Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DIDACTIC

Motto: ,,Trebuie să încerci necontenit să urci foarte sus, dacă vrei să poţi să vezi foarte departe.”
Constantin Brâncuşi

Năiță Cărămidă Ileana


Școala Gimnazială Anghel Manolache
Scrioaștea, Teleorman
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: a VIII -a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI:Recapitulare pentru Evaluarea Naţională
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
DURATA: 50 minute

MOTIVAŢIA: este o lecţie de recapitulare pentru Evaluarea Nationala şi fixare a cunoştinţelor, formare de priceperi şi deprinderi, valoroasă prin
folosirea unor procedee şi metode de predare activ-participative ;cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii;stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a
încrederii în propriile abilităţi de comunicare;abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi;să devină conştienţi de propria gândire
şi de folosire a limbajului personal;dezvoltarea interesului faţa de comunicarea interculturala.
Competenţe generale,sociale si civice:
 Receptarea mesajului oral in diferite situaţii de comunicare
 Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situaţii de comunicare monologatä si dialogatä
 Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri nediverse
 Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise ,in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse
Valori si aitudini:

 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a
folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului
cultural

Competenţe specifice:
1.1înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral,sesizand progresia si coerenţa ideilor exprimate
1.5aplicarea principiilor ascultarii active in manifestarea unui comportament adcvat
2.1construirea unui discurs oral pe o tema data
2.3 utilizarea corecta a relaţiilor sintactice in textele orale proprii
3.1 dovedirea inţelegerii unui text literar sau nonliterar,pornind de la cerinţe date
3.2sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice,a mijloacelor de imbogaţire a vocabularului si a categoriilor semantice studiate
3.3identificarea valorilor etice si culturale intr-un text,exprimandu-şi impresiile si preferinţele
4.1redactarea diverselor texte,adaptându-le la situaţia de comunicare concreta
4.2utilizarea in redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxa
4.3redactarea unui text argumentativ

Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
a)cognitive:
OC1- să identifice sinonimele, antonimele, omonimele;
OC2-să cunoască mijloacele interne de imbogăţire a vocabularului;
OC3- să identifice categoriile semantice invăţate;
OC4- să ortografieze corect cuvintele aparţinând acestor categorii semantice;
OC5- să creeze comunicări în care să folosească diferite cuvinte aparţinând categoriilor semantice;
OC6- să delimiteze subordonatelor precizand felul fiecareia;
OC7- să descopere caracteristicile operei epice;
OC8- să recunoască figurile de stil şi procedeele artistice din poezie;
OC9- să cunoască noţiunea de personaj literar;
OC10-să ştie să caracterizeze un personaj;reliefarea trasăturilor fizice si morale ale personajului ;
OC11- să demonstreze că textul propus aparţine genului epic.

b)psihomotorii:
O12 : să utilizeze corect mijloacele auxiliare;
O13: să ortografieze corect cuvintele.

c)afective:
O14-să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului
O15- să evalueze şi autoevalueze corect munca lor si pe cea a colegilor;
O16 - să participe activ la activităţile desfăşurate ;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
I. Resurse procedurale:
1. Metode şi procedee:
a) de comunicare orală:
 expozitive: explicaţia, expunerea, povestirea, instructajul verbal
 conversative: conversaţia, discuţia colectivă;
b) de explorare:
 directă: observaţia dirijată, jocul didactic, citirea expresivă, investigarea, învăţarea interactivă
 indirectă: tehnici din gândirea critică:
 Cvintetul
 Palariile ganditoare

2. Forme de organizare:*individual,
*pe 3grupe,
*în perechi
*frontal

II. Resurse materiale:


a) pentru profesor:
 flipchart
 laptop
 videoproiector
 „arborele copilariei”
b) pentru elevi:
 coli A4, A3, markere, creioane colorate;
 fişe cu ciorchinele
 fişe Diagrama Venn
 fişe metoda cubului
 manualul
 caietele

III. Forme si tehnici de evaluare:


 observaţia sistematică
 proba scrisă
 autoevaluare
 evaluare de către colegi
 evaluarea interactivă

Resurse umane: -clasă de nivel mediu;


-capacităţi normale de învăţare a elevilor;
-cunoştinţelor lor anterioare;
Locul de desfasurare:cabinetul de limba si literatura română

