Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

CLASA: a II – a
DATA: 19.02.2018
UNITATEA DE ÎNVĂțĂMÂNT: Școala Gimnazială Valea Dulce
ÎNVĂȚĂTOR: Profesor pentru Ȋnvățământul Primar- Bran Mihaela
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi Tehnologii
DISCIPLINA: Arte şi Abilităţi Practice(domeniul - pictură)
UNITATEA TEMATICĂ: Prin toate colţuriile lumii
TEMA ZILEI: Prietenie
SUBIECTUL: Castelul din oglindă
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite
DOMENII INTEGRATE: Muzică şi Mişcare
Comunicare în Limba Română

COMPETENŢE GENERALE:
Arte vizuale si abilități practice
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare.
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse,

COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic;
1.2. Identificarea semnificaţiei liniei, punctului, culorii şi formei în opere de artă;.
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de
exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.
COMPETENŢE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare
cunoscute.

Muzică și mișcare (MM)


1.1. Receptarea unor sunete cu durate, intensități și viteză de succesiune contrastantă;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
a.
OC1 - să asculte cu atenție fragmentul citit;
OC2 - să identifice grupele de culori studiate ;
OC3 - să obtină culorile secundare prin amestecul de culori;
OC4 – sa realizeze o compoziţie originală utilizând culorile reci si cele calde respectând cerintele;
OC5- să-şi exprime părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor.

b. Obiective afective:
OA1 - să manifeste interes pentru lecţie;
OA2 - să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar).
c. Obiective psiho-motrice:
OM1 - să lucreze ordonat şi îngrijit;
OM2 - să dovedească îndemânare în mânuirea instrumentelor plastice;

RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, munca independentă, descoperirea,
demonstratia, problematizarea.
b) Mijloace de învăţământ: ghicitori, fișa cu textul "Planeta culorilor", bloc de desen, pahar cu apă,
tempera, palete, pensoane, șervețele de hârtie.
c) Metode de evaluare: observarea sistematică, evaluare orală, evaluare scrisă aprecieri verbale.
Forme de organizare: frontală, individual.
II. Temporale- 45 min
III. Umane - clasa are un număr de 18 elevi.

IV. Bibliografice:
1. Ordinul Ministrului Educaţiei Naţionale Nr. 3418/19.03.2013 pentru aprobarea Programei Şcolare
pentru disciplina ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, Clasa Pregătitoare, Clasa I şi
Clasa a II-a;

2. Ghid metodic pentru învăţământul preşcolar şi primar , Ed. Taida, Iaşi – 2008;
SCENARIU DIDACTIC

ETAPE OB EVALUARE

CONTINUTUL LECTIEI STRATEGI DIDACTICE


Forma de
Activitatea Metode şi Material
Activitatea învăţătoarei organizare
elevilor procedee didactic
1. Moment -Asigurarea condiţiilor optime -Elevii se Conversaţia Frontală
organizatoric pentru buna desfăşurare a lecţiei şi pregătesc
1min. pregătirea materialelor necesare. pentru ora de Instructajul
Evaluare
arte vizuale şi verbal
orală
abilităţi
continuă
practice.

2. Captarea OA2 Conversaţie introductivă Problematiza- Observarea


atenţiei -Copii,astăzi la ora de Comunicare rea Frontală sistematică
5min. în Limba Română am vorbit
despre famia de crocodili.
Zonele în
- Cum se numesc zonele în care care trăiesc
trăiesc crocodilii? crocodilii se
numesc Individual
La ora de Matematica si zonele calde.
Exploatarea Mediului am discutat Conversaţia
despre Polul Nord. Zonele în
- Cum se numesc zonele în care care trăiesc
trăiesc urşii polari? urşii polari se
numesc
İmpreună vom creea o poveste zonele reci.
despre prietenie iar personajele sunt
culorile cade si culorile reci.
OA2 creioane
Joc de rol colorate Frontal Apreieri
- Este propus elevilor un joc: Elevii (rosu,portocaliu verbale
„Cald-rece”, participă la galben si
İn cadrul căruia elevii vor răspunde joc. albastru, verde,
la ghicitori folosind creioanele violet)
colorate: vor ridica mâna
dreaptăpentru culorile calde, şi
mâna stângă pentru culorile reci
(ex., portocala-cald -în mâna
dreaptă elevul va ţine culoarea
portocalie; frunza-rece - în mâna
stanga va tine creionul verde).
Creioanele colorate vor indica
culoarea obiectelor numite.

