Sunteți pe pagina 1din 4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.

1 SÎNMIHAIU ALMAŞULUI
- SĂLAJ-

PROIECT DIDACTIC
CLASA I- COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ (CLR)
CLASA a III-a- LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
CLASA a IV-a- LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
Prof. înv. Primar: MARINCAŞ CRISTINA ADINA
PROIECT DIDACTIC
DATA: 14. XI. 2016
CLASA : I CLASA : a III-a CLASA: a IV-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 1
Gimnazială Nr. 1 Sînmihaiu Almaşului Gimnazială Nr. 1 Sînmihaiu Almaşului Sînmihaiu Almaşului
PROF. ÎNV. PRIMAR: Marincaş Cristina Adina PROF. ÎNV. PRIMAR: Marincaş Cristina Adina
PROF. ÎNV. PRIMAR:: Marincaş Cristina Adina ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română DISCIPLINA: Limba şi literatura română
DISCIPLINA Comunicare în limba română (CLR) UNITATEA TEMATICĂ:”Din lumea reală, in UNITATEA TEMATICĂ: A ruginit frunza din vii…
lumea textului” SUBIECTUL: Sfârşit de toamnă (fragment) de Vasile
UNITATEA TEMATICĂ: Observăm, cercetăm, SUBIECTUL: „Ruxi” , după Matthew Lipman Alecsandri
descoperim TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe TIPUL LECŢIEI: mixtă
SUBIECTUL: Sunetul şi literele ,,n, N''
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
TIPUL LECŢIEI: mixtă
Până la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili : OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OO1 – să citească corect, coerent şi expresiv
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Până la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili :
textul;
OO1- să citească fluent, cursiv şi expresiv poezia;
Până la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili : OO2 – să explice cuvintele noi şi să le folosească
OO2- să citească selectiv pasajele cerute;
OO1. Să citească în ritm propriu,corect şi conştient în enunţuri proprii;
OO3- să desprindă informaţiile cerute din poezie;
cuvinte,propoziţii sau texte cunoscute. OO3 – să facă diferenţa între întâmplările reale şi
OO4- să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;
cele imaginare;
OO5- să extragă elementele cadru ale tablourilor poeziei:
OO2. Să identifice literele ,,n,N" din anumite cuvinte OO4 –să citească selectiv enunţuri din text;
OO6- să redea prin imagini conţinutul celor trei tablouri;
date. OO5 –să completeze corect harta textului.
STRATEGII DIDACTICE:
OO3. Să alcătuiască cuvinte cu literele ,,n,N". STRATEGII DIDACTICE:
Resurse:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,
OO4. Să formuleze propoziţii după indicaţiile date. a.- de timp : 50 minute;
lectura, exerciţiul,observaţia.
b.- de spaţiu: sala de clasă;
2. Mijloace de învăţământ: manual, fişă de
OO5. Să aplice cunoştinţele însuşite, rezolvând c.- umane : 2 elevi – 1 fata şi 1 băiat.
lectură,vocabular,imagini cu animale;
exerciţiile sugerate. Strategii didactice:
3. Forme de organizare: frontal, individual.
a. Metode şi procedee: conversaţia euristică,
4. Resurse:a) de timp: 50 minute
explicaţia, munca în perechi, exerciţiul,
b) umane: clasa de elevi (12)
ciorchinele, cadranele, munca în echipă,
5. Bibliografie: Mihăescu Mirela,Ştefan
STRATEGII DIDACTICE: problematizarea.
Pacearcă,Aniţa Dulman,Crenguţa Alexe,Otilia
b. Resurse materiale: textul poeziei „Sfârşit de
Brebenel - Manual de limba şi literatura română
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: toamnă” de V. Alecsandri, fişe de lucru,
pentru clasa a III-a, Editura Intuitext, Bucureşti,
Conversaţia euristică, Observaţia, Explicaţia, Metoda calculatorul, postere.
2016
fonetico-analitico-sintetică, Exerciţiul c. Resurse informaţionale:
1. MEDCT Programe şcolare pentru învăţământul primar;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚAMÂNT: Auxiliar, 2. Adalmina Ungureanu – Metodica studierii limbii şi
Programa şcolară, Planşă cu Literele ,,n,N'', Video- literaturii române – învăţământ primar, Editura AS*S Iaşi
proiectorul-laptop: Povestea literei n/N, Instrumente de 2003;
scris, Tabla
BIBLIOGRAFIE: TĂUT, Veronica; LĂPUŞAN,
Viorica, TODEA, Anicuţa; ACHIM, Adina
Comunicare în limba română- Caiet de aplicaţii, Cluj
Napoca, Editura Sinapsis, 2013
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, clasa I,
clasa a II-a, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei
naţionale nr. 3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric
Asigurarea climatului proprice pentru desfǎşurarea Asigurarea cadrului şi a atmosferei optime Asigurarea climatului proprice pentru desfǎşurarea optimǎ a
optimǎ a orei. desfăşurării lecţiei. Pregătirea materialelor necesare orei
pentru oră.

