Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

CLASA I CLASA aIV-a


ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PRĂJENI( STRUCTURA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PRĂJENI( STRUCTURA
MILETIN) MILETIN)
DATA:19.11.2020 DATA:19.11.2020
PROF. PT. ÎNV. PRIMAR: Grigore Elena PROF. PT. ÎNV. PRIMAR: Grigore Elena
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:Muncim, învățăm, ne jucăm UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Din natură în cartea de lectură
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul şi litera c SUBIECTUL LECȚIEI: Substantivul -Recapitulare
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
DOMENII INTEGRATE: DOMENII INTEGRATE:
Comunicare în limba română Istorie
Matematică şi explorarea mediului Arte vizuale şi abilităţi practice
Arte vizuale şi abilităţi practice TIPUL LECȚIEI: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare DURATA: 45 de minute
DURATA: 45 de minute SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoştinţelor despre substantiv
SCOPUL LECȚIEI: familiarizarea cu sunetul „c” şi cu litera „c” mic COMPETENȚE SPECIFICE:
de mână Limba și literatura română
COMPETENȚE SPECIFICE: 1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau
Comunicare în limba română informativ accesibil
1.3. Sesizarea abaterilor din mesajele audiate în vederea corectării
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu acestora
claritate; 2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii diverse de comunicare; probleme individuale sau de grup
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative
manifestând interes şi încredere în sine; sau literare
3.2. Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experienţe
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau Proprii
de mână; 3.5. Sesizarea abaterilor din textele citite în vederea corectării acestora
4.1. Scrierea literelor de mână.
Istorie
Matematică şi explorarea mediului 3.1. Recunoașterea unor termeni istorici în cadrul unor surse accesibile
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din Arte vizuale şi abilităţi practice
mediul apropiat. 2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma
desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice

Arte vizuale şi abilităţi practice


2.3. Realizarea de construcţii folosind materiale usor de prelucrat şi
tehnici accesibile.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să recunoască personalitatea istorică
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O2 - să găsească soluția mesajului primit;
O1 – să alcătuiască propoziţii formate din două sau trei cuvinte pe baza
O3 - să definească substantivul;
unor imagini; O4 - să recunoască substantívele dintr-un enunț dat;
O2– să despartă în silabe cuvinte formate din două sau trei silabe pe O5 - să analizeze substantivele din enunțuri date;
baza exerciţiului anterior; O6 - sǎ dea exemple de substantive în funcţie de categoria pe care o
O3 – să precizeze poziţia sunetului „c” într-un cuvânt dat pe baza denumesc;
despărţirii în silabe a cuvântului respectiv; O7- să deseneze o schiță imaginară a palatului păsărilor
O4 – să încercuiască litera „c” mic de tipar într-un text dat pe baza
explicaţiilor anterioare;
O5 – să citească în ritm propriu cuvinte formate din 2-3 silabe şi
propoziţii formate din 3-4 cuvinte pe baza exerciţiului anterior şi a citirii
demonstrative;
O6 – să scrie litera „c” mic de mână prin unirea corectă a elementelor
grafice din care este compusă;
O7- să coloreze curcubeul cu culorile corespunzătoare
O8- să asocieze cuvintele cu numărul de silabe corespunzător
STRATEGII DIDACTICE: mixte
Metode şi procedee : ciorchinele, exercitiul, conversatia
euristică, explicatia, problematizare, cadranele
STRATEGII DIDACTICE: inductive
Materiale didactice: manual, caiet, fișe de lucru,
Metode şi procedee: expunerea, metoda fonetică analitico-sintetică,
emoticoane:fețe zâmbitoare,triste,like,dislike.
conversaţia euristică, explicația, jocul didactic, demonstrația, Forme de organizare : frontal, individual
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a
exerciţiul.
elevilor, aprecieri verbale.
Materiale didactice: plic cu ghicitori, povestea literei ,,c,, manualul,
planşă cu litera „c”, planșă reprezentând curcubeul, fişe de muncă
independentă, manualul, caietul, plicuri cu cartonașe colorate. Resurse:
Forme de organizare: frontal, individual  umane: 8 elevi;
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a  temporale: 45 de minute
elevilor, aprecieri verbale
Resurse: BIBLIOGRAFIE:
 umane: 8 elevi;
Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română
 temporale: 45 de minute (clasa a III-a şi clasa a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului OMEN
5003/02.12.2014
BIBLIOGRAFIE: Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în
limba română (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată prin
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Limba%20si
ordinul ministrului 3418/19.03.2013;
%20literatura%20romana/Intuitext/Partea%20I/
Iordăchescu Carmen, Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Aramis,
Piteşti, 2004.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20I/Comunicare%20in%20limba%20romana/EDP/
#p=34 https://www.didactic.ro/
https://www.didactic.ro/
DESFĂȘURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

