Sunteți pe pagina 1din 12

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.

1 DRĂGOEȘTI
COMUNA DRAGOESTI, JUDETUL VALCEA
Nr. telefon/Fax: 0250762385
e-mail: scoaladragoesti@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC
Școala: Școala Gimnazială Nr.1 Drăgoești, Vâlcea
Propunător: Radu Oana Maria
Data:27.02.2019
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a VI – a
Unitatea de învățare: În Europa
Subiectul lecției: Pronumele
Tipul lecției: consolidare și sistematizare

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectãși adecvatã a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologatã și dialogatã;
2. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse;
3. Utilizarea corectã și adecvatã a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.3. Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4. Sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
4.3. Alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-definirea corectă a pronumelui ;
O2- diferenţierea pronumelui personal de pronumele de politeţe ;
O3- precizarea cazurilor şi a funcţiilor sintactice ale pronumelui;
O4-recunoaşterea formelor accentuate şi neaccentuate ale pronumelui

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, cutia cu surprize, exerciţiul, rebusul
2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.
3. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, flipchart, marker.
4. Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, testul sumativ.

RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:


A. Resurse: colectivul eterogen de elevi al clasei a VI-a ; sala de clasă
B. Material bibliografic:
 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română, Clasa a VI-a, Bucureşti, 2017.
 Parfene, Constantin, 1999, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi: Collegium Polirom
 Cîrstea,Mihaela; Avram,Viorica;Sanda,Ileana;Dragomirescu,Alexandra-Limba și literatura romană-clasa a VI-a, Ed. EDP,
București, 2018
 Pamfil, Alina – Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteşti,2003

C. Resurse temporale: 50 de minute


SCENARIUL DIDACTIC

FORME DE EVALUARE
ORGANIZARE
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE DE A
DEMERSULUI PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
DIDACTIC
ACTIVITĂȚII

Se pregătesc pentru
1. Moment Notez absenţii. începerea orei de
organizatoric Asigur condiţiile optime limba şi literatura
desfăşurării orei de limba şi română.
1’ literatura română.

I. EVOCAREA Verific tema atât calitativ, cât Prezintă tema,


2.Reactualizarea şi cantitativ – dacă au rezolvat corectează
cunoştinţelor toate exerciţiile, cât de eventualele greşeli.
7’ ordonaţi au fost în efectuarea
temei. Verificarea calitativă se
realizează selectiv; elevii vor fi Conversaţia Caietele elevilor Activitate Aprecieri
solicitaţi, prin sondaj, să euristică frontală verbale
citească, antrenându-se la
corectat şi notat întreaga clasă. Elevii participă activ
Verific cunoştinţele anterioare şi răspund la
despre pronume prin diferite întrebările
întrebări: profesorului. Evaluare
Ce este pronumele? formativă
Care sunt tipurile de pronume
pe care le-aţi învăţat?
Ce fel de forme are pronumele
personal?
Care sunt formele pronumelui
personal de politeţe?
Ce funcţii sintactice pot
îndeplini pronumele?
În ce cazuri pot sta
pronumele?
Propun elevilor completarea Elevii participă activ,
rebusului. Elevii vor trage la dând răspunsurile Cutia cu Flipchart Observarea
3. Captarea sorţi întrebările necesare aşteptate. surprize Activitate comportamentul
atenţiei şi completării rebusului. În timp Rezolvă rebusul. Fişe de lucru frontală ui elevilor
asigurarea ce un elev va completa la
Aprecieri
climatului afectiv panou, ceilalţi vor completa pe
verbale
5’ fişele de lucru. (Anexa 1)

Anunţ titlul lecţiei. Notează titlul lecţiei


4. Anunţarea Notez pe tablă data şi titlul în caiete şi sunt
temei şi a lecţiei: PRONUMELE atenţi la explicaţiile
competenţelor Prezint competenţele derivate, profesorului.
derivate scrise pe flipchart, într-o
2’ formă accesibilă elevilor.

