Sunteți pe pagina 1din 9

Universitatea București, Facultatea de Psihologie Și Științele Educației

Pedagogia Învățământului Primar Și Preșcolar

Proiect de lecție
,,Tehnica amprentării”
Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

Propunători : Stan Andreea Cătălina & Pîrvu Ionela


PIPP, an III.
POMI ÎNFLORIȚI
Proiect de lecție
Data : -
Clasa: a III-a
Studente: Pîrvu Ionela & Stan Andreea
Aria curriculară: Arte și Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: U2. Învățăm de la plante
Unitatea de învățare : Tehnici de lucru combinate : Amprentarea cu
culori
Titlul lecției: Pomi înfloriți
Tipul lecției: Online de recapitulare
Scopul lecţiei:
- Realizarea formelor prin amprentarea cu culori.
- Dezvoltarea imaginaţiei, creativităţii, simțului estetic și critic.

Competente de bază și competențe specifice digitale și în


tehnologii (B)

1.1 Realizarea unor produse simple pentru nevoi curente, urmând


proceduri prestabilite. (Forma pomului, redare prin tehnica
amprentării)
1.2 Utilizarea adecvată de platforme online pentru conversație.
( Google Meet pentru desfășurarea lecției, demonstrarea tehnicii.)
1.3 Utilizarea adecvată de platforme online pentru prezentarea de produse și descrierea acestora. (Google Drive pentru incărcarea materialelor,
pași utilizați și descrierea produsului final.)
1.4 Realizarea unor produse simple confecționate din materiale reciclabile.
Obiective operaţionale :
Pe parcursul și la sfârșitul lecției, toți elevii vor fi capabili :
O1. Să denumească și să recunoască culorile primare, binare şi nonculorile. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să dea cel
puțin un exemplu de culoare primară, binară și nonculoare.
O2. Să utilizeze corect instrumentele corespunzătoare tehnicii de lucru, pe baza demonstrației. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
reușește să utilizeze corect instrumentul primit ( sticlă goală de 0,5 l, degete, hârtie mototolită, burețel, tub de hârtie și dop).
O3. Să finalizeze lucrarea. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să realizeze un produs final, original și creativ.
O4. Să enumere puncte tari și puncte slabe ale propriei lucrări. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va enumera cel puțin două
puncte tari și două puncte slabe prin autoevaluare.
O5. Să contribuie la evaluarea lucrărilor. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev evaluează oral cel puțin două lucrări ale unor alți
colegi.
O6. Să-și dezvolte abilități digitale. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să-și exerseze cel puțin o abilitate digitală prin
încărcarea temei pe platforma Google Drive.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : observaţia, explicaţia ,conversaţia, demonstrația,exerciţiul , Turul virtual al galeriei
b) Mijloace de învățământ : Manualul digital , acuarele, pensule, sticlă goală de 0,5l , hârtie mototolită, platforme digitale
c) Forme de organizare : frontală, individuală.
d) Temporale : 45 min
e) Umane : colectivul clasei de elevi.

Bibliografie
Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu, „ Arte vizuale și abilități practice – clasa a III-a” ,București: Litera, 2015.
Lucian Stan, Ileana Stan, Elisabeta Botezatu, „Educație plastică- Ghid metodic clasele I-IV”, București: Aramis, 2003.
ORDIN nr. 5003/02.12.2014 privind aprobarea programelor şcolare pentru învățământ primar, clasele a III-a şi a IV-a
Programa școlară pentru disciplina ,, Arte vizuale și abilităţi practice – clasele a III-a și a IV-a”, București, 2014.
Oprea C.L. (2006), Strategii didactice interactive – repere teoretice și practice, București: Editura Didactică și Pedagogică, ediția a IV-a;
www.didactic.ro
https://www.twinkl.ro/search – Twinkl - pași pentru realizarea omidei – tema pentru acasă.