BIBLIOGRAFIE:
 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VIII-a, Bucureşti, 2009
 Maria Voicu, Maria Grapă, Vasilica Mircea, Mariuca Cojanu, Silvia Condrea, Învaţă jucându-te! (jocuri, careuri, curiozităţi ştiinţifice, antologie de
anecdote şi de epigrame), ed. Terra, Focşani, 2000
 Mihail Sadoveanu „Un om nacajit”;
 Crişan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Bucureşti, Editura Humanitas Educaţional
 G.Ibrăileanu, Scriitori români şi străini ,I;
 Alina Pamfil, Limba şi literatura romănă în gimnaziu – structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2008;
 M. Secrieru, Didactica limbii române, Iaşi, 2004;
 E.Aluculesei,G.Branzei,Limba si literatura română-TESTARE NATIONALĂ-,Ed.Nomina,2012;
 Programa pentru examenul de Evaluare nationala -clasa a VIII-a,2011
 Dicţionarul explicativ al limbii române, Bucureşti, 1996;
 www.didactic.ro
 www.ro.vikipedia.org
SCENARIU DIDACTIC

OB. ETAPELE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII METODE/ RESURSE

DOZA
OP. FORME DE
LECŢIEI II

RE
ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR ORGANIZARE
PROPUNĂTORULUI I
1 2 3 4 5 6 7
Se creează condiţiile optime pentru - se pregătesc pentru începerea orei de -frontal -rechizitele,
desfăşurarea lecţiei pregătirea limba română materialele
materialului didactic necesar,stabilirea 1’ pentru
liniştii lecţie
I. Momentul
Îndrum activitatea de pregătire a -elevii asculta cu interes compunerile
organizatoric
elevilor;în ora precedenta au avut colegilor
simulare - Evaluare Nationala
- se organizează în grupe de câte cinci
elevi
Exerciţiu de spargere a gheţii (ice-
breaking): Profesorul şi elevii se prezintă Elevii răspund,se cunosc mai bine şi conversaţia,
spunându-şi prenumele şi caracterizându- scapă de emoţii.
se cu un adjectiv care începe cu aceeaşi
literă cu care începe prenumele,adaugand joc didactic
o dorinta (Eu sunt Cătălina ,sunt calmă
O1 si imi doresc sa intru la liceu; Eu sunt Planşa cu
II. Captarea Ana şi sunt atentă etc.).Vom trece “arborele
atentiei/ discuţii caracteristicile si dorinele noastre in munca dorineţelor
5’
pregătitoare “arborele dorinţelor” . independen- ”
La sfarşitul activitaţii elevii işi vor da tă
seama că această metodă nu a fost aleasă
întamplator,ci pentru a le trezi anumite
O2 emoţii,sentimente,atitudini.
conversaţia

III. Anunţarea 2’ -frontal


O5
munca
independen-
Le comunic elevilor că in cadrul acestei Ascultă cu atenţie,îşi notează titlul tă
ore vom reliza RECAPITULARE pentru lecţiei.
„EVALUAREA NAIONALA’’:
-vocabular;fonetica;sintaxa propozitiei si
a frazei;genul epic. conversaţia
titlului lecţiei şi a
obiectivelor
-

O5 5’ -ascultarea -
Elevii primesc fişe de Elevii citesc cu atenţie textul propus de integrală a
lucru(anexa1.):textul pe care vor lucra profesor. textului
O3 este un f ragment din ”Un om năcăjit” de literar
Mihail Sadoveanu.
Profesorul propune celor trei echipe să cvintetul
O4 IV. Dirijarea citească textul.
învăţării În vederea testării capacităţilor de a
rezuma informaţiile, de a surprinde - evaluare
complexitatea sentimentelor, ideilor ,le Lucrează în echipă,colaborând şi formativă
cer elevilor să alcătuiască trei consultându-se în vederea rezolvării -observarea
cvintete,corespunzătoare celor trei grupe cvintetului. sistematică
reprezentative care să reflecte modul de -conversaţia a elevilor
comportare şi acţiune ale lui Niculaeş. în ceea ce
Li se explică elevilor structura cvintetului priveşte
şi se impart fişele de lucru unde au şi colaborarea
regulile metodei. şi iniţiativa
pe grupe în cadrul
Anexa2. Formulează răspunsuri adecvate la grupului,
1.Subiectul: NICULAES; întrebările profesoarei. creativitate
2.două adjective care descriu şi spiritul
subiectul :trist si matur Expun soluţiile găsite pe flipchart. de
3.trei verbe care exprimă acţiuni ( verbe observaţie,
la gerunziu):muncind,vorbind,gandind implicarea
4.patru cuvinte care exprimă sentimentele activă şi
faţă de Receptează informaţiile transmise şi eficientă
subiect:compasiune,afectiune,sensibilitat sunt atenţi la explicaţii.
e,gingasie
5.cuvânt care exprimă esenţa
subiectului:maturitate.
-exerciţiul
-Se fac aprecieri asupra modului de lucru
şi de cooperare în crearea cvintetelor.

