Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Odovîncă Alină


Dată: 17.05.2019
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Nr. 1 Fundulea
Clasa: a IX-a C
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: LUMI FANTASTICE
Subiectul lecţiei: Lostriţa, de Vasile Voiculescu
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50 de minute

Competenţe generale:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiza tematica, structurală şi stilistica în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice:
1.5 Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare
2.1 Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare
2.4 Analiza componentelor structurale şi expresive ale textelor literare studiate şi discutarea rolului acestora în tratarea temelor
2.5Compararea trăsăturilor definitoriiale comunicării în textele ficţionale şi nonfictionale
Valori şi atitudini:
 Cultivarea interesului pentru lecturǎ şi a plăcerii de a citi , a gustului estetic în domeniul literaturii;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
 Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române;
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţǎ de comunicare şi a încrederii în propriile abilitǎţi de comunicare
 Abordarea flexibilă şi toleranţă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţǎmde limba maternă şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural
 Dezvoltarea interesului faţǎ de comunicarea interculturalǎ.
Competente derivate:
1. Cognitive
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C1. Să structureze subiectul operei Lostriţa, de Vasile Voiculescu;
C2. Să formuleze trăsăturile textului fantastic;
C3. Să identifice elementele planului fantastic şi elementele planului real, din cadrul povestirii.
C4.Să identifice etapele iniţierii lui Aliman;

2. Afective
C1*. Să manifeste interes pentru o exprimare îngrijită şi nuanţată;
C2*. Să participe cu interes la activitate;
C3*. Să-şi dezvolte gândirea creatoare şi sensibilitate prin receptarea operei literare;
C4*. Să fie dispuşi a integra noile cunoştinţe în propriul sistem de valori estetice;

Strategia didactică: mixtă


Metode şi procedee: conversaţia euristică, metoda statuilor vii, ciorchinele, brainstorming,turul galeriei, explozia stelară, explicaţia, exerciţiul, jetonul semaforului

Mijloace de învăţământ: tabla, creta, caiete, manualele, carton duplex, markere, video-proiector, laptop
Formă de organizare: activitate frontală, activitate individuală; activitate pe grupe.
Evaluare: chestionare orală şi aprecieri verbale, pe tot parcursul lecţiei; observare sistematică, grila de evaluare, interevaluare orală
Resurse:
A) umane: elevii clasei a IX-a C
B) temporale: 50’

C) bibliografice:

 ministeriale: Programa şcolară pentru limba şi literatura română pentru clasa a IX-a, aprobată cu ordin al ministrului Nr.5099/09.09.2009
 pedagogice: Ghe. Dumitriu şi C. Dumitriu, Psihopedagogie, EDP, Bucureşti, 2004;
 metodice:
 MEN-CNC, Ghid metodologic, Aria curriculară Limbă şi comunicare - liceu, Editura Aramis Print, Bucureşti, 2002;
 Pamfil, Alina, Studii de didactica literaturii, Cluj-Napoca, Casa Cărţii de Ştiinţă,
 Sâmihăian, Florentina, Mariana Norel – Didactica limbii şi literaturii române, I (2005) şi II (2006), Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Proiectul pentru
Învăţământul Rural
 Sâmihăian, F. (2010). Noi abordări în didactica limbii şi literaturii materne, curs susţinut în cadrul Universităţii Bucureşti, Masterat, Didactici ale disciplinelor
filologice, (2010).
 webografie: www.didactic.ro
SCENARIU DIDACTIC

TIMP
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA FORME DE
NR CRT Şi METODE MIJLOACE EVALUARE
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI ORGANIZARE
OB.
1. Moment 1` Salutul. Elevii numesc conversaţia - activitate
organizatoric Se face prezenţa elevilor. absenţii., îşi pregătesc Frontală
Elevii sunt împărţiţi în patru grupe, a cele necesare orei de
câte cinci elevi. limba română.

2. Verificarea 3` Profesorul verifică tema, atât Elevii prezintă conversaţia caietul de activitate frontală Aprecieri
temei şi a cantitativ, cât şi calitativ. caietele, citesc temă şi teme; verbale
cunoştinţelor fac corecturile
anterioare Verificarea calitativă se face necesare.
selectiv; elevii vor fi solicitaţi, prin Manualul
sondaj, să citească, să motiveze, Interevaluarea
antrenându-se, prin întrebări,
întreaga clasă.

3. Captarea 5` Profesorul prezintă elevilor imagini Elevii vor fi Power-point activitate frontală Observare
atenţiei elevilor cu simboluri şi fiinţe mitologice. Au receptivi la imaginile Conversaţia sistematică
loc discuţii pe baza simbolisticii prezentate de către
acestora. profesor.

4. Anunţarea 1` Profesorul comunică titlul lecţiei şi Elevii urmăresc conversaţia caietul activitate -
titlului lecţiei, obiectivele propuse. anunţarea obiectivelor Frontală
şi a obiectivelor Titlul lecţiei şi competenţele derivate şi îşi notează titlul flip-chart
sunt notate pe foaia de flip-chart. lecţiei în caiete.

