Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA : 2.12.2009
CLASA : a IX-a , E
PROFESOR : Bojthe Katalin
ARIA CURRUCULARĂ : Limbă şi comunicare
OBIECTUL : Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Poezia
SUBIECTUL LECŢIEI :”Pe lângă plopii fără soţ ... ” de Mihai Eminescu
TIPUL LECŢIEI :Formare de priceperi şi deprinderi ( receptarea textului )
COMPETENŢE GENERALE : Comprehensiunea şi interpretarea poeziei Pe lângă plopii fără
soţ... de Mihai Eminescu
COMPETENŢE SPECIFICE :
1. folosirea adecvată a strategiilor de exprimare orală;
2. analiza principalelor elemente de structură şi de compoziţie specifice textului liric;
3. redactarea unui eseu structurat despre textul studiat;
COMPETENŢE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:
1. să încadreze poezia în contextul creaţiei lirice eminesciene;
2. să identifice principalele elemente de compoziţie a textului;
3. să comenteze ipostazele sentimentului erotic, prin raportare la operă;
4. să interpreteze semnificaţiile poeziei, raportând-o la etapa de creaţie eminesciană;
5. să compare modalităţile diferite de transpunere a mesajului în literatură şi muzică;

RESURSE :
UMANE: Capacităţile de învăţare a elevilor clasei a X-a şi cunoştinţele lor anterioare;
MATERIALE:
Mihai Eminescu, Poezii, Editura ERC PRESS, Bucureşti, 2009;
Vladimir Streinu, Eminescu, Editura Junimea, Iaşi, 1989;
Ioana Em. Petrescu, Eminescu şi mutaţiile poeziei româneşti, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1989;
Valeriu Neştian, Metodica predării textului literar în liceu, EDP, Bucureşti, 1982;
Constantin Parfene, Literatura în şcoală, EDP, Bucureşti, 1977.
STRATEGIA DIDACTICĂ :
1. METODE ŞI PROCEDEE :conversaţia, conversaţia euristică, audiţia muzicală,
exerciţiul, analiza literară, problematizarea;
2. RESURSE : manualul, volume de versuri, fişe de lucru, mijloace tehnice audio;
SECVENŢELE STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI CONŢINUTURI EVALUARE
VIZATE Itemi
FORME DE RESURSE
ORGANIZARE PROCEDURALE
Organizarea clasei;
Verificarea temei; Activitate frontală
Actualizarea cunoştinţelor;
Elevii încadrează poezia în
contextul creaţiei lirice Conversaţia
EVOCAREA eminesciene, interpretează Activitate
semnificaţia titlului, prezintă tema individuală
şi motivele literare ale operei,
raportând-o la etapa de creaţie
căreia îi aparţine.
Captarea atenţiei se realizează prin
audiţia romanţei Pe lângă plopii
fără soţ... cântată de Gheorghe Audiţia muzicală Exprimă-ţi impresia provocată de
Sărac, oferind elevilor posibilitatea Mijloace tehnice audiţia piesei. Compar-o cu impresia
audio provocată de lectura textului.
de a compara impresiile de lectură
REALIZAREA cu cele generate de audiţia
SENSULUI Conversaţia
muzicală. Activitate frontală
Elevii sunt anunţaţi că în această
oră vor interpreta semnificaţiile
textului urmărind să identifice
particularităţile de structură şi
compoziţie.

Li se explică modul de organizare Exerciţiul Grupa I: 1.În primele două catrene


a activităţii. Clasa este impărţită în ale textului, simetrice structural, se
trei grupe, fiecare grupă primind fixează opoziţia principală a poeziei
ca sarcină de lucru interpretarea (eu - tu), accentuată de alternanţa
unei secvenţe de text. După un afirmativ/negativ. Comentează
timp de lucru de 10’-15’, aceste versuri, punând în evidenţă
raportorul fiecărei grupe prezintă paralelismul lor. 2.Găseşte o
informaţiile. Analiza literară sintagmă adecvată care să surprindă
esenţa versurilor..
Volume de versuri Grupa II: 1.Secvenţa a doua
Activitate pe (strofele 3-8) surprinde elogiul
grupe cu raportare iubirii ideale şi al iubitei.
frontală Comentează modalităţile prin care se
Fişă de lucru realizează gradţia ascendentă a
sentimentului şi evidenţiază
imaginea iubitei. 2.Găseşte o
sintagmă adecvată care să surprindă
esenţa versurilor.
Grupa III: 1.Strofele 9-10
evidenţiază antiteza dintre trecut şi
prezent, realizată într-o gradaţie
descendentă. Comentează versurile,
Se evidenţiază ideea că poezia este surprinzând atitudinea eului liric şi
construită pe baza unei antiteze Expunerea imaginea iubitei. 2.Găseşte o
trecut-prezent. sintagmă adecvată care să surprindă
Se concluzionează că prin Activitate frontală Conversaţia esenţa versurilor.
semnificaţiile şi tonalitatea ei, euristică
poezia este, în acelaşi timp, elegie
şi romanţă, în care tristeţea se
îmbină cu dezamăgirea,
indiferenţa cu o sfidătoare
superioritate şi efemerul cu
eternitatea.
Farmecul discursului liric este
sporit de muzicalitatea versurilor
dată de elementele de prozodie. Flipchart
Elevii îşi notează în caiete ideile Activitate
principale, obţinându-se, în final, individuală
analiza textului în ansamblu.
Elevii sunt întrebaţi de ce
consideră că strofa a 11-a nu a fost
supusă analizei. Activitate frontală
Sunt solicitaţi să-şi exprime
opinia cu privire la afirmaţia lui Problematizarea
Garabet Ibrăileanu, care consideră
REFLECŢIA că ultima strofă nu este necesară,
întrucât, “din punct de vedere al
logicei sentimentelor, poezia
trebuia să se isprăvească în Conversaţia
momentul culminant (şi ca
sentiment şi deci şi ca compoziţie),
la versul: <<C-un rece ochi de
mort>>, mai ales că ideea din
această strofă ultimă e conţinută în
strofele care alcătuiesc partea a Redactează un eseu de tip paralelă,
doua a poeziei.” Activitate în care să evidenţiezi comparativ
Se dă tema pentru acasă. individuală modalităţile prin care se realizează
tema iubirii, în cele două poezii
eminesciene studiate: Floare
albastră şi Pe lângă plopii fără soţ...
FIŞĂ DE LUCRU
Grupa I:
1.În primele două catrene ale textului, simetrice structural, se fixează opoziţia principală a poeziei (eu - tu), accentuată de alternanţa
afirmativ/negativ. Comentează aceste versuri, punând în evidenţă paralelismul lor.
2.Găseşte o sintagmă adecvată care să surprindă esenţa versurilor.

FIŞĂ DE LUCRU
Grupa II:
1.Secvenţa a doua (strofele 3-8) surprinde elogiul iubirii ideale şi al iubitei. Comentează modalităţile prin care se realizează gradţia
ascendentă a sentimentului şi evidenţiază imaginea iubitei.
2.Găseşte o sintagmă adecvată care să surprindă esenţa versurilor

FIŞĂ DE LUCRU
Grupa III:
1.Strofele 9-10 evidenţiază antiteza dintre trecut şi prezent, realizată într-o gradaţie descendentă. Comentează versurile, surprinzând
atitudinea eului liric şi imaginea iubitei.
2.Găseşte o sintagmă adecvată care să surprindă esenţa versurilor.

S-ar putea să vă placă și