Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.12.2021
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Popas în ţara mea
TITLUL LECŢIEI: „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu
TIPUL LECŢIEI: mixtă
SCOPUL LECȚIEI:
- Formarea deprinderilor de lectură funcțională, prin exersarea calităților citirii: corectă, fluentă,
conștientă, expresivă;
- Exersarea vocabularului;
- Cunoașterea și utilizarea corectă a semnelor de punctuație (ghilimele, puncte de suspensie).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să citească corect, fluent, conştient și expresiv textul;
O2: să identifice cuvintele necunoscute, să le introducă în vocabularul propriu alcătuind enunţuri
variate şi corecte;
O3: să răspundă la întrebări vizând conţinutul lecţiei;
O4: să caracterizeze personaje după datele furnizate de text;
O5: să desprindă informaţii esenţiale din text;
O6: să utilizeze corect ghilimelele și punctele de suspensie.

STRATEGII DIDACTICE:

I. RESURSE PROCEDURALE
1. Metode și procedee: explicaţia, expunerea, povestirea, conversaţia, problematizarea,
exerciţiul, învățarea prin descoperire, munca independentă;
2. Forme de organizare: frontal, individual;
3. Forme de evaluare: orală și scrisă;

II. RESURSE MATERIALE/MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:


- Laptop, tabla interactivă (prezentare powerpoint)
- Manual
- Caiete
- Tablă
- Instrumente de scris

RESURSE UMANE: 21 elevi


RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:
● Curriculum Național. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română clasele a
III-a, a-IV-a. București, 2014.
● Briceag. A., Bogdan. I.C., Grigore. M.I., Nicolae. M.A., Dorobanţu.D.S. - Limba și literatura
română – manual pentru clasa a III-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2021.

1
ETAPELE O CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII RESURSE RESURSE

Dozare
LECŢIEI I II
ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR

timp
Evaluare
Oo
1 2 2 4 5 6 7
1. Momentul - Voi asigura condiţiile optime pentru - se pregătesc pentru începerea orei -Frontal - Rechizitele,
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei: de limba și literatura română - Conversa- materialele
• climat psiho-afectiv, aerisirea sălii de 2’ ția pentru lecţie
clasă;
• pregătirea materialului didactic;
• stabilirea liniştii.
2. - Voi adresa întrebări - răspund la întrebări: - Conversaţi -Observarea
Verificarea recapitulative din textul studiat 1. „Cele trei flori reprezintă cele trei a sistematică a
cunoştinţe- anterior: „Am trei flori” (pg. 68) ţări române unite.” elevilor
lor teoretice 1. „Ce reprezintă cele trei flori?” 2. „Cele trei culori sunt culorile 4’ - Frontal - Aprecieri
anterioare 2. „Dar cele trei culori?” drapelului României.” verbale
3. „Cine a unit pentru prima dată 3. „Prima unire a făcut-o Mihai
în istorie cele trei ţări?” Viteazul în anul 1600.”
4.”Despre ce alţi voievozi români 4. „Am citit despre voievodul Mircea
aţi mai citit?” cel Bătrân.”
3. Captarea - Voi capta atența elevilor printr-o - Urmăresc cu atenție și interes - Expunerea - Prezentare - Observarea
atenţiei/ prezentare powerpoint cu ajutorul căreia îi prezentarea powerpoint. 5’ - Observația powerpoint sistematică a
Pregătirea voi familiariza cu etapa istorică, respectiv elevilor
elevilor cu personajele despre care vor învăța.
pentru (Anexa 1)
asimilarea
noilor
cunoștințe