Anunţ elevii că în cadrul acestei ore vom -


O8 explora textul propus din mai multe
perspective : vocabular ,fonetica,analiza Ascultă cu multă atenţie explicaţiile şi
morfologica si sintactica,analiza îndrumările profesoarei,se organizează
frazei;caracterizarea personajului în cadrul echipei,alegându-şi un
Niculaes; vom demonstra ca textul reprezentant.
O9 aparṭine genului epic ,evidenţiind
subiectul operei, moduri de expunere,
personaje,atitudini si sentimente nobile. 5’

În scopul explorării textului din mai


multe perspective voi împarṭi elevilor fişe
de lucru pe grupe(anexa 3): Fiecare grupă primeşte fişe cu conversaţia
GRUPA I. exerciţiile corespunzătoare numărului explicaţia
1.Numeste cate un sinonim pentru sensul ales de echipă. observaţia
din text al cuvintelor:anevoie,flăcăule jocul
2.Precizeaza rolul virgulei din didactic
structura:”-Ce mai faci tu,măi
flăcăule?”
3.Selectează o figură de stil din textul dat
4. Precizează valoarea morfologică a
cuvintelor subliniate : Şi v-au murit Se coordonează,îşi impart sarcinile şi
multe, bre Niculăeş? contribuie activ la
5. Notează litera corespunzătoare rezolvarea sarcinilor..
răspunsului corect: Prezintă soluţiile găsite,aduc explicaţiile
Propoziţia subordonată din fraza necesare,iar colegii lor vin cu
completări şi observaţii dacă este cazul.
GRUPA 2. Fiecare echipă expune rezolvarea
1.Transcrie din text doua cuvinte care sarcinilor
apartin campului semantic al naturii
2.Identifică în text un cuvant care să
conţină un diftong , un cuvant care să
conţină un triftong si un cuvant cu Fiecare echipă ascultă cu atenţie
vocale in hiat. rezolvarea sarcinilor de catre celelale
O11 3.Selectează o figură de stil din textul dat grupe,vin cu completări şi
4.Precizează valoarile morfologice ale exemplificări.
cuvintelor subliniate “începuseră să
inflorească galben pomii...”;
5. Realizati expansiunea atributului Colegii fac aprecieri critice,urmărind
subliniat:” Copilul cel mărunţel îmi corectitudinea conţinutului si folosirea
vorbea cu seriozitate şi cu durere ,ca un cuvintelor date.
om mare”
GRUPA3.
1.Scrie doi termeni din familia lexicala a
cuvantului „om”
2.Explica rolul folosirii cratimei in
structura” şi-n dumbrăvioara”;
3.Selectează o figură de stil din textul dat
4.Precizează valoarile morfologice ale
cuvintelor subliniate “Era un copilaş
palid şi mărunţel
5. Realizati contragerea propozitiei
subordonate in partea de propozitie
corespunzatoare
Tătuca întruna blastemă când cade
câte-o oaie .

