Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecţie ,,O, rămâi...

” de Mihai Eminescu

ÎNVĂȚĂTOR: OPREA ALIN-VASILE  


DATA:  26.05.2023
CLASA:  a IV-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română
TEMA LECŢIEI: ,,O, rămâi...” de Mihai Eminescu – Descifrarea textului
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoştinţe , de predare – învăţare - evaluare

COMPETENŢE SPECIFICE:

3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;


3.2. identificarea modurilor de expunere şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;
3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite;
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea
nuanţată.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COGNITIVE, FORMATIVE, AFECTIVE, ATITUDINALE):

A: COGNITIVE – FORMATIVE
La sfârşitul lecţiei / lecţiilor, elevii trebuie să fie capabili:
O1: să identifice, în poezie , elementele care definesc genul liric şi să le argumenteze;
O2: să interpreteze semnificaţia contextuală a unor cuvinte, îmbinări de cuvinte şi a unor cuvinte – cheie din poezie;
O3: să sesizeze corespondenţa dintre titlul operei lirice şi conţinutul textului.
O4: să-şi completeze cunoştinţele cu noi date şi repere despre universul inegalabil al creaţiei eminesciene;
O5: să analizeze o secvenţă lirică, prin raportare la particularităţile acesteia;
O6: să evidenţieze figurile de stil şi să precizeze rolul acestora în comunicarea sentimentelor eului liric;

B. AFECTIVE, ATITUDINALE:

O 1: să se exprime nuanţat, potrivit diferitelor situaţii;


O 2 : să formuleze impresii după prima lectură a textului şi să argumenteze de ce au fost determinate acestea;
O 3: să integreze informaţiile într-un sistem propriu de valori;
O 4: să-şi dezvolte abilitatea de a gândi, de a transforma percepţia şi de a recrea aspecte vizuale în imaginaţie.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE (active şi alternative): spargerea gheţii, lectura expresivă, conversaţia euristică şi catihetică, învăţarea prin
descoperire, brainstorming-ul, mozaicul, gândiţi / lucraţi în perechi / comunicaţi, activitatea pe grupe, ciorchinele.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: portofoliile elevilor, tabla ,fişe de lucru, scheme, texte literare, , audiţie „O, rămâi...”, manualul,
laptopul,video-proiectorul.

FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontală alternantă cu activitatea independentă individuală / în grup / perechi.
FORME DE EVALUARE : orală şi scrisă (aprecierea răspunsurilor, observaţia sistematică, aprecierea verbală, testul formativ)

BIBLIOGRAFIE:

1) Banaduc, Ioana, Ghid de practică pedagogică la limba şi literatura română, Timişoara, Editura Mirton, 2006;
2) Eminescu, Mihai, Poezii , Vol. 1, Ediţie de Petru Creţia, Bucureşti, Editura Cartea Românească, 1978;
3) Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române: pentru gimnaziu şi liceu, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2009;
4) Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45, 2008;
5) Pompiliu, Cornelia, Textul liric în gimnaziu, în „Convorbiri didactice”, anul XV, nr. 46, 2004;
6) Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, Ed. Polirom, Iaşi, 2006.

O, rămâi
de Mihai Eminescu

„O, rămâi, rămâi, la mine, Și privind în luna plină


Te iubesc atât de mult! La văpaia de pe lacuri,
Ale tale doruri toate Anii tăi se par ca clipe,
Numai eu știu să le-ascult; Clipe dulci se par ca veacuri.”

În al umbrei întuneric Astfel zise lin pădurea,


Te asamăn cu un prinț, Bolți asupra-mi clătinând;
Ce se uit-adânc în ape Șuieram l-a ei chemare
Cu ochi negri și cuminți; Ș-am ieșit în câmp râzând.

Și prin vuietul de valuri, Astăzi chiar de m-aș întoarce


Prin mișcarea naltei ierbi, A-nțelege n-o mai pot...
Eu te fac s-auzi în taină Unde ești, copilărie,
Mersul cârdului de cerbi; Cu pădurea ta cu tot?

Eu te văd răpit de farmec


Cum îngâni cu glas domol,
În a apei strălucire
Întinzând piciorul gol

Secvenţele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului


Metode şi Evaluare
lecţiei strategii
1.Moment 2’  Consemnarea prezenţei elevilor Elevii se pregătesc Conversaţia
organizatoric  Asigurarea cadrului şi a atmosferei optime pentru oră
desfăşurării lecţiei
2.Captarea 10’  Verificarea calitativă (prin sondaj) a temei pe care Elevii citesc Conversaţia Chestionarea
atenţiei şi tema,sunt activi şi orală
elevii au avut-o de pregătit .
reactualizarea
noţiunilor ancoră
 Reactualizarea noţiunilor teoretice predate anterior răspund la întrebări .
 Se adresează întrebări în vederea pregătirii elevilor Se apreciează
pentru activităţile viitoare: verbal
,,Pornind de la informaţiile găsite de voi, dar şi de la corectitudinea
Spargerea gheţii răspunsurilor
poeziile citite orele trecute, ce exemple de poezii şi a exprimării
eminesciene puteţi da?”
3. Anunţarea ,,Evocaţi 3 poezii.
Frontal
subiectului
2’  Pentru a capta atenţia elevilor, cadrul didactic
lecţiei şi a
obiectivelor notează pe tablă titlul lecţiei „ O, rămâi” de Mihai
Eminescu.

