Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa:
Şcoala
Propunător:
Disciplina de învăţământ: Geografia Romaniei
Aria curriculară: Om si Societate
Unitatea de învăţare: Elemente de geografie a României
Subiectul: Muntii Carpati
Tipul lecţiei: predare-învatare

Competente specifice:
 Geografie
1. Prezentarea realității observabile, cu ajutorul terminologiei generale și specific;
2. Utilizarea elementelor semnificative din matematică, științele naturii și disciplinele sociale, în înțelegerea realității înconjurătoare;
3. Relaționarea realității înconjurătoare cu reprezentarea ei cartografică;
4. Dezvoltarea interesului pentru cunoașterea orizontului local, a țării și a lumii contemporane.

Competente integrate:
 Arte vizuale şi abilităţi prectice:
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală;
 Limba română
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susține o opinie referitoare la mesajul citit
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile
1.5 Manifestarea interesului pentru receptarea mesajului oral indiferent de perturbările de canal

Obiective operaţionale:
1. să recunoască formele de relief pe hartă conform culorilor convenţionale;
2. să denumească corect grupele principale ale munţilor Carpaţi, respectiv Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali şi Carpaţii Occidentali ;
3. să identifice din simbolurile ilustrate decupate bogatiile care apartin Muntilor Carpati;
4. să identifice corect pe hartă grupele Munţilor Carpaţi orientîndu-se după limitele acestora ;
5. să construiasca imaginea din puzzle corect sis a identifice aspectele principale din imagine.
Strategii didactice:
 Metode si procedee: conversatia, exrcitiul, explicatia, invatarea prin descoperire, jocul didactic, chiorchinele,rebus
 Mijloace de învǎţǎmậnt: harta Romaniei, puzzle-uri, hartie de calc, simboluri illustrate si decupate care reprezinta bogatiile Muntilor Carpati
 Forma de organizare: individual, frontal, echipe
Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina GEOGRAFIE, clasele a III-a – a IV-a, Anexa 2 la ordinul Ministrului Educației Naționale, nr. 5003/02.12.2014,
București 2014.
 Manual pentru GEOGRAFIE, clasa a IV-a, semestrul II, Ed. INTUITEXT
 Caiet de lucru-Geografie, ed Sinapsis

Nr. Etapele lecţiei Ob Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactica Evaluare


crt . Timp
Metode şi Mijloace de Forma de
. op.
procedee învatamant organizare
1. Momentul 1 Pregǎtirea materialelor necesare
organizatoric min elevilor pentru desfǎşurarea activitǎţii şi
asigurarea climatului favorabil.
2. Reactualizarea 2 Verificarea temei cantitativ si calitativ.
cunoştinţelor min
asimilate anterior
3. Captarea atenţiei 1 Ghicitoare: Conversatia - Frontal
min. Înalt şi crestat,
De mulţi colindat,
Iarna se albeşte,
Vara se-nverzeşte.
(muntele)

4. Anunţarea temei şi a 1 “Astăzi la geografie vom învăţa despre - - -


obiectivelor min. Munţii Carpaţii, îi vom recunoaşte, îi vom
denumi, îi vom localiza şi vom vorbi
despre cei mai importanţi dintre ei.”
5. Dirijarea învǎţǎrii O1 13 Explicatia Harta Frontal
O2 min. Se vor localiza pe hartă Munţii Carpaţi. Se Exercitiul Romaniei Individual
va insista asupra modului de prezentare la Conversatia
hartă, numind cativa elevi care sa arate la Ciorchinele
harta Muntii Carpati.
Informaţiile se vor scrie sintetizat astfel:
-formare : prin încreţirea scoarţei terestre,
prin erupţiile vulcanice
-aşezare: sub forma unui arc muntos ce
înconjoară Depresiunea Transilvaniei
-cea mai mare înălţime din ţară: vf.
Moldoveanu, 2544m (munţii Făgăraş)
- -grupare: Carpaţii Orientali, Carpaţii
Meridionali, Carpaţii Occidentali
Se foloseşte harta pentru grupele de munţi
şi delimitările acestor si se numesc cativa
elevi pentru a arata la harta.
- bogăţii : păduri, păşuni, ape minerale,
minereuri, piatra pt. construcţii, etc (se lasa
spatiu liber in caiete si se completeaza dup
ace rezolva sarcina de la fixarea
cunostintelor).
Metoda Ciorchinelui-in caiet notam
informatiile importante. Anexa 1
6. Fixarea cunoştinţelor O3 8 Se impart copiilor hartie de cal pentru a Hartie de calc Individual
O4 min trasa conturul hartii din manual (1’), dupa Conversatia Simboluri Frontal
care li se cere sa traseze si Muntii Carpati Explicatia illustrate si
delimitandu-i corect (1’); urmatoarea Invatare prin decupate
sarcina presupune sa coloreze muntii descoperire
conform culoarii convetionale (1’) si sa
selecteze din imaginiile date bogatii gasite
in Muntii Carpati, dupa care sa le lipeasca
pe harta(3’); inre timp trec printer banci sa
verific daca au indeplinit sarcinile toti
elevii. Dupa care se completeaza in caiete
si la tabla bogatiile din Muntii Carpati.
7. Obţinerea O5 Se grupeaza elevii cate 4, iar fiecare echipa Converstia Rebus Echipe
performantei 15 va primi un rebus, timp de lucru 5min. Explicatia Frontal
min Rebus anexa 2 Rebus

