Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 13.03.2018
Clasa: a II – a A
Profesor:Mihali Alina
Unitatea de învățare: În lumea poveștilor
Subtema: Degețica
Ariile curriculare: Limbă și comunicare
Matematică și științe ale naturii
Arte și tehnologii
Disciplinele: Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Muzică și mișcare
Tip de lecție: Formare și dezvoltare de competențe
Competențe specifice:
Comunicare în limba română:
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare
Matematică și explorarea mediului:
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-1000
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0-1000, folosind poziționarea pe axa numerelor,
estimări, aproximări
Muzică și mișcare:
1.1 Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensități, înălțime și viteză de
succesiune contrastante
2.1 Cântarea în colectiv, în grupuri mici și individual, asociind dirijatul intuitiv
Obiective operaționale:
O1: Să citească corect;
O2: Să înțeleagă cuvintele din text;
O3: Să formuleze întrebări pe baza textului citit;
O4: Să efectueze operații de ordonare a numerelor în concentrul 0 – 1000;
O5: Să efectueze operații de comparare a numerelor în concentrul 0 – 1000;
O6: Să intoneze corect cântecul;
O7: Să perceapă diferite tonalități de sunete.

Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic,
ciorchinele, explozia stelară
b) Forme de organizare: individual, pe echipe , frontal.
2. Resurse materiale: manual, fișe de lucru, stilou, pix cu pastă roșie, tablă, marker,
internet, televizor.
3. Forme și tehnici de evaluare:
a) Evaluarea orală;
b) Fișe pentru evaluare în scris;
c) Sarcini didactice precum munca independentă;

Bibliografie:
1. I.Dumitrescu, N.Ciobanu, Comunicare în limba română – Manual pentru clasa a II – a/Partea
a doua, ed. CD Press
2. I.Dumitrescu, N Ciobanu, A.C. Birta, Matematică și explorarea mediului – Manual pentru
clasa a doua/Partea a doua, ed. CD Press
3. Gh.Cheta, V.Binchiciu, Metodica învățării aritmeticii în ciclul primar, ed Univ. A Vlaicu
4. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română-clasa a II-a, Anexa 2 la
OM 3418/2013
5. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului-clasa a II-a, Anexa 2
la OM 3418/2013
6. Programa școlară pentru Muzică și mișcare – clasa a II-a, Anexa 2 la OM 3418/2013
7. Film You Tube – Andersen povestitorul- Degețica
8. www.versuri.ro-/.../are mama o fetiță.html
9. H.Ch.Andersen, Povești, ed.Flamingo GD, București, 2005
10. A.Popa, Matematică și explorarea mediului, Culegere pentru clasa a II-a, ed. Carminis
11. B.P. dobrin, V.G.Dumitru, V.Radu, Fii inteligent la matematică, ed. Nomina
12. A.V.Tăut, E. Lăpușan, A.Sita, A. Todea, Matematică și explorarea mediului, ed. Sinapsis
Desfășurarea lecției

Obiective Activități de învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Formă de Evaluare


operaționale procedee învățământ organizare

 Întâlnirea cu elevii Conversația Frontală

 Port o discuție introductivă legată de


lumea poveștilor.

 Pentru a le capta atenția rulez pe


ecranul televizorului partea Televizor Frontală
introductivă din povestea „Degețica”. Internet

 După vizionarea secvenței de film


elevii vor primi fișe cu un fragment din Fișă
poveste.

O1 Exerciții de citire  Voi solicita elevilor să citească textul Exercițiul fișă Individual Cursivitate
în gând, apoi în lanț și în final ștafetă. citire

O2 Exerciții de identificare  După citirea textului elevii vor sublinia Conversația fișă Individual
a cuvintelor cuvintele necunoscute, iar apoi voi Explicația Frontal
necunoscute proceda la explicarea acestora.

 Elevii vor fi împărțiți pe echipe. Voi Explozia Înțelegerea


O3 Exerciții de înțelegere a folosi explozia stelară (Anexa 1). stelară fișă Pe echipe textului
textului pe bază de Fiecare membru din echipele 1și5 vor Formularea
întrebări pune întrebări care să facă referire la corectă a
text și care să înceapă cu întrebarea întrebărilor
„Cine?” Echipele 2 și 6 vor pune
întrebări care să înceapă cu „Unde?”, Corectitudine
Echipele 3 și 7 vor pune întrebări care răspunsuri
să înceapă cu „De ce ?”, echipele 4 și 8
vor pune întrebări care să înceapă cu
„Cum?”. La finalizarea sarcinii fiecare
echipă va adresa clasei întrebările.
Celelalte echipe vor da răspunsul.

 Laud eforturile copiilor


 Ridic problema capturării Degețicăi. Conversația Frontal
Ea e închisă într-o floare de lotus
Pentru a o ajuta să evadeze elevii
trebuie să rezolve exercițiile de
ordonare, comparare a numerelor de la
0 la 1000.
 Voi împărții elevii în echipe. Fiecare
O5 Exerciții de efectuare de membru al echipei va primi o fișă de Explicația Floare de Frontal Corectitudine
operații de ordonare a lucru pe care o va rezolva. La Exercițiul lotus Individual răspunsuri
numerelor în concentrul finalizarea sarcinii coechipierii vor Jocul didactic Păpușică Pe echipe
0 – 1000 schimba fișele între ei. Voi afișa pe Fișă
ecranul televizorului rezolvarea
O6 Exerciții de efectuare de corecta a exercițiilor. Elevii vor corecta
operații de comparare a
fișele de lucru a coechipierilor apoi vor
numerelor în concentrul
restitui fișa. Din fiecare echipă va veni
0 – 1000
la catedră persoana care a făcut cele
mai puține greșeli. Persoanele de la
catedră vor desface câte o petală a florii
de lotus, iar în mijloc o vor găsi pe
Degețica, o păpușică mică.

Exerciții de încălzire a  Îi felicit pentru performanță. În grup


vocii  Vom face exerciții de încălzire a vocii. Exercițiu
 Voi înmâna elevilor o fișă cu textul Fișă
cântecului „Are mama o fetiță
frumușică foc„

O1 Exerciții de identificare Exercițiul Tablă Individual Corectitudine


însușiri Marker răspunsuri
 Elevilor li se va cere să citească textul,
iar apoi să completeze un ciorchine. Se
O6 Exerciții de redare a notează însușirile fetiței din cântec. Explicația Voce Frontal Corectitudine
unui cântec Demonstrația Televizor În grup redare
 Îi voi învăța pe elevi să intoneze Exercițiul Internet Individual melodiei
cântecul fără text, apoi vom proceda la Pe echipe
cântarea cu voce și text. Ca suport
O7 Exerciții de diferențiere audio și vizual ne vom folosi de
tonuri / sunete televizor și internet. Explicația Pahar iaurt Frontal capacitatea de
Demonstrația Sfoară Individual executare
 Pentru a menține interesul copiilor voi Jocul didactic bumbac sarcină dată
reproduce diferite tonalități de sunete Borcan
folosindu-mă de un pahar de iaurt, Apă
sfoară și un recipient cu apă.
 Voi chema pe rând elevii la catedră și îi
voi lăsa sa încerce și ei să reproducă
aceste sunete. Conversația Frontal

 Voi emite aprecieri cu privire la


activitățile desfășurate pe parcursul
orelor.

S-ar putea să vă placă și