ETAPELE LECȚIEI CONȚINUTUL METODIC ȘI ȘTIINȚIFIC

1.Moment Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea
organizatoric activităţii. activităţii.
2min
Ziua debutează cu “ Întâlnirea de dimineaţă”

o Salutul
o Prezenţa
o Stabilirea coordonatelor temporale (anotimp,
luna, ziua săptămânii)
Completarea Calendarului Naturii
Se verifică tema cantitativ și calitativ.
2. Verificarea temei Se verifică tema cantitativ și calitativ.
2min
ACTIVITATE INDIRECTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ
3. Reactualizarea Întreb elevii ce sunet au învățat la Comunicare în limba
cunoștințelor română și le propun jocul „Prietena Omiduța veselă”! Se solicită elevilor să completeze ciorchinele de pe fișa de
5min (Anexa 1) lucru de care conține: definiția, felul, genul, numărul
Spun copiilor că omiduța îi invită să unească silabele de substantivului.
pe corpul ei pentru a forma cât mai multe cuvinte, după (ANEXA 3)
exemplul dat. Aceasta va fi tare veselă dacă elevii vor
descoperi cât mai multe cuvinte.

(Răspu
nsuri posibile: morar, orar, oaie, apoi)
Copiii care vor găsi cele mai multe cuvinte vor fi
lăudați și aplaudați..
4. Captarea atenției ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE INDIRECTĂ
5 min Ghicitori: (ANEXA 4)

Nu sunt carte, dar am foi Le este prezentat elevilor un mesaj haios din partea unui
Pregătite pentru voi personaj pe nume Zăpă, care s-a rătăcit şi pe care trebuie
Cu linii sau pătrăţele să-l îndrume către lecţia de zi .
Să puteţi scrie pe ele.(caietul) ,, Dragii mei,
Să vedeţi ce mi s-a întâmplat când am vrut să vin la
Drept, înalt şi subţirel voi!
Cu veşmânt de lemn pe el, Am urcat în trenul de Sinaia, dar pe la Urziceni a făcut
Are vârful de cărbune
pană la cauciucurile de iarnă, iar eu am fost nevoit să iau
Pe hârtie multe spune.(creionul)
avionul din Buzău şi să aterizez la Suceava. Acolo l-am
Cât e vara - cucurigu! vizitat pe Tudor Arghezi care se pregătea să lupte cu
Cucurigu - când dă frigu! Napoleon. Când am ajuns la Timişoara, am realizat că mi-
Cine-i frate dumnealui? am uitat calul în Iaşi şi a trebuit să mă întorc la Vaslui
Cum il cheamă? călare pe mătură.
Poţi să-mi spui? (cocoşul) Dacă vreţi să ştiţi la ce mă gândesc eu acum citiţi primele
Ce au în comun aceste cuvinte (caietul, litere ale numelor din text.
creionul,cocoşul) ? Cu ce sunet încep ele? Vă salut!”
Citind literele iniţiale ale substantivelor proprii din text
elevii vor descoperi titlul lecţiei –SUBSTANTIV.
Elevii vor fi întrebați: Cine a fost Napoleon?
Ce cunoștințe au despre el?

