Sunteți pe pagina 1din 28

ȘCOALA GIMNAZIALĂ METEȘ

ȘCOALA PRIMARĂ AMPOIȚA


AN ȘCOLAR 2021-2022

MAPA DIDACTICĂ

PROF. ÎNV PRIMAR: SICOE IOAN CONSTANTIN

26.11.2021
Proiect didactic ora I

CLASA PREGĂTITOARE CLASA a-III-a


DATA:26.11.2021 DATA:26.11.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Meteș - Școala UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Meteș - Școala
Primară Ampoița Primară Ampoița
PROF. ÎNV. PRIMAR:Sicoe Ioan Constantin PROF. INV. PRIMAR: Sicoe Ioan Constantin
ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA:Comunicare in limba romana DISCIPLINA:Limba si literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:,,Prietenia” UNITATEA DE INVATARE: ,,De unde vine toamna”
SUBIECTUL LECTIEI: Sunetul [O] şi literele ,,O” și ,,o”. SUBIECTUL LECTIEI: Descrierea unei ființe
TIPUL LECTIEI: consolidarea și sistematizare cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE:activitate integrată
DURATA:45 minute
DOMENII INTEGRATE:CLR, AVAP, DP
TIPUL LECTIEI: lecție mixtă
DURATA: 45 minute (30 de minute parte cognitivă+15 minute
activitate liber-aleasă)
COMPETENȚE GENERALE:
COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare;
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute; 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare ;
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare ;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de
comunicare cunoscute;
COMPETENȚE SPECIFICE:
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare; 1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau
literar simplu ;
COMPETENTE SPECIFICE: 1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în
CLR contexte de comunicare familiare ;
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, 1.4. Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte
familiare ;
rostit cu claritate; 2.1. Descrierea unui obiect/ unei ființe din universul apropiat pe baza unui
plan simplu ;
1.3. Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvânt, a
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare
silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar; ;
4.1. Aplicarea regulilor de despărțire în silabe, de ortografie și de
1.4.Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în
punctuație în redactarea de text ;
contexte de comunicare cunoscute; 4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat
pornind de la întrebări de sprijin .
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de
comunicare;
3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise
cu litere mari și mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind
resurse variate;
AVAP
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat
prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un
context familiar;
DP 3.2. Evidenţierea importanţei învăţării pentru propria persoană.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Cognitive:
OC1- să identifice cuvinte care conțin sunetul studiat;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
OC2- Să recunoască poziția sunetului ,,o” în cuvintele date
 Cognitive
OC3- să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare;
OC1- să citească fluent și expresiv textul;
OC4- să citească corect şi conştient cuvinte, în mod independent, în OC3-să desprindă informaţiile cerute din poezie;
OC4-să alcătuiască propoziţii utilizând cuvintele de la vocabular;
şoaptă, cu voce tare; OC5- să extragă anumite informații de detaliu privind trăsăturile
personajelor din poezie;
OC5- să rostească clar cuvintele care denumesc imaginile prezentate;
OC6- să rezolve cerinţele din cele patru cadrane;
OC6: - să descrie imaginile suport din caietul auxiliar; OC7-să folosească în comunicarea orală un stil comunicativ funcţional;
 Afective:
OC7: - să rezolve sarcinile de lucru indicate.
OA1- Să manifeste interes pentru lecţie;
 Afective:
OA2- Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului școlar.
OA1 - să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în
 Psiho-motrice:
comunicarea orală;
OP1-să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru scris;
OA2 - să manifeste interes şi plăcere pentru citit şi pentru rezolvarea
OP2-să mânuiască corect instrumentul de scris.
sarcinilor date.
 Psiho-motrice:
STRATEGII DIDACTICE:
OP1-să adopte o poziţie corectă a corpului pentru scris;
OP2-să mânuiască corect instrumentele de scris. METODE SI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul,
lucrul cu manualul, ciorchinele, cadranele, problematizarea, călătoria
STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: metoda imaginară.
fonetico-analitico-sintetică, învăţarea prin descoperire, conversaţia MIJLOACE DIDACTICE:manualul, caietul de clasă, fișe de lucru,

euristică, explicaţia, povestirea, problematizarea, lectura explicativă, planșa cu personajele din textul ,,Balada unui greier mic”, planșa cu

demonstraţia, explozia stelară. ciorchinele, creioane colorate, manual.

MIJLOACE DIDACTICE: caietul auxiliar, caietul de tip jurnal, FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual, în echipe (respectând
planşa cu literele ,,O” și ,,o”. normele igienico-sanitare în vigoare).

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual; FORME DE EVALUARE: observarea sistematică a

FORME DE EVALUARE: recompense, observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecierile verbale, analiza produsului

comportamentului elevilor,aprecieri verbale. obținut de elevi, portofoliul.

