Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IV-a

PROPUNĂTOR: Mogoş (Stroilescu) Maria-Crina

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate


DISCIPLINA : Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: România- geografie generală
SUBIECTUL: Relieful României-caracteristici generale
TIPUL LECȚIEI: predare-învăţare-evaluare
SCOPUL LECȚIEI:
- însuşirea cunoştinţelor referitoare la formele şi treptele de relief din România și dezvoltarea
deprinderii de lucru cu harta;

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1 Identificarea unor termeni geografici în texte/ situații de învățare diferite;


1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute ;
3.1 Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă ;
3.3 Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice.

COMPETENŢE DERIVATE / OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să enumere formele de relief întâlnite în România;


O2- să definescă principalele forme de relief de pe teritoriul României;
O3- să caracterizeze fiecare formă de relief de pe teritoriul României;
O4- să localizeze pe hartă formele de relief, în funcție de culoarea convențională;
O5- să reprezinte grafic fiecare treaptă de relief, utilizând culorile convenţionale;
O6- să asocieze unitățile de relief cu punctele cardinale corespunzătoare poziției lor pe hartă.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, metoda cubului.


Mijloace de învățământ: fişă cu rebus, harta fizică a României, planşă cu harta României, fişe
individuale de lucru, manual,
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe, în perechi.

RESURSE:

Umane: 22 elevi
Temporale: 45 de minute

BIBLIOGRAFIE:
Tălângă, Cristian, „Geografie și didactica geografiei”- Ministerul Educației și Cercetării, 2007
Mândruţ, Octavian, „Didactica geografiei”- Politehnica Press, 2012
Manual de geografie, clasa a IV-a, Editura Intuitext.
DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI
METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE

1. Moment Se asigură condiţiile necesare unei desfăşurări frontal


organizatori optime a lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea
c materialului didactic, pregătirea elevilor pentru
1 min. oră.
2.Verificare Elevii au avut de pregătit lecția „Vecinii şi conversația Rebus frontal Observare
a graniţele României”. Flipchart sistematică
cunoștințelo Verificarea cunoștințelor însușite anterior de Aprecieri
r anterior elevi se realizează print-un rebus.(ANEXA 1) verbale
însușite
5 min.
3.Captarea Captarea atenției se face prin intermediul conversația Rebus frontal Observare
atenției rebusului, pe verticala căruia obținem cuvântul Ghicitori sistematică
1 min. „Relieful”, și prin intermediul a trei ghicitori.
„De-nălțime mijlocie
Între munte și câmpie,
Presărat cu pomi și vie
Ce să fie? Cine știe?” (dealul)

„Înalt și crestat,
De mulți colindat,
Iarna se albește,
Vara se-nverzște.” (muntele)

„Șesul neted și întins,


Cu brâu de aur încins.” (câmpia)
4.Anunțarea Se anunță obiectivele lecției , se scrie titlul conversația frontal Observare
temei și a lecției la tablă, „Relieful României-caracteristici sistematică
obiectivelor generale”, iar elevii îl vor nota în caiete.
1 min. „-Astăzi, la ora de geografie, vom învăța
lucruri noi despre formele de relief întâlnite pe
teritoriul țării noastre: le vom defini, le vom
caracteriza, le vom localiza pe hartă.”
5.Dirijarea Elevii primesc câte o fișă pe care este scris Conversația Fișă cu text Frontal Observare
învățării următorul text: euristică Individual sistematică
25 min. „O examinare atentă a hărții pământului Aprecieri
românesc nu poate să nu impună oricui(...) că el verbale
se încheagă într-un tot de o armonie aproape
unică, pe cât de variat în structura lui de
amănunt, pe atât de unitar(...) : un mare podiș în
mijloc, închis într-o centură de munți care cad
spre exterior în trepte(...) din ce în ce mai joase.”
( Ion Conea- „Geopolitica și Geoistoria”)
Se adresează elevilor câteva întrebări, pe baza
textului citit: Frontal
„-Cum este descris relieful țării noastre?”
„-Care este cea mai înaltă formă de relief
prezentată în text?”
„-Cum sunt așezate formele de relief?”
Se prezintă elevilor noile noțiuni despre marile Explicația
forme de relief întâlnite pe teritoriul României și Demonstrația
se realizează schema lecției la tablă, iar elevii o
vor nota în caiete.(ANEXA 2)
Se solicită câtorva elevi să localizeze pe hartă,
cu ajutorul doamnei învățătoare, marile unități de Harta fizică a
relief ale României și să observe culorile cu care României
acestea sunt reprezentate. De asemenea, se
precizează poziția fiecărei unități de relief în
raport cu punctele cardinale.
Elevii primesc la fiecare bancă o hartă, pe Fișe de lucru În perechi
care trebuie să coloreze treptele de relief, folosind
culorile convenţionale, şi să scrie denumirea
fiecăreia, în dreptul cifrei corespunzătoare.
( ANEXA 3) Pentru identificarea unităţilor majore
de relief, elevii vor privi harta din manual, de la
pagina 40.

