice textului descriptiv;

2
O.C3: să identifice emoțiile, sentimentele și atitudinile exprimate într-un text literar;
O.C4: să prezinte elementele componente și proprietățile particulare ale unui obiect dintr-un text descriptiv;
O.C5: să emită în mod liber o ipoteză/ o opinie;

b) afective:
O.A.1. – elevii vor dovedi deschidere spre învăţarea problematizantă și spre rezolvarea cerințelor prin joc;
O.A2 – elevii vor manifesta interes faţă de caracterul personal al lecţiei, apelând la propria experienţă pentru a rezolva fișele de lucru;

c) psihomotorii:

O.P.M.1. – să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;

O.P.M.2. – să-şi dirijeze mişcările pentru a folosi în mod igienic materialul didactic;

O.P.M3- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite;

O.P.M4- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei.

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația catehetică, asaltul de idei, învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul oral şi scris, jocul didactic,
lectura expresivă, plăriile gânditoare, cvintetul.
 Mijloace de învăţământ: tablă, cretă/marker, manual, fişe de lucru, laptop, videoproiector, prezentare PowerPoint, platforme digitale,
(Mentimeter, Wordwall, Quizlet, Learning.Apps, videoclip), flipchart.

3
 Forma de organizare a clasei: frontală/ individuală/ pe grupe.
Loc de desfăşurare: sala de clasă.
Forma de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecierea răspunsurilor primite.
Resurse: Din punct de vedere al capacității de învățare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacități receptive sporite, iar restul
posedă resurse suficiente pentru o bună colaborare cu profesorul în vederea desfășurării cu succes a activităților didactice.
Resurse:
a. Temporale: 50 minute

b. Bibliografie:

• Carmen Guguș, Ora de limba română, Editura Europolis, Constanța, 2004.


• Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba română, Manual pentru clasa a VI-
a, Editura Art Klett, 2019;
• Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba română, Caietul elevului, clasa a
VI-a, ed. Art Klett, 2021;
• Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, București, 2017;

4
SCENARIUL DIDACTIC

Conținuturi/ tipuri de activități


Strategii didactice
Momentele
C.S. O.O. Activitatea Timp Evaluare
activităţii Activitatea profesorului Metode şi Mijloace Forma de
elevilor
procedee didactice organizare
Profesorul notează
Elevii îşi
absenţele şi își pregăteşte
pregătesc
materialele necesare
materialele
desfăşurării activităţii. Conversaţia Manualul Activitate 1 minut Observarea
1. Moment necesare,
De asemenea, profesorul Caietele frontală comportamentelor
organizatoric deschid caietele
va asigura liniștea și elevilor elevilor
și manualul.
disciplina clasei pentru o
bună desfășurare a
demersului didactic.
2. Verificarea 1.2. O.C.1 Profesorul verifică tema Elevii prezintă
5
temei elevilor, atât cantitativ, cât tema, o citesc, Conversaţia Prezentare Activitate Analiza
minute
și calitativ. fac aprecieri, catehetică PowerPoint pe grupe răspunsurilor
Solicită elevilor, prin observații și Exercițiul /Cartoane Profesorul trece în
sondaj, să citească corectări. duplex/ revistă
rezolvarea temei, să facă Fișe răspunsurile

5
observațiile și corectările
ce se impun. Elevii au avut biografice
elevilor,
ca temă pentru acasă de
făcând aprecieri
realizat o prezentare
asupra acestora
referitoare la datele
biografice ale autorului
Vasile Alecsandri.
3. Captarea 1.2. O.C5 Pentru a afla care este Elevii rezolvă
atenţiei și 2.1. subiectul lecției de zi, sarcina de lucru.
actualizarea profesorul propune elevilor Ulterior, Conversația Learning. Activitate 5 Analiza
cunoştinţelor rezolvarea unui rebus. rezultatele vor fi Jocul didactic Apps frontală minute răspunsurilor
asimilate Se completează un careu prezentate şi https:// Activitate Aprecieri verbale
anterior de cuvinte prin ale cărui discutate. learningapp individuală
întrebări se verifică s.org/
noţiunile achiziționate de display?
elevi referitoare la v=pvymp0q
categoriile semantice 0n21
(antonimele). Citind
răspunsurile pe verticală se
va descoperi titlul noii
lecții. Se precizează că,
pentru rezolvarea sarcinii,

