Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

1
ŞTIINŢE ALE NATURII

CLASA: a III-a
DATA: 02.10.2018
UNITATEA DE ÎNVĂțĂMÂNT: Școala Gimnazială Recea
ÎNVĂȚĂTOR: Turdean Madalina
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Ştiinte ale naturii
UNITATEA TEMATICĂ: Pământul şi poveştiile sale
SUBIECTUL: „Apa, aerul şi solul,resurse indispensabile vieţii.Poluarea apei, a solului, a aerului.”
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
TIPUL LECȚIEI: consolidare, sistematizare
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului (M.E.M.), Comunicare în limba română (C.L.R.), Arte vizuale și abilități practice (A.V.A.P.).

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii și nevii


2.1 Utilizarea unui plan ca instrument de investigație a mediului înconjurător

2.2 Reprezentarea grafică a unor observații realizate în cadrul unor investigații, utilizând tabele

2.4 Formularea de concluzii pe baza rezultatelor investigațiilor

3.2 Observarea consecințelor propriului comportament asupra mediului înconjurător

Obiective operaționale:
O1- să formuleze răspunsuri științifice la întrebări;

2
O2- să completeze enunțuri lacunare cu cuvinte potrivite pentru a obține propoziții adevărate;

O3-să asocieze fenomenele cu anotimpul potrivit;

O4- să stabilească valoarea de adevăr a unor enunțuri;

O5- să argumenteze științific unele fenomene din natură;

O6- să efectueze experimente simple;

O7- să prezinte observațiile în urma experimentelor efectuate, trăgând concluziile;

O8- să identifice cuvinte cheie care au legătură cu subiectul lecției, realizând conexiuni între acestea

O9- să aleagă varianta corectă pentru a permite continuarea jocului.

Strategii didactice:
Metode și procedee:conversația, explicația, exercițiul, problematizarea,explozia stelară,cadranele, jocul, aprecierea verbală, instructajul verbal,
observația.
Materiale didactice: : planșă A3,planşe,fișe de lucru, panou de polistiren, steluțe cu întrebări,CD ştiinţe ale naturii-editura Edu, materiale pentru experimente:
cub de gheață, pahar de plastic, șervețele, burete ud, sursă de căldură( calorifer);PPT,laptop, videoproiector, steluţa micului ecologist;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;.


Durată: 45 de minute
Material bibliografic:
Știinte ale naturii – teorie si exerciții. Clasa a III-a. Editura CD Press, 2015. Autori: Carmen Tică, Magdalena Bogheanu, Simona Dobrescu. Pagina 8
Programa școlară pentru pentru clasa a IIIa Științe ale naturii, București 2004
Atlas botanic, editura ALL, Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean
Manual de biologie pentru clasa a V-a,editura ALL, Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean, Aurora Mihai
Material siteografic:

http://ael.ctcnvk.ro/eContent-Biologie/PL-Bio-10-16-2%20lectii/#M05-01
http://www.scientia.ro/univers/terra/199-de-ce-avem-anotimpuri.html

3
Momentele lecției Ob. Activitatea propunătoarei Metode și Materiale Forme de
Op. procedee didactice organiza
1. Momentul * Pregătesc materialele necesare începerii orei de științe. Asigur liniștea în clasă -instructajul verbal -frontal
organizatoric * Mă prezint și le spun că vreau să aflu cum se simt astăzi, printr-un joc. Le voi arăta
(3min) diferite emoticoane. Când emoticonul arată starea lor, ei aplaudă; când emoticonul nu
corespunde cu starea acestora, sarcina lor este de a pune capul pe bancă.(Anexa 1)

-explicația -imagini
emoticoane

2. Captarea atenției O1 * Pe tablă voi afișa o foaie de flipchart. Voi capta atenția copiilor printr-un joc. (Anexa -conversația -foaie flipchart -frontal
(5min) 2) Sarcina elevilor este de a ajuta ursul să ajungă la bîrlog. Pe drum ei vor întâlni plicuri -explicația -marker
în care vor găsi o întrebare. Pe spatele fiecărui plic vor găsi o literă pe care o vor trece -plicuri
înăuntrul cutiei de cadou. La sfârșit vor descoperi că lexemul găsit reprezintă subiectul -exercițiul
lecției „POLUAREA”.