8. Asigurarea retenţiei şi 2 Comunic tema pentru acasǎ. Conversatia - -


a transferului min Fac aprecieri generale cu privire la
modul de participare al elevilor la orǎ.
AŞEZARE
GRUPE PRINCIPALE
FORMARE

FLORA SI FAUNA
BOGĂŢII
REBUS

1.Este netedă şi-ntinsă


Cu brâu de aur încinsă………..(CÂMPIA)
2.România se învecinează la nord cu……………….(UCRAINA)
3.Hotarul de est cu Republica Moldova este râul……….(PRUT)
4.Ţara noastră face parte din continentul……………..(EUROPA)
5. Cu-nălţime mijlocie,
Între munte şi câmpie,
Presărat cu pomi şi vie,
Oare ce să fie?.................(DEAL)
6.Înainte de vărsarea în Marea Neagră, Dunărea se împarte în …….(TREI)…braţe.
7.Capitala ţării noastre se numeşte………(BUCUREŞTI)

VERTICAL:CARPAŢI
Munții Carpați
Relieful reprezintǎ aspectul suprafeței Pǎmȃntului, cu toate denivelǎrile sale.
Format din trepte aproape inelare, relieful țǎrii noastre este alcǎtuit din: munți, dealuri, podișuri și cȃmpii. Formele de relief sunt dispuse ȋn proporții egale, fiecare ocupȃnd aproximativ o
treime din suprafața țǎrii.
Munții Carpați sunt munți tineri, alcǎtuind un lanț muntos situat ȋn Europa, mai mult de jumǎtate din lungimea lui aflȃndu-se pe teritoriul Romȃniei.
Suprafața:
- ocupǎ o treime din suprafațǎ țǎrii
Așezare:
- se ȋntind de la granița nordicǎ spre sud, spre centrul țǎrii, unde se arcuiesc spre vest;
- coboarǎ apoi spre sud-vest pȃnǎ la Dunǎre;
- de aici, urcǎ spre nord, ocupȃnd mare parte din vestul țǎrii.
Formare:
- prin ȋncrețirea scoarței terestre , sau
- ȋn urma erupției unor vulcani
Aspectul:
- sunt munți de mǎrime mijlocie, rar depǎșind 2 000 m;
- au aspectul unui arc care are ȋn interior o zonǎ deluroasǎ mai netedǎ, numitǎ Depresiunea colinarǎ a Transilvaniei;
- au aspect accidentat cu versanți abrupți, vǎi ȋnguste și depresiuni;
- sunt fragmentați de ape și de trecǎtori;
- culmile muntoase sunt acoperite de pǎduri și pǎșuni;
- apele formeazǎ chei, iar izvoarele subterane- peșteri;

Ramuri (diviziuni):
1. Carpații Orientali (Rǎsǎriteni) – de la granița nordicǎ pȃnǎ la Valea Prahovei;
2. Carpații Meridionali (de Miazǎzi) – de la Valea Prahovei pȃnǎ la culoarul format de rȃurile Timiș- Cerna- Bistra;
3. Carpații Occidentali (Apuseni) – de la Valea Dunǎrii și culoarul Timiș- Cerna- Bistra pȃnǎ la Valea Barcǎului.

Clima:
- de munte, cu temperaturi scǎzute, precipitații abundente și vȃnturi puternice
Resurse:
- subsol: minereuri de aur, argint, fier, cupru, zinc, sare, cǎrbuni
pietre de construcție, ape minerale
- sol: lemn, pǎșuni, faunǎ bogatǎ și variatǎ

S-ar putea să vă placă și