Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 8.03.2021
Clasele: P-I-II-IV
Prof: Petrica Erika Maria
Şcoala: C.S.E.I. nr 1 Popesti
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 30, fără trecere peste ordin
Subiectul: Adunarea şi scăderea numerelor naturale formate din zeci şi unităţi
Tipul activităţii: - de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
Obiective de referinţă:
1.3. să efectueze operaţii de adunare şi de scădere: în concentrul 0-30, fără trecere peste ordin;
2.6. să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate;
2.7. să formuleze oral exerciţii şi probleme cu numere de la 0 la 30;
3.1. să verbalizeze modalităţile de calcul folosite în rezolvarea unor probleme practice şi de calcul
Obiective operaţionale:
O1. să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere formate din zeci şi unităţi în concentrul 0-30,fără trecere peste ordin;
O2. să afle numărul necunoscut al unei operaţii de adunare sau scădere;
O3. să compare rezultatele operaţiilor de adunare şi scădere;
O4. să completeze spaţiile lacunare cu semnele „+”, „ – „;
O5. să utilizeze corect terminologia specifică (sumă, diferenţă, cu...mai mult/ cu....mai puţin etc.);
O6. să rezolve probleme care presupun o singură operaţie;
O7. să compună probleme după imagini sau formule numerice.

Resurse:
a) temporale: 45 min.
b) umane: 17 elevi
c) metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, metoda cubului, problematizarea
d) mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe confecţionate, flori decupate, coşuleţul primăverii, simboluri ale primăverii, lipici, flipchart,
cub
e) forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

Bibliografie:
Curriculum Naţional – Programa pentru clasele I-II
Mirela Mihăescu, Aniţa Dulman, Claudia Mihai, (2005). Activităţi transdisciplinare. Ghid pentru învăţători. Craiova, Ed. Radical
Ion Neacşu - Metodica predării matematicii, cls. I-IV – E.D.P. Buc. 1988
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Ob Conţinutul şi metodica desfăşurării lecţiei Strategii Evaluare


op. didactice
I.Moment organizatoric Se asigură condiţiile necesare desfăşurării orei de matematică.

II. Captarea atenţiei Elevii sunt solicitaţi să privească prin clasă pentru a observa Observaţia Observaţia
modificările apărute. sistematică
Aceştia vor descoperi plicuri pe care sunt desenate diverse simboluri ale Conversaţia
primăverii (soare, ghiocel, rândunică, narcisă etc), dar şi o planşă ce Explicaţia
reprezintă un castel.
Plic – se citeşte mesajul trimis de Zâna Primăvara (ANEXA 1) având ca
simbol Rândunica
Conţinutul plicurilor va fi dezvăluit treptat în ordinea crescătoare a
numerelor scrise pe acestea.
III. Anunţarea temei şi Astăzi, la ora de matematică, vom rezolva exerciţii de adunare şi Conversaţia
comunicarea scădere cu numere formate din zeci şi unităţi, vom afla numărul necunoscut
obiectivelor al unei operaţiii de adunare sau scădere, vom compara rezultatele obţinute,
vom rezolva probleme etc.
IV. Consolidarea şi Calcul oral: Exerciţiul Evaluare
sistematizarea O1 Se citeşte mesajul din Plicul nr.1 având ca simbol Soarele: „Pentru frontală
cunoştinţelor a putea calcula bine azi la matematică „încălziţi-vă mintea”!
 12+10=
23-13=
 Măriţi numărul 12 cu 12; 20 cu 10!
O2  Micşoraţi numărul 14 cu 10; 25 cu 20!
 Cum se numeşte rezultatul adunării? ( sumă, total) Dar al scăderii?
(diferenţă)
O5  Aflaţi suma numerelor: 17 şi 1; 15 şi 2
 Aflaţi diferenţa numerelor: 28 şi 8; 15 şi 10
 Cu cât este mai mic numărul 15 decât 17?
O6
 Cu cât este mai mare numărul 29 decât 26?
 În grădiniţa cu flori Din zăpadă Oana scoate
Au înflorit 17 bujori 19 ghiocei.
Mai stau gata-mbobocite Din buchet ea dă Florinei
10 lalele rumenite 15 frumuşei.
Câte flori eu voi avea Socotiţi câţi are-acum
În buchet când ţi-l voi da? În buchetul ei!
(17 + 10 = 27) (19-15 = 4)

Am o mică buburuză
28 de puncte are-n spate
Zece-s sus, dar câte-s jos
Pe spatele ei lucios?
(28 – 10 = 18)

Calcul scris:
Se citeşte mesajul din Plicul nr.2 având ca simbol Narcisa: „Dacă Observaţia
corect vei calcula,/ Mai departe vei pleca!” Jocul didactic
 Joc didactic: „Copacul înflorit” Explicaţia
Pe o planşă este desenat un copac gol, pe a cărui tulpină este scris nr. Exerciţiul
26
Elevii extrag dintr-un coşuleţ al primăverii câte o floare pe care este Evaluare
scrisă o operaţie de adunare sau de scădere. Ei au ca sarcină să rezolve Munca individuală
exerciţiul, după care să aşeze în copac, prin lipire, numai florile ale căror independentă
operaţii au rezultatul de pe tulpină. Celelalte vor deveni covoraş.

