Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

 DATA:26.05.2023
 Clasa: II
 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 14 “Sfântul Bartolomeu” Brașov
 Cadru didactic: Rădulescu Livia Mariana
 ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
 OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice
 UNITATEA TEMATICĂ: În lumea animalelor
 TEMA: decuparea după contur, asamblarea si lipirea hârtiei, pictură
 SUBIECTUL: Colaj - ,,Căsuţa păsărelelor”
 TIPUL LECŢIEI: formarea de priceperi şi deprinderi

Disciplină Competenţe generale Competențe specifice


A.V.A.P. 1. Explorarea de mesaje artistice 1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul
exprimate în limbaj vizual într-o artistic;
diversitate de contexte familiare 2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte;
2. Realizarea de creaţii funcţionale 2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi
şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici accesibile;
tehnici elementare diverse 2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază
elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal kinestezică
C.L.R. 1. Receptarea de mesaje orale în Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
contexte de comunicare Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de
diverse situaţii de comunicare comunicare;
Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
M.M. 2. Interpretarea de cântece pentru 2.2. Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm
copii, cu mijloace specifice vârstei

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei toţi elevii trebuie să:


O1: să răspundă corect întrebărilor puse de către cadrul didactic, pe baza povești vizionate.
O2:să enumere cel puțin 3 materiale cu care vor lucra, pe baza explicațiilor cadrului didactic.
O3: să picteze păsărelele dând frâu liber creativității, pe baza indicațiilor date de către cadru didactic.
O4: să decupeze corect elementele necesare, pe baza experienței anterioare
O5:să asambleze corect şi estetic părţile componente ale colajului, pe baza explicațiilor cadrului didactic.
O6: să evalueze şi să autoevalueze în mod obiectiv lucrările finale, pe baza criteriilor de evaluare date de către cadrul didactic;

STRATEGIA DIDACTICǍ:
● METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei.
● MATERIAL DIDACTIC: colaj model, şabloane, acuarele, pensule, lipici, foarfece, lână, crenguţe, paie, laptop,
videoproiector, panou.
● FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal
● FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: autoevaluare, evaluare de către colegi , observarea sistematică a elevilor, aprecierea
răspunsurilor.
RESURSE:
TEMPORALE : 45 minute
UMANE : 12 elevi
BIBLIOGRAFICE:
Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, OMECTS nr. 3418/ 19.03.2013,
București
Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, OMECTS nr. 3418/ 19.03.2013,
București
Şerdean I., Dumitruleasa, F. (1984) „Metodica predării lucrului manual”– Editura Didactică şi Pedagogică, București.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
STRATEGII DIDACTICE Evaluare
ETAPELE OB. CONŢINUTUL LECŢIEI
LECŢIEI OP. ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE Mijloace de Metode Forme
învăţământ didactice de
activitate
1. Momentul Se stabileşte un climat propice desfăşurării activităţii. conversaţi frontal
organizatoric Se pregătesc materialele necesare. a
1 minut
2. Captarea Captarea atenției se face printr-un video cu o poveste: “Unde frontal Aprecierea
atenţiei a zburat rândunica” de T. Constantinescu accesat la Laptop conversaţi răspunsuril
7 minute https://www.youtube.com/watch?v=hWC4MEjZX9k&t=29s videoproiect a or
După vizualizarea poveștii, cadrul didactic pune întrebării or observaţia Observarea
elevilor: explicaţia sistematică
Î: “Unde va pleca rândunica?” a elevilor
O1 E: “Rândunica va pleca în țările calde.”
Î: “De ce va pleca rândunica, toamna, în țările calde?”
E: “Rândunica pleacă în țările calde toamna pentru că vine
frigul și rămân fără hrană.”
Î: “Ce mănâncă rândunicile?”
E: “Rândunicile mănâncă musculiţe, viermişori, seminţe de
floarea soarelui, dovleac, cânepă, bucăţi de măr, miez de
nucă, arahide ( nesărate), fructe uscate.”
Î: “Ce nu avem voie să le dăm păsărelelor de mâncare ?”
E: “Nu avem voie să le dăm de mâncare rândunicilor seminţe
sărate, pâine, biscuiţi, hrană pentru câini sau pisici, produse
de patiserie-cofetărie.”
Î: “Unde își fac cuib rândunicile?”
E: “Rândunicile își fac cuib în copaci, sub streșinile
caselor.” Î: “Din ce își construiesc cuibul rândunicile?”
E: “Rândunicile își constuiesc cuibul din paie și pământ.”
3. Anunţarea Se anunţă subiectul lecţiei: realizarea unor căsuţe pentru explicaţia frontal Observarea
temei şi a păsărele. Se comunică obiectivele în termeni accesibili elevilor sistematică
obiectivelor pentru a-i motiva şi conştientiza în efortul de învăţare. a elevilor
1 min
4. Prezentarea și analiza modelului frontal Aprecierea
Realizare Se prezintă și se analizează planșa pe care o vor realiza elevii răspunsuril
a lucrării conversați or
la ora de arte vizuale și abilități practice. Cadrul didactic
27 min planşă a Observarea
precizează descriptorii de performanță și le împarte o fișă model explicaţia sistematică
elevilor unde sunt scriși aceștia: observarea a elevilor
dirijată
scrierea numelui
demonstraţ
corectitudine
finisarea lucrării ia
aspectul îngrijit