4. Evocarea
5’ Frontal

 Se prezintă un moment audio-video.


5.Prezentarea
noului conţinut, Conversaţia euristică
5’
dirijarea învăţării
şi obţinerea
performanţelor * Profesorul evidenţiază faptul că această etapă a
vieţii, copilăria, reprezintă un tărâm al inocenţei, al
bucuriei şi pentru Eminescu. Se realizează astfel
trecerea spre tema lecţiei noi. Frontal

* Profesorul investighează impresiile elevilor la o primă Elevii lucrează pe Evaluare


19’ audiţie prin întrebări precum: ,,Cum vi s-a părut poezia? caiete,fişe sarcinile formativă
La ce vă trimite cu gândul?” de lucru şi răspund Gândiţi/ lucraţi
întrebărilor printr-un în perechi/ Observarea
lider de grup. comunicaţi frontală a
* Elevii sunt provocaţi să descifreze pe parcursul orei elevilor.
tainele textului poetic. În acest sens, li se distribuie o
fişă de lucru pe care sunt notate nişte sarcini, conform
metodelor moderne. Pentru rezolvarea acestora, clasa
este împărţită în grupe ,fiecare grupă rezolvând
exerciţii corespunzătoare unui cadran.
Profesorul le sugerează elevilor să recitească poezia în
vederea soluţionării sarcinilor. Frontal
Gândiţi/ lucraţi în Observaţia
*Fundal sonor :Doina şi Ion Aldea Teodorovici - perechi/ sistematică
comunicaţi
Eminescu

 Citiţi textul dat pe fişă:


Activitatea pe grupe:
Interevaluare
Grupa 1. a)lacul, iarba Aprecieri
a)Repartizaţi cuvintele care desemnează elementele Grupe verbale
naturii aparţinând planului terestru.
b)„Cu ochi negri și
b) Selectează, din text, epitete care contribuie la cuminți”
descrierea copilului Observaţia
sistematică
Strofa I emoţionează prin chemarea arzătoare a pădurii Brainstorming
adresată poetului de a rămâne în lumea de basm a
copilăriei.

c) personificarea;
d)Cu afecţiune, îl
c)Prezintă figura de stil prin care este evocată pădurea şi asigură de faptul că-l
cum i se adresează poetului? iubeşte şi-i înţelege Munca în
d)Care sunt mijloacele artistice prin care este sugerată toate dorurile şi echipă
afecţiunea pădurii pentru poet? speranţele; repetiţia
În strofa a II-a, care o continuă de fapt pe prima, „O, rămâi…”, Observarea
pădurea îi oferă poetului dragoste şi înţelegere, pentru superlativul „atât de atentă a
că-i cunoaşte sufletul curat şi firea visătoare. mult”, inversiunea activităţii
„ale tale doruri toate” elevilor
, adverbul restrictiv
„numai” – subliniază
dorinţa de a-l păstra
în mijlocul ei, cu
dragoste şi
înţelegere;

Grupa 2 a)luna Munca în


a)Scrie termenul care desemnează elementele naturii b)”În al umbrei echipă
aparţinând planului cosmic. întuneric/Te asamăn Observarea
b)Precizează cuvintele care recompun atmosfera de basm unui prinț”, atentă a
activităţii
Grupa 3 a) îi oferă ocrotire, elevilor
a)Ce-i oferă pădurea poetului? fiindu-i „confidentă”
b)Ce-i promite că va deveni pentru el? b)îi promite că-l va
mângâia cu freamătul
ei, că îi va aduce în Munca în
faţă apa cu farmecul echipă
ei (vuietul de valuri,
aliteraţie), unduirea
ierbii şi cârdul de
cerbi;
Munca în
c)cu micul prinţ din echipă
basme care îi admiră
c)Cu ce îl aseamănă pădurea pe poet? misterele,umbra
întunericului şi
adâncul apelor. Observarea
atentă a
activităţii
Grupa 4 a)imagini vizuale: ”În al elevilor
a) Identifică imaginile artistice umbrei întuneric”, ”Ce se
uit-adânc în ape / Cu ochi
Munca în
negri și cuminți”,”Prin
mișcarea naltei ierbi”, echipă
”Eu te văd răpit de
farmec (...) / În a apei
strălucire / Întinzând
piciorul gol”, ”Și privind
în luna plină / La văpaia
de pe lacuri” , imagini
auditive: ”Și prin vuietul
de valuri”, ”Eu te fac s-
auzi în taină”,Cum îngâni
cu glas domol”, ”Astfel
zise lin pădurea”,
”Șuieram l-a ei chemare”,
imagini motorii (de
mișcare) ”Și prin vuietul
de valuri”, ”Mersul
cârdului de cerbi”, ”Ș-am
ieșit în câmp râzând”.
Observarea
atentă a
activităţii
elevilor

