Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA : 30 nov. 2009


CLASA : a X a A
PROFESOR : BoJthe Katalin
ARIA CURRUCULARĂ : Limbă şi comunicare
OBIECTUL : Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Romanul înstrăinării
SUBIECTUL LECŢIEI :” Moromeţii” de Marin Preda
TIPUL LECŢIEI :Formare de priceperi şi deprinderi ( receptarea textului )
COMPETENŢE GENERALE : 2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor ;
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare;
COMPETENŢE SPECIFICE :2.1 Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea înţelegerii şi interpretării
personale;
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură
COMPETENŢE DERIVATE : La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:
c1 – să motiveze apartenenţa romanului la tipologia acestuia( roman de familie) ;
c2 – să facă o corelaţie între familia Moromete şi familia văzută din alte perspective;
c3 – să cunoască ideea de pater familias prin intermediul intertextualităţii;
c4 – să realizeze un text argumentativ pe tema importanţei rolului de tată în cadrul familiei.
RESURSE :
● UMANE: Capacităţile de învăţare a elevilor clasei a XIII-a şi cunoştinţele lor anterioare;
● MATERIALE: - Manualul de limba şi literatura română pentru clasa a XII-a, Editura Corint, Bucureşti, Eugen Simion, Florina
Rogalski, Daniel Cristea Enache;
- Vistian Goia „Didactica limbii şi literaturii române”, 2002, Editura Dacia, Cluj – Napoca;
- Gabriela Cojocăreanu” Didactica specialităţii. Limba şi literatura română-liceu”, Editura Arves;
- Jean Chevalier şi Alain Gherbrant, Dicţionar de simboluri, Vol. 2.
STRATEGIA DIDACTICĂ :
1. METODE ŞI PROCEDEE :expunerea, conversaţia, demonstraţia, problematizarea, eseul de cinci minute, chiorchinele, cercetarea în
echipă.
2. RESURSE : Texte-suport; Fişe de lucru, schema pe tablă.
Momente / Timp Secvenţe de conţinut Activitatăţi de învăţare Metode şi procedee /
Evaluarea
● În orele anterioare am discutat despre romanul
Moromeţii de Marin Preda şi am ajuns la
concluziile:
- Marin Preda continuă preocuparea lui Liviu Rebreanu
pentru viaţa satului românesc.
- Romanul Moromeţii se înscrie în curentul realist.
- Noutăţile stilistice şi mai ales expresivitatea
limbajului fac din Marin Preda cel mai însemnat
EVOCARE romancier al perioadei.
10 min. Astfel, concluziile lecţiilor precedente ne vor ajuta în
lecţia de azi să demonstrăm că romanul Moromeţii este
un roman de familie.
- Definirea personală ca
● În primul rând, daţi o definiţie personală a
Pentru mine, familia este : centrul vieţii , etc. tehnică a imersiunii în
familiei.
● Ce puteţi spune despre rolul jucat de tată în
subiect.
cadrul familiei? După părerea mea, tatăl este : - Elevii îşi exprimă propriile
- capul / stâlpul familiei, etc. gânduri despre imaginea
Tehnica răspunsului subiectiv. familiei şi a tatălui.
Vom încerca astăzi împreună, să privim romanul
Moromeţii ca un roman de familie, pătrunzând în
casa familiei Moromete.
Pentru început, vă rog să-mi daţi şi alte exemple de Se enumeră o serie de romane în care este
Răspunsurile elevilor sunt
romane de familie din literatura română sau prezenta tema familiei : monitorizate pe tablă, iar
universală, cu care aţi făcut deja cunoştinţă prin Baltagul ( Mihail Sadoveanu), Mara ( Ioan
profesorul propune şi el alte
bibliografiile şcolare sau prin lecturile voastre Slavici ), În căutarea timpului pierdut (Marcel
exemple pentru completarea
particulare. Proust) etc. matricei semantice : Tema
familiei în literatura
română şi universală .
Anexa 1
Acum, întorcându-ne la Marin Preda şi la opera sa, Tema familiei este o temă centrală în cadrul Răspunsurile elevilor,
REALIZAREA ce îmi puteţi spune desprre viziunea acestui autor operei lui Marin Preda. completate de răspunsurile
SENSULUI asupra imaginii familiei şi a tatălui? profesorului, constituie
Momente / Timp Secvenţe de conţinut Activitatăţi de învăţare Metode şi procedee /
Evaluarea
30 min. Anexa 2 suportul pentru realizarea
matricei semantice Familia.
Pentru a vedea mai bine legătura dintre opera lui Marin Un elev citeşte cu voce tare fragmentul propus de
Preda şi tema familiei vă propun un fragment din profesor:
volumul de eseuri al autorului intitulat Imposibila “Scriind, totdeauna am admirat ceva, o creaţie Elevii îşi exprimă opinia
întoarcere în care vorbeşte despre eroul nostru Ilie preexistentă , care mi-a fermecat nu numai despre mărturisirea lui Marin
Moromete şi legătura sa cu tatăl scriitorului. copilăria, ci şi maturitatea: eroul preferat, Preda din Imposibila
Moromete care a existat în realitate, a fost tatăl întoarcere.
meu.”
Acum, e timpul să pătrundem în casa familiei Tehnica întrebării frontale, de
Moromete şi să vedem ce fel de familie ne prezintă Elevii enumeră mai multe scene : scena cinei, verificare.
Marin Preda. Astfel, îmi puteţi da exemple de scena secerişului, etc.
scene/situaţii semnificative din roman în care apare
familia Moromete?
Elevii recunosc scena cinei, ca scenă specifică
Care credeţi că este cea mai semnificativă scenă dintre
cele menţionate? prezentării familiei Moromete şi a statului
fiecărui membru. Problematizarea
Unde are loc desfăşurearea acestui moment Elevii identifică ”masa” , ca simbol al cinei ca
important din familia Moromete? şi ritual.
- Se prezintă simbolistica mesei conform
dicţionarului de simboluri de Jean Chevalier şi Explicaţia
Allain Gheerbrant.
MASA = evocă ritualul împărtăşirii, este
reprezentată de masa rotundă a cavalerilor.
- Gralul trebuie aşezat în centrul mesei.
- Masa şi actul de a mânca reprezintă un loc
sacru şi un ritual sacru.
La chinezi , masa este imaginea cerului. Text şi intertext

