Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Scoala:
Clasa: a V-a
Unitatea de invatare: Relieful Pamintului
Lectia: Relieful- caracteristici generale
Tipul lectiei- mixta
Professor

Competente generale
1. Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice;

4. Raportarea realitatii geografice la un support cartographic si graphic;

7. Dobindirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea permanenta.

Competente specifice
1.2 precizarea , in cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baza;
3.3 explicarea fenomenelor si proceselor specifice mediului la nivelul orizontului local si al planetei;
4.2 utilizarea semnelor conventionale;
4.3 pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice specifice;
7.5 ordonarea elementelor , fenomenelor si proceselor folosind diferite criterii de clasificare: cantitative, calitative si
teritoriale;
7.8 descrierea elementelor, fenomenelor si proceselor observate( direct sau indirect).
Competente operationale
Cognitive: C1- sa defineasca , in cuvinte proprii , relieful Pamintului;
C2- sa clasifice formele de relief dupa anumite criterii( geneza, marime , altitudine);
C3- sa prezinte, pe scurt, agentii morfogenetici ai reliefului( interni si externi) cu ajutorul textelor din manual
sau imaginilor;
C4- sa precizeze fortele care modifica relieful;
Formative: C5- sa localizeze pe harta unitati de relief de pe Glob(campii, podisuri , munti);
C6- sa explice prezenta vulcanilor in anumite regiuni ale globului;
Atitudinale:C7- sa dezvolte interes pentru cunoasterea unor procese si fenomene naturale;

Strategia didactica: dirijata, cognitiva , euristica;

Medode: conversatia, expunerea, explicatia, comparatia, problematizarea, lucrul cu harta;

Material didactic: manualul, harta fizica a lumii, planse tematice;

Evaluare: verificarea orala, frontala, observatia sistemica;


Secvente Competente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Metode,
didactice Operationale; materiale mijloace, Evaluare
procedee
Moment Noteaza absentele; -se pregatesc
organizatoric. Creeaza un climat optim pentru lectie
1 min. pentru ora.
Reactualizarea Adreseaza intrebari cu -gindesc , analizeaza Harta fizica Conversatia Frontala
cunostintelor. privire la continuturile si raspund a lumii euristica
5-7 min. anterior invatate
Dobindirea de Asigura: -incearca sa Harta fizica Conversatia Frontala
noi cunostinte; C1 Cunoasterea defineasca relieful; a lumii Euristica
-defineste relieful; -noteaza in caiete
C2 - cere elevilor sa identifice definitia,
formele de relief si criterii
de clasificare,
- cere elevilor sa dea -gindesc si Planse Lucrul cu
C3 exemple de forme de raspund; tematice harta
Dirijarea C5 relief si le localizeaza pe - sint atenti la Manualul
predarii- harta; profesor si noteaza
invatarii. in caiete
30-35 min. Intelegerea noilor
C4 continuturi Planse Explicatia Frontala
- explica modul cum tematice
C6 factorii interni modifica -emit pareri
relieful
C7 - cere elevilor sa Expunerea
mentioneze evenimente
geografice care au dus la -sint atenti la
schimbarea reliefului, explicatii
C5 -ofera informatii despre
vulcani si cutremure care
au intrat in istorie
-localizeaza pe harta
zonele cu numerosi
vulcani

Stimularea C6 Creeaza o situatie -gindesc, analizeaza Problematizarea Frontala


performantei problema si ajutati de
2-3 min.  De ce au existat profesor ofera
munti vulcanici in raspunsul corect Conversatia
Romania? Explicatia
 De ce se produc
cutrmure in tara
noastra?
-ofera explicatii referitoare
la problema data

Asigurarea Cere elevilor sa precizeze -analizeaza si Conversatia Frontala


retentiei si activitati umane care au raspund
transferului. ca efect major modificarea
2 -3 min. aspectului reliefului;
Evaluare Analizeaza critic,
ierarhizeaza, noteaza

Schita lectiei pe tabla


Relieful-caracteristici generale

Relieful - totalitatea neregularitatilor scoartei terestre.

Clasificarea formelor de relief


a)dupa marime -formele de relief planetare -continentele (Europa, Asia, America , Africa, Australia,
Oceania, Antarctida)
- bazinele oceanice (Pacific, Atlantic, Indian, Arctic)
-formele majore de relief , care se dezvolta pe suprafata continentelor si oceanelor (munti, dealuri,
podisuri, campii);
b) dupa altitudine -campii : 0-300m Campia Europei de Est , Campia Nord Europeana, Campia Siberiei de
Vest, Campia Mississippi.
-podisuri si dealuri : 300- 800m- Podisul Siberiei Centrale, Podisul Brazilei, Podisul Tibet.
-muntii: 800- >8000m -Himalaya, Alpi, Pirinei, Carpati, Cauzaz, Cordilieri.
c) dupa modul de formare- incretire si inaltare- muntii si dealurile( Alpi, Caucaz, Subcarpati);
- vulcanism –muntii( Etna, Calimani)
- acumulare si sedimentare- cimpiile si podisurile ( Campia Romana, Pod. Getic)

Agentii morfogenetici ai reliefului:


1. agenti morfogenetici interni ( fortele tectonice)
 vulcanii
 cutremurele de pamant
2. agentii morfogenetici externi
 aerul
 apa
 vietuitoarele
 omul si activitatile umane

S-ar putea să vă placă și