Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Profesor: RUSU IRINA


Unitatea de învățământ: Colegiul Tehnic „Transilvania” - Brașov
Data: 04.04.2024
Clasa: a XI-a C (tehnician mecatronist)
Disciplina: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
Unitatea de învățare: Curente culturale/literare în secolul al XIX-lea – începutul secolului al XX-lea
Subiectul lecţiei: SIMBOLISMUL – noțiuni introductive
Tipul lecţiei: de comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Timp alocat: 50 de minute

Scopul lecţiei: Dezvoltarea capacităţii de receptare şi de analiză complexă a textului liric

Competenţe specifice
C1 - aplicarea conceptelor operaţionale (temă, motiv literar, simbol, structură, compoziţie) în textul liric;
C2 - recunoaşterea şi analiza principalelor componente de ordin structural şi compoziţional, specifice poeziei simboliste;
C3 - analiza textului liric sub aspectul particularităţilor lexicale, fonetice, morfo-sintactice, stilistice, al imaginilor artistice și al prozodiei;
C4 - exprimarea, oral şi în scris, a opiniilor, sentimentelor, atitudinilor proprii faţă de operele propuse.

Competențe derivate
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
C1 - să distingă particularităţile stilistice şi de compoziţie ale textelor propuse;

1
C2 - să identifice şi să ofere diverse explicații pentru simbolurile ce apar în poeziile date;
C3 - să înţeleagă tema şi mesajul poeziilor propuse, precum şi elementele ce le conferă statutul de poezie simbolistă;
C4 - să fie dispuşi să integreze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice;
C5 - să îşi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru literatură.

Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia euristică, descoperirea, problematizarea, reacţia cititorului, exerciţiile de vocabular
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, alternativ cu activitatea pe grupe şi cu cea independentă, individuală a elevului
Resurse: capacităţile receptive şi emoţionale ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timpul (50 de minute),
Materiale didactice: textele-suport, fișe de lucru, aplicația Wordwall, Prezi

Bibliografie
- specifică disciplinei: poezii de Ch. Baudelaire, P. Verlaine, G. Bacovia, Al. Macedonski;
Manual de limba şi literatura română pentru clasa a XI-a, Ed. Art, A. Costache, Fl. Ioniță, M. N. Lascăr, A. Săvoiu, 2018
- metodică: Florentina Sâmihăian – „O didactică a limbii şi literaturii române – Provocări actuale pentru profesor şi elev”, 2014
Florentina Sâmihăian şi Mariana Norel – „Didactica limbii şi literaturii române”, 2011

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei Conţinuturile învăţării Activitatea Strategii, Evaluare


crt. profesorului şi a metode,
elevilor materiale
1. Organizarea clasei Profesorul verifică
(1 min) prezența elevilor.
2. Captarea atenţiei Profesorul le cere elevilor să rezolve un exercițiu de Elevii oferă Învățarea prin Prin aprecieri
(10 min) creativitate: se proiectează pe tabla interactivă două răspunsuri în funcție descoperire verbale
aplicații în Wordwall în care elevii trebuie să asocieze de asocierile mentale
culori, simboluri, mirosuri, sunete cu diferite sentimente, pe care le fac.
stări de spirit. Fundalul audio cuprinde compoziții de-ale Profesorul face
lui Claude Debussy. observații cu privire la
sentimentele și
simbolurile
menționate, atrăgând
atenția asupra faptului
că ele au fost
interpretate în diferite
moduri.
3. Anunţarea Profesorul anunță apoi titlul lecției: Simbolismul – noțiuni Profesorul anunță Expunerea

3
subiectului lecţiei introductive. titlul lecţiei, iar elevii
şi a obiectivelor (3 La finalul orei, elevii vor fi capabili să recunoască notează în caiete.
min) trăsăturile simbolismului și câteva elemente specifice
poeziilor simboliste (tematică, motive, simboluri,
corespondențe, muzicalitate), să își exprime opiniile cu
privire la textele citite, să utilizeze în mod corect și nuanțat
limba română.
4. Dirijarea învăţării Cu ajutorul platformei Livresque Elevii notează în Expunerea cu
(15 min) https://view.livresq.com/view/5ffd8d739eb0b300075c9820/ caiete informațiile ajutorul
profesorul prezintă contextul istoric și cultural al apariției oferite de profesor și platformei
simbolismului (Franța, sfârșitul sec. al XIX-lea). Se rezolvă la tabla Livresque
precizează numele reprezentanților acestui curent: interactivă exercițiile
Baudelaire, Verlaine, Rimbaud, Mallarmé, Bacovia etc. legate de informațiile
Solicită elevilor să rezolve exerciții de consolidare a expuse anterior.
cunoștințelor tot în cadrul platformei Livresque.
Profesorul anunță că elevii își vor însuși o parte dintre
trăsăturile acestui curent cultural prin exercițiile pe care le
vor rezolva în echipe.
5. Fixarea și Elevii sunt împărțiți în grupe, grupele accesează fișele de Elevii rezolvă Activitate pe Prin aprecieri
sistematizarea lucru cu cerințe specifice (Anexa 1). cerințele de pe fișele grupe verbale
cunoștințelor de lucru, profesorul le Învăţarea prin
oferă consiliere, dacă