RESURSE SPAȚIALE:sala de clasă RESURSE SPATIALE:sala de clasă


BIBLIOGRAFIE: BIBLIOGRAFIE:
1.Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară – CP, clasele I 1. ***Programa şcolară pentru disciplina ,,Limba și literatura română”,
clasa a III și clasa a IV-a, aprobată prin OMEN, 2014
şi a II-a;
2.Ana Ungureanu, Metodica studierii limbii şi literaturii române –
2.Liliana Cătruna, Jocul cuvintelor, București, Ed. Aramis Print s.r.l., învăţământ primar, Iași, Editura AS, 2003;
3.Alina Pamfil, Didactica limbii și literaturii române în ciclul primar, Iași,
Bucuresti, 2005;
Editura Polirom, 2013;
3.Activităţi în completarea programului din ciclul primar, Iași, Editura
Euristica, 2004;
***Ghidul cadrului didactic, Călinești, Editura Delta Cart,2020

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Activitate directă
Activitate directă
1.Moment organizatoric: Se asigura condiţiile necesare pentru buna
1.Moment organizatoric
desfăşurare a lecţiei.
Se asigura condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei
Activitate indirectă
Activitate directă 2.Reactualizarea cunoștințelor:
2.Reactualizarea cunoștințelor: Se recită din nou poezia ,,Țara mea” Elevii recitesc fragmentul din textul ,,Balada unui greier mic” de George
de Andrei Ciurunga. Le voi prezenta elevilor o planșă cu harta țării Topîrceanu. După recitirea textului, elevii vor răspunde la întrebările din
noastre, urmând să purtăm o conversație despre aceasta: Cum se manual, pagina 50, secțiunea ,,Cum descriu o ființă?”.
numește? Cu ce formă asemănăm conturul teritoriului? Cum se numesc
locuitorii țării noastre? De ce iubim România?

Activitate directă
3.Captarea atenției: Se prezintă siluetele românașului și a româncuței,
două dintre personajele care îi vor însoți pe copii în lumea literelor.
Activitate directă Activitate directă
4.Anunțarea temei și a obiectivelor 3.Anuntarea temei si a obiectivelor
În cadrul orei de comunicare în limba română vom purta o convorbire În cadrul orei de limba si literatura română vom efectua exerciții al căror
despre țara noastră și vom identifica cuvinte care conțin sunetul/ scop este cel de a aprofunda cât mai bine textul ,,Balada unui greier mic”
litera ,,O” (structură, conținut, personaje și modul în care se poate realiza o descriere
a unei ființe).
Activitate directă Activitate indirectă
4.Organizarea situatiilor de consolidare
5.Dirijarea învățării
Elevii descoperă ciorchinele desenat pe tablă, în mijlocul căruia este scris
PREZENTAREA PLANȘEI LITEREI „O” MARE DE TIPAR cuvântul ,,Greieraș”. Pornind de la acest cuvânt, elevii vor nota câteva
Se intuiește litera de tipar de pe planșă. expresii/ cuvinte prin care să descrie această ființă). Cu fiecare cuvânt/
Se dau exemple de cuvinte care conțin sunetul [O](inițial, median și expresie menționat/ă în schema,elevii vor avea de alcătuit câte o
final), se despart în silabe și se identifică poziția sunetului în cuvânt. propoziție. Ciorchinele va fi completat atât pe tablă,cât și în caietele
Activitate independentă: Elevii vor citi cuvintele de pe tablă și le vor elevilor.
desena în caietele de tip jurnal;
Activitate mixtă (directă și indirectă): Activitate indirectă
6.Obținerea performanței: Elevii primesc o fișă de lucru. Se explică 5. Obtinerea performantei
sarcinilă, frontal, urmând ca, individual, elevii să rezolve exercițiile. Se va utiliza metoda cadranelor.
-primul cadran: Transcrieti 3-4 versuri din poezie care v-au impresionat
cel mai mult;
-al-II-lea cadran: Completați versurile: ,,Pestea dealuri ________, Peste
_____ zdrențuite”; ,,Și cum vine de la munte/ ______ / Și ______”; Din
căsuța lui _________/ A ieșit un greieruș/ _______________ muiat în tuș/
Și pe-________ pudrat cu _____________”.
-al-III-lea cadran: Alcătuiți propozitii cu ajutorul cuvintelor: țarină,
văgăună, humă, furnica, niciodată
-al-IV-lea cadran: Realizați, în 5-6 rânduri, o descriere a greierașului,
folosind cuvinte și expresii din text.
Activitate directă Activitate directă
7.Evaluarea și încheierea activității cognitive: 6.Evaluarea activitătii
Se fac aprecieri verbale,individuale si colective asupra modului in care Se fac aprecieri verbale,individuale si colective asupra modului in care
elevii au participat la ora, oferindu-le recompense. elevii au participat la ora, oferindu-le recompense.
8.Activitate indirectă liber-aleasă (15 minute) Activitate directă
Elevii vor colora, conform codului culorilor, harta României și vor 7. Verificarea temei pentru acasă: În timp ce elevii clasei pregătitoare
decora, cu semnele grafice învățate, costumele populare ale desfășoară activități liber-alese, verific tema pe care elevii clasei a III -a
Românașului și Româncuței. au avut-o de efectuat. După această secvență, anunț tema pentru ora
viitoare, explicând cerințele și oferind sugestii de rezolvare.
PROIECT DIDACTIC ORA A II - A
CLASA PREGATITOARE CLASA a III- a
DATA:26.11.2021 DATA:26.11.2021
UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Meteș - Școala UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Meteș - Școala
Primară Ampoița Primară Ampoița
PROF. INV. PRIMAR: Sicoe Ioan Constantin PROF. INV. PRIMAR:Sicoe Ioan-Constantin
ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA:Matematică și explorarea mediului DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE INVATARE : ,,Prietenia” UNITATEA DE INVATARE: ,,Înmulțirea numerelor naturale de la 0
SUBIECTUL LECTIEI: Plante și animale - Cifra și numărul 6 la 10 000”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată SUBIECTUL LECTIEI: Înmulțirea numerelor naturale de la 0 la
DOMENII INTEGRATE: MEM, CLR, DP, AVAP 100
TIPUL LECTIEI:consolidarea si sistematizarea cunostintelor FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (Matematică + Științe
DURATA:30 de minute activitate cognitivă, 15 minute activitate liber- ale naturii)
aleasă (pe sectoare) TIPUL LECȚIEI:i consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
COMPETENTE GENERALE: DURATA: 45 minute
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte
localizate în spaţiul înconjurător;
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din
mediul apropiat;
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de
logică;
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea
unor date;
6. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări

COMPETENTE SPECIFICE: COMPETENŢE GENERALE:


MEM: 1. Identificarea unor relații/ regularități din mediul apropiat;
1.1.Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31; 2. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31; 3. Explorarea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa localizate în mediul apropiat;
numerelor; 4. Utilizarea unor etaloane convenționale pentru măsurări și
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din estimări;
mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi; 5. Rezolvarea de probleme pornind de la situații familiare.
4.1. Formularea unor observaţii asupra mediului apropiat folosind COMPETENTE SPECIFICE:
limbajul comun, reprezentări prin desene şi operatorii logici „şi”, „nu” 1.1. Observarea unor modele/ regularități din mediul apropiat, pentru
5.1.Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu crearea de rationamente proprii;
dat. 1.2. Aplicarea unor reguli pentru completarea unor modele repetitive;
CLR: 2.1. Recunoașterea unor numere naturale din concentrul 0-10 000
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit și a fracțiilor subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali
clar şi rar. cu 10;
DP: 2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere naturale în concentrul 0-10 000
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în și de împărțiri folosind tabla împărțirii;
activitatea şcolară.
OBIECTIVE OPERATIONALE: OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:  Cognitive:
OC1- Să recunoască cifrele în limitele 0-6; OC1- Să folosească terminologia specifică operației de înmulțire;
OC2- Să precizeze corect vecinii unui număr dat; OC2- Să identifice factorii unei de înmulțire;
OC2- Să numere corect crescător şi descrescător în concentrul 0 – 6; OC3- Să efectueze calcule matematice după cerințe date;
OC3- Să compare corect două numere naturale mai mici decât 6; OC4- Să aplice, logic și conștient proprietățile operației de înmulțire;
OC4- Să compună/ descompună corect numerele, folosind materialul OC5- Să asigure transfere informațiile dobândite în cadrul altor
concret-intuitiv; discipline, pentru generarea unor contexte variate de învățare.
OC5- Să denumească animalele sălbatice și domestice;  Afective:
OC6- Să precizeze corect părțile componente ale corpului unui animal; OA1 - să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în
OC7- Să denumească plantele pe care le folosesc animalele sălbatice și efectuarea sarcinilor de lucru;
domestice ca sursă de hrană. OA2 - să manifeste interes şi plăcere pentru domeniul logico-
 Afective matematic;
OA1- Să manifeste interes pentru lecţie;  Psiho-motrice:
OA2- Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului școlar. OP1-să adopte o poziţie corectă a corpului pe parcursul orei de curs;
 Psiho-motrice
OP1- Să adopte o poziție corectă în banc.
OP2 – Să folosească, în mod corespunzător, materialul intuitiv și
obiectele proprii
STRATEGII DIDACTICE STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia,
munca independentă, jocul de rol, brainstormingul, turul galeriei problematizarea, demonstraţia, exercițiul, calculul mintal, munca
MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru, recompense, planșe cu animale independentă.
sălbatice și domestice, material concret-intuitiv (bețișoare, steluțe) MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru, caietul auxiliar, caietul de
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual. clasă.
FORME DE EVALUARE: recompense,observarea sistematică a FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipe (respectând
comportamentului, aprecieri verbale. normele igienico-sanitare în vigoare);.
RESURSE SPATIALE: sala de clasă FORME DE EVALUARE: observarea sistematică a
BIBLIOGRAFIE: comportamentului elevilor, aprecieri verbale individuale și generale.
1. Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. RESURSE SPATIALE:sala de clasa
3418/ 19.03.2012, Bucureşti, 2013. BIBLIOGRAFIE:
2. Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea 1.***Programa Şcolară pentru disciplina Matematică, clasele a III-a și
competenţelor cheie la şcolarii mici – program de formare de tip a IV- a;
„blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, 2. Arina Dumitru, Auxiliar pentru disciplina Matematică, București,
suport de curs METCS, 2012. Editura Elicart, 2020;
3. Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi 3. Dumitru Logel, Metodica predării matematicii, București, Editura
transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar, Pitești, Editura Carminis, 2018
Paralela 45;
4. Alexandra Manea, Liliana Ioan, Matematică și explorarea mediului,
caiet de lucru pentru clasa pregătitoare, Editura Delta, 2020

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII: DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII


Activitate directă Activitate directă
1.Moment organizatoric: Se asigura condiţiile necesare pentru buna 1.Moment organizatoric:Se asigura condiţiile necesare pentru buna
desfăşurare a lecţiei. desfăşurare a lecţiei.
2.Reactualizarea cunoștințelor: Se prezintă o planșă cu animale 2.Reactualizarea cunoștințelor: Se prezintă o planșă cu animale
domestice. Pe baza unor întrebări, elevii le vor denumi și vor preciza domestice. Pe baza unor întrebări, elevii le vor denumi și vor preciza:
părțile componente ale corpului acestora, precum și anumite foloase pe specia, părțile componente ale corpului acestora, foloasele pe care le
care le aduc omului. aduc omului, modul de înmulțire. Totodată, elevii vor avea ca sarcină de
lucru independentă completarea unui tabel lacunar cu exerciții de tip F
X F = P (Anexa3)
3.Captarea atenției: Pe Banca de idei, fiecare elev găsește, în plicul său
3.Captarea atenției: Pe Banca de idei, fiecare elev găsește, în plicul
de corespondență, o imagine a unui animal sălbatic sau domestic. După ce său de corespondență, o imagine a unui animal sălbatic sau domestic.
studiază cu atenție imaginile, le citesc ghicitorile care sunt scrise pe După ce studiază cu atenție imaginile, le citesc ghicitorile care sunt
scrise pe spatele acestora. Elevii ascultă și oferă răspunsurile
spatele acestora. Elevii ascultă și oferă răspunsurile ghicitorilor. ghicitorilor.
Activitate directă Activitate directă
4.Anunțarea temei și a obiectivelor: 4.Anunțarea temei și a obiectivelor:
În cadrul orei de Matematică și explorarea mediului ne vom juca cu În cadrul orei de Matematică vom consolida operația de înmulțire a
numerele de la 0 la 6. Va trebui să numărăm crescător și descresctor, să numerelor cuprinse între 0 și 100, astfel încât să efectuăm, cât mai
aflăm vecinii numerelor, să exersăm raportarea cifrei la cantitate și invers, corect, exerciții și probleme.
să descompunem și să compunem numerele învățate.
Activitate indirectă: Activitate mixtă (directă și indirectă)
5.Organizarea situatiilor de consolidare: 5.Dirijarea învățării: Prezentarea sarcinilor de lucru din caietul
Elevii primesc câte o fișă de lucru cu exerciții care vizează consildarea special, de la pagina 43. Se rezolvă, frontal, exerciții 1,3 și 5, cu scopul
conținuturilor studiate privind numerația în limitele 0-6, raportarea cifrei de a actualiza cunoștințele dobândite anterior. După această secvență,
la cantitate și invers, stabilirea vecinilor unui număr. (ANEXA 1) elevii vor lucra independent exercițiile 2, 4 și 6.
După ce realizează sarcina indicată, elevii vor desena în caietele de
clasă ,,Jurnalul unei elev de clasa pregătitoare” un animal domestic și un
animal sălbatic, adăugând elemente care constituie hrana.
Activitate directă Activitate indirectă
6.Obtinerea performanței: Elevii vor efectua sarcinile de lucru din 6.Obtinerea performanței: Elevii primesc o fișă de lucru. După
explicarea sarcinilor de lucru, aceștia rezolvă independent exercițiile,
caietul special, de la pagina 27, care vizează cunoștințe despre lumea
având voie să consulte, la nevoie, tabla înmulțirii din ,,Prima mea carte
animalelor și a plantelor. despre înmulțirea numerelor naturale” (lucrare realizată de fiecare elev).
Activitate directă Activitate directă
7.Evaluarea activității:
7.Evaluarea activității:
Se verifică, frontal, modul de efectuare a sarcinilor de pe fișa de lucru,
Se verifică modul de efectuare a sarcinilor din caietul special, elevii elevii primind recompense și aprecieri verbale pentru activitatea depusă
la ora de matematică.
primind recompense și aprecieri verbale pentru activitatea depusă la ora
de matematică și explorarea mediului.
*Activitate liber-aleasă: Elevii colorează sau răsfoiesc cărți de la centrul Activitate directă
8. Încheierea activității:
tematic ,,Bibliotecă”
În timp ce elevii clasei pregătitoare desfășoară activități liber-alese,
verific cantitativ și calitativ temele elevilor, oferind sugestii de
rezolvare acolo unde este cazul.
9. Precizarea temei pentru acasă: Elevilor li se comunică tema pentru
acasă. Se explică cerințele și se oferi sugestii de rezolvare.

PROIECT DIDACTIC ora a III – a (CP și clasa a III-a) , ora I, clasa I


DATA: 26.11.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Meteș – Școala Primară Ampoița
CLASA: Pregătitoare, I și a III- a
PROF. ÎNV. PRIMAR: Sicoe Ioan Constantin
ARIA CURRICULARĂ: ARTE-EDUCAȚIE FIZICĂ, SPORT ȘI SĂNĂTATE
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
TEMA LECȚIEI: ,,România-i țara mea!”
TIPUL LECŢIEI: Fixare și sistematizare
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea deprinderilor de interpretare vocală și instrumentală a cântecelor studiate.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (Muzică și mișcare, Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Educație civică)

Clasele pregătitoare și I - COMPETENŢE GENERALE:


1. Receptarea repertoriului de cântece pentru copii şi a unor elemente de limbaj muzical;
2. Redarea repertoriului de cântece pentru copii, cu mijloacele interpretative specifice lor;
3. Exprimarea liberă în contactul cu muzica, apelând la propriile abilităţi creative.
Clasa a III- a - COMPETENŢE GENERALE:
3. Receptarea repertoriului de cântece pentru copii şi a unor elemente de limbaj muzical;
4. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloacele interpretative specifice lor;
3. Exprimarea unor idei, sentimente și experiențe prin intermediul muzicii și mișcării, individual sau în grup.

Clasa pregătitoare - COMPETENȚE SPECIFICE:


1.1. Asimilarea pe cale intuitivă a repertoriului de cântece (DO1-La1);
1.3. Receptarea unor sunete vorbite şi cântat;
1.4. Receptarea unor sunete diferite ca durată sau ca intensitate din mediul înconjurător;
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor din repertoriul însuşit.

