Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.01.2014
Clasa: a IV-a
Invtoare: Dumitru Liliana
Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Constantin Cantacuzino
Profesor metodist: Manea Iuliana
Profesor coordonator: Ropotan Cornelia
Propunatoare : Stan Lavinia-Ioana
Aria curricular: Om i societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de nvare: Caracteristici geografice generale
Subiectul leciei: Principalele activitai economice
Tipul leciei: Cumunicare/asimilare de cunostinte si formare de priceperi si deprinderi
Scopul: Asimilarea cunostintelor despre principalele activitati economice si
formare deprinderii de a le localiza pe harta
Obiective de referinta :
2.1 S observe progresiv elemente din realitatea nconjuratoare;
2.2 S nregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate;
2.3 S identifice n diferite surse de informare (texte, hrti, imagini etc.)
caracteristici ale realitaii nconjurtoare;
3.1 S construiasc enunuri simple i dezvoltate despre fenomene i fapte observate n
realitatea nconjurtoare.

Obiective operaionale:
O1: exprime n cuvinte proprii utilitatea resurselor naturale;
O2: realizeze legtura dintre resurse naturale, activiti agricole,industriale
O3: numeasc cel puin dou principalele activiti economice;
O4:enumere cel puin dou foloasele ale bogiilor solului i subsolului;
Obiective educative :
- Dezvoltarea capacitii de orientare n spaiul figurativ (harta Romniei) ;
- Stimularea interesului pentru geografie i a respectului pentru mediul nconjurtor ;
Strategii didactice
Resurse materiale: fie, material din natur, manual, caiete, prezentare PPT
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
Metode si procedee: conversaia , explicaia , exerciiul , observarea , demonstraia
problematizarea, descoperirea, ciorchinele
-

Bibliografie:
Program colar pentru Geografie, clasa a IV a, aprobat prin ordin al Ministerului Nr.
3919 / 20.04.2005, Bucureti, 2005;
Ghid de predare nvare a cunotinelor geografice la clasa a III- a i a IV- a, Ed. N Ergo,
Galai, 2001 ;
Manual de Geografie pentru clasa a IV a, autor: Octavian Mndru, Ed. Corint, Bucureti,
2008;
Auxiliar de Geografie pentru clasa a IV a, autori: Dumitru D. Prial, Viorica Prial i
Cristian George Prial, Ed. EURISTICA, Iai, 2009;
Caiet de lucru pentru Geografie, clasa a IV- a, autori: Mdlina Florea i Alexandra
Dumitru, Ed. Booklet, Bucureti, 2013.

Desfasurarea activitatii

Etapele
leciei
Dozare
Moment
organizatoric
1min

Reactualizarea
cunotinelor
3 min

Ob
.
op.

Coninutul informaional i demersul didactic


Activitatea nvtorului
Activitatea elevilor
Se asigur condiiile optime
desfurrii leciei:
- aerisirea slii de clas;
- pregtirea materialului
didactic;
Salut colarii i m prezint :
- Bun dimineaa ! Numele meu
este Lavinia i astzi vom
desfura mpreun ora de
geografie .

colarii intr n sala de clas


i se pregtesc pentru
nceperea leciei.

Se realizeaz verificarea
cunotinelor frontal prin
intermediul ntrebrilor:
Unde locuiti voi?
n ce zon sunt sate rsfirate?

Elevii rspund la ntrebri:

Ci locuitori au oraele mici?


Dar cele mari? (exemple)

Elemente de strategie didactic


Metode si
procedee

Materiale

Forme de
organizare

Evalu
e

Conversaia

Frontal

Observare
sistematic
comportam
tului elevi

Exerciiul

Frontal

Oral

colarii salut :
- Bun dimineaa !

- Noi locuim la sat/oras.


-Satele rasfirate sunt n zona
de deal.
-Oraele mici au sub 50.000
de locuitori.
-Cele mari peste 200.000 de

Explicaia

Conversaia

Cu ce se ocup oamenii de la
ora?

Captarea
ateniei
3min

O1
O2
O3

Anunarea
temei i a
obiectivelor.
1min

Se realizeaz cu ajutorul
materialului intuitiv.
Se prezint o serie de produse :
-Ce credei c reprezint acest
bulgre?
- Unde punem utiliza sarea?
- Aceasta pung ce conine?
Se anun tema leciei.
Astzi o sa discutm despre
activiti necesare traiului pe care
le realizeaz oamenii.

locuitori ( Bucureti,
Constana, Braov).
- Oamenii de la ora lucreaz
n industrie, comer,
construcii.
Elevii privesc cu atentie i
rspund la ntrebri.

Conversaia

-Este un bulgre de sare.

Observaia

Frontal

Oral

Observa
sistemat
a compo
mentulu
elevilor

Pung
fin

-La mncare.
-Este o pung de fin.
Elevii sunt ateni la
prezentare i i noteaz n
caiete titlul.

Bulgare
de sare

Explicaia

Caiete

Frontal

Observaia

Imagini
PPT

Frontal

Principalele activiti
economice
Prezentarea
optim a
coninutului
i dirijarea
nvrii
22 min

O1
O2
O3
O4
O5

Se prezint elevilor imagini PPT .


Se adreseaz ntrebri referitoare
la activitatile pe care le cunosc n
comuna lor.
Agricultura:
- Cu ce se ocup oamenii din
localitatea voastr?

