Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect de lecţie

Data: 25 ianuarie 2019


Profesor: Georgiana Romanov
Clasa: a V-a B
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatură română
Unitatea de învăţare: Dialogul
Subiectul: Vizită… de I.L.Caragiale- loc, timp, etapele acțiunii, personaje
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice:
1.2. Identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul
înţelegerii modului de structurare a acestora;
3.1. Identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;
3.4. Sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
4.1. Redactarea textelor cu destinaţii diverse.
Obiective operaționale:
O1- să identifice indicii spațiali și temporali din textul studiat;

O2- să evidențieze etapele acțiunii;

O3- să precizeze personajele participante la acțiune;

O4- să numească trăsăturile personajului principal din text.

Valori și atitudini:

- Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;

- Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate.


Conţinuturi asociate:
 structura secvențelor descriptive, narative și dialogate;

 idei principale, idei secundare;

 întrebările specifice abordării textelor narative: ce se povestește (ce se întâmplă, care este
acțiunea relatată), cine ia parte la acțiune (ersonajele, trăsături fizice și morale ale
personajelor), cine povestește (naratorul).

Resurse:

 fișele de lucru, ecranizarea, auxiliarul Limba română;


 timp – 50 de minute ;
 capacitatea de învăţare a elevilor.

Clasa a V-a B se află la un nivel mediu din punct de vedere al capacităţii de învăţare.
Majoritatea elevilor dispune de capacitate receptivă având resurse suficiente pentru a colabora
cu profesorul în vederea unei desfăşurări eficiente a activităţii didactice. 

 STRATEGIA DIDACTICĂ:

a. Metode şi procedee:
 conversaţia euristică;
 explicația;
 lectura selectivă;
 exerciţiul scris;
 Harta personajului;
 învățarea prin descoperire;
 cvintet;
 Citește/ Vizionează/ Compară.

b. Mijloace de învăţământ:

 fișe de lucru;
 manual/ volum Momente și schițe de I.L.Caragiale;
 bilețele de intrare;
 flip-chart;
 markere;
 laptop;
 videoproiector;
 caiete de clasă;
 fișa de autoevaluare;
 ecranizare.

c. Material bibliografic:

 Bocoș, Mușata-Dacia, 2013, Instruirea interactivă: repere axiologice și metodologice,


Iași, Editura Polirom;

 Pamfil, Alina, 2008, Limba și literatura română în gimnaziu – structuri didactice


deschise, Pitești, Editura Paralela 45;

 Pavelescu, Marilena, 2010, Metodica limbii şi literaturii române: ghid pentru susţinerea
examenelor de definitivare şi de acordare a gradelor didactice, Bucureşti, Editura
Corint;

 Sâmihăian, Florentina, Norel, Mariana, 2005, 2006, Didactica limbii şi literaturii


române, I şi II , MECTS, Proiectul pentru Învăţământul Rural;

 Secrieru, Mihaela, 2004, Didactica limbii române, Iaşi, Editura Ovi-art;

 www.youtube.com;

 www.didactic.ro.

d. Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe.

e. Metode de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică, autoevaluarea.


Etapele lecției Timp Ob. Activitatea Activitatea elevilor Conținut științific Strategii didactice Forme de
profesorului evaluare
Forme de Metode Mijloace
organizare și
tehnici

Moment 1’ Profesorul Elevii iau câte un Activitate Conversaț Bilețele de


organizatoric distribuie bilețelele bilețel de intrare ce frontală ia intrare

de intrare pe baza conține o cifră de la Catalogul


cărora se vor 1 la 5. Elevii își Activitate
constitui, ulterior, pregătesc materialele individuală Manualul

grupele de lucru. necesare pentru Caietele elevilor


Profesorul notează lecție (manuale,
absenții și asigură caiete, instrumente
un climat adecvat de scris).
desfășurării lecției.

Verificarea 3' Profesorul verifică Elevii citesc tema, Activitate Conversaț Caietele elevilor Aprecieri
temei tema. Prin corectează frontală ia verbale

întrebări, îi eventualele greșeli și


dirijează pe elevi răspund la întrebările
către subiectul profesorului.
lecției.

