Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Scoala cu cls. I-VIII Dunarea


Data : 28.10.2009
Clasa : a VI-a
Disciplina : Limba si literatura romana
Subiectul lectiei :Schimbarea valorii gramaticale sau conversiunea
Tipul lectiei : insusire de noi cunostinte
Timp : 50 de minute
Profesor : Prisecaru Violeta
Competente specifice :
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale invatate in diverse tipuri de propozitii
4.2 utilizarea unui lexic diversificat , recurgand la categoriile semantice studiate
si la mijloacele de imbogatire a vocabularului , pentru exprimarea nuantata
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1-sa identifice mijloacele interne de imbogatire a vocabularului
O2- sa alcatuiasca corect propozitii simple si dezvoltate
O3- sa aplice corect , intr-un context dat categoriile gramaticale specifice partilor
de vorbire invatate
O4 sa utilizeze mijloacele interne de imbogatire a vocabularului

Strategii didactice:
Metode de invatamant:
- conversatia ,
- explicatia
- exercitiul
- invatarea prin descoperire
- problematizarea
Mijloace : manualul , fise de lucru
Forme de organizare: frontala , pe grupe
Resurse timp: 50 minute
Resurse materiale :
Ardelean , Luminita - Gramatica.Fise de lucru Ed. Paralela 45
Parfene ,C. - Metodica predarii limbii si literaturii romane ,Polirom ,
Iasi , 2007
Pietreanu, Marica Limba romana exercitii lexicale ,Editura
Garamond , 1995

Programa scolara ,,Limba si literatura romana cls. a VI-a , Buc. 2009


Metode de evaluare:
- chestionare orala
- verificare prin lucru in echipa( fisa de lucru)
- observarea sistematica a elevilor

Scenariu didactic

1. Organizarea clasei
Notarea absentilor si pregatirea celor necesare pentru buna desfasurare a
lectiei

2. Verificarea temei
Tema se verifica cantitativ si colectiv
2. Actualizarea cunostintelor insusite anterior
Cunostintele despre compunere.
3. Captarea atentiei
Am invatat pana acum doua mijloace interne de imbogatire a vocabularului
si anume derivarea si compunerea.

4. Anuntarea subiectului
operationale

lectiei

si

enuntarea

obiectivelor

Astazi vom invata si ultimul mijloc intern de imbogatire a vocabularului si


anume schimbarea valorii gramaticale sau conversiunea care este un mijloc
intern de imbogatire a vocabularului mai dificil deoarece presupune
stapanirea partilor de vorbire. La finalul orei vom reusi sa;.......( se enunta
obiectivele operationale)

5. Prezentarea sarcinilor de invatare


Se scriu pe tabla mai multe exemple cuprinzand fapte de limba ilustrative
pentru schimbarea clasei morfologice a substantivului si adjectivului:
a) Copilul este frumos. El admira frumosul din padure.El canta frumos.
Ce valoare morfologica are cuvantul frumos in fiecare propozitie?
In limba romana exista cuvinte care , in functie de contextul in care se afla ,
au valori gramaticale ( morfologice) diferite : substantiv , adjectiv , adverb.
Adjectivele pot dobandi valoare de substantiv daca sunt articulate cu
articol hotarat sau nehotarat.
Adjectivele pot capata valoare de adverb atunci cand determina un verb.
Unele substantive pot avea valoare de adverb.
Prin articulare cu articol hotarat sau nehotarat , unele numerale pot
dobandi valoare de substantiv.

6. Dirijarea invatarii
Elevii vor primi o fisa de lucru cu celelalte parti de vorbire care isi pot
schimba valoarea gramaticala si vor lucra individual.Se evalueaza rezultatele
activitatii si se noteaza pe tabla.

Fisa de lucru
1. Precizati valoarea morfologica a cuvintelor subliniate:
El este batran.
Batranul avea parul alb.
Of, ce obosit sunt!
Are un of la inima.
Eu sunt elev.
Anul acesta vom invata despre eul liric.
Are caiete frumoase.
Scrie frumos.
Frumosul este aici.
El a luminat camera cu un bec.
Camera luminata se vedea de departe.
Mi-am luat un fular verde.
Verdele din tablou ii placea .
Ion este un copil mincinos
Un mincinos nu e crezut niciodata .
Am luat nota zece.
Zecele din lucrare a fost o surpriza placuta.

2. Precizati valorile morfologice ale cuvantului ,,o


a) O , ce timp frumos!
b) Am vazut-o pe Maria.
c) Am fost o data, de doua ori , dar nu ma mai duc.
d) Astazi au scris litera O
e) A mers pe o strada launtrica .
3. Identificati in proverbele de mai jos cuvintele care isi pot schimba
valoarea gramaticala. Aratati ce valoare morfologica au in contextele
respective.
Binele cu bine se rasplateste.
Face albul negru si negrul alb.
Un nebun intreaba si zece intelepti nu-i pot raspunde.
Zgarcitul se bucura luand , iar darnicul se mangaie dand.

7. Asigurarea feed-back-ului
Se rezolva un exercitiu din manual.

8. Evaluarea formativa
Elevii vor rezolva exercitiile de pe fisa:
Indica prin sageti valoarea morfologica a cuvintelor subliniate din enunturile
de mai jos:
Este un elev constiincios.
Invata constiincios la toate materiile.
*substantiv
Purta un tricou albastru.
Admira albastrul infinit al cerului.
*adjectiv
Vorbeste bine in engleza.
I-am multumit pentru binele facut .
*adverb

9. Asigurarea retentiei si a transferului


Se da ca tema pentru acasa ex. 2 din manual .

Evaluarea formativa
Indica prin sageti valoarea morfologica a cuvintelor subliniate din enunturile
de mai jos:
Este un elev constiincios.
Invata constiincios la toate materiile.
Purta un tricou albastru.
Admira albastrul infinit al cerului.
Vorbeste bine in engleza.
I-am multumit pentru binele facut .

*substantiv
*adjectiv
*adverb

S-ar putea să vă placă și