Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinita cu Program Normal Ciugud

PROF. PT. ÎNV. PREȘC.: Tomuta Geanina Elena

DATA :

GRUPA: Combinată

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI Cu toții ne bucurăm!

SUBTEMA: ,,Brăduleț, brăduț drăguț!”

TEMA ZILEI: ,,Bradul!”

DENUMIREA ACTIVITĂȚII:

 ADP- activități de dezvoltare personală


 ALA1- jocuri si activități liber alese
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi si deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe centre de activitate (grupuri mici de copii)

I.ALA1 (Jocuri si activități liber alese)

 Artă: ,,Brazi micuți și drăguți!”-pictură pe conuri de brad


 Bibliotecă: ,, Alege drumul potrivit” –labirint

II.ADP ( Activități de dezvoltare personală):


Rutine: ,,Stau drept ca un brăduț”-deprinderea de a-și corecta postura

Întâlnirea de dimineață: ,, Bradul de Crăciun”


Salutul, Prezenta, Calendarul naturii,

Tranziția către activitatea integrată! ”Suflă vântul printre crengi, brazii nu se-ndoaie!”-joc
distractiv
I.ALA1-JOCURI SI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
TEMA ZILEI: , ,,Bradul!”

TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Activitate pe centre de interes

SCOPUL: Familiarizarea copiilor cu diferite cunoștințe ce vizează pâinea și modul de realizare a


acesteia

Artă : ,Brazi micuți și drăguți!”-pictură pe conuri de brad


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 Să denumească materialele așezate pe măsuțe;


 Să picteze conurile de brad frumos și îngrijit realizând niște brăduți;
 Să realizeze o machetă care reprezintă o pădure de brazi !” ;

Bibliotecă: ,,Alege drumul potrivit”-labirint


OBIECTIVE OPERATIONALE:

 Să denumească cea ce observă pe fișele de lucru;


 Să traseze folosind o culoare, drumul potrivit de la cadouri la brad.
 Să coloreze drumul pe unde cadourile ajung mai repede la brad.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: Expunerea, conversatia, observatia, explicatia, demonstratia,


exercitiul, ;

Mijloace de învățământ: conuri de brad, vopsea de culoare verde, pensule,


șervețele, machetă, vată, ace de gămălie, foi pe care este imprimat un
labirint și imagini cu cadouri și un brad, carioci.

FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri.

ȘCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu activitățile liber alese care cuprind două sectoare de activitate. La
sectorul Artă copiii trebuie să picteze niște conuri de brad și apoi să realizeze o machetă ce reprezintă
o machetă .La sectorul Bibliotecă copiii trebuie aleagă drumul cel mai scurt de la cadouri la brad și
să coloreze drumul cel mai scurt.

II .Activități de dezvoltare personală:

ETAPELE ACTIVITĂȚII:
 Rutine: Copiii se așază unul in spatele celuilalt ca sa meargă la baie sa-și spele mâinile si
să-și aranjeze hainele, după masa de dimineață , pentru a demonstra ca sunt niște copii
curați, ordonați si îngrijiți și că știu să se comporte în orice situație.

 Întâlnirea de dimineață Le voi spune copiilor să se așeze jos pe covoraș într-un cerc. Mă
așez și eu cu ei.

 Salutul: ,,Buna dimineața, copii!” Copiii salută frumos.

 Prezenta copiilor: Un copil va veni la panoul de prezenta si va scoate de pe acesta copiii


care nu sunt prezenți. La verificarea prezentei vor participa toți copiii.

 Calendarul naturii: Completarea calendarului se va face de către educatoare ajutată de


copii, cu reperele temporale ale zilei, anotimp, ziua, data, anul si precizarea
caracteristicilor climatice ale zilei.

 Activitatea de grup: Voi iniția o scurta discuție cu copiii referitoare la ceea ce știu ei
despre brad: culoarea lui, părțile lui componente, achiziționarea acestuia.