O5 V. Asigurarea În scopul explorării textului din mai - elevii din fiecare echipă îşi împart 10’ -metoda -cub din
conexiunii multe perspective, se aplică metoda rolurile în realizarea produsului comun palariilor carton
inverse pălăriilor gânditoare. ganditoare
O3 Paşii metodei:
se împarte colectivul clasei în 3 grupe a Ascultă cu multă atenţie explicaţiile şi
câte 6 elevi,fiecare grupă va rezolva câte îndrumările profesoarei,se organizează -fişade
O4 două sarcini , corespunzătoare celor 6 în cadrul echipei,alegându-şi un lucru
pălării, fiecare având câte o culoare; reprezentant.
Elevii sunt familiarizaţi cu semnificaţia Fiecare grupă primeşte fişe cu
fiecărei culori, sarcina lor fiind de a exerciţiile corespunzătoare numărului
gândi, de a se comporta din perspectiva ales de echipă. -conversaţia -fişe de
pălăriei pe care o ,,poartă”: lucru
O7 Grupa 1 – pălăria albă –
POVESTITORULobiectiv. Gândire Se coordonează,îşi împart sarcinile şi
obiectivă care se bazează pe informaţii. contribuie activ la
Prezintă lucrurile aşa cum sunt fără nici o rezolvarea sarcinilor.
părere, interpretare critică sau emoţie. Prezintă soluţiile găsite,aduc explicaţiile
– pălăria albastră – necesare,iar colegii lor vin cu
O10 MODERATORUL Definirea, extragerea completări şi observaţii dacă este cazul.
clară a problemei,concluziei,apreciază un Fiecare echipă expune rezolvarea
personaj din text; sarcinilor:
Grupa 2 – pălăria neagră CRITICUL -observaţia
Gândire negativă, se bazează pe evidenţierea sistematiza-
greşelilor, a punctelor slabe şi a riscurilor tă
1. critică – critică un personaj din
text; Ce expresie crezi cǎ nu ar fi trebuit Gândesc, analizează şi formulează -aprecierea
sa foloseasca personajul in relatarea sa ? răspunsuri potrivite la întrebări.Colegii interevalua-
De ce?
apreciază răspunsurile şi vin cu rea
completări.
Urmăresc cu atenţie sarcinile
– pălăria roşie – PSIHOLOGUL comunicate de profesoară,formulează
Gândire afectivă care se bazează pe emoţii, oral răspunsuri,scriu pe caiete schema
sentimente, intuiţie
lecţiei.
Grupa 3 – pălăria verde GÂNDITORUL
Gândire creativă care se bazează
pe generarea de idei noi.
reabilitează – reabilitează un personaj din
text;
– pălăria galbenă CREATORUL
creează – dă un alt final textului;
Gândire pozitivă, se bazează pe o gândire conversaţia
pozitivă a evenimentelor, evidenţiere explicatia
avantajelor,oportunităţilor exerciţiul
şi a posibilităţilor observaţia
de concretizare a ideilor.
problemati-
zarea
Timp de 10 min., elevii rezolvă sarcinile
de lucu. Fiecare grupă va examina textul Fiecare echipă ascultă cu atenţie
din perspectiva culorii pălăriei, astfel: rezolvarea sarcinilor de către celelale
Grupa 1 – pălăria albă – prezintă pe grupe,vin cu completări şi
scurt subiectul fragmentului propus; exemplificări.
- pălăria albastră – apreciază conversaţia
personajul Niculăeş
Grupa 2 – pălăria neagră – critică, exerciţiul
evidenţiindu-i aspectele negative.
Ce expresie crezi cǎ nu ar fi trebuit sa
foloseasca personajul in relatarea sa ?De
ce? explicaţia
problemati-
– pălăria roşie – compară situatia zarea
personajului cu situatia ta.
Grupa 3 – pălăria verde – reabilitează
– pălăria galbenă – îşi imaginează un alt
deznodământ al textului.
Fiecare grupă îşi prezintă, prin purtătorul
de cuvânt, materialul realizat, aşezându-l
pe flip-chart, timp în care ceilalţi elevi îşi
iau notiţe. Colegii fac aprecieri critice,urmărind
corectitudinea conţinutului .

Îşi apreciază colegii care s-au evidenţiat


Profesorul concluzionează. prin răspunsuri corecte şi participare
activă pe tot parcursul orei.

O5 ACVARIUL - vor realiza individual aceasta


activitate, apoi se vor expune
SENTIMENTELOR raspunsurile;
VI. Asigurarea Ce sentimente ţi-a produs lectura -fişă de
nuvelei? 5’
performanţei lucru
Selectează din lista de mai jos şi ataşează
în acvariu.

VII. Încheierea -Comunic elevilor tema pentru


lecţiei acasă:testul 30 din culegerea: -prezentarea aprecieri
Limba si literatura română-TESTARE - Elevii îşi notează tema şi fac aprecieri verbale,
NATIONALA-,Ed.Nomina,2012; asupra impactului lecţiei. 2’ -frontal notări
O5 -Se fac aprecieri generale şi individuale
asupra modului în care s-a desfăşurat
lecţia.Sunt notaţi elevii care s-au -aprecierea
evidenţiat prin cele mai originale şi
corecte răspunsuri.

Voi face aprecieri generale şi individuale


atât pe parcursul orei, cât şi la sfârşitul
acesteia. Voi nota elevii activi la oră.

Sfârşit!!!
Anexa 1.