Clasa I - COMPETENȚE SPECIFICE:


1.1. Receptarea unor sunete din mediul înconjurător şi din natură, cu durate, intensităţi şi viteză de succesiune contrastante;
1.2. Diferenţierea sunetelor cântate vocal sau instrumental;
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule ritmicomelodice simple şi repetate;
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, în funcţie de conţinutul şi caracterul muzicii

Clasa a III- a: COMPETENŢE SPECIFICE:


1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferențe;
1.2. Sesizarea diferențelor de înălțime și durată între sunete, în audiția unor fragmente muzicale;
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mișcare și acompaniamentul instrumental;
2.2 Utilizarea notației înălțimilor sunetelor în însușirea unor cântece;
3.1. Manifestarea unor reacții, emoții, sentimente sugerate de fragmente muzicale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1. – să recunoască elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie);
O.2. – să denumească instrumentele muzicale folosite în procesul de acompaniere ritmico-melodică;
O.3. - să respecte linia melodică a cântecelor studiate;
O.4. - să interpreteze vocal și instrumental cântecele studiate, individual, în perechi sau în grup;
O.5. - să adopte o poziție corporală corectă, pentru emisia corectă a sunetelor muzicale;
O.5. - să manifeste interes față de activitatea propusă;

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE , PROCEDEE ŞI TEHNICI DE LUCRU: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul ritmic, cântarea colectivă, audiția, brainstormingul.
b) RESURSE:
MATERIALE: Instrumente muzicale, orga, planșe.
– UMANE: elevii Școlii Primare Ampoița (clasa pregătitoare: 7 elevi, clasa I: 2 elevi, clasa a III – a: 10 elevi;
TEMPORALE: 45 de minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
*** Curriculum pentru Disciplina Muzică și mișcare, clasele pregătitoare, I și a II- a, 2014;
*** Curriculum pentru Disciplina Muzică și mișcare, clasele a III- a și a IV- a, 2014;
Venera Cojocariu, Teoria și metodologia instruirii, București, Editura Didactică și Pedagogică, 2008;
Ramona Ștefana Petrovan, Ghid de practică pedagogică pentru învățământul primar, Alba Iulia, Editura Universității ,,1Decembrie 1918” din Alba
Iulia, 2019;
*** Ioana Rață, Culegere de exerciții, cântece și poezii pentru grădiniță și școală primară;

SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele lecției Conținutul științific Metode si Resurse materiale Forme de evaluare
procede
1.Moment Se pregătesc materialele necesare desfășurării lecției și se Conversația
organizatoric asigură un climat educaţional favorabil.
3 min
2.Captarea atenției, Efectuarea exercițiilor de dicție și respirație: Frontală
încălzirea aparatului Trenul pleacă de la gară Conversația Instrumente Observarea sistematică a
fono-articulator și Şi străbate-ntreaga ţară. Demonstrația muzicale comportamentului
pregătirea flautului Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu Exercițiile de elevilor
8 min. Tu,tu,tu,tu,tu,,tu,tu”. încălzire a Planșe cu imaginile
(se încearcă o rostire clară, corectă şi cât mai repede) aparatului și versurile
Toba bate: bum, bum ,bum fono- cântecelor
Hai, copii, cu toţi la drum! articulator
Exerciții de
Exerciţii de cultură vocală: percuție
Intonarea sunetelor de înălţimi și intensitate diferite corporală
(vocale și silabe)
Scriu pe tablă expresia ,,Instrumente muzicale și sunete
frumoase”, cerându-le elevilor să denumească
instrumentele cunoscute și folosite în cadrul orei de
educație muzicală.

Exerciții de pregătire a fluierului:


,,Pic, pic, pic
Flautul e mic
Noi îl pregătim
Și îl încălzim”
3.Anunțarea temei și Li se comunică elevilor că, împreună, vom repeta Explicația Flautul Frontală
a obiectivelor cântecele studiate pe parcursul ultimelor două săptămâni, Maracas Observarea sistematică a
2 min. urmând a fixa cât mai bine cântecele cu caracter patriotic, Bețele de percuție comportamentului
cu scopul de a ne dezvolta simțul artistic și pentru a ne Tamburina elevilor
îmbogăți repertoriul de cântece interpretate vocal și/ sau Proba practică
instrumental.
4. Prezentarea şi I: Recapitularea cântecelor din folclorul copiilor studiate: Observația Flautul Frontală
rezolvarea Demonstratia Orga Observarea sistematică a
conţinutului ,,Luci, soare, luci” - vocal și instrumental Explicația Maracas comportamentului
consolidării Luci, soare, luci! Conversația Bețele de percuție elevilor
20 min Că ți-oi da un pumn de nuci Tamburina Proba practică
Luci, soare, luci! Explicația
Chiar și-o mână de alune
Dacă știi să-mi spui pe nume
Luci, soare, luci!