6
vor avea la dispoziție 5
minute.
Profesorul va anunța titlul Elevii notează
lecției: Iarna de Vasile titlul în caiete și
Alecsandri pe care îl va conştientizează Conversaţia Caietele Activitate 1 minut
nota pe tablă. De obiectivele. elevilor frontală
4. Enunțarea
asemenea, în această etapă Tabla
temei şi a
se vor anunța obiectivele
obiectivelor
urmărite în demersul
operaționale
didactic. Comunicarea
obiectivelor se va face într-
o manieră accesibilă
elevilor.
5. Dirijarea 1.2. O.C1 Profesorul le propune Elevii audiază
învățării 2.1. O.C2 elevilor să audieze citirea citirea model și Expunerea Videoclip Activitate 26 Aprecierea
2.3. O.C3 model a poeziei, în urmăresc textul Lectura https:// frontală minute răspunsurilor
2.4. O.C4 interpretarea actorului reprodus în expresivă www.youtu
O.C5 Cristian Alexandrescu. Se manual. be.com/
dezleagă tainele textului: watch? Activitate
-Ce sentimente aţi trait Elevii răspund. v=1ZWg_h individuală
audiind poemul?
WG4uM
-La ce v-aţi gîndit în timpul
audiției?

7
- Ce tip de limbaj este
folosit?
Apoi solicită elevilor să
citească poezia, în postura
de actor, pentru a imprima Elevii citesc Lectura Activitate
prin pauze logice și poezia cu selectivă Prezentare frontală
psihologice, accente logice intonație. PowerPoint
sau afective, ritm și ton, Lucrul cu
sensurile textului. Apoi, manualul
Elevii răspund
cadrul didactic le adresează
cu interes și
elevilor întrebări: Conversația Activitate
reacționează pe
- Ce imagine ați reținut euristică individuală
fondul unei
după lectură? Activitate
experiențe
- Cu ce sunt comparați frontală
fulgii de nea? individuale.
- Cum arată țara după
ninsoare?
- Ce culoare predomină în
Aprecierea
descrierea acestei secvențe
poetice? răspunsurilor
- De ce pare totul pustiit?
- Cum se schimbă natura
odată cu apariția soarelui?
- Cine însuflețește ultima
strofă al poeziei?
și le solicită mai multor

8
elevi să-și exprime
părerile, fiind vorba de
reacții afective care trebuie
cultivate.
Profesorul le solicită
elevilor să precizeze
textele literare pe care
poezia Iarna i le-au
amintit. Se solicită elevilor
să se conecteze pe
platforma Mentimeter și să
scrie titlul unui text literar. Elevii se Asaltul de Activitate Aprecierea
Rezultate vor fi afișate pe conectează pe idei Mentimeter frontală răspunsurilor
videoproiector și discutate. platformă și https:// Activitate
Profesorul le solicită rezolvă sarcina www.menti individuală
elevilor să semnaleze de lucru. meter.com/
cuvinte eventual
s/
neînțelese. Se explică
272b306aa1
aceste cuvinte prin
6e11e98289
participarea atât a
2f7e2ba0ab
profesorului, cât și a
f1/8ce92fb4 Aprecierea

9
69e4/edit? răspunsurilor
întregii clase. Cadrul
Elevii Conversația Activitate
didactic prezintă pe măsură
semnalează Explicația Quizlet frontală
ce explică, un set de studiu
cuvintele https://
pe platforma Quizlet.
neînțelese, quizlet.com
Acesta conține cuvintele
încearcă să le /
necunoscute, funcționând
explice și le 646851267/
ca un dicționar al lecției
notează în iarna-de-
aferente.
caiete. vasile-
Vor fi abordate aspectele
alecsandri-
formale pe care textul liric
flash-
le are frecvent, pentru a
cards/?new
identifica mai întâi
organizarea acestuia.
Așadar, prin activitate
frontală, elevilor le este
solicitat să răspundă
Elevii sunt atenți
următoarelor întrebări: câte
și răspund cu Învățarea prin Activitate
strofe are poezia? din câte
entuziasm. descoperire frontală/
versuri este alcătuită
Răspunsuri Explicația individualp
fiecare strofă?
posibile: poezia Manual
Cadrul didactic pregătește
conține patru

