Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: COLEGIUL TEHNIC „TRANSILVANIA” BRAȘOV


PROFESOR: RUSU IRINA
CLASA: a IX-a E
PROFIL: technician mecatronist
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECT: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Aventură, călătorie.
TITLUL LECŢIEI: CĂLĂTORIA -sursă de autodescoperire și depășire a limitelor
Text-suport: adaptare după articol scris de Marta Estera Popescu „De ce călătorim”publicat pe„respiro.ro”
TIPUL LECŢIEI: formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităților de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea diferitelor texte literare și nonliterare
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE CONȚINUTURI


1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea niveluri ale receptării textelor orale şi scrise: fonetic, ortografic şi
diverselor texte de punctuaţie, morfosintactic, lexicosemantic, stilistico-textual,
nonverbal şi paraverbal
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi - reguli şi tehnici de construire a dialogului (conversaţie, discuţie
scrise în diverse situaţii de comunicare argumentativă) - rolul elementelor verbale, paraverbale şi
nonverbale în comunicarea orală
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate - tehnica argumentării - discurs argumentativ oral şi scris

COMPETENŢE DERIVATE:
C1: capacitatea de a comunica eficient și corect gramatical într-o situație verosimilă (corelare cu c.s. 1.1.);
C2: adecvarea discursului oral la diferite situații de comunicare (corelare cu c.s. 1.4.);
C3: stimularea gândirii critice și a abilităților persuasive (corelare cu c.s. 3.3.)
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
A 1: activitate de brainstorming
A 2: activitate de problematizare și argumentare a conceptului de „călătorie”
A 3: realizarea hărţii conceptuale a lecţiei prin integrarea conceptelor lucrate pe grupe într-o schemă logică.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: puzzle interactiv, nor de cuvinte, conversaţia euristică, pălăriile gânditoare, învǎţarea prin cooperare.
b) Mijloace de învăţământ: tabla interactivă.
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală.
d) Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, chestionarea orală.
e) Resurse: a) umane: 24 de elevi ai clasei a IX-a E;
b) capacitate de învăţare: grup omogen, ritmuri apropiate de învăţare;
c) de timp: 50 de minute.
f) Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

Bibliografie :
1.Marilena Lascăr,2020, Limba şi literatura română – Manual pentru clasa a IX-a , Bucureşti: Art Educațional
2. Crăciun, Corneliu, 2007, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Deva: EMIA
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE
SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUMEN
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ TE DE
DURATA EVALUARE

Forme de
Metode / Mijloace de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizare
Procedee învăţământ
a activităţii

Salutul;
1. Moment Notarea absenţelor în catalog; Se pregătesc pentru
organizatoric Asigurarea unui climat adecvat începerea orei de limba şi
1’ desfăşurării lecţiei. literatura română.

Se realizează prin prezentarea sarcinii


2. Captarea de a rezolva un puzzle interactiv cu Rezolvă puzzle-ul Jocul didactic Folosirea Un elev
atenţiei şi un citat sugestiv interactiv, descoperind aplicației rezolvă
asigurarea https://www.jigsawplanet.com/? tematica lecției și citatul JigSawPlanet puzzle-ul
climatului afectiv rc=play&pid=3b23c9a5e205 pe care-l comentează pe tabla cu ajutorul
5’ succint interactivă sugestiei
colegilor

3.Anunță tema Expune subiectul lecției: „Călătoria” Ascultă și notează titlul


lecției și și obiectivele propuse lecției în caiete Expunerea Activitate
obiectivele frontală
propuse
1’

4. Discutarea Solicită elevilor să enunțe Se conectează în aplicația Rezolvarea Folosirea Activitate


conceptului de motivele pentru care oamenii Mentimeter și scriu câte 3 sarcinii aplicației individuală
călătorie călătoresc cu ajutorul aplicației motive asociate călătoriei, Mentimeter
4’ Mentimeter. după care își exprimă
https://www.mentimeter.com/ opinia cu privire la norul
app/presentation/ de cuvinte rezultat.
alsgi6vs3qkv14gvma3gegcibxxhi
rro/f2spm1n6bd8r/edit
5. Lecturarea Lecturează un fragment adaptat dintr- Afișarea
unui fragment un articol de călătorie (anexa 1) Ascultă activ lectura fragmentului
de articol legat profesorului Lectură pe table Lectură
de călătorie interactivă
3’