3.Reactualizarea - Elevii vor primi o fişa de lucru Fisa de lucru Frontală Orală
cunoştinţelor OC2 simplă referitoare la combinarea Răspund
5min. culorilor primare si vor răspunde ghicitorii Convesaţia
oral la câteva ghicitori referitoare
OA1 la culori.

4. Anunţarea OA1
temei şi a Voi citi elevilor povestea - Asculţă cu Explicaţia
obiectivelor OC1 "Planeta culorilor" şi îi voi anunța atenţie
operaţionale că la ora de educaţie plastică vor povestea. Frontală
3min. realiza o lucrare cu tema „ Castelul
din oglindă” .
Voi informa elevii care sunt Conversaţia Observarea
obiectivele urmărite. Obiectivele sistematică
lecţiei vor fi prezentate elevilor
într-o manieră accesibilă printr-o
trecere în revistă a mijloacelor de
realizare selectate pentru tema
lecţiei.

OC3 - Voi explica modul în care trebuie - Observă


5.Dirijarea realizază lucrarea. Foaia de lucru materialele de Planşa
Învǎţǎrii va fi împărțită în două şi va picta lucru. Explicaţia Observarea
a) prezentarea pe fiecare jumătate câte un castel . Frontală sistematică
si analiza OM2 În lucrarea propusă se vor folosi
modelului culorile primare şi binare, atât cele
calde cât și cele reci materiale
25min. OA2 Elevii încep necesare
Elevii vor lucra pe fond muzical. lucrul.
- Se vor audia două fragmente din
„Vara” și "Iarna" - Antonio Laptop Individual
Vivaldi. Copiii vor sta cu ochii
închişi pentru a simți mai profund
diferențele dintre cele două
fragmente muzicale, (respectiv
dintre cele două anotimpuri), apoi
OC2 îşi vor exprima sentimentele trăite.
- Cer ajutorul
- urmăresc elevii pe parcursul cand este
realizării lucrărilor nevoie, de la
OM2 -ofer sprijin şi explicaţii acolo unde invatatoare Observarea
este nevoie sau de la Conversatia sistematică
Îi voi îndruma pe copii în timpul colegi.
executării temei şi voi trece pe la
fiecare, stimulându-le copiilor
încrederea în forţele proprii şi
încurajându-i.
Reiau explicaţiile dacă nu au
fost înţelese şi îi voi ajuta pe elevii
care întâmpină dificultăţi.