Referindu-ne la scena cinei, vom analiza mai atent


simbolistica ”cinei” din mai multe puncte de vedere. Profesorul prizintă simbolistica ”cinei” prin
folosirea termenului comensualitate, explicând
Momente / Timp Secvenţe de conţinut Activitatăţi de învăţare Metode şi procedee /
Evaluarea
sensul cuvântului.
Pornind de la simbolistica comensualităţii în Comensualitate = a mânca laolaltă
literatura română, ne vom axa pe o intertextualitate Elevii citesc citatele de pe fişa de lucru şi
ce vă va lărgi ideea de unitate familială. realizează o dezbatere pe tema ” Importanţa Dezbaterea
Se aleg citate reprezentative din : unităţii familiale”
- Biblie (Cina cea de taină) ; Anexa 2
- Hanul Ancuţei (Mihail Sadoveanu) ; Exprimarea argumentată a
- Somnul de la amiază (Fănuş Neagu) ; propiului punct de vedere.
- Moromeţii (Marin Preda).

Analizând şi dezbătând fiecare text în care se Elevii vor avea ca timp de realizare a eseului Scrierea unui eseu
regăseşte simbolistica comensualităţii , având acum argumentativ, 10 minute, după care unul dintre argumentativ pe baza
o nouă viziune despre familie , realizaţi un text elevi vor citi cu voce tare eseul realizat. aspectelor discutate în clasă.
argumentativ pe tema : Familia de ”ieri” şi de
”azi”.
Pentru a întregii imaginea familiei Moromete şi Elevii citesc fragmentele din tabelul Text şi intertext
pentru a demonstra că romanul Moromeţii este un intertextual şi compară imaginea tatălui la
roman de familie/ despre familie? , vom insista puţin Dostoievski, Preda şi arhetipul biblic.
pe imaginea tatălui ca centru al familiei.
Pentru aceasta propun două modele : este vorba
despre F. Karamazov, modelul dostoievskian şi
REFLECŢIA David, modelul biblic. Exerciţiu de formulare a
10 min. Anexa 3 unor opinii.
Munca în grup ( rezolvarea
Ce asemănări şi deosebiri observaţi între modelul Clasa este împărţită pe grupe, iar elevilor le în echipă a fişelor de lucru).
predian şi cele două modele propuse? sunt împărţite fişele de lucru, aceştia
Anexa 4 completând tabelul cu asemănările şi
Fişă de lucru deosebirile întâlnite.
La final profesorul adună răspunsurile corecte
pe o planşă cu concluzii finale.
Tema de casă : Anexa 5
Momente / Timp Secvenţe de conţinut Activitatăţi de învăţare Metode şi procedee /
Evaluarea
Dacă ar fi să fiţi acum judecătorii lui Ilie Moromete,
l-aţi condamna pentru felul în care a ştiut să fie tată? Pornind de la ideea exprimată în afirmaţia de
mai jos şi comenteaz-o pornind de la personajul
principal din opera studiată.
● ” Tatăl apare în simbolistică nu atât ca
părinte, cât ca legiuitor.” - Dicţionar de
simboluri - (Paul Ricoeur) .
ANEXA 1