2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare 2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare 2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare


A.D. – ,, -Bună dimineaţa, copii! A. I. - Verificarea canitativă a temei - au avut de A. D. - Citirea poeziei Sfârşit de toamnă de Vasile
-Care este data de azi şi cum este timpul afară? realizat o tema de Portofoliu care va fi corectata Alecsandri (în întregime de către elevi); Citirea selectivă:
ulterior si atasata la dosarul clasei Povestea mea. „Citiţi din poezie enunţurile care prezintă câmpia în
-Ce am învăţat/repetat la ultima ora de anotimpul toamna.”
comunicare? „Citiţi enunţurile care prezintă plecarea păsărilor
călătoare.”etc
-Cu ce se aseamănă litera ,,n'' de tipar? Discuţii cu caracter general despre conţinutul poeziei:
„Ce anotimp este schiţat în poezie?”
-Cum se construieşte litera ,,N'' de tipar? „Ce sentiment a cuprins natura şi sufletul poetului?”
„De ce şi-au părăsit păsărelele cuiburile?”
-Construiţii litera N de tipar pe bancă din
„Cum este câmpia?” „De ce?”
creioane.-Şi acum în aer. Foarte bine!
„Cum îşi anunţă iarna prezenţa?”
„De ce se întristează oamenii?”etc.
A.I. – Gândiţi/ lucraţi în pereche/ comunicaţi – fişă de lucru (
3. Captarea atenţiei anexa 1)
-Să vedem acum, povestea literei N (Anexe). 3. Captarea atenţiei.
A.D.- - Prezint elevilor trei imagini cu animale: 3. Captarea atenţiei
girafă, zebră, urs panda(Anexe) şi îi întreb ce fel de Se prezintă câteva imagini specifice anotimpului toamna si se
animale sunt şi unde le putem vedea la noi în ţară. pun întrebări despre anotimp.
-Va plăcut? După ce elevii răspund la aceste întrebări,voi
anunţa titlul lecţiei.