,,Strălucești, micuță stea!” - instrumental


1. Recunoașterea liniei melodice prin acompaniament la
flaut și orgă;
2. Intonarea vocală, în cor, a cântecului;
3. Recunoașterea digitației specifice interpretării
cântecului la flaut;
4. Intonarea cântecului, folosind flautul.
Consolidarea cântecelor ,,Vin români, la Alba, iar...” și
,,Era-n vreme de război”
5.Obținerea Elevii vor interpreta, individual, în grupuri mici sau în Explicația Flautul Frontală
performanței colectiv, vocal, cântecele patriotice studiate. Exercițiul Orga Observarea sistematică a
10 min Se vor forma perechi, un elev cântând vocal, fiind Planșele cu comportamentului
acompaniat instrumental de partener și invers. versurile și elevilor
imaginile care Proba practică
însoțesc textele
cântecelor patriotice
care au fost
consolidate
6.Evaluarea și Se fac aprecieri generale asupra comportamentului elevilor Conversația Frontală
încheierea activității și a modului de interpretare a cântecelor. Observarea sistematică a
7 min Ora se încheie cu audierea cântecului ,,Nu uita că ești comportamentului
român!” elevilor
Ora a IV – a (CP și clasa a III-a), ora a II – a, clasa I
PROIECT DIDACTIC
DATA: 26.11.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Școala Gimnazială Meteș – Școala Primară Ampoița
CLASA: pregătitoare, I și a III-a
PROF. ÎNV. PRIMAR: Sicoe Ioan Constantin
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
SUBIECTUL LECŢIEI: Bogățiile patriei noastre
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: Însușirea tehnicilor de lucru pentru realizarea contrastelor, folosind culori și nuanțe din cercul cromatic primar.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

COMPETENŢE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE Clasa pregătitoare:


1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar;
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în ipostaze familiare, în spaţiul înconjurător;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale ;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct ;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

COMPETENȚE SPECIFICE clasa I:


1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în contexte cunoscute;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

COMPETENȚE SPECIFICE clasa a III – a:


1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare;
1.2. Diferențierea caracteristicilor elementelor de limbaj plastic (nuanțe, tonuri, forme), în mediul înconjurător și în imagini;
1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual;
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate;
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice;
2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1. - să recunoască materialele de lucru folosite în cadrul orei de arte vizuale și abilități practice;
O.2. - să denumească culorile folosite;
O.3. - să realizeze contraste folosind culorile potrivite;
O.4. - să respecte indicațiile oferite, în scopul realizării picturii;
O.5. - să asculte, cu atenție, povestea pentru activitatea de pictură;
O.6. -să se orienteze în spațiul de lucru;
O.7. - să adopte o poziție corporală corectă, pe parcursul activității;
O.8. - să participe cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, exerciţiul, observaţia, demonstrația, turul galeriei, brainstorming-ul;
RESURSE MATERIALE: blocuri de desen, pensule, paharele pentru pictură, șervețele, tampoane de vată, creioane cerate,
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, analiza produsului obţinut.
RESURSE DE TIMP: 45 de minute
RESURSE UMANE: clasa pregătitoare (7 elevi), clasa I (2 elevi) și clasa a III – a (10 elevi);
BIBLIOGRAFIE: *** Curriculum pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, 2013 (CP, clasa I) și 2014 (clasa a III- a);
Ramona Ștefana Petrovan, Ghid de practică pedagogică, Suport de curs, Editura Universității ,,1 Decembrie 1918” din Alba Iulia;
Marius Cristea, Ghid metodic de educația plastică pentru clasele I-IV, București, Editura Aramis, 2003.
SCENARIUL DIDACTIC
NR: MOMENTELE LECȚIEI DESFĂȘURAREA LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT.
Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1 Moment organizatoric Asigurarea unui climat favorabil bunei Conversaţia Frontal Observarea
3 minute desfășurări a activității. sistematică a
comporta-
mentului
elevilor
2 Captarea atenției Se inițiază o discuţie de verificare a Conversaţia Produsele Frontal Capacitatea
3 minute cunoştinţelor legate de semnificația zile de obținute de elevi de a percepe
1 Decembrie. Elevii prezintă produsele corect
obținute în urma asamblării hârtiei și a mesajele
bețișoarelor: tricolorul. orale.

3 Anunțarea temei și a După prezentarea planșei model, le spun Conversația Planșa model frontal Capacitatea
obiectivelor urmărite elevilor că, la ora de arte vizuale vom realiza Explicația de a percepe
3 minute o lucrare în care să redăm, prin elemente de Demonstrația corect
limbaj plastic, sentimentele față de țara mesajele
noastră, folosind tehnici multiple de lucru. orale.
La sfârșitul orei, elevii vor putea să Observarea
precizeze culorile calde și culorile reci sistematică a
folosite în obținerea amestecurilor primare și comporta-
să descrie calitatea nuanțelor obținute. mentului
elevilor.
4 Prezentarea etapelor de a) Analiza lucrării-model Conversația Planșa model Individual Capacitatea
lucru b) Explicarea şi demonstrarea modului de Demonstrația Blocurile de Frontal de a urma
5 minute lucru: După efectuarea instructajului de Explicația desen; instrucțiuni-
folosire a materialelor de lucru și a normelor Exercițiul Acuarelele le de
de igienă, prezint, în detaliu, folosind planșa Pensulele realizare a
model, fiecare etapă de lucru (cu ajutorul Buretele lucrării.
unei povești): crearea fondului prin Recipientele de Observarea
amestecul de culori primare, obținerea apă sistematică a
nuanțelor, realizarea fluturașului, prin comporta-
trasarea, cu ajutorul pensulei, a diferitelor mentului
tipuri de linii. elevilor .
c) Exerciţii pentru încălzirea muşchilor
grosieri.
5 Executarea sarcinilor de Pe parcursul audierii poveștii, elevii Exercițiul Blocurile de individual Observarea
lucru realizează fiecare element al planului Conversația desen; sistematică a
25 de minute pictural, respectând conținutul poveștii Demonstrația Acuarelele comporta-
despre țara și poporul nostru. Pensulele mentului
Recipientele de elevilor.
apă