MATRICE SEMANTICĂ ÎN REŢEA

În
căutarea Moromeţii
timpului ( Marin
pierdut Preda)
(Marcel
Proust)

Bietul
Tema familiei Ioanide
în literatura (G.Căline
Română şi scu)
Ciclul
Comăneştilo universală
r
(Duiliu
Zamfirescu)

Familia
Thibault
Forsyte (R.M.du Gard)
Saga
(John
Galsworty)
ANEXA 2
INTERTEXTUALITATE = SCENA CINEI =

” Moroganii cinau la o masă încheiată de câteva scânduri, sub


salcâmul din partea de sus a ogrăzii, de unde se vede întreg
cătunul Găguleşti, format din vreo douăzeci de case (...) Trifan „Cât ie şeau din iarnă şi până aproape de sfântul Niculae, Moromeţii
se aşezase în locul de cinste, având înaintea ochilor casa de mâncau afară în tindă la o masă josă şi rotundă, aşezaţi în jurul ei pe nişte
cărămidă, ... iar femeile , Tasica şi fiica ei din prima căsătorie, scăunele cât palma. Fără să se ştie când, copiii se aşezaseră cu vremea unul
lângă altul, după fire şi neam. Cei trei fraţi vitregi, Paraschiv, Nilă şi Achim,
Maria – semănând leit , cu puii ieşiţi dintr-un ou cu două
stăteau spre partea dinafară a tindei, ca şi când ar fi fost gata în orice clipă să
gălbenuşe : mărunţele, vioaie – şedeau, una la stânga, cealaltă se scoale de la masă şi să plece afară. De cealaltă parte a mesei, lângă vatră,
la dreapta capului familiei. Ceaunul de lapte fiert era pus pe jumătate întoarsă spre străchinile şi oalele cu mâncare de pe foc, stăteau
nişte pirostrii, la îndemâna mamei. Ea turna în strachina întotdeauna Catrina Moromete, mama vitregă a celor trei fraţi, iar lângă ea îi
fiecăruia, după poftă. ” ( Fănuş Neagu – Somnul de la amiază) avea pe ai ei, pe Niculae, pe Ilinca şi pe Tita, copii făcuţi cu Moromete. (...)
Moromete st ătea parcă deasupra tuturor. Locul lui era pragul celei de-
a doua od ăi, de pe care el stăpânea cu privirea pe fiecare. Toţi ceilalţi stăteau
umăr lângă umăr, înghesuiţi, masa fiind prea mică. Moromete n-o mai
schimbase de pe vremea primei lui căsătorii, deşi numărul copiilor crescuse. El
şedea bine pe pragul lui, putea să se mişte în voie şi de altfel nimănui nu-i
trecuse prin cap că ar fi bine să se schimbe masa aceea josă şi plină de arsurile
de la tigaie.” ( Marin Preda – Moromeţii )

"În cea dintâi zi a Azimelor, au venit ucenicii la Iisus şi L-au întrebat: Unde voieşti să-ţi pregătim să
mănânci Paştile? Iar El a zis: Mergeţi în cetate, la cutare şi spunţi-i: Învăţătorul zice: Timpul Meu
este aproape; la tine vreau să fac Paştile cu ucenicii Mei. Şi ucenicii au făcut precum le-a poruncit
Iisus şi au pregătit Paştile.