Citeşte cu atenţie textul urmator:


Trei zile bătuseră vânturi sunătoare de la miazăzi, pământul se zbicise, şi-n dumbrăvioara din marginea satului, la malul Siretului, începuseră să
inflorească galben cornii. Băiatul cel mai mititel al lui Dumitru Onişor ieşise cu şase oi la mugurul prospăt al primăverii.
Era un copilaş palid şi mărunţel şi târa pe pământul ravăn nişte ciubote grele ale unui frate mai mare. Ridică spre mine ochi trişti, învăluiţi ca-ntr-o
umbră cenuşie şi-şi scoase cu anevoie pălărioara veche, pleoştită ca o ciupercă. Îmi dădu bună-ziua cu un glas moale în care parcă suna o suferinţă timpurie;
apoi, acoperindu-se, ridică deasupra oilor toiegelul alb, îndemnându-le spre crâng.
- Ce mai faci tu, măi flăcăule? îl întrebai eu. Ai ieşit cu oile la păscut?
-M-a trimis tătuca să le mai port ! răspunse el serios, cu glasu-i serios şi peltic; şi se opri.
Oile se opriră şi ele şi întoarseră capetele spre călăuzul lor aşteptând îndemnul de a porni mai departe.
– Dar eşti tu vrednic,bre Niculăeş, să porţi un cârd de oi?, adăugai eu curios.
– He, sunt eu vrednic, da’ acuma n-am ce purta, sunt supărat, zise el cu gândul dus...
– Cum se poate? Şi de ce, mă rog?
– De ce? mă întrebă el ridicând spre mine fruntea pe care sta zimţuit în neregulă păru-i
buhos, pentru că în primăvara asta tot ne-au căzut din oi, ş-acuma am rămas numai cu acestea şase.
Deşi „flăcăul” cu care vorbeam era numai de-o şchioapă, deşi intrase în a opta primăvară a vieţii lui, năcazul lui era adânc şi serios; zâmbetul meu pieri
pe dată.
-Şi v-au murit multe, bre Niculăeş?
-Multe...răspunse el grav,rezemându-se înaintea mea în băţ, ca ciobanii.Tătuca întruna blastemă şi suduie când cade câte-o oaie; mă mai bate si pe mine
câteodata;dar parcă eu ce-s vinovat!Acu, azi, mi s-a întâmplat alta.Când ieşeam din sat, a trecut unul cu căruţa şi mi-a pălit o oaie.A dat-o jos[...].Are să se
ducă şi asta.Era a mămucăi,şi mi-o lăsase mie...[...]
-Şi de ce spui că ţi-o lăsase mămucă-ta ţie?
-Apoi nu stii?Eu n-am mamă . A murit în postul Crăciunului şi ne-a lăsat singuri.Acu n-are cine mă spăla, n-are cine mă îngriji...n-are cine-mi spune o vorbă
bună...[...]
Copilul cel mărunţel îmi vorbea cu seriozitate şi cu durere ,ca un om mare.Aş fi vrut să-l mângâi într-un fel, dar nu-mi venea în minte ce-aş putea spune unui
copil.Ş-o dezmierdare cu mâna pe fruntea lui cu păr zbârlit nu era o mângâiere pentru acest om.
Văzându-mă că tac, el mă privi cu luare-aminte.Fără îndoială că nu aştepta de la mine nicio vorbă bună, nicio dezmierdare.
-Apoi eu mă duc să-mi port oile...îmi zise el cu hotărâre.
(Mihail Sadoveanu – Un om năcăjit)
Anexa2.
Grupa I

►Realizaţi un cvintet care să-l aibă pe Niculăeş în centru, răspunzând celor cinci cerinte.
1.Subiectul: Niculăeş
2.două adjective care descriu subiectul;
3.trei verbe care exprimă acţiuni ( verbe la gerunziu);
4.patru cuvinte care exprimă sentimentele voastre faţă de subiect;
5.cuvânt care exprimă esenţa subiectului.

1. Niculăeş
2...........................................si..................................................................

3...........................................,............................................................,...................................................

4........................................,..............................................,............................................,..............................................

5.......................................
Grupa II

►Realizaţi un cvintet care să-l aibă pe Niculăeş în centru, răspunzând celor cinci cerinte.
1.Subiectul: Niculăeş
2.două adjective care descriu subiectul;
3.trei verbe care exprimă acţiuni ( verbe la gerunziu);
4.patru cuvinte care exprimă sentimentele voastre faţă de subiect;
5.cuvânt care exprimă esenţa subiectului.