5.Anunțarea temei și Astăzi vom învăţa sunetul c şi litera c mic de mână.


a obiectivelor La sfârşitul orelor de comunicare în limba română vom Pornind de la găsirea soluţiei mesajului - „Substantiv”- se
2min şti să citim cuvinte şi propoziţii care conţin sunetul c, anunţă lecţia nouă: exerciţii diverse pentru recapitularea
vom scrie cu litere de mână cuvinte ce conţin acest substantivului.
sunet. Anunț că titlul lecției este Substantivul- Recapitulare
Se anunță obiectivele operaționale apoi elevii notează
titlul lecției în caiete.

6.Dirijarea învățării ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE INDIRECTĂ


20 min Prezint elevilor planşa cu litera ,,c”, ,,C”
Denumesc litera Elevii vor primi câte o fișă de lucru :
Repetarea sunetului de către mai mulţi elevi (ANEXA 5)
(individual, în cor) Cadranul nr. 1
Descrierea literei (din ce este formată), asemănarea 1. Dați câte două exemple de substantive care să
şi deosebirea de alte litere. denumească: ființe, lucruri, fenomene ale naturii.

ACTIVITATE INDIRECTĂ
2. Scrieți la numărul plural următoarele substantive:
Elevii încercuiesc litera c în textul din fişa de lucru: vulpe-
„Lizuca l-a întrebat pe Patrocle dacă îi este frică de coală-
întuneric. Acesta i-a răspuns că nu.” (Anexa 2) oglindă-
nepot-

Se deschid abecedarele la pagina 34.


https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20I/Comunicare%20in%20limba%20romana/EDP/#p=34

Elevii sunt solicitaţi să observe imaginea.


Cadranul nr. 2
Unde se află elevii?
Ce activităţi desfăşoară ei?
1. Scrie enunțul de mai jos, alegând cuvintele potrivite
Ce jucării sunt în dulap?
dintre cele date. Motivează alegerea făcută.
Cum este canarul?
Păsările zboară peste munții/ Munții Carpați și peste
Haideţi să formulăm propoziţii care să conţină cuvântul
marea/ Marea Neagră.
canar.
Am un canar mic.
2.Subliniați, apoi analizați substantivele din enunțul de mai
 Reprezentăm grafic propoziţia:
jos:
_______________________.
Florile din buchet erau multicolore.
 Câte cuvinte are? Batem din palme, apoi
reprezentăm:
__________________.
____ ___ ______ ___ . Cadranul nr. 3
 Care e primul cuvânt? Dar al doilea? Al treilea?
Se desparte fiecare în silabe şi reprezentăm 1. a)Transcrie textul de mai jos. Subliniază cu o linie
grafic: substantivele comune și cu două linii substantivele proprii.
_____________________________. Reprezintă-le prin desen, dacă este posibil.
____ ____ __________ _____. Soarele răsare. Pe o ramură ciripesc niște vrăbiuțe.
__ __ __ __ __ Motanul Miorlau le pândește de pe gard. Matei stă pe
bancă. Admiră agerimea păsărelelor, iscusința motanului,
 Se stabilesc sunetele din al treilea cuvânt şi i se blândețea razelor.
asociază fiecărui sunet o bulină. Se colorează b)Precizează substantivele pe care nu le-ai putut reda prin
doar bulina ce reprezintă sunetul „c” desen. Ce denumesc ele?

__________
___ ____

 Ce sunete învăţate de voi descoperiţi în acest 2. a) Indică un substantiv prin care să denumești toate
cuvânt? animalele de mai jos.
Primul sunet din cuvântul canar este nou pentru noi şi
de aceea astăzi vom trece la lecţia „Sunetul c şi litera c
mic de tipar”

b) Propune un nume pentru fiecare cățel și scrie-l.

