Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Data: 25.03.2024
Clasa a VIII-a
Profesor: Puican Maria Mioara
Disciplina: Limba și literatura română
Titlul lecției: Complementul indirect
Tipul lecției: de recapitulare şi sistematizare

VALORI ŞI ATITUDINI
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate.

COMPETENTE GENERALE:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată;
2.2 utilizarea în mod nuanțat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral;
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogățire a vocabularului și a categoriilor semantice utilizate;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă.

COMPETENŢE DERIVATE:
- să își amintească definiția complementului indirect;
- să identifice complementul indirect ;
- să identifice elementele regente ale complementului indirect.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitatea centrată pe elev, activitate frontală, combinată cu activitate individuală.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia , descoperirea, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, ciorchinele, puzzle-ul, lucrul cu
fişe.
RESURSE:
Materiale: tabla, creta, fişe ,caietele elevilor, cartonaşe.
Temporale: 50 minute

BIBLIOGRAFIE: -

Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară:limbă şi comunicare.


Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45, 2003;
Manualul pentru clasa aVIII- a- Limba și literatura română, Editura Artklett.
SCENARIU DIDACTIC

Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare


lecţiei didactice
1.Moment -Voi avea grija ca elevii să-şi Elevii scot pe bănci cele necesare Conversaţia
organizatoric. pregătească materialele necesare orei de bunei desfăşurări a orei.
2 min. limba şi literatura română;
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei
pentru o bună desfăşurare a activității.
2. Actualizarea Elevii răspund la intrebările Conversatia, Aprecierea
unor cunoştinţe Are loc o discuţie despre părţile de profesorului. explicatia, verbală a
anterioare. propoziţie şi clasificarea acestora analiza gramaticală. răspunsurilor
5 min (principale: subiect, predicat; corecte
secundare: atribut, complement).
Profesorul deschide o cutiuţă a misterelor Conversația, Aprecierea
3.Captarea unde se află o ghicitoare. Un elev citeşte Elevii răspund întrebărilor. explicația, învăţarea verbală a
atenţiei. ghicitoare şi împreună vor afla raspunsul. prin descoperire, răspunsurilor
7 min. (Anexa 1). Discuţia va fi astfel condusă de ciorchinele. corecte
profesor, încât elevii vor preciza că un
complement necircumstanţial este şi
complementul indirect.

4. Anunţarea Profesorul anunţă tema şi obiectivele Elevii notează titlul lecţiei în caiete. Explicaţia.
subiectului şi lecţiei.
enumerarea Scrie titlul pe tablă:
obiectivelor. Complementul indirect
3 min
Profesor cere elevilor să îți Răspund întrebărilor și scriu definiția
reamintească definiția complementului în caiete. Conversatia,
indirect, după care o scrie pe explicatia, Aprecierea
tablă:Complementul indirect este analiza gramaticală. verbală a
partea secundară de propoziție care răspunsurilor
arată obiectul asupra căruia se corecte
exercită indirect acţiunea.

Complementul indirect răspunde la


întrebarea cui?
Elevii își notează exercițiile și Conversaţia
5. Dirijarea Pentru a descoperi pe cine determină redescoperă elementele regente:
învăţării. complementul indirect, elevii vor primi -un verb;
20 min o fișă de luru (anexa 2) pe care o vor -un adjectiv;
rezolva atât la tablă cât și în caiete. -o interjecție;
-un adverb.
Aprecierea
Pentru a descoperi prin ce se exprimă Elevii rezolvă exercițiile și notează în Exerciţiul verbală a
complementul indirect vor rezolva caiete. Conversaţia. răspunsurilor.
exercițiul 2 de pe fișă, constatând
următoarele:complementul indirect se
poate exprima prin:
- substantiv;
- pronume;
- numeral.
În continuare , elevii vor rezolva Rezolvă exerciţiile, ies la tablă, Exerciţiul.
exercitiu 3 de pe fişă notează în caiete.
6. Obţinerea Elevii vor extrage un cartonaş cu
feed-back-ului. Elevii rezolvă sarcina şi câţiva citesc
diferite desene, iar ca sarcină vor avea
10 min propoziţiile realizate. Activitate individuală. Aprecieri
de realizat câte două propoziţii care să verbale.
conţină complemente indirecte,
bazându-se pe imaginea de pe cartonaş.
7.Asigurarea Elevii vor primi un puzzle din care va Activitate individuală.
retenţiei şi a
rezulta o schemă recapitulativă a
transferului.
complementului indirect.
Anexa 1
Determină, adesea un verb
Uneori, chiar un adverb.
Îl întreabă ”Ce?”, “Pe cine?”,
“Despre ce?” sau “Despre cine?”
“Cui?” e-o altă întrebare
Cazul dativ cere oare?
PREPOZIŢIONAL, DIRECT,
Poate fi şi INDIRECT.
Spune, cine oare-o fi
Funcţia din această zi?
Vei primi un compliment,
De îl numeşti ............ .
Anexa 2

1. Identificați complementele indirecte și arătați pe cine determină acestea:

Îi trimit o scrisoare.
Aerul este necesar vieţii.
A procedat asemenea ţie.
Bravo vouă!

2. Identificați complementele indirecte și arătați prin ce se exprimă:

I se cuvine totul?
Voia să-şi demonstreze că e puternic.
Am oferit fiecăruia un premiu de consolare.
Nu am cerut nimănui temele.
Cui trimitem tema?
Dăruieşte flori celor doi.
S-a acordat o diplomă primului.
Am dat copilului o carte.

3. Realizaţi propoziţii în care complementul indirect să fie exprimat prin:


- substantiv propriu, gen feminin;
- pronume personal, formă accentuată;
- numeral cardinal.

S-ar putea să vă placă și