4
(15 min) este necesar. descoperire
Conversaţia
Explicaţia
Fișele de lucru

Elevii identifică temele, motivele, simbolurile și elementele Fiecare grupă își


de muzicalitate din textele propuse. desemnează un
reprezentant, care
prezintă și
argumentează
răspunsul colectiv.
Profesorul ascultă
răspunsurile oferite de
reprezentanții
grupelor.
Profesorul le cere elevilor să noteze toate răspunsurile într- Elevii rezolvă Aprecieri
un tabel, pentru a identifica astfel câteva dintre trăsăturile sarcinile de lucru. verbale ale
simbolismului (Anexa 2). Profesorul apreciază cadrului
rezultatele muncii în didactic
echipă, atrăgând Elevii care
atenția asupra aparţin
trăsăturilor simboliste celorlalte

5
regăsite în acest mod. grupe fac
aprecieri
verbale
6. Asigurarea Elevii realizează sinteza trăsăturilor simboliste identificate. Elevii scriu cvintete Conversaţia Aprecieri
retenţiei şi a Profesorul le solicită elevilor să scrie un cvintet despre pe tema Fișe de lucru verbale
transferului de simbolism, reamintindu-le regulile cvintetului tematic simbolismului.
informaţie (Anexa 3). Profesorul face
(4 min) aprecieri asupra
acestora.
7. Tema pentru acasă Elevii vor avea ca temă să facă un proiect- sinteză cu Elevii își notează tema Expunerea Profesorul își
(2 min) ajutorul metodei posterului în care să introducă informațiile în caiete. notează în
esențiale pentru ei legate de simbolism. catalogul
personal
observații
despre
implicarea
elevilor

6
ANEXA 1

TRĂSĂTURILE SIMBOLISMULUI
LUCRU ÎN ECHIPĂ

Alcătuiți patru grupe. Fiecare grupă va analiza trăsăturile simboliste care se regăsesc în textele poetice, ghidându-se după
următoarea grilă: 1. Temă/ Teme; 2. Motive literare; 3. Simboluri; 4. Corespondențe; 5. Sinestezii; 6. Muzicalitate.

DICȚIONAR CULTURAL

SIMBÓL, simboluri, s. n. - semn, obiect, imagine etc. care reprezintă indirect (în mod convențional sau în virtutea unei corespondențe
analogice) un obiect, o ființă, o noțiune, o idee, o însușire, un sentiment etc. ♦ (În literatură și în artă) Procedeu expresiv prin care se sugerează o
idee sau o stare sufletească și care înlocuiește o serie de reprezentări.

SINESTEZÍE s.f. 1. (Psih.) Asociație spontană între senzații de naturi diferite; corespondență (II). 2. Tehnică literară constând în transpunerea
metaforică a datelor unui simț în limbajul altui simț. ♦ (În pictura expresionistă) Încercare de transpunere grafică sau coloristică a unei senzații
auditive. [Gen. -iei. / < fr. synesthésie, cf. gr. syn – cu, aisthesis – senzație].

www.romedic.ro: Sinestezia reprezintă o particularitate neurologică în care un anumit simț este perceput, în mod spontan, prin intermediul altui
simț. Aproape orice combinație asociativă este posibilă. O altă formă de sinestezie se referă la asocierea unor obiecte cu diverse simțuri.
Există aproximativ 35 de subtipuri de sinestezie, însă cele mai frecvente sunt asocierile între culori și simboluri sau culori și sunete.

7
I. Charles Baudelaire: Corespunderi

Natura e un templu ai cărui stâlpi trăiesc


Și scot adesea tulburi cuvinte, ca-ntr-o ceață;
Prin codri de simboluri petrece omu-n viață
Și toate-l cercetează c-un ochi prietenesc.

Ca niște lungi ecouri unite-n depărtare


Într-un acord în care mari taine se ascund,
Ca noaptea sau lumina, adânc, fără hotare,
Parfum, culoare, sunet se-ngână și-și răspund.

Sunt proaspete parfumuri ca trupuri de copii,


Dulci ca un ton de flaut, verzi ca niște câmpii,
– Iar altele bogate, trufașe, prihănite,

Purtând în ele-avânturi de lucruri infinite,


Ca moscul, ambra, smirna, tămâia, care cântă
Tot ce vrăjește mintea și simțurile-ncântă.