Captarea 8’ Profesorul propune Elevii urmăresc cu Activitate Ecranizarea


atenției vizionarea atenție imaginile. frontală Laptop
ecranizării textului
Vizită… de Videoproiector
I.L.Caragiale
Enunțarea temei 2’ Profesorul anunță Elevii își notează în Fiind o lecție Activitate Conversaț Flip-chart
și a obiectivelor titlul lecției, caiete data și titlul mixtă, va fi definit frontală ia
Marker
propuse Vizită… de lecției. genul epic-
I.L.Caragiale- loc, totalitea operelor Caietele elevilor
timp, etapele literare în care
acțiunii, personaje, autorul își exprimă
îl scrie pe tablă și în mod indirect Activitate
enunță obiectivele sentimentele și individuală
propuse: să trăirile prin
identifice indicii intermediul
spațiali și temporali naratorului, al
din textul studiat; acțiunii, al
să evidențieze personajelor și al
etapele acțiunii; să modurilor de
precizeze expunere.
personajele
participante la
acțiune; să
numească
trăsăturile
personajului
principal din text.

Dirijarea lecției 25’ Timp şi spaţiu Locul și timpul Activitate Conversaț


Profesorul propune desfășurării acțiunii frontală ia
O1 Manualul/
rezolvarea sunt marcate prin volumul
exercițiilor din adverbe/ locuțiuni Momente și
manual de la adverbiale de loc și schițe de I.L.
pagina 163 de timp, prin Explicația Caragiale
referitoare la locul grupuri nominale.
și timpul
întâmplării. Lectura
Profesorul notează selectivă
Flip-chart
pe tablă cuvintele/ Execițiul
sintagmele care scis Coli de flip- Aprecieri
Elevii notează pe Activitate
chart verbale
indică locul și caiete cuvintele/ individuală
timpul desfășurării sintagmele care
întâmplării indică locul și timpul Marker
povestite în textul desfășurării
Vizită… de întâmplării povestite
I.L.Caragiale. în textul Vizită… de Caietele elevilor
I.L.Caragiale.

Etapele acţiunii Activitate Bilețele de


Elevii formează Etapele acțiunii
Profesorul pe grupe Conversaț intrare
cinci grupe a câte
realizează, pe baza sunt: situația ia
O2 cinci pe baza cifrelor
bilețelelor de de pe bilețelele de inițială
Învățarea
intrare, cinci grupe intrare și (expozițiunea), Fișa de lucru
prin
completează Anexa cauza acțiunii Aprecieri
a câte cinci elevi, descoperir
1 pentru a evidenția Flip-chart verbale
împarte fiecărei (intriga), e
etapele acțiunii și desfășurarea
grupe câte o fișă de Exercițiul
Coli de flip-
succesiunea acțiunii, depășirea Activitate chart
lucru (Anexa 1) și evenimentele din scris
solicit elevilor să situației dificile pe grupe
textul studiat. Marker
stabilească etapele (punctul culminant)
acțiunii. și situația finală
(deznodământul).
Personaje Explicația
Profesorul cere Personajele sunt
O3
elevilor să Elevii identifică persoanele/ actanții
identifice personajele textului care participă la
personajele textului în ordinea apariției, acțiune și se
în ordinea apariţiei, apoi a importanței, clasifică în
apoi în ordinea clasificându-le în principale,
importanţei, personaje principale, secundare și Flip-chart
clasificându-le în secundare și episodice.
principale, episodice. Coli de flip-
chart
secundare și Aprecieri
episodice. În Marker verbale
continuare,
profesorul cere
elevilor să-şi
concentreze atenţia
Observația
asupra unuia dintre Harta sistematică
personaje: Ionel. personajul
Activitate
Utilizându-se ui
Elevii vor completa, pe grupe
O4 Harta personajului
(Anexa 2), se vor pe grupe, Harta
identifica personajului și vor
trăsăturile fizice și identifica trăsăturile
morale cu personajului Ionel,
argumente din argumentându-și
text.– elevii vor răspunsurile.
răspunde aducând
argumente din text.