6 Evaluarea lucrărilor La sfârşitul procesului de creaţie, fiecare Conversația Lucrările frontal Observarea
5 minute elev le prezintă colegilor lucrarea. Le voi Explicaţia realizate de elevi sistematică a
solicita elevilor să analizeze produsele Observaţia comporta-
obținute luând în considerare următoarele Turul galeriei mentului
aspecte: Acoperirea spaţiului plastic în mod Analiza elevilor;
echilibrat și estetic și respectarea temei și a produselor Autoevalua-
sarcinilor de lucru. Ulterior, se apreciază activităţii rea
lucrările realizate de elevi. Interevalu-
area

7 Încheierea activității Lucrările executate de elevi sunt expuse la Conversația Lucrările Frontal Observarea
2 minute Centrul tematic ,,Arte”. Explicația realizate de elevi sistematică a
Observația comporta-
mentului
elevilor
PROIECT DIDACTC CLASA I

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, ora a III- a


DATA:26.11.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Meteș - Școala Primară Ampoița
PROF. ÎNV. PRIMAR: Sicoe Ioan Constantin
ARIA CURRICULARĂ: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:,,Muncim, învățăm, ne jucăm”
SUBIECTUL LECTIEI: Sunetul [O] şi literele ,,O” și ,,o” de mână și de tipar
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DOMENII INTEGRATE:CLR, AVAP, DP
TIPUL LECTIEI: lecție mixtă
DURATA: 45 minute

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENTE SPECIFICE:
CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute ;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susţinute de suport imagistic;
4.1. Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse;

AVAP
1.2. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
DP 3.2. Evidenţierea importanţei învăţării pentru propria persoană

OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Cognitive:
OC1- să identifice cuvinte care conțin sunetul studiat;
OC2- să recunoască poziția sunetului ,,O” în cuvintele date
OC3- să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare;
OC4-să citească corect şi conştient cuvinte, în mod independent, în şoaptă, cu voce tare;
OC5- să rostească clar cuvintele care denumesc imaginile prezentate;
OC6- să rezolve sarcinile de lucru indicate.
 Afective:
OA1 - să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală, curaj de a solicita intervenirea în actul comunicării;
OA2 - să manifeste interes şi plăcere pentru citit şi pentru rezolvarea sarcinilor date.
 Psiho-motrice:
OP1-să adopte o poziţie corectă a corpului pentru scris;
OP2-să mânuiască corect instrumentele de scris.

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: metoda fonetico-analitico-sintetică, învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, povestirea,
problematizarea, lectura explicativă, demonstraţia, explozia stelară.
MIJLOACE DIDACTICE: caietul auxiliar, manualul de comunicare în limba română, planşa cu literele ,,O” și ,,o” de mână și de tipar, plicurile de
corespondență.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
FORME DE EVALUARE: recompense, observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.
RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
1.***Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară – CP, clasele I şi a II-a;
2.Liliana Cătruna, Jocul cuvintelor, București, Ed. Aramis Print S.R.L., Bucuresti, 2005;
3.Activităţi în completarea programului din ciclul primar, Iași, Editura Euristica, 2004;
***Ghidul cadrului didactic, Călinești, Editura Delta Cart, 2020
***Manual de comunicare în limba română, autori: Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Editura Didactică și Pedagogică.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

1.Moment organizatoric: Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei.

2.Reactualizarea cunoștințelor: Se recită din nou poezia ,,Țara mea” de Andrei Ciurunga. Le voi prezenta elevilor o planșă cu harta țării noastre,
urmând să purtăm o conversație despre aceasta: Cum se numește? Cu ce formă asemănăm conturul teritoriului? Cum se numesc locuitorii țării
noastre? De ce iubim România? Folosind planșa cu litera studiată ziua precedentă, identificăm imaginile care denumesc cuvinte care conțin
sunetul ,,O”.

3.Captarea atenției: Se prezintă siluetele românașului și a româncuței, două dintre personajele care îi vor însoți pe copii în lumea literelor.
4.Anunțarea temei și a obiectivelor:
În cadrul orei de comunicare în limba română vom purta o convorbire despre țara noastră și vom identifica cuvinte care conțin sunetul/ literele ,,O”
și ,,o” de mână și de tipar. De asemenea, vom citi cuvinte, propoziții și texte pentru a fixa cât mai bine cunoștințele despre litere.
5.Dirijarea învățării:Se dau exemple de cuvinte care conțin sunetul [O](inițial, median și final), se despart în silabe și se identifică poziția sunetului
în cuvânt.Elevii vor citi cuvintele de pe tablă și din plicul de corespondență. Se alcătuiesc propoziții formate din două/ trei cuvinte. Le citesc elevilor
textul ,,Moara”, explicând cuvintele necunoscute și purtând discuții despre organizarea textului tipărit în pagină.
6.Obținerea performanței: Elevii citesc textul ,,Moara”, urmând ca, mai apoi, să îl transcrie în caiet.
7.Evaluarea și încheierea activității cognitive:
Se fac aprecieri verbale,individuale si colective asupra modului în care elevii au participat la ora, oferindu-le recompense.