 Daţi exemple de cuvinte care să conţină sunetul


“c“. Cadranul nr. 4
 Pentru fiecare cuvânt vom stabili locul
sunetului. 1. a)Notează numele colegilor de clasă, mai întâi cum
Se citesc coloanele de cuvinte mai întâi în şoaptă, de ți le amintești, apoi în ordine alfbetică.
fiecare elev în ritm propriu, apoi cu voce tare în cor. b) Scrie cel puțin șase substantive care denumesc
Se realizează citirea model de către învăţător, apoi citire activități pe care le desfășori la școală cu colegii.
selectivă. Exemplu: alergatul......
 Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa să scrie litera
“c” mic de mână care o să le permită să scrie 2.. Enumeră două substantive care au aceeași formă,
mai multe cuvinte și propoziții. atât la masculin cât și la feminin.
 Prezentarea literei de mână şi scrierea
elementelor grafice ale acesteia.
Scrierea literei de mână
 Scrierea model a literei, în întregime, cu
explicarea mişcării şi a fiecărui element grafic
component
 Exerciţii de încălzire a muşchilor mainilor
o Ploaia ACTIVITATE DIRECTĂ
 Simularea scrierii literei în aer, pe caiet cu După rezolvarea sarcinilor de pe fișă elevii vor
stiloul închis prezinta clasei modul de rezolvare al exercițiilor.
 Reamintirea poziţiei corecte pentru scris
ACTIVITATE INDIRECTĂ

 Scrierea literelor punctate din caietul special


 Scrierea unor cuvinte din caietul special
 Verificarea individuală a fiecărui elev şi
corectarea sau indicarea continuării scrierii
literei
 Scrierea a două-trei rânduri

7.Obținerea ACTIVITATE INDIRECTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ


performanței Elevii primesc o fișă cu ,,semnul mândrului ANEXA 6
5 min curcubeu,, care întors într-o parte este chiar litera c.
Găseşte trei substantive pentru însuşirile de mai
jos:

Aceștia vor colora semnul curcubeului cu culorile galbenă - alb- hazliu -


corespunzătoare.
rotundă - zglobiu- amărui -
rece - dragă- cald -

Denumiţi şi scrieţi cu un singur cuvânt şirurile de


substantive comune .

Cartofi , roşii . ardei sau ............................


Doctor , inginer , poştaş sau ......................
Caiete , ghiozdan , penar sau .....................................

Greblă, lopată sau .....................................


Mere , pere , struguri sau .............................
Stejar , tei , frasin sau .................................

Ghiocel , zambilă , sau .................................


Rândunică , barză , sau .................................
Urs , vulpe, sau ..........................................

8.Asigurarea retenței Activitate indirectă Activitate indirectă


și a transferului JOC:,,Matematica dulce Anexa 7
3min Elevilor li s-au împărțit pliculețe închise în care se află Imaginează-ți cum arată palatul păsărilor. Desenează o
cartonașe colorate. Acestea conțin cuvinte și cifre. schiță. Scrie cel puțin cinci substantive care denumesc
Elevii vor citi cuvintele,le vor desparți în silabe și vor elementele componente ale construcției.
asocia cu cifra corespunzătoare numărului de silabe.
9. Încheierea lecției Ce am învăţat astăzi? Se fac aprecieri la adresa elevilor Se fac aprecieri la adresa elevilor activi. (elevii primesc
1 min activi. (elevii primesc calificative şi stimulente) calificative şi stimulente).
Elevii vor fi rugați să insereze câte un emoticon făcând
referire la activitatea desfășutată pe parcursul orei.
Fişă de lucru ( Anexa 1)
„Prietena Omiduța veselă”!

Prietena Omiduța veselă vă invită să uniți silabele de pe corpul ei pentru a forma cât mai multe cuvinte, după exemplul dat. Aceasta va fi tare veselă dacă
veți descoperi cât mai multe cuvinte.
Fișă de lucru (Anexa 2)

Lizuca l-a întrebat pe Patrocle dacă îi este frică de întuneric. Acesta i-a răspuns că nu.
Partea de vorbire care denumeşte lucruri, fiinţe, fenomene ale naturii.

ANEXA 4 FIȘA DE LUCRU

feminin

Astăzi am primit un mesaj haios din partea unui personaj pe nume Zăpăcilă.
Definiţie Acesta s-a rătăcit şi cere ajutor. Vă rog pe voi să-l îndrumați către
lecţia de zi .
masculin
,, Dragii mei, Genul.
subst
Să vedeţi ce mi s-a întâmplat când am vrut să vin la voi!