Asigurarea 5’ O4 Profesorul cere Elevii primesc Cvintetul este o Activitate Conversaț


feedbackului elevilor să realizere Anexa 3 și realizează poezie cu cinci pe grupe ia
Fișa de lucru Observația
un cvintet (Anexa cvintetul. versuri alcătuite sistematică
3) avându-l pe
astfel:
Ionel în centru: - primul vers este Flip-chart
1.Subiectul............. un cuvânt-cheie Explicația Coli de flip-
..................IONEL care denumeşte chart
2. două adjective
subiectul ce
care-l Marker
caracterizează......... urmează să fie Aprecieri
..........obraznic, descris. Cuvântul verbale
trebuie să fie un Cvintet
răsfăţat
3. trei verbe ce substantiv.
exprimă - al doilea vers este
acţiune.................... format din două
.....Certându-se,
adjective ce descriu
fumând, ţipând
4. Un enunţ din subiectul.
patru cuvinte ce - al treilea vers este
exprimă format din trei
sentimentul vostru verbe, de obicei la
fată de gerunziu.
subiect........Ionel - al patrulea vers
este un copil incult
este format din
5. un cuvânt care
exprimă esenţa patru cuvinte (o
subiectului.............. propoziţie) care
...needucat exprimă
sentimentele faţă
de subiectul în
temă.
- Ultimul vers este
format dintr-un
cuvânt care
caracterizează
subiectul.
Autoevaluarea 5’ Profesorul Elevii primesc Activitate Conversaț Testul de Autoevaluarea
distribuie elevilor testele de frontală ia autoevaluare

testele de autoevaluare, rezolvă Explicația


autoevaluare, cerințele și își
explicând sarcina punctează
de lucru și răspunsurile.
menționând timpul
de rezolvare.

Asigurarea 1’ Profesorul face Elevii vor avea ca Activitate Explicația Caietele elevilor Aprecieri
retenției și a aprecieri verbale şi temă pentru acasă de individuală verbale
se notează elevii Citește/
transferului completat fișa Vizionea
care au participat
Citește/ Vizionează/ ză/
activ și împarte
elevilor fișa Compară. Compară
Citește/ .
Vizionează/
Compară pe care o
vor completa
individual.
Anexa 1
VIZITĂ…
de I. L. Caragiale

ACŢIUNEA

Puneţi ideile principale din dreapta tabelului în ordinea desfăşurării evenimentelor în text, notând în stânga tabelului litera
corespunzătoare etapelor acţiunii (momentelor subiectului).

ETAPELE ACŢIUNII IDEILE PRINCIPALE


SITUAŢIA INIŢIALĂ A) Ionel face un zgomot asurzitor cu toba şi trâmbiţa.
(EXPOZIŢIUNEA)
……………………………… B) Ajuns acasă, naratorul constată că Ionel îi pusese dulceaţă in şoşoni.
………………………………
CAUZA ACŢIUNII C) Ionel necăjeşte servitoarea, fiind gata să răstoarne spirtiera.
(INTRIGA)
…………………………….. D) Jucându-se cu sabia, Ionel o loveşte pe mama sa în obraz.
……………………………...
DESFĂŞURAREA ACŢIUNII E) Povestitorul face o vizită doamnei Popescu, cu ocazia onomasticii fiului ei.
………………………………
……………………………… F) Băiatul leşină, speriind-o pe mama sa.
DEPĂŞIREA SITUAŢIEI DIFICILE
(PUNCTUL CULMINANT)
G) Jucându-se cu mingea, Ionel răstoarnă cafeaua musafirului.
………………………………
………………………………
H) Ionel fumează o ţigară.
SITUAŢIA FINALĂ
(DEZNODĂMÂNTUL)
………………………………
………………………………
Anexa 3

CVINTETUL

Realizaţi un cvintet (strofă alcătuită din cinci versuri), răspunzând celor cinci cerinţe:

1. Subiectul..........................................................................................................IONEL.........................................

2. Două adjective care-l caracterizează.....................................................................................................................

3. Trei verbe(cu terminaţiile –ind / -ând) ce


exprimă acţiunile sale ...............................................................................................................................................

4. Un enunţ alcătuit din patru cuvinte


exprimând sentimentul vostru faţă de subiect...........................................................................................................

5. Un cuvânt (substantiv) care exprimă esenţa


subiectului ………………………………………..................................................................................................
TEST DE AUTOEVALUARE

„VIZITĂ” de I.L.Caragiale

Subiectul I 3 puncte (12×0,25p.)


Completează spațiile punctate cu cuvintele date:

Scrisoare pentru Ionel

Dragă Ionel,
Scumpul nostru…….
Astăzi tu nu te-ai purtat
Ca un copil …. .

Însă dacă vrei să ştii,


Noi cu toţi te-om …… ,
Cum e corect să te porţi
Greşelile să-ţi ………...