5. - Astăzi vom deschide o nouă secțiune a - Explicația - Manual - Observarea


Anunțarea manualului vostru, și anume, Popas în 7’ - Frontal sistematică a
titlului și a ţara mea. Vom parcurge împreună un text elevilor
obiectivelor
2
cu valoare istorică, intitulat „Scrisoarea - Tablă - Aprecieri
III”, de Mihai Eminescu. - Caiete verbale
- Voi nota titlul pe tablă, rugând elevii să - Elevii notează în caiete titlul lecției și - Instrumente
scrie și ei în caiete data și titlul lecției. autorul: „Scrisoarea III” de Mihai de scris
-„Prima dată veți citi textul în gând, iar Eminescu.
după aceea îl vom reciti împreună.”
- Voi anunța care sunt obiectivele lecției:
• „Vă rog să aveți în vedere citirea corectă,
fluentă, conștientă, expresivă, respectând
semnele de punctuație.” - Elevii sunt atenți la indicațiile primite.
• „În timpul lecturii vom explica sensul
cuvintelor necunoscute, urmând să le notăm
pe tablă și în caiete.”
• „Vom face exerciții de vocabular, formulând
propoziții cu cuvintele noi”;
• „După lectura textului, am să vă pun întrebări
la care veți răspunde redând prin cuvinte
proprii întâmplările din text.”
• „Vom vorbi și despre semnele de punctuație,
mai exact despre ghilimele și punctele de
suspensie. Vom vedea când și cum le utilizăm.”
• „Dragi copii, va trebui să colaboraţi, să vă - Elevii manifestă interes față de lecție.
confruntaţi opiniile personale cu cele ale
colegilor și să respectaţi opiniile celorlalţi,
pentru a rezolva cât mai corect sarcinile
propuse.”

3
- Voi ruga elevii să parcurgă prima dată - Elevii citesc individual textul „Scrisoarea 17’ -Explicația - Manual -Observarea
o textul „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu III” de Mihai Eminescu. (Anexa 2) Demonstra - Caiete sistematică a
o în gând; (Anexa 2) -ția - Instrumente elevilor
o de scris
o- După ce elevii au parcurs individual -Munca - Tablă
o textul, voi coordona (re)citirea - Elevii citesc câte un fragment când sunt independen
o textului pe paragrafe, explicând numiți de profesoară, acordând atenție tă
o prima dată oral cuvintele/expresiile indicațiilor primite (printr-o intonație
5. Oo2 necunoscute, urmând să revenim la corespunzătoare semnelor de punctuație). - Aprecieri
Transmiterea Oo3 ele și să le notăm pe tablă și în verbale
/ însușirea Oo4 caiete;
noilor Oo5 - Elevii sunt receptivi la spusele
cunoștințe - Exersarea deprinderii de a citi corect, profesoarei.
cursiv, conştient, expresiv se va face
prin:
citirea ştafetă;

- Voi face aprecieri generale şi


individuale privind citirea expresivă,
formularea răspunsurilor şi povestirea
orală.

- În continuare, voi oferi informații despre


Mihai Eminescu:

„Mihai Eminescu (născut Mihail - Elevii urmăresc cu atenție informațiile


Eminovici, 1850-1889) s-a născut la
Ipotești, județul Botoșani, fiind al șaptelea
- Elevii calculează și răspund: Mihai
din cei unsprezece copii ai familiei.
„Eminescu a trăit 39 de ani.”
A fost poet, prozator și jurnalist român,
considerat Luceafărul poeziei românești.
A studiat la Cernăuți, apoi la Viena și
Berlin. Primul poem dedicat profesorului
său de limba română, „La mormântul lui
Aron Pumnul”, l-a publicat la vârsta de 16
4
ani.” -Explicația
- Cine îmi spune câți ani a trăit Mihai - Exercițiul - Observația
Oo2 Eminescu? sistematică
Oo3 - Aprecieri
Oo4 - Textul nostru „Scrisoarea III” este un text verbale
Oo5 literar, narativ, dialogat. - Caiete
- Voi nota aceste informații pe tablă, iar voi - Instrumente
veți scrie în caiete. Revenim acum și la de scris
cuvintele noi din text. Veți veni pe rând la - Elevii notează în caiete informațiile de pe - Tablă
tablă.
tablă și veți formula oral câte o propoziție
cu fiecare cuvânt.
Schița tablei (Anexa 4):

Scrisoarea III
de Mihai Eminescu

1. Acesta este un text literar în versuri,


narativ, dialogat.
2. Vocabular/cuvinte noi:

• sol = vestitor - Elevii formulează oral câte o propoziție cu


• năframă = (aici) bucată de pânză albă fiecare cuvânt nou:
care semnifică pacea - Sol, năframă, cu bănat, ciot, Aliotman, a se
• cu bănat = cu supărare înfiora, dispreț.
• ciot = partea unui trunchi de copac
rămasă în pământ după tăiere
• Aliotman = mulțime de turci
• a se înfiora = a se speria, a se
înspăimânta
• dispreț = fără stimă sau considerație

3. Popoziții cu cuvintele noi.

- Voi aștepta să să termine toți elevii de - Elevii răspund la întrebările propunătoarei:


5
scris în caiete, după care le voi solicita să
alcătuiască propoziții cu cuvintele noi și să
6. le scrie pe tablă.
Fixarea 1. Răspuns: Solul în transmite lui Baiazid
cunoștințelor „bună pace.”
- Voi adresa elevilor întrebări asupra 2. Răspuns: Sultanul Baiazid a venit să - Caiete
conţinutului textului, mesajului şi a cucerească Țara Românească. - Instrumente
semnificaţiei morale: de scris
(Anexa 3) 3. Răspuns: Mircea cel Bătrân, domnitorul - Tablă
român, era un bătrân simplu,
1. Ce îi transmite solul lui Baiazid?
atât la vorbă cât și la port (ținută, dar și
2. De ce a venit sultanul Baiazid în Țara
atitudine). 5’
Oo3 Românească?
Oo4 4. Răspuns: Baiazid a avut o atitudine
3. Cum era Mircea cel Bătrân, domnitorul
Oo5 disprețuitoare față de Mircea cel Bătrân.
român? Exercițiul - Observația
5. Răspuns: Baiazid îl privește pe Mircea sistematică
4. Care a fost atitudinea pe care a avut-o
cel Bătrân ca pe un moșneag, a cărui - Aprecieri
Baiazid la auzul vorbelor domnitorului verbale
simplă apărare este un toiag (baston).
Mircea cel Bătrân?
6. Răspuns: Mircea cel Bătrân îl întâmpină
5. Cum îl privește Baiazid pe Mircea cel
cu ospitalitate și demnitate.
Bătrân?
7. Răspuns: Mircea cel Bătrân,
6. Prin contrast, cum îl întâmpină Mircea
domnitorul Țării Românești își apără
cel Bătrân pe Baiazid?
„sărăcia și nevoile și neamul.”

7. Ce apăra domnitorul Țării Românești?

- După ce mă voi asigura că textul a


6
fost înțeles, le voi oferi elevilor
informații despre semnele de
punctuație: ghilimelele și punctele
de suspensie, notând definițiile pe
tablă și rugând elevii să scrie și ei în
- Elevii notează în caiete informațiile
caiete.
scrise pe tablă. - Manual
- „Ghilimelele („”), numite și semnele
Oo6 citării, sunt semne grafice care se scriu - Observația
atunci când reproducem titluri, cuvinte, sistematică
texte scrise sau spuse de altcineva.” - Aprecieri
Exemple: - Elevii sunt atenți la informațiile
verbale
• titluri: Am învățat poezia „Revedere” primite.
din volumul de „Poezii” de Mihai
Eminescu. - Explicația
• cuvinte: Bunica mi-a zis „hărnicuța.”
• texte scrise sau spuse de altcineva: Îmi
vine în minte sfatul învățătoarei: „De câte
ori ai posibilitatea, ajută!”

- „Punctele de suspensie (...) se folosesc


pentru a arăta:
• o pauză, o întrerupere în vorbire;
S-a străduit ... a învățat și a reușit la
examen.
5’
• lipsa unei părți dintr-o propoziție sau
dintr-un text.
- Unde pleci în vacanță?
- La ...
- Exercițiul - Manual
Oo6 În continuare, voi exemplifica prin - Elevii observă, analizează.
exerciții orale folosirea semnelor de - Observația
punctuație: punctele de suspensie, sistematică
ghilimelele (manual, pg. 46) - Aprecieri
verbale
7
- Exerciții:

1. Explică folosirea punctelor de suspensie - Elevii rezolvă exercițiile oral:


și a ghilimelelor în fragmentul următor:
„Eu? Îmi apăr sărăcia și nevoile și - În această propoziție punctele de suspensie
neamul ... (punctele de suspensie indică indică o pauză în vorbire;
o pauză în vorbire)”
Și de aceea tot ce mișcă-n țara asta, râul,
ramul,
Mi-e prieten numai mie, iară ție dușman - Observația
este, - În această propoziție cuvintele sunt puse sistematică
Dușmănit vei de toate, făr-a prinde chiar între ghilimele, deoarece indică spusele
de veste.” (ghilimelele sunt folosite altei persoane; - Aprecieri
deoarece avem un citat) verbale
- Exercițiul
2. Evidențiază printr-o intonație
Oo6 corespunzătoare semnele de punctuație
și explică folosirea ghilimelelor și a
punctelor de suspensie din enunț.
- În această propoziție se folosesc ghilimele,
deoarece e reprodus titlul poeziei
- Baiazid, în poezia „Scrisoarea III”
„Scrisoarea III”.
(ghilimelele sunt folosite deoarece e
reprodus titlul poeziei) de Mihai
Eminescu, îl întreabă pe Mircea cel - În această propoziție cuvintele sunt puse
Bătrân, domnul Țării Românești: „Tu între ghilimele, deoarece indică spusele
ești Mircea?” (ghilimelele indică faptul altei persoane;
că sunt cuvintele cuiva), spunându-i
„schimb a ta coroană într-o ramură de - În această propoziție cuvintele sunt puse
spini” dacă nu...(ghilimelele indică între ghilimele, deoarece indică spusele
vorbele cuiva) altei persoane;