Recunoașterea materialelor
Elevii observă pe băncuțe materialele necesare pentru
realizarea lucrării: fișe pentru conversați frontal
fișă cu casa rândunicilor decupat a
fișă cu rândunicile lipici
lipici foarfecă Observarea
foarfecă semințe explicaţia sistematică
semințe vată a elevilor
O2 Vată acuarele
acuarele pensule
pensule paie
paie crenguțe
crenguțe

c)Demonstrarea tehnicii de lucru


Voi explica şi demonstra etapele de realizare a lucrării.
Etapele sunt:
fișe pentru
● folosind acuarelele şi pensulele, se va picta păsărelele și casa conversaţi frontal Observarea
decupat
în culori adecvate. lipici a sistematică
● se decupează conturul căsuţei; foarfecă explicația a elevilor
● se decupează păsărelele; semințe demonstraț
● se întinde lipici pe porţiunea de contact şi se lipesc pe rând vată ia
cele două păsări; acuarele
●se aleg şi se asamblează cât mai original elementele pensule
paie
decorative (paie, crenguţe, lână, puf), moment în care elevii au
crenguțe
posibilitatea de a-şi manifesta creativitatea în elaborarea
produsului.
Elevii vor repeta sarcinile de lucru şi vor realiza lucrarea, dar
nu înainte de încălzirea muschilor mâini:
Exerciții de încălzire a mușchilor mâinii:
“Închid pumnii și-i desfac
Degetelor fac pe plac
1,2,1,2 toți acum suntem vioi
La pian acum cântăm,
Liniște să ascultăm
Plic-plac, Plic-plac,
Melodiile îmi plac.
fișe pentru
d) Executarea lucrării de către elevi
decupat
O3 În timpul lucrului voi supraveghea îndeaproape elevii, lipici
O4 intervenind acolo unde este cazul; voi ajuta şi îndruma elevii foarfecă
neîndemânatici. semințe
O5 conversați individua
vată
Lucrările finalizate vor fi puse la panou. a l
acuarele
pensule explicația Observarea
paie observația sistematică
Crenguțe exercițiul a elevilor
panou
Dacă ne va mai rămâne timp,cadrul didactic le pune elevilor
un cântec “Plecarea păsărelelor” accesat la: laptop
videoproiect
https://www.youtube.com/watch?v=azdZVW8poiI frontal
or
Observarea
sistematică
a elevilor
5. Evaluarea Se cere elevilor să aprecieze lucrările după
şi discutarea O6 următoarele criterii: Lucrările conversaţi individua Aprecierea
lucrărilor scrierea numelui realizate a l răspunsuril
7 min corectitudine frontal or
finisarea lucrării explicatia Autoevalua
aspectul îngrijit observația
re
Turul Observarea
galeriei sistematică
a elevilor
6. Încheierea Se fac aprecieri referitoare la modul în care elevii au Observarea
lecţiei participat la desfăşurarea lecţiei. conversaţi frontal sistematică
2 min Se acordă calificative. a a elevilor
Elevii sunt îndrumaţi să-şi strângă materialele în ordine Evaluare
şi să-şi facă curat la locul de muncă.
FORMA FINALĂ
ŞABLON-CĂSUŢA
ŞABLON-PĂSĂRELE

S-ar putea să vă placă și