8. Anunțarea temei pentru acasă:


Elevii primesc, ca temă pentru acasă, exercițiile 8, 9 și 13 de la paginile 28-29 din auxiliar. Le explic cerințele și le ofer sugestii de rezolvare a
sarcinilor de lucru
PROIECT DIDACTIC MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI, ora a IV - a
DATA:26.11.2021
UNITATEA DE INVATAMANT: Școala Gimnazială Meteș - Școala Primară Ampoița
PROF. INV. PRIMAR: Sicoe Ioan Constantin
ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA:Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE INVATARE : ,,Secretele corpului omenesc”
SUBIECTUL LECTIEI: Aflarea numărului necunoscut
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: MEM, CLR, DP, AVAP
TIPUL LECTIEI:consolidarea si sistematizarea cunoștintelor
DURATA:45 de minute
COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător;
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat;
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică;
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;
6. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări.

COMPETENTE SPECIFICE:
1. MEM
1.1.Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 -100, folosind poziţionarea pe axa numerelor, estimări, aproximări;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare ;
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
4.1. Formularea rezultatelor unor observaţii, folosind câţiva termeni ştiinţifici, reprezentări prin desene şi operatorii logici „şi”, „sau”, „nu”;
5.1.Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat.
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentări schematice.
CLR
1.2. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar.
DP
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive:
OC1- Să recunoscă numerele de la 0 până la 10/ 31;
OC2- Să precizeze corect vecinii unui număr dat;
OC2- Să numere logic și conștient, crescător şi descrescător, în concentrul 0 – 10/ 31;
OC3- Să compare două numere naturale mai mici sau egale cu 31;
OC4- Să compună/ descompună corect numerele, folosind materialul concret-intuitiv;
OC5- Să utilezeze corect terminologia specifică domeniului logico-matematic: ,,mai mult”/ ,,mai puțin”; ,.sumă”, ,,diferență”, ,,descăzut”,
,,scăzători”, ,,termen”;
OC6- Să identifice procedeul de aflare a unui termen necunoscut prin operațiile matematice învățate și
OC7- să precizeze corect părțile componente ale scheletului uman
 Afective
OA1- Să manifeste interes pentru lecţie;
OA2- Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului școlar.
 Psiho-motrice
OP1- Să adopte o poziție corectă în bancă.
OP2 – Să folosească, în mod corespunzător, materialul intuitiv și obiectele proprii

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca independenta, brainstormingul .
MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru, recompense, planșe cu corpul uman, material concret-intuitiv (bețișoare, steluțe)
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
FORME DE EVALUARE: recompense,observarea sistematică a comportamentului, aprecieri verbale.
RESURSE SPATIALE: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară pentru clasa pregătitoare I, Anexa 2 la OMECTS nr. 3418/ 19.03.2014.
2. Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended
learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012.
3. Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar, Pitești, Editura Paralela 45;
4. Alexandra Manea, Liliana Ioan, Matematică și explorarea mediului, caiet de lucru pentru clasa pregătitoare, Editura Delta, 2020
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
1.Moment organizatoric: Se asigura condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei.
2.Reactualizarea cunoștințelor: Se prezintă planșa cu corpul uman. Pe baza unor întrebări, elevii le vor denumi și vor preciza părțile componente
ale scheletului uman, precum și anumite soluții pentru menținerea sănătății oaselor (exerciții fizice, alimentație sănătoasă etc). Ulterior, elevii notează
în caietele de clasă cele 2 expresii matematice care presupun aflarea termenului necunoscut:
3+a=8 9–a=2 a–3=5 a+4=8
Se identifică și denumesc numerele, folosindu-se terminologia specifică domeniului logico-matematic: termen, termen necunoscut, sumă, descăzut,
scăzător, diferență.
Li se solicită elevilor să rezolve, la tablă exercițiile, pentru a stabili nivelul cunoștințelor ancoră.
3. Captarea atenției: Pe Banca de idei, fiecare elev găsește, în plicul său de corespondență, imagini în care sunt ilustrate exemple de activități fizice
care ne mențin sănătatea . După ce studiază cu atenție imaginile, le citesc ghicitorile care sunt scrise pe spatele acestora. Elevii ascultă și oferă
răspunsurile ghicitorilor.
4.Anunțarea temei și a obiectivelor:În cadrul orei de matematică și explorarea mediului ne vom juca cu numerele de la 0 la 10/31 și vom descoperi
cât mai multe moduri de a afla un termen necunoscut (prin metoda balanței, prin metoda oglinzii)
5.Organizarea situațiilor de consolidare:
Elevii primesc câte o fișă de lucru cu exerciții care vizează consolidarea conținuturilor studiate privind adunarea și scăderea numerelor naturale de la
0 la 10/ 31 și aflarea termenului necunoscut. (ANEXA 1)
6.Obtinerea performanței:
După ce realizează sarcina indicată, elevii vor desena în caietele de clasă o oglindă. În partea stângă a oglinzii, elevii vor copia, în caiete,
adunările de pe tablă, transformându-le, în partea dreaptă, în scăderi.
7.Evaluarea activității:Se verifică modul de efectuare a sarcinilor din caietul special, elevii primind recompense și aprecieri verbale pentru
activitatea depusă la ora de matematică și explorarea mediului.
8, Precizarea temei pentru acasă și explicarea cerințelor: Elevii notează, ca temă pentru acasă, exercițiile 3,4, 7 și 10 din culegere, de la pagina 30.
Explic sarcinile de lucru și ofer sugestii de rezolvare a exercițiilor

S-ar putea să vă placă și