II. Împart fişele elevilor şi ofer


REALIZARE A indicaţii asupra modului în Elevii ascultă Conversaţia Flipchart Activitate Observare
SENSULUI care vor fi rezolvate sarcinile explicaţiile şi frontală sistematică
notează.
didactice. (Anexa 2)
5. Dirijarea
procesului de Pe parcursul rezolvării Răspund Exerciţiul Fişe de lucru Aprecierea
consolidare şi exerciţiilor din fişă, adresez şi solicitărilor. verbală
sistematizare a alte întrebări referitoare la
cunoştinţelor
pronume, urmărind astfel
20’
consolidarea cunoştinţelor
referitoare la acesta.

Ca activitate independentă, Elevii rezolvă Exerciţiul Fişe de lucru Activitate Testul sumativ
propun o fişă cu un scurt test individual exerciţiile individuală
III. sumativ. Deoarece în clasă propuse.
REFLECȚIA există patru elevi cu dificultăţi
de învăţare, aceştia vor primi
6. Obţinerea un test cu itemi de nivel scăzut
performanţei şi de dificultate pentru a le oferi
asigurarea şansa conştientizării
feedbackului progresului.
10’ După rezolvare, testele vor fi
luate pentru a fi corectate şi
notate.

Apreciez global şi individual


7. Evaluarea
aportul elevilor la lecţie.
activităţii
Notez elevii cu participare
didactice
semnificativă la activitate.
3’

Comunic elevilor tema pentru Activitate


IV.EXTENSIA acasă: Imaginează-ţi o Notează tema pentru Explicaţia frontală
8. Intensificarea întâlnire peste ani cu fosta ta acasă.
procesului de învăţătoare. Compune un
retenţie şi dialog în care să cuprinzi
transfer pronume personale şi de
2’ politeţe. Subliniază cu o linie
pronumele personale şi cu
două linii pronumele de
politeţe.
ANEXA 1

1. Partea de vorbire care ţine locul unui substantiv.


2. În propoziţia El joacă tenis, cuvântul subliniat are funcţia sintactică de ………. .
3. Pronume personal, persoana I, numărul plural.
4. Subiectul stă în cazul ……………….. .
5. Pronume personal, persoana a II-a, numărul singular.
6. Pronumele personal ţine locul unui ………….. de persoană.
7. Pronume personal, persoana a III-a, numărul singular, genul feminin.
8. Pronume personal, persoana a III-a, număr singular, genul masculin.
9. Pronume personal, persoana a III-a, numărul plural, gen masculin.
10. În propoziţia Mihai a cumpărat o bicicletă., cuvântul subliniat are funcţia sintactică de
………… .
11. Pronume personal, persoana I, numărul singular.
12. Categorie gramaticală a pronumelui personal.
13. Pronumele ţine locul unui ………………………. .
14. Pronume personal, persoana a II-a, numărul plural.
15. La persoana a III-a, pronume personal are şi …………. .
16. Cazul în care se află atributul şi complementul se numeşte ………………… .
17. Pronume personal, numărul plural, gen feminin.
ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU

1.Subliniază pronumele personale din 2.Precizează felul pronumelor din enunţurile:


enunţurile: a) Pe tine te-am văzut la librărie.
a. Dumnealui ne ajută mereu. b) Dânsa vine des la noi.
b. Cărţile lui sunt noi. c) Pe mata te-am aşteptat.
c. Maria te căuta pe tine. d) Vă rog pe dumneavoastră să-mi explicaţi.
e) Dumneata pleci?

3. Înlocuieşte pronumele personale cu pronumele de politeţe corespunzătoare:


El (........................) are studii superioare.
Voi (..........................) plecaţi în concediu.
Le-am spus lor (.............................) să vină la spectacol.
Rochia ei (..................................) era cea mai elegantă.

4. Completează spaţiile libere cu forma cerută:


mai / m-ai Tu ………….. rugat să te ………….. ajut o dată.
ia / i-a El …….. spus să-şi …… caietele de pe bancă.
la / l-a Mama ……… luat şi pe el ……… magazin.
neam / ne-am Noi suntem dintr-un ………. mare şi nu …………….. cunoscut încă toţi
verişorii.

