Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAȚIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT A CR, OCNIȚA

GIMNAZIUL ,,EMIL LOTEANU”, S. CLOCUȘNA

PROIECT DE LECȚIE
la educația muzicală
clasa a IV-a

Realizat de :
Vlad Andriana,
profesor de ed.muzicală

2017
Data:

Clasa: a IV-a

Tema generală: Folclorul copiilor

Subiectul lecției:* Cântec de leagăn*

Tipul lecţiei : mixt

Scopul: -dezvoltarea sensibilităţii artistice a copiilor prin creaţii din folclorul copiilor;

-cultivarea interesului pentru folclorul autentic;


Obiective operaţionale:
A/ Cognitive:
O1 -să pronunţe clar şi corect cuvintele cântecelor
O2 -să cânte individual sau în grup cântece din creaţia folclorică
O3- să redea prin muzică şi gestică conţinutul textelor
O4-să desprindă semnificaţia mesajului din cântecele învăţate

O5-să manifeste curiozitate în formarea comportamentului de ascultător, dar şi de interpret;

B/ Afective:
O6 - să-şi cultive interesul faţă de muzică,a sensibilităţii,imaginaţiei şi a creativităţii
Resurse:
1.materiale - calculator, manual clasa a IV-a, caiet.
2.procedurale : demonstraţia,explicaţia, instructajul,conversaţia, simularea,
exerciţiul;
3.temporale : 45 minute

Bibliografie:
- Didactica Educaţie Muzicale în învăţământul primar, Sofica Matei EDP 2001 Bucureşti
- Culegere de căntece-Antologie pentru serbări şcolare, Sofica Matei ,Ed. Aramis,2002
- Folclorul copiilor, clasele I-II, Oana Pârvu, Bucureşti, Aramis, 1999
Obiec-
Secvenţele tive Activitatea profesorului și elevului Strategii Evaluar
lecţiei opera- didactice e
ţionale
1 2 3 4 5
1.Activităţi Elevii sunt atenţionaţi cu privire la ţinuta Frontală
introductive corpului în timpul lecţiei.Picioarele sprijinite pe
*moment podea,spatele drept,corpul plecat puţin spre
organizatoric spate,iar pe timpul activităţii nu vom ţine mâinile la
5 gură.

*captarea atenţie Astăzi, trecem o temă nouă pentru voi. O să vă Conversaţi Individu
reamintiți sau o să facem cunoștință cu cântecele a ală
din folclorul copiilor. Instructajul
Definiția, ce numim folclor : Știință care se ocupă
cu creațiile artistice, obiceiurile și tradițiile populare
ale unei țări sau regiuni.
Folclorul copiilor include :
-folclor compus și interpretat de către adulți pentru
copiii mici (cântece de leagăn, muzică pentru
dădăcit, jocuri, poezii, povești).
-folclor compus și interpretat de către copii (poezii, Observar
adresări către fenomenele naturii, animale, plante, ea
păsări, jocuri de cuvinte, cântece, numărători). sistemati
Elevii scriu în caiete definiția. că

*pregătirea vocilor *ex. pentru reglarea respiraţiei şi omogenizarea Simularea


pentru cânt vocilor Exerciţiul
Respiraţie cu pretext:
Oftatul – înainte de a inspira se scoate aerul din
plămâni printr-un oftat: Offf!
Mirositul florilor – miros floarea- inspiră nazal,
expiră bucal pe cuvintele: „Ce frumos miroase
floarea!”
Zboară fulgul: elevii îşi imaginează că au un fulg în
palmă, pe care trebuie să-l ridice suflându-l după ce,
în prealabil au inspirat pe nas;
Stinge lumânarea: elevii expiră prelungit pe gură
(în trei timpi), ca şi când ar sufla uşor peste flacăra
unei lumânări, simultan cu aplecarea din talie
înainte;
(Poziţii corecte pentru respiraţie: ţinerea
braţelor încrucişate la spate, în dreptul taliei,
mâinile la ceafă cu degetele încrucişate, ţinerea
mâinilor pe şolduri.)

*prezentarea şi a/încălzirea vocilor cu ajutorul unui joc: Cântare Individu


analizarea Elevii se ridică în picioare, sărind pe un picior și colectivă şi ală
materialului apoi pe altul, aplecând capul în dreapta și apoi în individuală
stânga, spunând cuvintele. Anexa 1
b/Extensia ambitusului :
-Cine din copii nu s-a dat huța pe piciorul tăticului Exerciţiul Individu
sau al bunelului? ală
Propun elevilor să ne imaginăm cum ne dăm huța
pe picioarele buneilor, cântând cuvintele: Anexa 2
c/Pregătirea fondului aperceptiv
Profesoara citește niște versuri și cu melodie de Cântare în Frontal
cântec, elevii trebuie să ghicească din ce fel de grup
cântec fac parte ele: Anexa 3

*dirijarea învăţării -Ce cântece de leagăn cunoașteți?


-Când erați mai mici, mama sau tata ce cântece vă
cânta?
- Cum credeți ce exprimă cântecul de leagăn? Conversaţi Individu
- Cum este melodia acestui cântec? a ală
-Ce mesaj ne transmite acest cântec?

3. Dobîndirea Se interpretează ,,Cântecul de leagăn” pag. 28 Audiţie Individu


cunoștințelor muzicală ală
Multe cântece sunt create de copii. Să vedem despre
ce vorbesc ele, analizînd următoarele exemple:
-Când soarele se ascunde după nori, copiii cântă:
Anexa 4

-Dacă văd vreun fluture, ei cântă, crezând că astfel


îl vor face să se prindă cu ei în joc: Anexa 5
Audiţie Individu
-Vara, în zilele călduroase, cînd încep să cadă muzicală ală
primii stropi răcoroși de ploaie, copiii desculți
aleargă și spun: Anexa 6

-Un exemplu de mare ingeniozitate este și cântecul


,,Berbecul”. Anexa 7

4. Obţinerea Completarea posterului.


performanţei şi La tablă elevii trebuie să completeze schema data: Exercițiu Individu
evaluarea Folclorul copiilor include: ală
numărăto
ri
jocuri povești

Cântece
plante
de leagăn
folclor

păsări animale

poezii

1. De memorat ,,Cântecul de leagăn” pag.28 Individu


5.Tema pentru ală
acasă

S-ar putea să vă placă și