Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecţie

DATA: 23.10. 2020


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMĂNT:
CLASA: a IV-a B
PROPUNĂTOARE:
ARIA CURRICULARĂ : Om şi societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
SUBIECTUL: Simbolurile statului român
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Locuri în care mă simt acasă
TIPUL LECTIEI: dobândire de cunoştinţe
DURATA: 4o minute

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Recunoașterea locurilor de apartenență (locală, națională, europeană) în care


se integrează;
1.2. Identificarea elementelor relevante pentru apartenența la diferite
comunități.

OBIECTIVELE OPERATIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi


capabili:

O1. să identifice simbolurile statului român;


O2. să analizeze rolul acestor simboluri şi evoluţia lor istorică;
O3. să identifice modalităţi de formare a ataşamentului faţă de patrie, prin
utilizarea simbolurilor statului român;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
I. Resurse procedurale:

1. Metode şi procedee:
a) de comunicare orală:
 expozitive: explicaţia, expunerea, povestirea, instructajul verbal
 conversative: conversaţia, discuţia colectivă;
b) de explorare:
 directă: observaţia dirijată, jocul didactic,
 indirectă: tehnici din gândirea critică:
 Ciorchinele;
 Gândiţi – lucraţi în perechi - comunicaţi;
 Asaltul de idei;
 Tehnica blazonului

2.Forme de organizare: individual,


pe grupe de 5 elevi,
frontal

II. Resurse materiale:


a) pentru învăţător:
 manual
 steag
 stemă
 imnul României
 Constituţia României

b) pentru elevi:
 coli A4, A3, markere, lipici;
 manual
 caiete
 fişe

III. Forme si tehnici de evaluare:


 observaţia sistematică
 proba scrisă
 autoevaluare
 evaluare de către colegi

BIBLIOGRAFIE:
 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru educaţie civică.
Clasa a IV-a, Bucureşti, 2005
 Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Educaţie civică. Manual pentru clasa a IV-a,
Editura Aramis, Bucureşti, 2006
 Adriana Baban, Consiliere educationala.Ghid metodologic pentru orele de
dirigentie si consiliere, Cluj-Napoca, Editura Psinet, 2001;
 Ileana Iepure (coord.), Educaţie civică. Ghidul învăţătorului, Editura Atelier
Didactic, Bucureşti, 2005
 Marcela Peneş, Îndrumător pentru utilizarea manualului de educaţie civică.
Clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2000
 Florica Chereja, Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar, ed.
Humanitas Educaţional, Centrul Educaţia 2000+, Bucureşti, 2004
 Bratu, G. (coord.), Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul
primar, Editura Humanitas Educaţional, Centrul Educaţia 2000+, Bucureşti,
2004
 Guvernul României, Însemnele naţionale
 ***, Constituţia României
 www.didactic.ro
 www.ro.wikipedia.org
OB ETAPELE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII RESURSE RESURSE

