Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

CLASA: a XII-a D
PROFESOR: MOLDOVAN GEORGETA
ŞCOALA: LICEUL TEHNOLOGIC „PETRU MAIOR”, REGHIN
ARIA CURRICULARĀ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Poezia

TEMA: Tudor Arghezi, Morgenstimmung – Lectura – înțelegere (comprehensiune)


TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe
MOTIVAȚIA: Lecția își dovedește utilitatea și valoarea prin faptul că elevii au posibilitatea să
coreleze capacitatea de receptare și producere a mesajului oral și scris cu cea de scriere creativă.
De asemenea, pot să observe legăturile dintre muzică și poezie.

COMPETENŢE GENERALE:

1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situații de comunicare;

2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor;

3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale / literare;

4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situații de comunicare.

VALORI ŞI ATITUDINI

• Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
;

• Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;

• Formarea unor reprezentări culturale privind evoluția şi valorile literaturii române;

• Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare şi a încrederii în propriile abilități de


comunicare;

• Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalți;

• Dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală.

1
COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea înțelegerii
şi interpretării personalizate;

2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiția
umană sau despre artăreflectate în textele studiate;

2.3. Compararea propriei interpretări a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici
şi istorici literari;

3.1. Analiza relațiilor dintre o operă studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta.

COMPETENȚE DERIVATE:

Pe parcursul orei de limba română elevii vor fi capabili:

• să exprime impresiile ce le au în urma ascultării poeziei și a bucății muzicale;

• să numească tema poeziei;


• să încadreze poezia în lirismul subiectiv;
• să explice structura antitetică a celor doua ipostaze lirice: eu, tu;
• să explice sintagme/ structure semnificative din poezie;
• să explice titlul, în corelație cu textul poeziei.

CONDIȚII PREALABILE: Pentru atingerea obiectivelor vizate, elevii trebuie să aibă deprinderi
de analiză stilisctică și textuală a unor texte poetice.

EVALUAREA:
•Capacitatea de a produce mesaj (text) oral sau scris, de a-și argumenta punctele de vedere;

•Capacitatea de a lucra în perechi și pe grupe;


•Capacitatea de a lectura creativ textul poetic
RESURSE:

•Metode și procedee: conversaţia, lectura și scrierea liberă, citirea explicativă,


problematizarea, munca în perechi și pe grupe, metoda cadranelor, cvintetul;

2
•Materiale: fişe cu textul nou
•Temporale: 50 minute;
•Umane: 33 elevi;
•Spaţiale: sala de clasă.

FORME DE ORGANIZARE: individual și frontală, în perechi, orală și scrisă.

BIBLIOGRAFIE:

Crețu, Daniela; Nicu, Adriana. Pedagogie și elemente de psihologie pentru formarea continuă a
cadrelor didactice. Sibiu: Editura Universității „Lucian Blaga”, 2004.

Pamfil, Alina. Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise. Pitești:
Editura Paralela 45, 2004.

Pamfil, Alina. Studii de didactica literaturii române. Cluj-Napoca: Editura Casa Cărții de Știință,
2006.

Paz, Octavio, Dubla flacără. Dragoste și erotism, Traducere de Cornelia Rădulescu, București,
Editua Humanitas, 1998.

George, Alexandru, Marele Alpha, București, Editura Cartea Românească, 1970.

Manolescu, Nicolae. Istoria critică a literaturii române. 5 secole de literatură, Pitești, Editura
Paralela 45, 2008.
Mihăilescu, C. Dan, Întrebările poeziei, București, Editura Cartea Românească, 1988.
Chevalier, Jean; Gheerbrant, Alain, Dicționar de simboluri. I, II, III. București: Editura Artemis,
1993.

3
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE METODE ŞI ACTIVITATEA ACTIVITATEA OBS.


LECȚIEI PROCEDE PROFESORULUI ELEVILOR
Crearea climatului adecvat Se pregatesc pentru
desfășurării lecției. lecție.

Evocarea
Despre poezia
Testament de Tudor
Arghezi.
Conversația Conceptele
de verificare Despre ce am discutat teoretice devin,
orele trecute la limba și Pentru că prezinată din obiecte de
literatura română? viziunea despre vreație, studiu (lecțiile
precedente),
De ce poezia Testament despre raportul; creator
instrumente de
este artă poetică? creație etc. lucru, aplicații.

În ce constă originalitatea
viziunii poetice În ineditul limbajului,
argheziene? valorificarea cuvintelor
din toate registrele
stilistice ale limbii,
introducerea esteticii
urâtului etc.