Când ai musafiri în casă,


Fii gazdă ……… !
Pune lucrurile frumos,
Nu le-mprăştia pe…. .

Chiar de este ziua ta ,


Tu trompeta nu …. .
Toba e o jucărie
Dar nu face ….. .

Mingea are rostul ei,


Joacă-te-n curte de …. .
De loveşti cu ea podeaua,
Uite, ai să verşi … !
Ţigara să o laşi jos,
E un joc ……… .
Ai grijă de sănătate,
Că-i mai bună decât… .

( educat, îndrepţi, băiețel,politicoasă, jos, suna, vrei, sfătui, cafeaua, periculos, toate, gălăgie)

Subiectul al II-lea 3 puncte (5×0,60p.)


Încercuiește trăsăturile lui Ionel aşa cum reies ele din text:

*blând * obraznic * respectuos * cuminte

* needucat * bun * nepoliticos * răsfățat

* ordonat *dezordonat

Subiectul al III-lea 3 puncte (5×0,60p.)


Numerotează ideile principale date mai jos, astfel încât să respecte succesiunea întâmplărilor:
Ionel face un zgomot asurzitor cu toba şi cu trâmbiţa.
Tatăl lui Ionel, domnul Popescu, este mare agricultor.
Băiatul pune dulceaţă în şoşonii musafirului.
Naratorul îi face o vizită doamnei Maria Popescu, de onomastica fiului sau.
Atacând-o pe jupâneasă, Ionel o loveşte pe mama sa în obraz.

Din oficiu 1 punct Timp de lucru 5 minute

TEST DE AUTOEVALUARE-REZOLVARE

„VIZITĂ” de I.L.Caragiale
Subiectul I 3 puncte (12×0,25p.)
Completează spațiile punctate cu cuvintele date:

Scrisoare pentru Ionel

Dragă Ionel,
Scumpul nostrum băiețel
Astăzi tu nu te-ai purtat
Ca un copil educat.

Însă dacă vrei să ştii,


Noi cu toţi te-om sfătui ,
Cum e corect să te porţi
Greşelile să-ţi îndrepți.

Când ai musafiri în casă,


Fii gazdă politicoasă!
Pune lucrurile frumos,
Nu le-mprăştia pe jos.

Chiar de este ziua ta ,


Tu trompeta nu suna.
Toba e o jucărie
Dar nu face gălăgie.

Mingea are rostul ei,


Joacă-te-n curte de vrei.
De loveşti cu ea podeaua,
Uite, ai să verşi cafeaua!

Ţigara să o laşi jos,


E un joc periculos.
Ai grijă de sănătate,
Că-i mai bună decât toate.
( educat, îndrepţi, băiețel, politicoasă, jos, suna, vrei, sfătui, cafeaua, periculos, toate, gălăgie)

Subiectul al II-lea 3 puncte (5×0,60p.)


Încercuiește trăsăturile lui Ionel aşa cum reies ele din text:

*blând * obraznic * respectuos * cuminte

* needucat * bun * nepoliticos * răsfățat

* ordonat *dezordonat

Subiectul al III-lea 3 puncte (5×0,60p.)


Numerotează ideile principale date mai jos, astfel încât să respecte succesiunea întâmplărilor:
3. Ionel face un zgomot asurzitor cu toba şi cu trâmbiţa.
2. Tatăl lui Ionel, domnul Popescu, este mare agricultor.
5. Băiatul pune dulceaţă în şoşonii musafirului.
1. Naratorul îi face o vizită doamnei Maria Popescu, de onomastica fiului sau.
4. Atacând-o pe jupâneasă, Ionel o loveşte pe mama sa în obraz.

Din oficiu 1 punct Timp de lucru 5 minute

GRILĂ DE AUTOEVALUARE

„VIZITĂ” de I.L.Caragiale

Subiectul I 3 puncte (12×0,25p.)


Ordinea cuvintelor este: băiețel, educat, sfătui, îndrepți, politicoasă, jos, suna, gălăgie, vrei, cafeaua, periculos, toate.

Subiectul al II-lea 3 puncte (5×0,60p.)


Cuvintele care descriu trăsăturile lui Ionel sunt:

obraznic needucat nepoliticos răsfățat dezordonat

Subiectul al III-lea 3 puncte (5×0,60p.)


Numerotarea ideilor principale este următoarea: 3, 2, 5, 1, 4.

Din oficiu 1 punct

S-ar putea să vă placă și