 NOUTATEA ZILEI Le voi spune copiilor ceea ce vor face. Pentru început vor
lucra cu material individual la cele două centre apoi vor asculta o poveste, vor lipi și se
vor juca un joc. Tranziția către activitatea integrată se realizează prin jocul distractiv
„Suflă vântul printre crengi, brazii nu se-ndoaie!”

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7) MECT;


 Revista Invatamantul prescolar, Nr.1-2, 3-4/ 2009;
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamant prescolar, nivel 5-7 ani;
 Aplicatiile noului curriculum pentru învățământ preșcolar.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice

Evenimentul Continutul stiintific Mijloa Evaluare


didactic Metode si ce
procedee didactice

1.Momentul Se organizeaza spatiul si climatul educational, intr-


organizatoric un mod optim de desfasurare a activitatii propuse.
Se aranjeaza si se pregatesc materialele didactice
necesare.

Le voi spune copiilor că prietena noastră Zâna Iarnă Conversația Observ


2.Captarea ne-a trimis o scrisoare prin care ne roagă să realizăm introductivă Conuri modul de
atentiei. noi o machetă ce reprezintă o pădure cu brazi și să de brad, comportare
găsim drumul potrivit de la cadouri la brad folosind vopsea, al copiilor
sectorul Artă și sectorul Bibliotecă. La sectorul pensule,
,,Artă” sunt așezate pe măsuțe conuri de brad și machetă
vopsea, pensule, machetă din spumă de mare, vată. din
La sectorul ,,Bibliotecă” copiii vor avea pe mese fișe spumă de
pe este desenat un labirint iar într-o parte se află un mare,
brad și în cealaltă parte cadouri și carioci. vată, fise
de lucru
pe care
este
desenat
un
labirint și
un brad
și
cadouri,
carioci

3. Anuntarea Le voi spune copiilor ce au de facut la fiecare Conuri


temei noi si centru in parte cu materialele puse pe mese, precizând de brad,
enuntarea obiectivele pe care urmarim sa le indeplinim. vopsea,
obiectivelor. ,,Artă ” este centrul în care trebuie să picteze Observatia pensule,
conurile de brad folosind materialele necesare apoi să machetă
realizeze o machetă folosind o spumă de mare și vată din
care reprezintă o pădure de brazi. La sectorul spumă de
,,Bibliotecă”, copiii vor trebui să găsească drumul cel mare,
mai scurt de la cadouri la brad colorând drumul vată, fise
potrivit. de lucru
Observatia pe care
este
desenat
un
labirint și
un brad
și
cadouri,
carioci
4.Dirijarea Copiii își vor alege un centru si se vor așeza la Explicația Aprecieri
invatarii. mese. Voi trece pe la fiecare sector in parte pentru a le Demonstrația verbale
arăta si demonstra, daca e nevoie, ce au de facut, iar in Exercițiul
timp ce ei se joaca, voi interveni cu mici explicatii sau Lucrul
îi voi ajuta acolo unde sunt solicitată. individual
Jocul

Macheta
5.Obtinerea Le voi cere copiilor sa explice ce au realizat si voi Conversatia cu brazi, Aprecieri
peformantei. propune sa denumească din ce au realizat pădurea cu fisele de verbale
brazi. Explicatia lucru pe
care este
colorat
drumul
cel mai
scurt de
la
cadouri
la brad

6. Evaluarea Evaluarea se realizează împreună cu copiii prin Conversația Aprecieri


performanței analizarea activității pe care ei au desfășurat-o la verbale
. fiecare centru la care au lucrat. frontale si
Copiii sunt apreciați verbal privind modul de individuale
realizare a temei.

7.Încheierea Se fac aprecieri finale asupra felului în care s-au Conversatia Aprecieri
activității. comportat pe perioada activității si la modul în care au frontale si
lucrat copiii. individuale

S-ar putea să vă placă și