Elevii sunt atenti la


prezentare.
Elevii rspund ntrebrilor:
- Oamenii din localitatea
noastr se ocup cu
agricultura.

Explicaia

Oral

- Ce cultiv?
- Ce fel de animale cresc ?
- Ce foloase ne aduc?
Industria:
Se prezint imagini care
reprezint bogatiile solului si ale
subsolului, elevii trebuind s
raspund ntrebrilor pe care le
adreseaz invatoarea.
- Ce bogii ale solului
cunoatei ?
- Dar ale subsolului?

- Ei cultiv cereale i legume.


- Oamenii cresc porci, psri,
oi, vaci.
- Foloasele aduse de animale
sunt : ou, lapte, carne, ln.
Urmresc cu interes
prezentarea.

- Bogiile solului sunt lemnul


i apa.
- Bogiile subsolului sunt:
petrolul, gazele naturale,
crbunii, aurul.
Observaia

Se discut cu elevii despre


aceste bogatii, evidentiindu-se
importana i utilitatea lor.
Se prezint principalele
actviti economice n imagini
powerpoint.
Industria metalurgic
Industria lemnului
Industria alimentar
Tot ce se cumpr i se vinde se
numete comer. Mrfurile trec
de la productor la cumpartor
prin intermediul banilor.

Sunt ateni la explicaiile


propuntoarei, i noteaz n
caiete.

Sunt ateni la explicaiile


propuntoarei, i noteaz n
caiete.

Explicaia

Frontal

Observa
sistemat
a compo
mentulu
elevilor

Se explic elevilor despre


importana transportului i se
enumer diferitele ci de
transport.
Se explic elevilor ce reprezint
turismul: deplasarea oamenilor n
anumite locuri pentru recreere,
tratament sau cunoatere.
Fixarea
cunotintelor

O4

5 min

Obinerea
performanei
8 min

O3
O4
O5

Sunt ateni la explicaiile


propuntoarei, i noteaz n
caiete.

Observaia

Frontal

Observa
sistemat
a compo
mentulu
elevilor

Imagini
pe fi

Pe echipe

Observa
sistemat
a compo
mentulu
elevilor

Fi de
lucru

Individual

Scris

Explicaia

Se propune elevilor realizarea


unei fie n imagini, ei trebuind
s ncercuiasc activitile
economice conform cerinei.
Activitatea se va desfura pe
echipe.
Dup rezolvarea sarcinii
echipele isi aduc fisele care vor fi
lipite la tabla sub forma unui
ciorchine.
Anexa (1)

Rezolv sarcinile de pe fia


de lucru.

Distribui elevilor fie de lucru


pentru a m asigura ca ceea ce a
fost predat, a fost nsuit.
(Anexa 2)

Elevii rezolv sarcinile fiei


de lucru.

Exerciiul
colarii au ca sarcin sa
ncercuiasc activitile
economice conform cerinei.
Anexa (1)

( Anexa 2 )

Exercitiul

Conexiunea
invers

Verific modul de rezolvare a


exerciiilor din fia de lucru.

Elevii se corecteaz acolo


unde este cazul.

Exerciiul

Fi de
lucru

Frontal

Oral

Fi de lucru
Verific modul de rezolvare a
exerciiilor din fia de lucru.

1. Completeaz spaiile
libere:
Transporturile se pot
desfura pe urmtoarele ci:
a) pe ap
b) pe uscat
c) prin aer

Fi de
lucru
Exerciiul
Frontal

2. Bifeaz csua cu adevrat


sau fals n urmtoarele
enunuri:

Verific modul de rezolvare a


exerciiilor din fia de lucru.

Comerul este activitatea


prin care se vnd i se
cumpr mrfuri . A
Agicultura se ocup cu
prelucrarea lemnului. F
Bogaiile subsolului sunt
cerealele. F

Oral

Frontal
Exerciiul

3. ncercuiete varianta
corect
Principalele activiti

Fi de
lucru

economice sunt:
a) agricultura;
c) industria;
ncheierea
activitii
2 min

Evaluez global i individual


evoluia colarilor n decursul
leciei. Apreciez modul n care sa desfurat lecia.

b) scrisul

colarii ascult aprecierile


propuntoarei.
colarii primesc recompense.

Conversaia

Recompense

Frontal

Aprecie

Nume :

Data :

Am fost atent, atunci rspund corect !

1. Completeaz spaiile libere:


Transporturile se pot desfura pe urmtoarele ci:
a) pe__________; b) pe ________; c) prin _______.
2. Bifeaz csua cu adevrat sau fals n urmtoarele enunuri:
Comerul este activitatea prin care se vnd i se cumpr mrfuri .
Agicultura se ocup cu prelucrarea lemnului
Bogaiile subsolului sunt cerealele
3. ncercuiete varianta corect
Principalele activiti economice sunt:
a) agricultura;

b) scrisul

c) industria;

4. Coloreaz actvitatea de baz a comunei tale:

ACTIVITI
ECONOMICE

Taie cu o linie ceea ce este n plus.

ECHIPA
TRANSPORTU
L

Taie cu o linie ceea ce este n plus.

ECHIPA
TURISMUL
COMERUL

Taie cu o linie ceea ce este n plus.

ECHIPA
INDUSTRIA

Taie cu o linie ceea ce este n plus.

ECHIPA
AGRICULTURA

S-ar putea să vă placă și