10
strofe alcătuite
un flipchart, pe care sunt
din patru versuri.
scrise următoarele tipuri de
texte: narativ, informativ,
explicativ, descriptiv și le
solicită elevilor să lipească
o față zâmbitoare în dreptul
Elevii lipesc fața
tipului de text reprezentativ
zâmbitoare și își
pentru această poezie.
motivează Conversația Activitate
Alegerile vor fi motivate.
alegerile. Învățarea prin frontală
Cadrul didactic transmite,
descoperire
printr-un PowerPoint,
informațiile privitoare atât
Flipchart
la forma textului descriptiv
literar, precizând că, cel
mai adesea, aceasta este
reprezentată prin versuri,
dar poate exista și scrierea
Elevii
în proză, oferind exemple:
conștientizează
Cântarea României de
informația și iau Explicația
Alecu Russo și Mici poeme
notițe.
de Charles Baudelaire, cât

11
și la conținutul textului
Activitate
descriptiv literar.
Prezentare individuală
Profesorul le solicită
Powerpoint
elevilor să rezolve un scurt
Caietele
exercițiu pe platforma
elevilor
Wordwall, cu privire la
identificarea imaginilor
artistice din textul poetic.
Elevii au la dispoziție trei
minute. În urma
exercițiului, elevii vor
Elevii rezolvă
identifica și exemplifica
sarcina și
tipurile de imagini vizuale
răspund. Exercițiul Activitate
întâlnite (vizuale, auditive,
individuală
olfactive, tactile).
În continuare, pentru ca
Wordwall
elevii să deducă ce
https://
înseamnă noțiunea
wordwall.n
de ,,tablou”, profesorul le
et/
solicită elevilor să
resource/
răspundă cerinței 3 de la
25941536/

12
untitled26
pagina 80: În câte
fragmente ai putea împărți
Elevii rezolvă
textul? De ce? Care este
cerința. Răspuns
culoarea care predomină
posibil: textul se Exercițiul Activitate
în descrierea acestui
poate împărți în Învățarea prin frontală
tablou de iarnă? Ce rol
două mari descoperire
credeți că are repetarea
secvențe: Exercițiul Lucrul cu
unor cuvinte din textul
primele trei manualul
poeziei, cum ar fi versul «
strofe prezintă
Ziua ninge, noaptea ninge,
un tablou de
dimineața ninge iară»? Se
iarnă cu
va explica elevilor că aşa
ninsoare
cum pictorii realizează un
abundentă, iar
tablou cu ajutorul
ultima surprinde
acuarelelor, poeţii se
un tablou de
folosesc de cuvinte pentru
iarnă vesel, plin
a descrie natura
de lumină.
Împreună cu elevii, se
concluzionează că tabloul
este o formă a descrierii ce
înfățișează un aspect din

13
natură, un interior sau
scene din viața de zi cu zi,
folosindu-se o imagine în
care ansamblul este
Elevii iau notițe.
cuprins dintr-o privire.
Pentru următoarea
Explicația
activitate, profesorul le
oferă elevilor o fișă de
lucru, în care le este
Prezentare
solicitat să completeze o
PowerPoint
planșă în care să prezinte
elementele componente ale
peisajului descris în strofa
a treia, menționând și
Elevii
prioritățile acestora, ca în
completează fișa
exemplul oferit. Profesorul
de lucru Exercițiul Activitate
oferă explicații.
concomitent cu frontală
În urma acestui exercițiu,
profesorul.
cadrul didactic va prezenta
Fișă de
definiția textului descriptiv
lucru
literar.
(anexa 1)

14
Se rezolvă frontal
exercițiile 4, 5 și 9 din
manual, de la pagina 82.

Elevii rezovă
Activitate
exercițiile. Exercițiul
Lucrul cu frontală
manualul
6. Obținerea 2.3. O.C6 Profesorul va recurge la Elevii răspund Conversaţia Activitate 6 Aprecierea
performanței metoda pălăriilor cerinței. Pălăriile Fișă de individuală minute răspunsurilor
gânditoare. Le oferă gânditoare lucru
elevilor o fișă de lucru și le (anexa 2)
explică cum funcționează

15
exercițiul.

Profesorul le solicită Elevii răspund


7. Asigurarea
O.C3 elevilor să realizeze un cerinței, Conversaţia Activitate 5
retenţiei şi a 2.4. Aprecierea
cvintet despre anotimpul alcătuind Cvintetul Caiete individuală minute
transferului. răspunsurilor
iarna. cvintetul cerut.
Profesorul face aprecieri Elevii notează
privind activitatea elevilor Caiete
Încheierea şi tema, urmând să
şi transmite tema pentru Googleclass Activitate
evaluarea 2.1. O.C2 o posteze pe Conversația 1minut Aprecieri verbale
acasă: exercițiul 2 de la room frontală
activităţii pagina 83. googleclassroom
.

16
17

S-ar putea să vă placă și