5. Analizează morfo - sintactic pronumele din enunţurile următoare, completând tabelul:

Enunţ Pronume Persoana Numărul Genul Cazul Forma Funcţia


sintactică
Eu voi deveni
fotbalist.
Scrie în ziar
despre ei.
Ţi - e tare dor de
mama.
Jocul dumneaei
a fost un succes.

Temă: Imaginează-ţi o întâlnire peste ani cu fosta ta învăţătoare. Compune un dialog în care
să cuprinzi pronume personale şi de politeţe. Subliniază cu o linie pronumele personale şi cu
două linii pronumele de politeţe.
Fişă de evaluare

1. Citeşte cu atenţie următoarele propoziţii şi apoi încercuieşte litera A dacă propoziţia este
adevărată şi cu litera F dacă enunţul este fals. 2, 5 puncte

a. Pronumele personal este o parte de vorbire flexibilă. A F


b. Pronumele ţine locul unui substantiv. A F
c. Lui este formă accentuată. A F
d. Eu este o formă pentru persoana a II-a. A F
e. În propoziţia: Eu voi pleca, voi este pronume personal. A F

2. Scrie în spaţiile punctate formele neaccentuate ale pronumelui personal: 2, 5 puncte


Pe mine.........vede.
Ţie.........spun totul.
Pe noi.........ascultă toată lumea.
Vouă...........place spectacolul.
Lui ……… dedică toate melodiile.

3. Precizează cazul şi funcţia sintactică a pronumelor personale din textul următor: 4 puncte
„Se apropie răţişoara şi Hansel i se urcă în spate. Apoi el o rugă şi pe surioara lui să
vină, dar Gretel rămase pe mal….”
(Fraţii Grimm, Hansel şi Gretel)

Se acordă un punct din oficiu.


Fişă de evaluare

1. Transcrie, în ordinea persoanelor, singular şi apoi plural, pronumele personale din 3p


imagine:

………………………………………………………………………………………………..

2. Subliniază pronumele personale din listă: eu, dumneavoastră, voi, noi, Măria Ta, ele. 2 p

3. Completează spaţiile punctate cu formele corespunzătoare ale pronumelui de politeţe: 3p

…………………… sunteţi acasă?

Îi rog pe ……………………………… să mă ajute.

Haina ………………………. este groasă.

Se acordă două puncte din oficiu.


LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
Clasa a VI-a
Anul şcolar 2018-2019, 27.02.2019
TEST DE EVALUARE
BAREM DE EVALUARE ŞI DE NOTARE

• Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem. Nu se
acordă fracţiuni de punct.
• Se acordă un punct din oficiu.

1. câte 0,5 pentru încercuirea corectă a enunţurilor cu valoare corectă de adevăr, 5x0,5p= 2,5 p
astfel: a. A; b. A; c. A; d. F; e. F

2. completarea cu formele neaccentuate corecte ale pronumelui personal 5x0,5p= 2,5 p

3. pentru identificarea cazului pronumelor personale vor primi câte 0,5 puncte, 8x0,5p= 4 p
astfel: i – cazul dativ; el – cazul nominativ; o – cazul acuzativ; lui – cazul genitiv,
iar pentru identificarea funcţiei sintactice câte 0,5 puncte astfel: i – complement; el
– subiect; o – complement; lui – atribut.

LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


Clasa a VI-a
Anul şcolar 2018-2019, 27.02.2019
TEST DE EVALUARE PENTRU ELEVII CU DIFICULTĂŢI DE ÎNVĂŢARE
BAREM DE EVALUARE ŞI DE NOTARE

• Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem. Nu se
acordă fracţiuni de punct.
• Se acordă două puncte din oficiu.

1. câte 0, 5 puncte pentru transcrierea în ordinea corectă a pronumelor personale: 6x0,5p = 3p


eu, tu, el/ea, noi, voi, ei/ele.

2. câte 0,5 puncte pentru sublinierea pronumelor personale (eu, voi, noi, ele) 4x0,5p = 2p

3. câte un punct pentru completarea spaţiilor punctate cu formele corespunzătoare 3x1p = 3p


ale pronumelui personal de politeţe (dumneavoastră, dumnealor, dumnealui /
dumneaei)

S-ar putea să vă placă și