6.Obţinerea Elevii vor fi grupați în 6 echipe. Pe fiecare Metoda cub Pe echipe Observare
performanţei dintre cele 6 fețe ale unui cub vor fi scrise cerințe cubului sistematică
şi asigurarea diferite. Sarcina elevilor este să își aleagă un Aprecieri
feed-back- reprezentant care să arunce cubul și să rezolve verbale
ului împreună cu echipa câte o cerință:
6 min. Comparați următoarele forme de relief:
podișul și câmpia.
Asociați următoarele unități de relief :
Podișul Moldovei, Câmpia Română, Carpații
Occidentali, Delta Dunării, cu punctele cardinale
corespunzătoare poziției lor pe hartă.
Aplicați cunoștințele geografice pe care le
aveți, pentru a explica ce înseamnă relief așezat în
trepte.
Argumentați de ce relieful variat este un
avantaj pentru țara noastră.
Descrieți în trei propoziţii relieful țării
noastre.
Analizați enunțul: „ România este un spațiu
carpato-dunărean.”

7.Evaluarea Elevii primesc fișe de lucru.( ANEXA 4) exercițiul Fișe de lucru individual Autoevaluare
formativă Aceștia vor avea ca sarcini: să afle cel mai înalt Interevaluare
5 min. munte din România, să precizeze formele de relief, Evaluare
să scrie o însuşire a reliefului României, să formativă
stabilească valoarea de adevăr a afirmaţiilor date.

8.Asigurarea Se propune elevilor următoarea sarcină ca temă Conversația frontal


retenției și a pentru acasă:Alcătuieşte un text în care să prezinţi Explicaţia
transferului caracteristicile reliefului României. Poţi utiliza
5 min. următoarele expresii folosite în lecţie:relief
variat, aşezat în trepte, armonios distribuit.
9.Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în care elevii Conversația frontal Aprecieri
activității au participat la lecție. verbale,
1 min. globale și
individuale
A

1. R
2. E
3. L
4. I
5. E
6. F
7. U
8. L B
1. România se învecinează la sud cu...........
2. Granița de stat a României cu Ungaria este de la Halmeu la..........Veche.
3. Granița României cu Bulgaria, formată de o apă curgătoare, este de la................la Ostrov.
4. Țară cu care se învecinează România în nord și în est este..............
5. În partea de sud-vest, România se învecinează cu...................
6. Granița naturală sudică a României este reprezentată de un......................
7. România este situată în .........-estul Europei.
8. În partea de est, România se învecinează cu..................

ANEXA 2- SCHEMA LECȚIEI


RELIEFUL

Relieful țării noastre este variat. Pe teritoriul României se găsesc toate marile forme de relief: munți, dealuri,
podișuri și câmpii. Acestea sunt așezate în trepte, a căror înălțime scade dinspre centru spre margini. Cele trei trepte de relief
( munți, dealuri și podișuri, câmpii) ocupă suprafețe aproximativ egale.
Formele de relief se constituie în unități mai mari, fiecare dintre acestea având caracteristici proprii.
Aceste unități de relief sunt:
-Depresiunea Colinară a Transilvaniei;
-Munții Carpați;
-Dealurile subcarpatice( Subcarpații), Dealurile de Vest;
-Podișul Moldovei, Podișul Getic, Podișul Mehedinți, Podișul Dobrogei;
-Câmpia Română, Câmpia de Vest;
-Delta Dunării.
Anexa 3

Colorează treptele de relief, folosind culorile convenţionale, şi scrie denumirea


fiecăreia, în dreptul cifrei corespunzătoare:

1 - ...............................................
2 - ...............................................
3 - ...............................................
4 - ...............................................
5 - ...............................................
6 - ...............................................
7 - ...............................................
8 - ...............................................
9 - ...............................................
10 - ...............................................
11 - ...............................................
12 - ...............................................
ANEXA 4

Fişă de lucru/Evaluare formativă

1. În Carpaţii Româneşti, se află un ,,uriaş’’ . El se numeşte Vârful Moldoveanu. Puteţi descoperi


înălţimea lui, aflând termenul necunoscut din exerciţiul următor: 3p
( x + 2 456 ) - 2 500 = 2 500
....................................................................
....................................................................
....................................................................
....................................................................
2. Scrie denumirea formelor de relief din ţara noastră. 1,5 p
.......................................................................................................................................

3. Scrie o însuşire a reliefului României. 1p


.......................................................................................................................................

4. Stabileşte valoarea de adevăr a următoarelor enunţuri, notând cu A, dacă enunţul este adevărat,
sau cu F, dacă enunţul este fals.

a. Podişurile constituie treapta cea mai înaltă a reliefului. .....0,5p


b. Câmpiile şi podişurile formează treapta a doua a reliefului. .....0,5p
c. Dealurile sunt mai înalte decât câmpiile. .....0,5p
d. Dealurile şi podişurile formează cea de-a doua treaptă a reliefului. ......0,5p
e. Fiecare treaptă de relief ocupă aproximativ a treia parte din suprafaţa României. ......0,5p
f. Relieful României nu are forme variate. ........ 0,5p
g. Relieful României este aşezat în trei trepte: treapta munţilor, treapta dealurilor şi a
podişurilor, treapta câmpiilor. .........0,5p
1 p din oficiu! Succes!

S-ar putea să vă placă și