6. Dirijarea 5’ I. Primul demers al lecţiei este Pe baza unei lecturi Conversaţia


Învăţării reprezentat prin reactualizarea anterioare a povestirii, euristică
subiectului povestirii fantastice elevii realizează
Lostriţa de Vasile Voiculescu. rezumatul operei prin Manualul
C1 Activitate Aprecieri
Profesorul prezintă elevilor intermediul metodei
Metoda individuală verbale
modalitatea prin care se va realiza prezentate de către
statuilor vii
rezumatul operei: prin intermediul profesor.
metodei statuilor vii. De asemenea, aceştia Activitate
De asemenea, elevii primesc şi vor oferi şi un frontală
15’ jetoane, reprezentând anumite feedback al
sentimente. Elevii vor utiliza interacţiunii cu cartea,
Brainstorming Flip-chart
emoticoanele cu scopul de a prin intermediul
transmite anumite emoţii, dobândite jetoanelor.
în urma lecturii povestirii.

1.5 Aprecieri
II.Profesorul explică elevilor
verbale
sarcinile de lucru şi timpul alocat
celei de-a doua activităţi. Pe baza Elevii, lucrând în Activitate pe
C2 cunoştinţelor dobândite în ora perechi, vor completa Explicaţia grupe
anterioară, elevii, lucrând pe grupe, ciorchinele expus pe markere
vor completa un ciorchine, coala de flip-chart.
specificând trăsăturile textului
fantastic.

C1* III. Pe baza textelor-suport din


manualul de clasa a IX-a, fiecare
grupă va primi câte o coală de flip- Interevaluarea
2.4 chart, având notată o cerinţă prin jetonul
specifică. După realizarea sarcinilor semaforului
Turul galeriei
de lucru, posterele vor fi lipite la
C3 tablă.
GRUPA 1 – Identificaţi elementele
Flip-chart Activitate pe
fantastice în povestirea Lostriţa, de Elevii rezolvǎ cerinţa
Vasile Voiculescu (notaţii, desen, propusă de profesor. grupe
caricatură etc.)
GRUPA 2 - Identificaţi trăsăturile
C2* Ileanei, aşa cum reies din fragmentul
din manual.
GRUPA 3 – Identificaţi momentele Brainstorming
iniţierii lui Aliman, completând
piramida ierarhizării. Elevii rezolvǎ cerinţa
GRUPA 4 – Identificaţi elementele propusă de profesor şi
veridice (reale) din povestirea se interevalueaza
2.1 utilizând jetonul
Lostriţa, de Vasile Voiculescu
semaforului.
Înainte de expunerea creaţiilor la Turul galeriei markere Aprecieri
tablă, profesorul oferă lămuriri şi în verbale
ceea ce priveşte metoda de evaluare
a activităţii fiecărei grupe: jetonul
C4 Elevii prezintă Activitate pe
semaforului (roşu – răspuns
răspunsurile în faţa grupe
nesatisfăcător, schematic; galben –
clasei.
răspuns parţial corect, incomplet;
verde – răspuns corect, bine explicaţia
structurat, complet.)

IV. Pentru a stimula creativitatea şi Activitate pe


2.5 grupe
spiritul de iniţiativa al elevilor, Fiecare grupă va crea
profesorul propune un joc al propriile întrebări,
întrebărilor, pe baza povestirii solicitând apoi
Lostriţa. celelalte grupe pentru
Pentru realizarea acestei activităţi, se a le rezolva. De
explozia
asemenea, aceasta Flip-chart
utilizează explozia stelară, explicată stelară Interevaluarea
C4* metodă este utilă şi
pe înţelesul elevilor. orală, prin
pentru interevaluarea
Fiecare grupă va extrage câte o intermediul
orală.
întrebărilor
întrebare, pe care o va completa cu
date din operă.
explicaţia
CE?
markere

Explozia
CINE? DE CE?
stelară
Activitate
frontală
UNDE? CÂND?
Toată
ora Are loc permanent, pe parcursul
7. Asigurarea explicaţia
lecției, întărirea făcându-se prin
Feed-back-ului aprecieri verbale de către profesor. Activitate Grila de
De asemenea, profesorul clarifica individuală evaluare
elevilor noţiunile parcurse în oră.

5’ Elevii completează ANEXA 1


8. Profesorul oferă elevilor o grilă de
Evaluare grila de evaluare.
evaluare.
8. Asigurarea 1` Tema pentru acasă: exerciţiile 1,2 explicaţia Activitate Aprecieri
retenţiei şi a de la pagina 201 (manual) individuală verbale
transferului Îşi notează tema
pentru acasă.

ANEXA 1
GRILǍ DE EVALUARE

Rezolvaţi următoarele cerinţe, valorificând cunoştinţele dobândite în cadrul acestei ore:

1. Indica trei trăsături ale textului fantastic.

2. Identifica două elemente reale şi două elemente fantastice în povestirea Lostriţa, de Vasile Voiculescu.

3. Precizează etapele iniţierii lui Aliman.

În ceea ce priveşte calitatea orei, ce trebuie îmbunătăţit?

S-ar putea să vă placă și