SUBSTANTIVUL
Am urcat în trenul de Sinaia, dar pe la Urziceni a făcut pană la cauciucurile de iarnă, iar eu am fost nevoit să iau avionul din Buzău şi să
neutru .
aterizez la Suceava. Acolo l-am vizitat pe Tudor Arghezi care se pregătea să lupte cu Napoleon. Când am ajuns la Timişoara, am realizat că mi-
am uitat calul în Iaşi şi a trebuit să mă întorc la Vaslui călare pe mătură. Numarul subst.
Felul
Dacă vreţi să ştiţi la ce mă gândesc eu acum
subst.citiţi primele litere ale numelor din text.

Vă salut!” Plural
Comun Singular
Propriu
Citind literele iniţiale ale substantivelor proprii din text elevii vor descoperi titlul lecţiei –SUBSTANTIV.

Denumeşte mai multe lucruri, mai multe fiinţe, mai multe fenomene ale nat
Denumeşte un singur lucru, o singurăfiinţă, un singur fenomen al naturii.
Denumeşte anumite lucruri, fiinţe, fenomene ale naturii, spre a le deosebi de celelalte de acelaşi fel.

Denumeşte lucruri, fiinţe, fenomene ale naturii de acelaşi fel. Se scrie întotdeauna cu literă iniţială mare.
ANEXA 5

Cadranul nr. 1

3. Dați câte două exemple de substantive care să denumească: ființe, lucruri, fenomene ale naturii.

4. Scrieți la numărul plural următoarele substantive:

vulpe-

coală-

oglindă-

nepot-
Cadranul nr. 2

1. Scrie enunțul de mai jos, alegând cuvintele potrivite dintre cele date. Motivează alegerea făcută.

Păsările zboară peste munții/ Munții Carpați și peste marea/ Marea Neagră.

2.Subliniați, apoi analizați substantivele din enunțul de mai jos:

Florile din buchet erau multicolore.


Cadranul nr. 3

1. a)Transcrie textul de mai jos. Subliniază cu o linie substantivele comune și cu două linii substantivele proprii.

Reprezintă-le prin desen, dacă este posibil.

Soarele răsare. Pe o ramură ciripesc niște vrăbiuțe. Motanul Miorlau le pândește de pe gard. Matei stă pe bancă. Admiră agerimea
păsărelelor, iscusința motanului, blândețea razelor.

b)Precizează substantivele pe care nu le-ai putut reda prin desen. Ce denumesc ele?

2. a) Indică un substantiv prin care să denumești toate animalele de mai jos.

b) Propune un nume pentru fiecare cățel și scrie-l.


Cadranul nr. 4

1.a)Notează numele colegilor de clasă, mai întâi cum ți le amintești, apoi în ordine alfbetică.

b) Scrie cel puțin șase substantive care denumesc activități pe care le desfășori la școală cu colegii.

Exemplu: alergatul......

2. Enumeră două substantive care au aceeași formă, atât la masculin cât și la feminin.
ANEXA 6 FiȘĂ DE LUCRU

1.Găseşte trei substantive pentru însuşirile de mai jos:

galbenă - alb- hazliu -

rotundă - zglobiu- amărui -

rece - dragă- cald -

2. Denumiţi şi scrieţi cu un singur cuvânt şirurile de substantive comune .

Cartofi , roşii . ardei sau ............................

Doctor , inginer , poştaş sau ......................

Caiete , ghiozdan , penar sau .....................................

Greblă, lopată sau .....................................

Mere , pere , struguri sau .............................

Stejar , tei , frasin sau .................................

Ghiocel , zambilă , sau .................................

Rândunică , barză , sau .................................


Urs , vulpe, sau ..........................................

ANEXA 7 FIȘĂ DE LUCRU

Imaginează-ți cum arată palatul păsărilor. Desenează o schiță. Scrie cel puțin cinci substantive care denumesc elementele componente ale
construcției.
Definiţie

Genul.
subst

SUBSTANTIVUL .

Numarul subst.
Felul
subst.

S-ar putea să vă placă și