8
II. Paul Verlaine: Plânge în inima mea

Plânge în inima mea


Cum plouă peste oraş;
Ce-i tristeţea aceasta grea
Răul ce inima-mi ia?

O, dulce murmur de ploaie


Pe acoperişe şi-n zare!
În inima ce se îndoaie,
O, cântecul, murmur de ploaie!

Plânsul noimă nu are


În inima ce mi se frânge.
Ce? Nici o trădare?
Jalea noimă nu are.

Un chin e fără măsură


Să nu ştii de ce,
Fără iubire şi ură,
Suferi peste măsură.

9
III. Alexandru Macedonski: Rondelul rozelor ce mor

E vremea rozelor ce mor,


Mor în grădini, şi mor şi-n mine -
Ş-au fost atât de viaţă pline,
Şi azi se sting aşa uşor.

În tot se simte un fior,


O jale e în orișicine,
E vremea rozelor ce mor -
Mor în grădini, şi mor şi-n mine.

Pe sub amurgu-ntristător,
Curg vălmăşaguri de suspine,
Şi-n marea noapte care vine
Duioase-şi pleacă fruntea lor… -
E vremea rozelor ce mor.

10
IV. George Bacovia: Decor

Copacii albi, copacii negri


Stau goi în parcul solitar
Decor de doliu funerar...
Copacii albi, copacii negri.

În parc regretele plâng iar...

Cu pene albe, pene negre


o pasăre cu glas amar
Străbate parcul secular...
Cu pene albe, pene negre...

În parc fantomele apar...

Și frunze albe, frunze negre;


Copacii albi, copacii negri;
Și pene albe, pene negre,
Decor de doliu funerar...

În parc ninsoarea cade rar...

11
ANEXA 2
REZULTATELE MUNCII ÎN ECHIPĂ (POSIBILE RĂSPUNSURI...)

Nr crt Teme Motive Simboluri Corespondențe Sinestezii Muzicalitate Obs.


1. Ch. Natura - trecerea - misterul Parfum, culoare, Sunt proaspete - cuvintele sunet,
Baudelaire - Timpul timpului - codrul sunet se-ngână parfumuri ca trupuri cântă
Corespunderi - parfumul - parfumul și-și răspund de copii,/ - sintagma dulci ca
- culoarea ................... Dulci ca un ton de un ton de flaut
- sunetul ....................... flaut, verzi ca niște - prozodia ...
- codrul câmpii
....................
2. P. Verlaine Iubirea - plânsul - plânsul În inima ce se O, cântecul,
– Plânge în Natura - tristețea - orașul îndoaie,/ murmur de ploaie!
inima mea Singurătatea - orașul - vagul, O, cântecul, - prozodia ...
- ploaia nedeslușitul murmur de
ploaie!
3. Al. Moartea - vremea - rozele E vremea rozelor - refrenul
Macedonski – Natura - fiorul ............. ce mor,/ E vremea rozelor
Rondelul Timpul - grădinile Mor în grădini, ce mor;
rozelor ce mor - regretul şi mor şi-n mine Mor în grădini, şi
................. mor şi-n mine

4. G. Bacovia - Natura - copacii - parcul - refrenul


Decor Moartea - cromatica - cromatica ...........................
Timpul (alb/ negru) ....................
- doliul
- ninsoarea

12
CONCLUZII Teme simboliste Motive Simboluri Corespondențe Sinestezia
simboliste
Natura - misterul - tehnică de bază – figură esențială
(îmblânzită) - parfumul - parcul a simbolismului a simbolismului
Timpul - culoarea - rozele
Moartea (eului - sunetul - orașul
liric și a - taina - cromatica
universului) - plânsul
Singurătatea - tristețea
Iubirea - orașul
- ploaia
- fiorul
- cromatica

13
ANEXA 3
CVINTETUL TEMATIC

Cvintetul tematic este o poezie cu 5 versuri.


Primul vers - este format dintr-un singur cuvânt ce denumeşte subiectul.
Al doilea vers - este format din două cuvinte ce definesc caracteristicile subiectului (două adjective).
Al treilea vers - este format din trei cuvinte ce exprimă acţiuni (verbe la gerunziu).
Al patrulea vers - este format din patru cuvinte care exprimă starea noastră faţă de subiect.
Al cincilea vers - este format dintr-un cuvânt care arată însuşirea esenţială a subiectului.

Ex:
Simbolismul

Simbolismul,
Vag, misterios,
Cântând, plângând, întristându-se,
Mă îndeamnă să visez –
Sinestezie.

14
15
Nume autor și TEME MOTIVE SIMBOLURI CORESPONDENȚE
poezie
1. Ch. Baudelaire -
Corespunderi
2. P. Verlaine –
Plânge în inima mea
3. Al. Macedonski –
Rondelul rozelor ce
mor
4. G. Bacovia -
Decor

16
17

S-ar putea să vă placă și