DOZARE
OP LECŢIEI I II

ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR

1 2 3 4 5 6 7
- Asigură condiţiile optime pentru buna - Se pregătesc pentru începerea orei de frontal
I. Momentul desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de educaţie civică 1’
organizatoric clasă, pregătirea materialului didactic şi - Se organizează în grupe de câte cinci
stabilirea liniştii. elevi
 Ciorchinele (Anexa 1)
- Le cere elevilor să realizeze o schemă
sub formă de ciorchine în care să - Cei cinci elevi din fiecare echipă îşi
reprezinte principalele instituţii ale împart rolurile în realizarea produsului
statului român şi rolul acestora. comun. ciorchinele
II. Evocarea 6’
-Se verifică oral activitatea grupelor,
raportorii fiecărei grupe prezentând - Celelalte echipe fac aprecieri asupra aprecierea
rezolvările; răspunsurilor şi a lucrului în echipă. Interevalua- Fişe cu
- Face aprecieri privind corectitudinea rea ciorchinele
formulării mesajelor. frontal
-Cere elevilor să se ridice în picioare
pentru a asculta imnul naţional.
III. Captarea şi - Adoptă o poziţie model, de respect Audiţie
O1 CD – Imnul
orientarea pentru semnificaţia acestui simbol - Ascultă şi intonează imnul pe melodie. 5’
O3 României
atenţiei naţional frontal
- Atrage atenţia asupra tempoului şi
tonalităţii.
- Comunică elevilor că imnul naţional
este unul dintre simbolurile statului - Ascultă obiectivele lecţiei: vor învăţa
român. care sunt simbolurile statului român, frontal manualul
IV. Anunţarea
- Anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei: care este rolul acestora, ce sentimente şi 1’
titlului lecţiei şi a
Simbolurile statului român atitudini pot trezi acestea pentru fiecare
obiectivelor
- Atrage atenţia asupra participării active român.
şi cu interes la lecţie
1 2 3 4 5 6 7
-Se solicită un elev pentru a citi articolul - Un elev citeşte cu voce tare articolul
12 din Constituţia României, intitulat indicat.
„Simboluri naţionale” - Ceilalţi ascultă şi reţin simbolurile Frontal
O1 evocate. Articolul 12
- Le cere să enumere şi să scrie la tablă - Scriu la tablă sub formă de schemă din
simbolurile pe care le-au reţinut. cele 4 simboluri recunoscute: conversaţia Constituţia
- drapelul tricolor României
- ziua naţională sistematiza-
- imnul naţional rea
8’
- Realizează o discuţie asupra fiecărui - stema şi sigiliul ţării
simbol şi evidenţiază faptul că ele evocă - Îşi exprimă opinia şi argumentează în argumentare
O2 însuşirile caracteristice ale poporului legătură cu rolul acestor simboluri. a
român, specificul ţării noastre.
Distribuie elevilor fişa de lucru cu Imnul explicaţia
României. (Anexa 2)
Coordonează o discuţie cu privire la cele
4 simboluri, adresând întrebări de tipul:
V. Realizarea - În ce situaţie sunt folosite simbolurile - Elevii se informează şi îşi comunică în perechi
O3 sensului naţionale? perechi opinia cu privire la semnificaţia
-De ce au statele nevoie de astfel de versurilor indicate. investigaţia
simboluri?
-Ce sărbătorim la 1 Decembrie? conversaţia

Citiţi-lucraţi în perechi-comunicaţi argumentare


8’
-Le cere să citească informaţiile din fişă a
cu privire la istoricul imnului şi să fişa cu
analizeze semnificaţia versurilor din Imnul
O2 prima strofă. Naţional şi
- Adresează întrebări ajutătoare pentru a conversaţia istoricul lui
înţelege corect semnificaţia versurilor, ca
ex: Ce pot face românii pentru a-şi
schimba soarta? Ce înţelegeţi prin Realizează corespondenţa între culorile frontal
îndemnul „deşteaptă-te!”?... steagului şi trăsăturile poporului nostru
1 2 3 4 5 6 7
Asaltul de idei (Anexa 3)
- Le prezinză conturul unui drapel. Le
cere să numească cele 3 culori şi ordinea Asaltul de
O2 lor în drapelul ţării noastre. - Formulează idei cu privire la idei Flip-chart
- Solicită elevilor idei cu privire la semnificaţia culorilor. Planşă –
semnificaţia fiecărei culori, gândindu-se conturul
la trăsăturile caracteristice poporului 6’ Organizato- drapelului
nostru. rul grafic
- Cuprinde aceste semnificaţii într-un
organizator grafic (conturul drapelului).
- Prezintă stema şi elementele sale - elevii observă elementele componente
componente ale Stemei României.

Cere elevilor să să realizeze un desen pe


coli, folosind markere şi creioane
colorate, care să reprezinte un simbol al - Elevii stabilesc în echipe trăsăturile
clasei. pozitive care caracterizează colectivul
clasei, apoi fixează sibolul şi îl
Tehnica
O3 desenează.
blazonului
VI. Reflecţia -Raportorul fiecărei echipe expune 10’ coli de
produsul realizat şi argumentează lucru,
în echipe de
alegerea făcută. markere,
5
-Face aprecieri cu privire la activitatea creioane
elevilor, a echipelor şi a produselor
realizate
ANEXA 1
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și