?
Iar când s-a făcut seară, a şezut la masă cu cei doisprezece ucenici. şi pe când mâncau, Iisus a zis:
Adevărat grăiesc vouă, ca unul dintre voi Mă va vinde. şi ei, întristându-se foarte, au început să-I
zică fiecare: Nu cumva eu sunt, Doamne? Iar El, răspunzând, a zis: Cel ce a întins cu Mine mâna în
blid, acela Mă va vinde. Fiul Omului merge precum este scris despre El. Vai, însă, acelui om prin
care Fiul Omului se vinde! Bine era de omul acela dacă nu se năştea. Şi Iuda, cel ce L-a vândut,
răspunzând a zis: Nu cumva sunt eu, Învăţătorule? Răspuns-a lui: Tu ai zis. Iar pe cand mâncau ei,
Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este
trupul Meu. Şi luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: Beţi dintru acesta toţi, Că acesta este
Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor. şi vă spun vouă că
nu voi mai bea de acum din acest rod al viţei până în ziua aceea cand îl voi bea cu voi, nou, întru
împărăţia Tatălui Meu. Şi după ce au cântat laude, au ieşit la Muntele Maslinilor." (Matei 26, 17-30)
ANEXA 3
TABEL INTERTEXTUAL
Imaginea tatălui
Text de bază Text biblic Texte auxiliare
Moromeţii Pilda fiului risipitor Viaţa ca o pradă Fraţii Karamazov Dicţionar de simboluri
(Marin Preda) (Luca 15, 11-24) (Marin Preda) (F.M.Dostoievski) (Jean Chevalier,
Moartea lui Absalom Editura Albatros, Bucureşti, Roman Alain Gheerbrant)
(2 Samuel 14, 25-26; 15, 1-6; 1977, în patru părţi şi epilog, Volumul 3 (P-Z),
18: 2-14, 32-33;) Proverbele pp. 49-51, 99-100. Volumul II, Editura Artemis, Bucureşti,
(20, 20) Traducere de Ovid 1993,
Constantinescu şi pp.335-336.
Izabella Dumbravă, Aparatul
critic
de Ion Ianoşi,
Editura Univers, Bucureşti,
1982,
pp. 96-97.