1. Niculăeş
2...........................................si..................................................................

3...........................................,............................................................,...................................................

4........................................,..............................................,............................................,..............................................

5.......................................
Grupa III

►Realizaţi un cvintet care să-l aibă pe Niculăeş în centru, răspunzând celor cinci cerinte.
1.Subiectul: Niculăeş
2.două adjective care descriu subiectul;
3.trei verbe care exprimă acţiuni ( verbe la gerunziu);
4.patru cuvinte care exprimă sentimentele voastre faţă de subiect;
5.cuvânt care exprimă esenţa subiectului.

1. Niculăeş
2...........................................si..................................................................

3...........................................,............................................................,...................................................

4........................................,..............................................,............................................,..............................................

5.......................................
Anexa 3.
GRUPA I. FIŞA DE LUCRU

1.Numeste cate un sinonim pentru sensul din text al cuvintelor:R: anevoie= ,flăcăule=

2.Precizeaza rolul virgulei din structura :”-Ce mai faci tu,măi flăcăule?”R:

3.Selectează o figură de stil din textul dat R:

4. Precizează valoarea morfologică si functiile sintactice ale cuvintelor subliniate : Şi v-au murit multe, bre Niculăeş?R :

5. Notează litera corespunzătoare răspunsului corect:


Propoziţia subordonată din fraza
R:
GRUPA II.
1.Transcrie din text doua cuvinte care apartin campului semantic al naturii R:

2.Identifică în text un cuvant care să conţină un diftong , un cuvant care să conţină un triftong si un cuvant cu vocale in hiatR:

3.Selectează o figură de stil din textul datR

4.Precizează valoarile morfologice si functiile sintactice ale cuvintelor subliniate “începuseră să inflorească galben pomii...”;R:

5. Comenteaza,in maximum 5 randuri,semnificatia titlului acestui fragment de text R:

GRUPAIII.
1.Scrie doi termeni din familia lexicala a cuvantului „om”R:

2.Explica rolul folosirii cratimei in structura” şi-n dumbrăvioara”R:


3.Selectează o figură de stil din textul datR:
4.Precizează valoarile morfologice ale cuvintelor subliniate “Era un copilaş palid şi mărunţelR:

5. Comenteaza,in maximum 5 randuri,semnificatia titlului acestui fragment de text R:


Anexa4

METODA: PĂLĂRIILE GÂNDITOARE

Grupa I.

MODERATORUL
Când gândim cu pălăria albastră, încercăm să oferim o privire de ansamblu asupra faptelor.

Definirea, extragerea clară a problemei.

Fişă de lucru:
Ce ar trebui să-l intrebi tu,ca prieten,pe Niculaes,ca sa intelegi mai bine ce e in sufletul lui?

POVESTITORUL

Cu pălăria albă pe cap se face o evaluare obiectivă a faptelor, situaţiilor.

Prezintă subiectul textului propus.


Grupa III.

CREATORUL

Cu pălăria verde pe cap, nu există limite în calea gândurilor! Gândirea creativă se bazează pe generarea de idei noi, identificare de alternative.

Numeşte sentimentele pe care ţi le trezeşte în suflet personajul .

GÂNDITORUL

Cu această pălărie gândim pozitiv şi vedem numai avantajele situaţiei

Fişă de lucru:

Imagineaza-ti un alt deznodamant penru Niculaes .


Grupa.II

PSIHOLOGUL

Când gândim cu pălăria roşie, nu trebuie să dăm nicio justificare! Gândirea afectivă se bazează pe emoţii, sentimente, intuiţie.

Fişă de lucru:

Imagineaza-ti ca esti prieten bun cu Niculaes.Scrie un dialog intre tine si Niculaes dupa ca acesta a spus ca mioara lui preferata a fost lovita de carutas.

CRITICUL

Cu pălăria neagră pe cap se va face o evaluare pesimistă a faptelor. E o pălărie pesimistă. Gândirea negativă se bazează pe evidenţierea greşelilor, a punctelor
slabe şi a riscurilor.

Fişă de lucru:

Menţionează daca esti de acord cu tratamentul la care este expus Niculaes de tatal sau .
ACVARIUL SENTIMENTELOR
Ce sentimente ţi-a produs desfășurarea lecției de azi ?
Selectează din lista de mai jos şi ataşează în acvariu.

TEAMĂ

ÎNCÂNTARE

REGRET

BUCURIE

NELINIŞTE

TRISTEŢE

S-ar putea să vă placă și