Exerciţiul
6. Obținerea OA2
performanței -Voi expune lucrările. Elevii expun Conversaţia
4min. -Voi solicita câțiva elevi să lucrariile Lucrările Frontală
Observaţia
analizeze lucrările (criterii - Aprecieri
utilizarea corectă a culorilor Expunerea verbala
calde şi reci,acoperirea cu
culoare a întregii suprafate
plastice,
respectarea subiectului în realizarea
compozițiilor.
7. Evaluarea OC5 - conversaţia Frontală Orala
performanței şi -Fac aprecieri individuale şi - explicaţia
aprecierea colective.
lucrărilor -Elevii care nu au reușit să
1min.
finalizeze compozițiile li se va cere
să continue acasă.
- İncurajarea progresului fiecarui
elev.
Acordarea de recompense,
"coroane împărăteşti" după
aprecierea modului de participare a
elevilor la lecţie.
8.Momentul OM2 curăţenie pe bănci - aşezarea Convesaţia Frontala
organizatoric - reorganizarea spaţiului de lucru materialelor
final în săculeţe.
1min.
ANEXA 1
GHICI, GHICITOAREA MEA!
Şapte culori alăturate
Minunate sunt toate.
Ca un brâu vrăjit
Peste cer el s-a ivit.
CURCUBEUL
Sunt culoarea violetei,
Rece sunt, da-n primăvară,
Vă aduc în dar iubirea
Cu parfum de tămâioară.
VIOLET
Sunt o gutuie sau o pară,
Sau sunt o fată bălăioară,
Ca soarele pe cer senin
Căldură eu vă dau din plin.
GALBEN
Roșu-galben la un loc
Portocalele le coc.
Caisa coaptă -s în livadă
Și sunt o culoare caldă.
PORTOCALIU
Sunt macul dintr-un lan de grâu,
De lângă spicul auriu,
Eu sunt culoare ca de foc
Cireșele din ram le coc.
ROSU
Sunt rece ca apa unui râu
Pe hartă cu toții mă știu.
Sunt și cer , și sunt și mare
Mă văd de la depărtare.
ALBASTRU
Iarba de acasă
Face viața mai frumoasă.
Pe hartă câmpia roditoare
E... albastru c-un strop de soare. VERDE
ANEXA2
PLANETA CULORILOR

Demult, tare demult exista o planeta frumos colorată, guvernată de un mare și înțelept împărat care avea
două fiice gemene. Împăratul acesta îndrăgea foarte tare planeta pe care locuia de mulți ani de zile și de aceea
înainte de a muri de bătrânețe le-a cerut cu limbă de moarte fetelor sale să nu cumva să se certe vreodată; acest
lucru ar fi dus la distrugerea treptată a întregii planete și atunci nu s-ar mai fi putut găsi cale de întoarcere cu nici
un chip. Aceste două fete de împărat semănau foarte bine între ele ca două picături de apă, erau frumoase,
cuminți și se înțelegeau de minune. Singura diferență dintre ele era că uneia îi plăcea foarte mult căldura, iar
celeilalte răcoarea.
Atunci au decis de comun acord să-și împartă lumea, precum și anotimpurile. Și cum pe vremea aceea
existau doar două, împărăteasa de la miazăzi și-a ales pentru locuitorii țării ei vara, iar cealaltă împărăteasă și-a
ales anotimpul iarna. Prima împărăteasă și-a ales două culori pentru locuitorii din împărăția sa și anume roșu și
galben. Sora sa și-a ales atunci albastru și verde. Tot ce se afla în această împărăție de la miazanoapte era verde
sau albastru, iar în cealaltă era roșu sau galben.
Pentru ceva timp a mers totul bine, dar mai apoi locuitorii celor două împărății au început să se plângă,
când de prea mult cald, când de prea mult frig. Și în afară de acest lucru ei cam începuseră să se și plictisească
căci tot ce îi înconjura era colorat doar cu două culori. Atunci cele două fete s-au pus din nou de acord și au mai
ales căte o culoare și câte un anotimp. Portocaliul a fost ales pentru locuitorii de la miazăzi, iar violetul pentru cei
de la miazănoapte.
De-a lungul timpului cei ce locuiau pe Planeta Culorilor au mai inventat multe alte nuanțe deosebit de
frumoase și atrăgătoare. Din acest motiv ei sunt mereu vizitați de artiști, mai ales de pictori, care , chiar și în
zilele noastre, nu se reîntorc cu picioarele pe planeta Pământ până ce nu vizitează palatele frumos colorate ale
celor două prințese gemene.
ANEXA1 FIȘĂ DE LUCRU

Amestecă cele trei culori primare pentru a obține portocaliu, verde și violet.
Colorează hainele împăratului cu aceste culori.

S-ar putea să vă placă și