“Un om avea doi fii. Cel mai “- Domnule, începu el, te duci “Mitea nu se clintea din loc, Tată
tânăr dintre ei a zis tatălui la Bucureşti... uitându-se la el, aşa cum stăte « Simbol al procreării, al
său : « Tată, dă-mi partea mea ... întors în profil. Cu câtă posesiei, al dominaţiei, al
de avere ce mi se cuvine » Şi Ascultam, dar cuvintele lui repulsie privise întotdeauna valorii. În acest sens, tatăl este
tatăl le-a împărţit averea. îmi treceau pe de lături, profilul bătrânului atât de o figură inhibitoare ; sau, cum
Nu după multe zile, fiul cel fiindcă nu erau destinate precis conturat în momentul spune psihanaliza, castratoare.
mai tânăr a strâns totul şi a pentru clipa de faţă şi nici acela în lumina vie a lămpii El este o reprezentare a
plecat într-o ţară depărtată, pentru viitorul apropiat. Cum ce-i cşdea piziş pe obraz oricărei figuri de autoritate –
unde şi-a risipit averea, trăind să înţeleg eu chiar imediat că dinspre stânga : mărul lui şeful, căpetenia, stăpânul,
în destrăbălare. el, tatăl meu, îşi lua în acea Adam ce se revărsa, bulbucat, profesorul, protectorul, zeul.
După ce a cheltuit totul, a oră mâna de pe mine şi că mă în afară, nasul coroiat, gura Rolul patern este conceput ca
venit o foamete mare în ţara trimitea în lume cu gândul lăbărţată într-un zambet de descurajând eforturile de
aceea şi el a început să ducă nemărturisit că îndărăt n- depravată aşteptare. Mitea îşi emancipare şi ca exercitând o
Text de bază Text biblic Texte auxiliare
lipsă. aveam ce mai căuta ? Sigur că simţi deodată pieptul influenţa ce privează,
Atunci s-a dus şi s-a lipit de mai devreme sau mai tărziu învâlvorat de o mânie aprigă, limitează, reprimează,
unul din locuitorii ţării un lucru ca acela trebuia să se înverşunată : « Uite-l ăsta e sterilizează, ţine în robie. El
aceleia, care l-a trimis pe petreacă, dar, chiar aşa, venise rivalul meu, omul care-mi reprezintă conştiinţa în raport
ogoarele lui să-i pască porcii. într-adevăr acea clipă ? Mă otrăveşte zilele, călăul care cu pulsiunile instinctuale, cu
Mult ar fi dorit el să se sature uitam la marea de porumburi vrea să-mi distrugă viaţa ! » elanurile spontane, cu
cu roşcoavele pe care le printre care trecea şoseaua Se dezlănţuise în el cu o furie inconştienţa; el întruchipează
mâncau porcii, dar nimeni nu spre gară, şi în niciun fel n- turbată ura aceea sălbatică, lumea autorităţii tradiţionale
i le dădea. aveam să-l mai văd pe tatăl vindicativă, despre care-i confruntată cu forţele noi ale
Şi-a venit în fire şi a zis : « mau şi nici stând cu el astfel vorbise cu câteva yile înainte schimbării.
Câţi argaţi ai tatălui meu au în căruţa, simţindu-mă adică în chioşc, ca şi când ar fi avut Tătăl dobândeşte măreţie
belşug de pâine, iar eu mor tot mic, deşi nu eram, n- o presimţire, lui Alioşa, drept culturală în miturile despre
aici de foame ! aveam să mai stau. răspuns la întrebarea origini ; simbolistica lui se
Mă voi scula, mă voi duce la Afară vedeam totdeauna cerul acestuia : « Să-l omori pe confundă atunci cu aceea a
tatăl meu şi-i voi zice : Tată, albastru, sau norii, care ne tata ? Cum poţi să vorbeşti cerului şi trădează sentimentul
am păcătuit împotriva cerului protejează cu ploile lor şi aşa ? » unei absenţe, a unei lipse, a
şi înaintea ta simţim paşii noştri stăpâni pe « Nu ştiu, nu ştiu nimic, îi unei pierderi, a unui gol pe
Si nu sunt vrednic să mă lume, până nu suntem loviţi şi mărturisise el atunci, s-ar care doar cel care ne-a dat
numesc fiul tău ; fă-mă ca pe inima nu ne bate să ne spargă putea să-l omor, după cum s- viaţă l-ar puea umple.
unul din argaţii tăi. » pieptul... Trăisem astfel de ar putea să-l las în pace. Mă În tratatul său De
Şi s-a sculat şi a plecat la tatăl lovituri ; palma grea, tem însă c-am să-l urăsc prea l’interpretation (Paris, 1966).
său. Când era incă departe, ţărănească, înjurătura, tare, că în momentul acela o
tatăl său l-a văzut şi a fost cuvântul trivial, josnic, la să-l urăsc numai văzându-I
cuprins de milă faţă de el, a adresa mamei mele, se mutra. Totul mi se pare odios,
alergat şi a căzut pe gâtul lui abătuseră asupra mea. Familia nasul, ochii lui, mărul lui
şi l-a sărutat mult. însă, cât era ea de dezbinată, Adam, ca o gâlcă, zâmbetul
Fiul i-a zis : « Tată, am mă protejase. Astfel de meu. acela neruşinat. Mi-e scârbă
păcătuit împotriva cerului şi Îi cunoşteam pe toţi oamenii de
împotriva ta; nu mai « prin el. (...) Cei violenţi şi
Aduceţi repede haina cea mai josnici erau ocoliţi. De ăştia
bună şi îmbrăcaţi-l cu ea ; trebuia « să fugi ». Erau
puneţi-i un inel în deget şi înafara oamenilor. Tata nu
încălţăminte în picioare ! stătea de vorbă cu ei. Încât
Aduceţi viţelul cel îngrăşat şi uitam totul numai cât îl
Text de bază Text biblic Texte auxiliare
tăiaţi-l ! Să mâncăm şi să ne vedeam, nu-i povesteam
veselim, căci acest fiu al meu nimic…
era mort şi a înviat, era Mi-era de ajuns să-I aud
pierdut şi a fost găsit. » glasul liniştitor: « Ce faci, mă,
Şi au început să se copile ? » şi lumea
veselească.” întunecată , a cărei perdea se
dăduse o clipă la o parte şi
văzusem urâtul şi abjecţia, se
închidea la loc şi înceta să
mai existe pentru mine.”
FIŞĂ DE LUCRU

MOROMETE
este un pater familias întârziat anacronic în epoca contemporană

DA, NU,
pentru că pentru că

- tentativa lui de a menţine o - dezacordul dintre tată şi fii


structură patriarhală, anacronică, se care vor să trăiască ”altfel”,
ciocneşte de necesitatea afirmării izvorăşte dintr-un mod diferit
celei de ”a doua vârste” a civilizaţiei de a înţelege lumea, dezacord
ţărăneşti reprezentată prin Paraschiv, care este actual şi în epoca
Nilă şi Achim. contemporană şi care dă naştere
conflictelor între generaţii de ieri
şi de azi.

S-ar putea să vă placă și