Nr. Evenimentul OB. Strategie didactică Evaluare


didactic OP.
Crt Conţinutul lecției Metode Mijloace Forme de
organizare
Timp
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru bună desfăşurare a
organizatoric lecţiei.Se pregătesc materialele necesare.
Conversaţia Laptop
(1 minut)
Vom stabilii conexiunea online pe Google Meet.
Voi cere unor elevi să răspundă la următoarele întrebări:
2. Actualizarea - În ce anotimp ne aflăm? Aprecieri
cunoştinţelor - Care sunt lunile de primăvară? - Cum e timpul acum? verbale
Conversația Frontal
însuşite anterior - Ce modificări s-au petrecut în natură ? - Înfăţişarea
pomilor.
(3 min)
Întreb elevii asupra culorilor cunoscute- primare şi binare,
precum şi asupra utilizării nonculorilor- alb, negru în
O1. obţinerea nuanţelor. Le cer elevilor să identifice culorile Observarea
specifice anotimpului primăvara, prin observare și să
enumere câteva caracteristici ale acestui anotimp.
Captarea atenției se va realiza prin două ghicitori:
3. Captarea Atenţiei Ghioceii sunt pe câmpuri,
Rândunelele în crânguri
(2 minute) Copacii înmuguresc, Explicaţia Ghicitori Frontal Observarea
Pe cine vestesc? (Primăvara) sistematică
Problematizarea
Se întâmplă peste noapte, Conversaţia
Din boboci, florile scoate;
Din uscat şi noduros,
Zici că-i nins, un prinţ frumos! ( Copacul înflorit)
4. Anunț tema, pe înțelesul elevilor.
,,În cadrul lecției online de astăzi vom discuta despre
Anunţarea temei anotimpul primăvara și folosind tehnica amprentării cu
şi a obiectivelor culori vom realiza pomi înfloriți.” Explicaţia Individual
,,Astăzi ne propunem ca până la finalul lecţiei să
(1 minut)
demonstrăm că știm să lucrăm individual respectând Conversaţia
tehnica amprentării.”
5. Le prezint materialele de lucru. (Manualul digital,foi A4,
acuarele,pensule, suport pentru apă, sticlă goală de
Explicaţia
0,5l/hârtie mototolită/ burețel/ tub de carton/ degete/dop.)
Explic sarcina de lucru și prezint video,demonstrația. Videoclip Observarea
(Pentru demonstrație, le voi prezenta un videoclip cu tehnica
tehnica amprentării folosind două instrumente, Anexa 1.) Dirijată
amprentării
Dirijarea învăţării O2. Pentru alegerea instrumentului, am pregătit un cub Demonstrarea
( Anexa 2). Pe fiecare față a cubului este reprezentat un
(20 minute) instrument de lucru : sticlă goală de 0,5l, hârtie Frontal
Manual
mototolită, burețel, tub de carton, degete, dop. Conversaţia digital, pag.
Arunc cubul pentru fiecare elev, în ordine alfabetică, 24
pentru diversificare.
Vom realiza o creangă înflorită prin amprentare. Observarea
Pasul 1. Cu ajutorul pensulei vom desena o ramură. Cubul sistematică
O3 Pasul 2. Punem culorile pe care le dorim pentru flori în (Anexa 2)
paletă sau pe un suport, pe care îl avem la îndemână.
Pasul 3. Baza instrumentului se va introduce în acuarele
aștfel încât să se acopere uniform. Se îndepărtează
excesul cu ajutorul pensulei.
O4 Pasul 4. Se amprentează prin apăsare, de-a lungul Exerciţiul
crenguței pictate până când se termină culoarea.
Pasul 5. Florile astfel obținute se pot completa cu linii și
puncte, până ajung la forma dorită.
Elevii vor începe realizarea lucrărilor. Ofer suport.
Discut cu elevii despre dificultățile înlâlnite în realizarea Observarea
lucrării. sistematică.
6. Obţinerea Solicit elevii să încarce produsele realizate pe Google Drive
performanţei pentru a forma galeria virtuală.
O5 Expun criteriile de analiză și evaluare, solicit elevilor
(10 minute) autoevaluarea lucrărilor. Autoevaluarea
Exerciţiul Turul virtual Individual
 ansamblul compozitiei;
 realizarea fiecarui element; al galeriei
Conversația
 mod de lucru (acuratețe).

În ordine alfabetică, invit fiecare elev să aleagă o lucrare care Evaluare


O6 a folosit același instrument ca și el și o lucrare cu un
reciprocă
instrument diferit, din turul virtual ( Google Drive). Îi solicit
să enumere puncte tari și puncte slabe pentru cele două Problematizarea
lucrări.
7. Retenția și Exercițiul Classroom Inidividual Evaluare
transferul Fiecare elev va realiza fișa de lucru conform Anexei 3. Și o va individuală
O6 încărca pe classroom pentru evaluare individuală. Fisă de lucru
5 min

Tema pentru Indic tema pentru acasă - realizarea unei lucrări cu titlul Conversaţia Omida Activitate observarea
8. acasă ,,Omida mâncăcioasă” folosind tehnica amprentării, Explicaţia mâncăcioasă – frontală, sistematică
2 min respectând pașii din materialul auxiliar. instrucțiuni
Anexa 4. Pasi pentru realizarea picturii ,,Omida
mâncăcioasă”

9. Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului


activităţii de desfășurare a lecție.
Conversaţia Frontal Aprecieri
(1 minute)
Apreciez toate lucrările elevilor. verbale
Anexa 1. Video ( atașat pe classroom, cu proiectul de lecție).
Anexa 2. Cubul cu instrumente
Anexa 3. Fișă de lucru

Fisă de lucru
1. Priveşte tabloul cu pomi al lui Ştefan Luchian. Spune
cel puţin două cuvinte- cheie care îţi vin în minte, atunci
când îl priveşti.

2. Uită-te la forme şi culori. Spune ce observi?

3. Ce ţi se pare special în pictură ?

Lunca de la Poduri, realizată de artistul Ștefan Luchian,în anul 1909

S-ar putea să vă placă și