4.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale 4. Anunţarea temei şi a obiectivelor 4. Anunţarea temei şi a obiectivelor
A.D.-Astăzi copii, vom citi cateva cuvinte şi propoziţii A.D.- Astăzi,în cadrul orei de limba şi literatura A.D.- ,,Astăzi la ora de limba română vom identifica
care conţin sunetul şi litera ,,n,N''. Vom rezolva şi română vom studia un text foarte interesant care tablourile poeziei Sfârşit de toamnă, le vom da câte un titlu,
câteva exerciţii din o Fişă de lucru (Anexe). prezintă vizita unei clase de elevi la o grădină vom descoperi elementele pe care le-a folosit poetul V.
zoologică. Alecsandri pentru a realiza aceste tablouri, le vom desena şi
vom reda conţinutul fiecărui tablou printr-un scurt text, vom
lucra în echipă şi independent.”
5. Dirijarea învăţării 5. Dirijarea învăţării 5. Dirijarea învăţării
A.D. -Cine este personajul principal din poveste? A.D. – Voi scrie pe tablă data, titlul şi A.I. a) - activitate în grup a celor doi elevi
-Câte cuvine am întâlnit în poveste care încep cu autorul:”Ruxi”, după Matthew Lipman,iar copiii în - folosind metoda cadranelor, vor rezolva pe o Fişă (Anexe)
litera ,,n''? caiete. sarcinile următoare:
Etapa I:
-Câte sunete are cuvântul ,,nai''? Voi numi un elev care să înceapă citirea I: Este scrisă prima strofă a poeziei;
textului,după care vom continua citirea tip „ştafetă’, II: Daţi un titlu tabloului zugrăvit în această strofă;
-Doresc acum să alcătuiţi propoziţii cu explicând cuvintele necunoscute întâlnite în text. III: Enumeraţi din strofa dată elementele cadru ale tabloului
cuvântul ,,nai, narcisă, nufăr, nori''. zugrăvit de poet;
IV: Redaţi printr-un desen tabloul.
-Alcătuiţi cuvinte care încep cu sunetul şi litera ,,n''! După explicarea cuvintelor şi scrierea lor în
vocabular, vom alcătui enunţuri cu aceste cuvinte. b) - Echipa îşi va prezenta produsul, iar elevii vor schematiza
-În cuvântul ,,nas'' unde este situată litera ,,n''?
Voi întreba elevii ce fel de întâmplări sunt povestite cunoştinţele noi prin tehnica ciorchinelui (Anexe)
Dar în cuvântul ,,domn''?
în acest text,iar apoi vom concluziona împreună că
-Daţi-mi exemple de cuvinte care încep întâmplările reale pot fi trăite,văzute,auzite sau
întodeauna cu litera ,,N'' mare de tipar? -Ce sunt toate citite de către personaje.
acestea?
Vom face o citire selectivă a textului,cerând
-Alcătuiţi enunţuri cu următoarele cuvinte: elevilor să citească diferite enunţuri:
Nigeria, Natalia, Niger. 1.Citiţi enunţul din text în care sunt prezentate locul
şi timpul acţiunii.
Le împart câte o fişă de lucru (Anexe) pe care 2.Citiţi enunţul sau enunţurile din text care se referă
vom lucra şi în ora următoare, vor rezolva doar primul la puiul de girafă.
exerciţiu. 3.Citiţi dialogul dintre Victor şi colega lui.

6.Obţinerea performanţei 6.Obţinerea performanţei 6. Obţinerea performanţei (conversaţia, explicaţia)


A D. Daţi-mi exemple de cuvine care încep A.I.- Se realizează cu ajutorul unei hărţi a textului. Activitate frontală:
cu ,,n'' şi apoi cu ,,N''. -Vom trece la exerciţiul următor ANEXE - folosind elementele cadru ale tablourilor se va reda oral
din fişă! (apoi în scris) prin câteva enunţuri conţinutul fiecărui tablou
al poeziei.
-Foarte bine! Despre ce am vorbit noi astăzi? .

7. Încheierea activităţii 7. Încheierea activităţii (conversaţia, Turul galeriei,


7. Încheierea activităţii A.D. – Se fac aprecieri individuale şi colective explicaţia)
A.D. - Se fac aprecieri generale şi individuale asupra asupra modului în care au participat elevii la oră. A.D. - tema pentru acasă: de memorat poezia, exerciţiile 3 şi
modului în care elevii au participat la activitate. Elevii îşi notează tema de casă. 4, pagina 31 din manual (Folosiţi-vă cunoştinţele!)
- observaţii, aprecieri colective şi individuale.
Activitatea se încheie cu interpretarea unui Activitatea se încheie cu interpretarea unui cântecel
cântecel ,,Dacă vesel se trăieşte’’ ,,Dacă vesel se trăieşte’’ Activitatea se încheie cu interpretarea unui cântecel ,,Dacă
vesel se trăieşte’’

S-ar putea să vă placă și