Munca în
Strofa a III-a aduce în prim – plan imaginea pădurii – echipă
mame care îl introduce într-o lume fascinantă, plină de
viaţă, de mişcare, de adevăr.

b)Ce promisiuni îi face pădurea în continuare şi care sunt


imaginile artistice care predomină în aceste versuri? b) creează o
atmosferă de basm,
plină de taină,
dominată de „mersul
cârdului de cerbi” – Munca în
metaforă a basmelor echipă
c)Ce fel de atmosferă creează poetul şi care sunt copilăriei;
elementele naturale care o compun?
c) de încântare,
bucurie, de emoţie Observarea
surprinzătoare, de atentă a
extaz chiar, răcoarea activităţii
apei ce străluceşte în elevilor
soare îi oferă o
Strofa a patra exprimă afectivitatea relaţiei dintre poet – senzaţie de plăcere;
pădure.

d) Numiţi sentimentele de care se simte copleşit poetul

d)sentimente de Munca în
nostalgie, tristeţe echipă

Grupa 5
Observarea
Decorul de basm este completat cu alte elemente, care, de atentă a
data aceasta, aparţin universului cosmic. activităţii
Sarcini de lucru: elevilor
a)Care ar fi elementul cosmic, simbol eminescian, care
aduce un spor de frumuseţe şi de taină peisajului descris?
a) - elementele
decorului terestru
sunt completate cu
unele cosmice: luna
reflectată pe
suprafaţa apei Munca în
(metaforă „văpaia de echipă
pe lacuri” –
comuniunea omului
cu cosmosul, a
b) Spre sfârşitul strofei, vraja de care este cuprins poetul terestrului cu
începe să se destrame. Comentaţi ultimele două versuri. cosmosul. Observarea
atentă a
b) versurile risipesc activităţii
încântarea şi fericirea elevilor
poetului;
sentimentele umbrite
de trecerea nemiloasă
a timpului: omul se
c)Prezintă concluzia la care ajunge poetul? trece, pe când natura
rămâne veşnică

c) fascinat de vraja Munca în


pădurii, poetul nu şi- echipă
a dat seama de
trecerea timpului;
anii au zburat
asemenea clipelor, iar
momentele fericite Observarea
Grupa 6 ale copilăriei au atentă a
rămas îndepărtate, activităţii
Partea a doua a poeziei(ultimele două strofe), imposibil de atins. elevilor
răspunsul poetului la chemarea pădurii, exprimă regretul
pentru timpul care s-a scurs, pentru copilăria şi fericirea de
altădată.

a)Ce se întâmplă cu relaţia dintre poet şi codru odată cu


trecerea timpului?

a) relaţia poet-codru Munca în


b) Ce fel de atitudine manifestă eul liric în penultima se schimbă; vraja echipă
strofă din poezie? dispare, copilul ajuns
tânăr simte numai
bucurie la auzul
chemării naturii
„şuieram”.

b)la început simte o


stare de nepăsare,
c) Numiţi sentimentele care se desprind din ultima strofă apoi se îndepărtează
şi comentaţi, succint, starea afectivă a eului liric. de pădure, de
copilărie, întrând
într-un nou spaţiu al
câmpului-simbol al
tinereţii năvalnice, al
vieţii;
c) ultima strofă redă,
într-o tonalitate
gravă, ideea
înţelegerii de către
fiinţa matură a
faptului că timpul
este nemilos cu omul
* Profesorul explică elevilor că în aceste două versuri şi că scurgerea lui nu
există acelaşi regret după anii fericiţi ai copilăriei, despre poate fi oprită; regret
care, mai târziu va scrie şi bunul său prieten, Ion Creangă: amar şi tristeţe că nu
„ Hai mai bine despre copilărie să vorbim, căci ea singură se va mai întoarce,
este veselă şi nevinovată. Şi drept vorbind, acesta-i în timp, în anii
adevărul.” copilăriei; nostalgie,
durere după paradisul
copilăriei pierdute.

6.Asigurarea 1” Profesorul le atrage atenţia elevilor asupra faptului că tema de


retenţiei şi a casă este:
capacităţii de 1.Realizează o compunere de 100-150 de cuvinte în care să
transfer descrii pădurea surprinsă vara .Vei folosi 2 figuri de stil diferite
si e imagini artistice

7. Aprecieri 2” Se formulează aprecieri privind modul în care elevii au Aprecieri


îndeplinit sarcinile propuse. verbale

S-ar putea să vă placă și