3. Anunțarea Anunț elevii că vom face recapitularea unității de învățare ”Pământul-mediu de -conversația -tablă -frontal
subiectului viață.Factorii de mediu şi poluarea acestora.” ( pun titlul și imaginea cu pământul pe -cretă
(2 min) tablă) și prezint obiectivele: vom consolida, vom sistematiza, vom recapitula cunoștințele
dobândite în această unitate de învățare.

4. Reproducerea, EXPLOZIA STELARĂ -conversația Steluțe cu -frontal


sistematizarea și Dintr-un coșuleț voi împărți elevilor steluțe pe care se află întrebări din lecțiile învățate -explozia stelară întrebări, panou
generalizarea în unitatea de învățare terminată. de polistiren
cunoștințelor ANEXA 3 cu imaginea

4
(25 min.) Pământului

CADRANELE
Voi împărți elevii în patru echipe: Apa,Aerul, Solul şi Ecologiştii.
Fiecare echipă va aveao sarcină de lucru în funcție de fişa primită. Ascult răspunsurile
O2 elevilor la sarcinile primite. Conversaţia
ANEXA 4 Metoda cadranelor
O3 -explicația Pe grupe
O4 -experimentul Fişe de lucru
O5 Panou de
polistiren

*Voi adresa elevilor întrebări despre modalităţile de reducere a poluarii

Voi prezenta pe ecranul mare un filmuleţdespre poluare şi efectele poluării asupra


mediului înconjurător

EXPERIMENTUL
Voi cere elevilor să rezolve experimentul prezentat de pe CD-ul ,,Ştiinţe ale naturii. Ed
Intuitext -conversaţia
-problematizarea

Care este mesajul transmis de noi omenirii? Îl veţi descoperi pe cadranul ceasului de la
tablă prin citirea literelor din doi în doi.ANEXA 5 -conversația -frontal

Cer elevilor să intoneze ,,Imnul ecologiştilor” “compus de ei. Film ,,Poluarea


mediului
-explicația înconjurător”
-jocul Laptop,
videoproiector

Obţinerea

5
performanţei *Încep prin a le mulțumi elevilor pentru că au fost atenți, cuminți și pentru că au dat -frontal
( 10 min.) răspunsuri bune. -individua
-conversaţia Laptop
O3 Acordarea distincţiei ,,Steluţa micului ecologist”-anexa 6 Videoproiector
Cd Editura
Aprecieri verbale şi Intuitext
prin calificative -frontal
-individua

Planşă cu
cadranul
ceasului şi
O4 literele care vor
ajuta la
descoperirea
mesajului.

Aprecieri şi
recomandări
( 1 min. frontal

-coşuleţul
cu ,,Stelutele
micului
ecologist”

6
Anexa 1

7
Anexa 2

Întrebările de pe steluțe:
1. Ce este apa?
2. De ce Pământul se mai numeşte ,,Planeta Albastră?”
3. Care sunt însuşirile apei?
4. Unde se găseşte ,,apa dulce?”
5. Ce sunt gheizerele?
6. Care sunt întrebuinţările apei?
7. La ce temperatură fierbe şi îngheaţă apa?
8. Cum poate fi poluată apa?

8
Anexa 4

Metoda cadranelor
1. 2.Colorează caseta corespunzătoare răspunsului corect:

Ce este solul? Stratul afânat şi moale de la suprafaţa Pământului care


Din ce este alcătuit? asigură hrana plantelor, animalelor şi omului este solul. A F
________________________________________________________ Fertilitatea este însuşirea solului de a asigura hrană
________________________________________________________ pentru creşterea şi dezvoltarea plantelor. A F
________________________________________________________ Solul constituie mediul de viaţă al peştilor.
A F

9
________________________________________________________ Permeabilitatea este însuşirea solului de a lăsa apa să
________________________________________________________ treacă prin el. A F
_________________________________________________ Solurile brune sunt cele mai fertile.
A F

3.Descrieţi un experiment care demonstrează că solul conţine şi 4.Precizaţi câteva modalităţi de poluare a aerului.
aer.
_____________________________________ _________________________________________________________
_____________________________________ _________________________________________________________

_____________________________________ _________________________________________________________

_____________________________________ _________________________________________________________

_____________________________________ _________________________________________________________

_____________________________________ _________________________________________________________

_____________________________________ _________________________________________________________

_____________________________________ ________________________________________________________

Anexa 6 : Steluţa micului ecologist

10
11

S-ar putea să vă placă și