Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa nr.45 Constanţa

Data: 11.12.2014

Grupa: Grupa mare

Profesor învăţământ preşcolar: Ivan Steliana

Coordonator: Lector univ. dr. Miruna Moroianu

Studente: Sîrbu Oana;Sterea Laura

Tema de studiu anuală:”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

Proiect tematic: „Bucurie dăruiesc, bucurie eu primesc!”

Subtema:” Bucuroşi vom colinda, sănătate vom ura!”

Domeniul psihomotric

Disciplina: Educaţie psihomotrică

Tema: Gimnastică ritmică - „Dansul fulgilor de nea”

Calitate motrică – viteza joc- “Ajutoarele lui Moş Crăciun”

Tipul lecţie: Mixt

Activitate integrată Domeniu psihomotric şi Domeniul estetic şi creativ

Durata: 35 minute
Obiective de referinţă

Să fie capabil să execute mişcări motrice de bază: mers, alergare, sărituri, rostogoliri, căţărări.

Să-şi formeze o ţinută corporală corectă(în poziţia stând, şezând şi în deplasare)

Obiective operaţionale

 Obiective cognitive

OC. Să reţină succesiunea paşilor de dans;

OC. Să respecte regulile jocului;

OC. Să diferenţieze anumite poziţii, reguli, comenzi;

 Obiective psihomotrice

OPM. Să alerge în viteză respectând indicaţiile (luarea corectă a startului, coordonarea mişcărilor braţelor cu a picioarelor);

OPM. Să execute mişcări specifice în ritmul impus de melodie;

OPM. Să execute correct exerciţiile vizând mişcările diferitelor segmente ale corpului;

OPM. Să respire corect în timpul efortului;

 Obiective afective

OA. Dezvoltarea spiritului competiţional, a dorinţei de afirmare şi a încrederii în forţele proprii;

Strategii didactice

Metode: M1- Conversaţia

M2 - Explicaţia
M3 - Exerciţiul

M4 - Demonstraţia

M5 - Instructajul

M6 – Jocul

Mijloace: m1 – brăţări fulg de nea

m2 - melodie

m3 – fluier

m4 – săniuţe

m5 – globuri

m6 – etichete (reni, spiriduşi)