Adresează întrebări cheie elevilor


prin care va testa înțelegerea textului
și raportarea la experiențele personale
ale elevilor Conversația Activitate
Răspund la întrebările euristică frontală
6. Solicitarea
adresate
opiniilor elevilor
privitoare la
fragmentul
lecturat

4’

7. Pălăriile Profesorul va prezenta elevilor Conversaţia Activitate Observare


gânditoare modalitatea de lucru, organizând euristică pe grupe a
20’ sarcinile grupelor (6 grupe) în funcție sistematic
de culoarea pălăriei alese. Ascultă indicaţiile date de ă
Oferă indicaţii asupra modului în care cadrul didactic. Analiza literară
vor fi rezolvate sarcinile didactice
(Anexa 1), precizând şi timpul Problematizarea
aferent. Primesc fişele cu sarcinile
Monitorizează permanent activitatea didactice lucrând în Exerciţiul
fiecărei grupe de elevi, îi îndrumă echipe.
pentru a se asigura că s-au transmis
corect informaţiile.

Rezolvă sarcinile primite.

Raportorii prezintă ceea


ce s-a lucrat în fiecare Expunerea
6. Atingerea grupă. Conversaţia Observare
performanţei şi Solicită elevilor să prezinte produsul Ajută la realizarea hărţii euristică Graful Activitate a
asigurarea muncii de grupă. orientat pe grupe sistematic
feedbackului ă
10’

8. Intensificarea Comunică elevilor tema pentru acasă


procesului de Notează tema pentru
retenţie şi transfer Să facă un proiect legat de călătoria acasă. Explicaţia Caietele Activitate
ideală. elevilor frontală
1’

Apreciază global şi individual aportul Activitate Apreciere


9. Evaluarea elevilor la lecţie. Conversaţia frontală a verbală,
activităţii Notează elevii cu participare prin
didactice semnificativă la activitate. calificativ
1’ e

ANEXA 1:
ANEXA 2
GRUPA I (PĂLĂRIA ALBĂ) -prezintă obiectiv faptele

Enunță obiectiv motivele pentru care oamenii călătoresc, raportându-se atât la fragmentul lecturat cât și la experiența
personală.

GRUPA a II-a (PĂLĂRIA ROȘIE) – spune ce simte

Alcătuiește un monolog prin care-și exprimă sentimentele legat de experiența călătoriei într-o zonă total diferită de cea cu care
este obișnuit(ă), raportându-se atât la text cât și la experiența personală.

GRUPA a III-a (PĂLĂRIA NEAGRĂ) – are o viziune pesimistă

Prezintă toate dezavantajele călătoriilor și riscurile pe care le implică, raportându-se atât la text cât și la experiența personală,
încercând să convingă restul colegilor că o călătorie nu este întotdeauna o idee bună.

GRUPA a IV-a (PĂLĂRIA GALBENĂ) – are o viziune optimistă

Prezintă toate avantajele călătoriilor și beneficiile de pe urma acestora, raportându-se atât la text cât și la experiența
personală, încercând să convingă restul colegilor că o călătorie este întotdeauna o poartă spre dezvoltarea de sine.

GRUPA a V-a (PĂLĂRIA VERDE) – are idei originale

Improvizează soluții originale pentru ca persoanele care suferă de anxietate socială sau depresie să găsească resursele necesare
pentru a călători.

GRUPA a VI-a (PĂLĂRIA ALBASTRĂ)- sintetizează

Rezumă ideile principale din text dar și din cele enunțate de celelalte grupuri, realizând o hartă conceptuală a opiniilor.

S-ar putea să vă placă și