Realizarea Tehnica Astăzi, vom cunoaște o Slide-urile conțin


sensului imersiunii în altă latură a imagini cu
subiect răsăritul soarelui,
personalității lui textul poeziei
Arghezi. De aceea, vă Elevii vizionează în
Morgenstimmung
liniște și apoi își recitată de actorul
rog să vizionați cu
notează impresiile. Ovidiu Iuliu
Vizionarea atenție următorul Moldovan și
materialului filmuleț și să notați la bucata muzicală
sfârșit impresia, starea cu același titlu,
pe care v-a lăsat-o aparținând
acesta. compozitorului
norvegian Edvard
Lectura Grieg.
expresivă Momentul prim
al lecției
propune o
4
Împarte elevilor fișe cu abordare inter și
textul poeziei și se mai transdisciplinară
citește o dată poezia. a poemului
arghezian.
Se explică titlul poeziei
Explicația Morgenstimmung,
cuvânt compus, preluat
din limba germană,
„morgen” însemnând
dimineața, iar
„stimmung”, „stare de
spirit, dispoziție”,
traducerea fiind
Exercițiul ai furișat, ființă,
„dispoziție matinală”.
închisă,
sufletului,zgomot.

Scrieti câte un sinonim cântec, lavandă


Înțelegerea contextual pentru sonora, tunet, vijelie
textului cuvintele: ai strecurat,
făptură, zăvorâtă,
univers, vijelie.
Extrageți din poezie Dragostea, sufletul,
termeni aparținând cântecul etc. Profesorul face
câmpului lexical aprecieri cu
al sonorității. Eu veneam de sus, tu privire la
veneai de jos. răspunsurile
elevilor.
Numiți tema și motivele
poeziei. Textul se încadrează
în lirismul subiectiv.
Transcrieți o antiteză din Eul liric este prezent
Conversația textul poemului.
euristică în text prin
următoarele mărci
lexico-gramaticale:
În ce tip de lirism se tu, ai strecurat, în
încadrează textul? Care mine, să știu, tău, mi-,
sunt mărcile lexico- ta, veneam etc
gramaticale ale prezenței
eului liric în text? Tu: ai strecurat,
cântând, cântecul … Profesorul
ca o lavandă sonoră, apelează la
a umplut, sa sape, dicționarul de
degetul tău cel mic, simboluri.
pipăia, ai cântat, te-ai
Deci, cele două ipostaze dumicat, veneai,
lirice sunt tu și eu? Care soseai.
sunt termenii din poezie
5
ce pot fi asociați cu tu și Eu: fereastra
eu. Lucrați în perechi. sufletului zăvorâtă
bine,mănastirea, să
știu, te aud, încăperea
universului închis,
mi-s șubrede bârnele,
am auzit, veneam.

Cum explicați cuvintele


/sintagmele lavandă
sonoră, fereastra
sufletului, mănâstirea, Poezia este alcătuită
încăperea universului din cinci cvintete,
închis. măsura versurilor este
variabilă, versurile
sunt libere.
Cum e concepută poezia Apare ca o concluzie
la nivel prozodic? a strofei, insistând pe
trăirile eului liric.
Arătați ce aduce în plus
ultimul vers din fiecare
strofă față de conținutul
celor patru anterioare.

Pornind de la tema poeziei


Reflecția realizați următoarele
sarcini: Profesorul face
Elevii rezolvă sarcinile aprecieri cu
Grupa1 Creați câteva primite și apoi își privire la
Metoda imagini poetice/ sinestezii prezintă răspunsurile. răspunsurile
pornind de la modelul elevilor.
cadranelor
lavandă sonoră, umed
gând, braț gângav.
Munca pe Grupa2
grupe Explicați titlul,
insistând pe sensul
conotativ al acestuia.
Modificați titlul.

Grupa 3
sintagme/structuri
semnificative comentate.
Grupa 4- Propunerea unei
definiții pentru dragoste și
imaginarea unei bucăți
6
muzicale de către cei care
au aptitudini muzicale care
să fie în corelație cu textul
dat.

Tema pentru acasă :


Prezentați într-un eseu Notează tema.
liber de 1-2 pagini,
mesajul poeziei.
 Se fac aprecieri si
evaluări asupra
modului în care au
răspuns elevii la oră.

7
Metoda cadranelor
Grupa1 Grupa2
Creați câteva imagini poetice/ sinestezii pornind de a) Explicați titlul, insistând pe sensul
la modelul lavandă sonoră, umed gând, braț conotativ al acestuia.
gângav.

b) Modificați titlul.

Grupa 3 Grupa 4
Comentați cel puțin două sintagme/structuri Propuneți o definiție pentru dragoste și
semnificative din poezie. imaginați-vă o bucată muzicală (cei care au
aptitudini muzicale) care să fie în corelație cu
textul dat.

8
9

S-ar putea să vă placă și