O1

26

10+16= 29-13+10= 10+17= 13+14-11=


13+13= 30-20+16= 18+11= 28-18+16=
12+14= 27-23+12= 29-14= 27-16+15=
30-20= 15+13-16= 11+15= 13-10+23=
14-13+25=

 Joc didactic: „Indică cuibul rândunicii!” Jocul didactic Evaluare


Pe o planşă sunt desenate rândunele şi cuiburi. Pe fiecare rândunică Explicaţia frontală
este scris căte un exerciţiu, iar pe fiecare cuib este scris un număr. Elevii au Observaţia
ca sarcină de a asocia fiecărui exerciţiu (rândunici) rezultatul (cuibul)
potrivit.

 Calculaţi, apoi comparaţi rezultatele obţinute:


O3 16+10-11 13-12+14

23-11+12 11+17-10
Exerciţiul
18+11-19 16-14+13

Se citeşte mesajul din Plicul nr. 3, având ca simbol Barza: „Află


numărul necunoscut din exerciţiile următoare”
 +13 = 24

29- =8
O2
16 +12 - = 14 Observaţia
 Joc didactic: „Albinuţa adună polenul”
Pe o planşă este desenată o albină şi câteva flori. Elevii au ca Jocul didactic
sarcină să completeze cu numere corespunzătoare pentru a putea zbura din Conversaţia
floare în floare. Explicaţia
13

1 2 2
4 6 8

Se citeşte mesajul din Plicul nr. 4, având ca simbol Ghiocelul:


 Joc didactic: „Ghiocelul”
O5 Pe o planşă este desenat un ghiocel. Pe frunzele şi petalele florii sunt
scrise nişte numere. Elevii au de rezolvat următoarele sarcini:
a) Aflaţi suma numerelor de pe frunze (14+13= 27)
b)Aflaţi diferenţa numerelor din interiorul petalelor (29-16-12= 1)

12

29 16

1
4
1
3 Se citeşte mesajul din Plicul nr 5, având ca simbol Laleaua: „Dragi
O6 copii, de veţi putea / Rezolvaţi problema mea!”
 În grădină sunt 28 de lalele roşii şi cu 12 mai puţine lalele galbene.
Câte lalele galbene sunt în grădină?
28-12= 16 lalele galbene

O7 Se citeşte mesajul din Plicul nr. 6, având ca simbol Norişorul:


„Probleme ştiţi să rezolvaţi, /Nu trebuie să-mi demonstraţi! / Acum,însă, Problematizarea
credeţi că ştiţi / O problemă să alcătuiţi?”
 Se vor alcătui probleme după imagini(12+15= 27 berze) şi după un Observaţia
exerciţiu dat(26-15= 11) sistematică

Se citeşte Plicul nr. 7, având ca simbol Zambila: „Cubul de-l vei


arunca / Pe grupe veţi lucra!”

 Metoda cubului Metoda cubului


Elevii împărţiţi în şase grupe vor avea de rezolvat următoarele (activitate pe
sarcini: grupe) Evaluare pe
Descrie modul de formare a numerelor: grupe
27 15 30 10 3
O3
Explicaţia
Compară rezultatele obţinute: Exerciţiul
18+10 29-15
O1 16 – 13 + 14 19 – 12 + 10 Problematizarea
Asociază fiecărui exerciţiu rezultatul corespunzător:
12+16-11 17
30-20+14 24
O4 15-11+12 16
Analizează exerciţiile de mai jos şi scrie semnul „+” sau „-„
17 13 = 4
30 30 27 = 27
O6 11 11 12= 10
Argumentează valoarea de adevăr a următoarelor expresii:
16+13=11+18
28-12+11< 14-10+13
Aplică cunoştinţele pentru rezolvarea problemei:
Ionela are 15 narcise şi 14 lalele. Câte flori are Ionela?

Se citeşte Plicul nr.8, având ca simbol Fluturaşul: „Rezolvaţi


independent exerciţiile de pe fişă!

 Activitate independentă:
O1
O2 1) Colorează petalele al căror rezultat se află în centrul florii: Munca
O3 independentă
O6

16+12-14

16+12-14
30-20 2
10+14
4

26-12
11+13
2) Compară rezultatele obţinute:
15-13+10 17+12-14 Exerciţiul
Explicaţia
13+10-11 27-27+12 Evaluare
individuală
3) Află numărul necunoscut: (proba scrisă)
14+ = 27
- 18 = 10

4) ERAU 28

AU PLECAT 14

AU RĂMAS

V. Aprecierea activităţii Se fac aprecieri asupra activităţii întregii clase şi aprecieri individuale. Conversaţia Evaluare finală
elevilor: Aprecieri
verbale
VI. Precizarea şi Elevii vor avea de scris exerciţiile de pe fişa de lucru. Explicaţia
explicarea temei:
Anexa 1

Dragi copii,

Apelez la ajutorul vostru, deoarece am mari probleme cu Zmeul Viscol. Acesta m-a
răpit şi m-a închis în castelul său.
Voi putea fi eliberată numai dacă voi veţi rezolva corect toate exerciţiile şi
problemele din cadrul acestei lecţii.
Îmi pun toată speranţa în voi, să nu mă dezamăgiţi!

S-ar putea să vă placă și