Forma de organizare: frontal, individual

Bibliografie:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008


 Ghid privind desfăşurarea activităţilor de educaţie fizică în grădiniţă, Ed. Tipar6, Piteşti, 2008
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Momentele Conţinutul informativ şi Dozare Formaţii/comenzi/indicaţii metodice Strategii didactica
crt lecţiei aplicativ
Metode Mijloace
1. Organizarea  Alinierea; Alinierea! M1
 Salutul; Grupă drepţi! M2
colectivului
 Verificarea M3
Adunarea echipamentului şi a stării M4
de sănătate; 2`
Alinierea
 Anunţarea temelor; Bună ziua!
 Captarea atenţiei; Pe loc repaus!
Întoarcere prin săritură la Astăzi vom învăţa “Dansul fulgilor de
stânga, la dreapta. nea”,dar şi jocul “Ajutoarele lui Moş
Crăciun”
Prin săritură la stânga,la dreapta!...
2. Pregătirea Variante de mers şi alergare: Spatele drept, privirea înainte bărbia M1
 Mers obişnuit; sus, braţele se mişcă liber pe lângă corp; M2
organismului
 Mers pe vârfuri; Atenţie, cu stângul înainte marş! M4
pentru efort  Mers pe călcâie;
 Mers ghemuit; 3`
 Alergare uşoară;
 Alergare cu călcâiele la
şezut;
 Alergare cu genunchii sus;
 Mers cu mișcări de Mers obişnuit.
respirație. Privirea înainte!
Braţele se mişcă pe lângă corp!
Mers pe vârfuri cu braţele sus
Mers ghemuit cu mâinile pe genunchi
Alergare uşoară
Alergăm cu călcâiele la şezut ca
sportivii cu coatele îndoite.
Alergare cu genunchii sus
Respirăm!
3. Influenţarea Formarea coloanei de gimnastică 5’ M1
se va realiza împărţirea copiilor cu M2
selectivă a
ajutorul unor etichete reni, M3
organismului şi respectiv spiriduşi. ************ M4
Complex de dezvoltare fizică: ************
pregătirea
Ex.1 Pentru cap şi gât “Privim
pentru efort cerul,privim pământul”
P.I-stând depărtat cu mâinile pe 4*4
lângă şolduri „Capul înainte!”
T1 - aplecarea capului înainte „Capul în spate!”
T2 - revenire
T3 - aplecarea capului înapoi
T4 -revenire
Ex.2 Pentru braţe “Păpuşa face 4*4 Braţele întinse la nivelul umerilor
gimnastică” Spatele drept
P.I-stând depărtat cu braţele pe La sfârşitul exerciţiului copiii cor lua
lângă corp poziţia „Pe loc repaus!
T1-ducerea braţelor la umăr
T2-ducerea braţelor sus
T3-ducerea braţelor lateral 4*4
T4-coborârea braţelor prin lateral Îndoim trunchiul spre stânga atingând
Ex.3 Pentru trunchi”Şurubul” vârful degetelor de la picioare
P.I- stând depărtat, mâinile pe
șolduri
T1- îndoirea laterală a trunchiului Îndoim trunchiul spre dreapta atingând
spre stânga vârful degetelor de la picioare
T2-revenire
T3- îndoirea laterală a trunchiului
spre dreapta 4*4
T4- revenire Ghemuit cu mâinile pe genunchi
Ex.4 Pentru picioare
P.I-stând cu picioarele apropiate,
mâinile pe şolduri
T1,T3-stând ghemuit 3*8 Săritură uşoară, elastică, cu aterizare
T2,T4- picioarele foarte bine stănd cu pumnii la piept.
întinse
Ex.5 Săritura
P.I-stând cu mâinile pe şolduri
T1,T3-săritură în depărtat cu
ducerea braţelor înainte
T2,T4-revenire la P.I
4. Gimnastică Dragi copiii, în drum spre 10’ Copiii sunt aşezaţi în cerc. M2 m1
grădiniţă dimineaţă m-am întâlnit M3 m2
ritmică:
cu Zâna iarnă care m-a rugat să vă M4
“Dansul învăţ un dans foarte frumos. Aşa M5
fulgilor de nea” cum aţi vazut zilele trecute la 8*8
prima ninsoare fulgii de nea parcă
dansau în aer. Zâna iarnă va fi
foarte bucuroasă dacă vom învăţa Figura 1
şi noi acest dans. Dansul poartă Stăm ghemuiţi până începe melodia.Ne
numele de “Dansul fulgilor de ridicăm uşor şi cu paşi mărunţi realizăm
nea”. mersul cu mişcări de braţe 4 paşi înainte
1. Se demonstrează toate şi 4 paşi înapoi. 8/8.
figurile cu melodie. Figura 2
( Ballade pour Adeline Mers(paşi mărunţi) cu rotiri de braţe
Richard Clayderman) deasupra capului 4 timpi înainte-4 timpi
2. Se demonstrează şi explică înapoi.
fiecare figură în parte Figura 3
prima dată paşii apoi cu Mers înainte şi înapoi cu balans de braţe
melodie (fig 1, fig 2, fig 3) spre centrul cercului 4 pasi ,revenire 4
3. Se dau copiilor indicaţii paşi.
referitoare la poziţia
corectă a braţelor, ţinuta
corpului, mimica, direcţia
privirii.
5. Calitate Joc “Ajutoarele lui Moş Crăciun” 10’ Copiii vor fi împărţiţi în două grupe M1 m3
Copiii sunt împărţiţi în două reni, respectiv spiriduşi. M2 m4
motrică -viteza
echipe. În faţa fiecărei echipela o Explicarea concisă şi clară a jocului. M3 m5
anumită distanţă se află sania lui Fixarea regulilor. M4 m6
Moş Crăciun care aşteaptă să fie 2* Demonstraţia. M5
încărcată cu daruri.La linia de Jocul de probă. M6
plecare în dreptul fiecărei grupe se Aprecieri individuale şi colective asupra M1
află câte un coş cu globuri. vitezei de execuţie.
La auzirea unui semnal sonor Se va insist ape respectarea sarcinilor şi
(fluier) primii copii din echipă a regulilor de joc.
pleacă aleargă până la coşul cu
globuri, iau câte unul şi aleargă
spre locul indicat înainte de
începerea jocului (sania), lasă
globul acolo şi se întoarce tot în
alergare bate palma cu următorul
şi trece la coada şirului.Următorii
execută aceleaşi acţiuni.
Sunt declaraţi ajutoare de nădejde
cei care au terminat toate
globurile.
6. Revenirea Joc liniştitor 2’ Copiii vor fi dispuşi sub formă de cerc. M1
“Zboară,Zboară” M2
organismului
Vor fi atenţi la comanda M3
după efort educatoarei şi vor executa
întocmai indicaţiile.

2 ture Mers uşor cu respiraţie.


“Zboară, zboară rândunica”
“Zboară,zboară porumbelul”
7. Analiza  Fixarea temei; 1’ Activitatea s-a terminat! M1
activităţii  Aprecieri referitoare la “Bună ziua!”
Elemente comportamentul copiilor; “În ordine părăsiţi sala!”
stimulative  Recompense;
 Salutul

S-ar putea să vă placă și