8
7.
Evaluarea - Voi face aprecieri generale și - Elevii se simt apreciați și motivați. 3’ Conversația Aprecieri
finală individuale asupra elevilor, mulțumindu- verbale
le pentru implicare.

- Manual
8. Tema 2’ - Tabla
pentru - Voi da temă pentru acasă exercițiile 1 și - Elevii își notează tema în caiete. Explicația - Caiete
acasă 2 din manual, de la pagina 70. - stilou

9
10
ANEXA 1 – Captarea atenției: prezentare powerpoint

11
12
ANEXA 2 – „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu

13
ANEXA 3

Întrebări din textul „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu

1. Ce îi transmite solul lui Baiazid?


Răspuns: Solul în transmite lui Baiazid „bună pace.”
2. De ce a venit sultanul Baiazid în Țara Românească?
Răspuns: Sultanul Baiazid a venit să cucerească Țara Românească.
3. Cum era Mircea cel Bătrân, domnitorul român?
Răspuns: Mircea cel Bătrân, domnitorul român, era un bătrân simplu,
atât la vorbă cât și la port (ținută, dar și atitudine).
4. Care a fost atitudinea pe care a avut-o Baiazid la auzul vorbelor
domnitorului Mircea cel Bătrân?
Răspuns: Baiazid a avut o atitudine disprețuitoare față
de Mircea cel Bătrân.
1. Cum îl privește Baiazid pe Mircea cel Bătrân?
Răspuns: Baiazid îl privește pe Mircea cel
Bătrân ca pe un moșneag, a cărui simplă
apărare este un toiag (baston).
2. Prin contrast, cum îl întâmpină Mircea cel
Bătrân pe Baiazid?
Răspuns: Mircea cel Bătrân îl întâmpină cu
ospitalitate și demnitate.
3. Ce apăra domnitorul Țării Românești?
Răspuns: Mircea cel Bătrân, domnitorul Țării
Românești își apără „sărăcia și nevoile și neamul.”

14
ANEXA 4 – SCHIȚA TABLEI

10.12.2021

Scrisoarea III
de Mihai Eminescu

1. Acesta este un text literar în versuri, narativ, dialogat.


2. Vocabular/cuvinte noi:

• sol = vestitor
• năframă = (aici) bucată de pânză albă care semnifică pacea
• cu bănat = cu supărare
• ciot = partea unui trunchi de copac rămasă în pământ după tăiere
• Aliotman = mulțime de turci
• a se înfiora = a se speria, a se înspăimânta
• dispreț = fără stimă sau considerație

3. Popoziții cu cuvintele noi, formulate oral.


4. Semnele de punctuație: ghilimelele și punctele de suspensie.

„Ghilimelele („”), numite și semnele citării, sunt semne grafice care se scriu atunci când reproducem
titluri, cuvinte, texte scrise sau spuse de altcineva.”
Exemple:
• titluri: Am învățat poezia „Revedere” din volumul de „Poezii” de Mihai Eminescu.
• cuvinte: Bunica mi-a zis „hărnicuța.”
• texte scrise sau spuse de altcineva: Îmi vine în minte sfatul învățătoarei: „De câte ori ai
posibilitatea, ajută!”

- „Punctele de suspensie (...) se folosesc pentru a arăta:


• o pauză, o întrerupere în vorbire;
S-a străduit ... a învățat și a reușit la examen.
• lipsa unei părți dintr-o propoziție sau dintr-un text.
Unde pleci în vacanță?
- La ...

Temă:
Exercițiile 1 și 2 din manual, de la pagina 70.

15

S-ar putea să vă placă și