Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Profesor coordonator:
Propunatoare:
Invatatoare:
Clasa: a III-a
Scoala:
Data: 03.10.2018
Interval orar: 10.00-11.00
Domeniul de activitate: A.V.A.P.
Unitatea de invatare: “Lumea in creion”
Tema: “Elementele limbajului plastic”
Subtema: “ Punctul- element al limbajului plastic”
Subiectul lectiei: “Ce poti face cu un creion?”
Tipul lectiei: lectie mixta
Metode: exercitiul, explicatia, observatia, demonstratia, conversatia, instrutajul verbal
Materiale didactice: carte, tabla, planse, markere, coli albe, creioane
Resurse umane: 28
Forme de organizare: organizare frontala
Competente
1. COMPETENTE GENERALE:
 Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte;
 Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici adecvate.

2. COMPETENTE SPECIFICE:
 Utilizarea corecta a materialelor de lucru;
 Retinerea unor noi definitii.

3. OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Sa partice la discutii despre comunicarea in imagini prin tehnica desenului.
O2. Sa diversifice aria de utilizare a elementelor de limbaj plastic.
O3. Sa utilizeze elementul de limbaj plastic: punctul.
O4. Sa realizeze desenul unui obiect prin utilizarea punctului.
O5. Sa isi exprime propria parere in legatura cu lucrarile colegilor.
Desfasurarea lectiei
OBIECTV CONTINUT STIINTIFIC DESCRIEREA SITUATIILOR DE EVALUARE
OPERATIONAL INSTRUIRE
1. MOMENT
ORGANIZATORIC (2’)
Crearea conditiilor
organizatorice.  Asigurarea unor
Formarea deprinderilor conditii optime
de ordine si disciplina. pentru desfasurarea
- activitatii: clasa este
-
aerisita, materialul
este pregatit.
Metode: instructajul verbal
“Dragi copii, cine ne 2. CAPTAREA ATENTIEI (3’)
poate spune ce avem noi
O1. aici? […]  Trezirea interesului-
Cine ne poate spune cu Prezentarea -
ce sunt realizate planselor.(ANEXA 1)
acestea?” Metode: conversatia, observatia
3. REACTUALIZAREA
VECHILOR CUNOSTINTE
Elevii vor fi intrebati cu (3’) orala
- ce obiecte se poate
desena, cuulorile  Intrebari usoare
primare, culorile pentru ca elevii sa
curcubeului. isi reaminteasca
lucrurile anterioare.
Metode: conversatia
“Din moment ce ati 4. ANUNTAREA
realizat ce se afla in SUBIECTULUI (2’)
acele planse, putem
- spune ca astazi vom  Se anunta subiectul -
invata ce putem face cu pe intelesul copiilor.
un creion, respectiv
utilizarea elemetului de Metode: conversatia
limbaj plastic- punctul.”
5. DIRIJAREA INVATARII
Elevii vor invata noi (10’)
definitii, pe care le vor  Lectia incepe cu
aplica in lucrarile prezentarea
O2.
O3.
artistice. definitiilordin carte. -
( ANEXA 2)
6. OBTINEREA
Elevii vor primi coli albe, PERFORMANTELOR (25’)
pe care isi vor realiza
O4. desenele.  Apoi, pe baza -
Elevii lucreaza. planselor si a
definitiilor, elevii
sunt pusi sa
realizeze propriile
lurari.

7. INCHEIEREA ACTIVITATII
Elevii isi vor autoevalua SI NUANTAREA TEMEI
lucrarile la tabla. (5’)
O5.
-
 Se incheie cu jocul
“galeria”.

S-ar putea să vă placă și