Sunteți pe pagina 1din 11

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu

Grdinia P.P. Ndrag

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


Grupa: MARE- BUBURUZELE VESELE
Tema anual: ,,CE I CUM VREAU S FIU
Tema proiectului: ,,VREAU S FIU
Tema sptmnii: ,,MUNC I RSPLAT
Tema zilei: ,,MONEDE I BANCNOTE
Tipul activitii: predare-nvare i consolidare
ACTIVITI DE NVARE:
I.
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)
NTLNIREA DE DIMINEA:
Salutul:Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n semicerc ne adunm
Cu toi s ne salutm.
TRANZIIE: ,, Bat din palme
Clap, clap, clap
Din picioare
Trap, trap, trap
Ne-nvrtim, ne rsucim
i la centre noi pornim!
II.
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA1)
TIIN: ,,Monede i bancnote
JOC DE ROL: ,,De- a vnztorii
TRANZIIE: ,,Veseli cu toii suntem,
Banii o s-i observm
n linite ne vom aeza
Cu doamna vom colabora.
III.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
D - ,,Moneda naional- observare
DEC- ,,Mergem toi n pas vioi- joc cu text i cnt
TRANZIIE ,, i jocul nostru s-a sfrit!
Pe scaunele v-aezai
i pe mine m-ascultai!
IV. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA2)
Activitate extracurricular-

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag
EDUCAIE ECOLOGIC- ,,Cum ne rspltete natura
-

SCOPUL ACTIVITII:
mbogirea cunotinelor despre monede i bancnote prin valorificarea
experienei personale a copiilor.
dezvoltarea auzului muzical i a simului ritmic al copiilor ; exersarea deprinderii
de a intona corect un cntec dup auz ; antrenarea memoriei muzicale, dezvoltarea
gustului estetic; executarea micrilor sugerate de jocul muzical.
formarea unei atitudini pozitive, responsabile fa de mediul n care triesc;
exersarea unor deprinderi de ngrijire i ocrotire a naturii.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s fac distincie ntre bancnote i monede;
-s realizeze prin joc munca pe care o fac vnztorii;
-s comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru;
-s intuiasc imaginile prezentate ;
-s ordoneze cresctor monede i bancnote ;
-s-i nsueasc textul i melodia cntecului;
-s execute exerciii euritmice coordonndu-i micrile corporale n ritmul
muzicii.
- s-i exprime opinia fa de cum pot intervenii copiii mpotriva polurii naturii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
observaia, conversaia, expunerea,explicaia, exerciiul, jocul de rol,
instructajul.
Mijloace didactice:
monede i bancnote din hrtie imprimat, monede i bancnote reale vechi i
noi, poster cu monedele i bancnotele aflate n circulaie, cas de marcat, cntar, fructe
din plastic, jucrii din plu, obiecte din plastic, CD- player, buchetul de flori
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
LOC DESFURARE: sala de grup.
DURATA: o zi

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag
BIBLIOGRAFIE:
- MECI ,,Curriculum pentru nvmnt precolar (3/6/7ani) Bucureti 2008.
- ,,Revista nvmntului PrecolarNr.1-2/2011
- S. Breben i colaboratorii, ,,Metode interactive de grup, Ed. Arves, 2006
- Monica Lespezanu ,,Tradiional i modern n nvmntul precolar romnesc, Ed.
Omfal Esenial, Bucureti, 2007

SCENARIUL ZILEI
NTLNIREA DE DIMINEA: SALUTUL: La sosirea copiilor n sala de grup, acetia se
vor aeza n semicerc pe scunele :
,,Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n semicerc ne adunm
Cu toi s ne salutm.
NOUTATEA ZILEI: n sala de grup intr o florreas cu un buchet de flori. Eu i voi
plti buchetul i ntreb dac banii pe care i-am dat sunt suficieni.
PREZENA COPIILOR: Se vor identifica copiii abseni prin strigarea catalogului.
MPRTIREA CU CEILALI: Astzi vom nva despre bani i valoarea lor.
ACTIVITATEA DE GRUP: Se va ntocmi calendarul naturii, pentru a ti n ce zi
suntem, n ce lun, an i anotimp.
-,,n ce anotimp suntem?
-,,n ce dat suntem?
-,,Cum este vremea afar?
Prin tranziia,, Bat din palme/ Clap, clap, clap/ Din picioare/ Trap, trap, trap/ Nenvrtim, ne rsucim/ i la centre noi pornim! i voi ndruma pe copiii spre centrele de
interes.
Se anun tema i obiectivele activitilor, apoi le voi prezenta sectoarele i
materialele existente. Copiii aleg centrul la care doresc s lucreze. La centrul tiin,
copiii vor observa monede i bancnote actuale, dar i monede i bancnote vechi. La
centrul joc de rol se vor juca de-a vnztorii.
Trecerea de la activitile liber alese la activitile pe domeni experieniale se
realizeaz prin tranziia ,,Veseli cu toii suntem, / Banii o s-i observm/ n linite ne
vom aeza / Cu doamna vom colabora.
La domeniul cunoaterea mediului vom observa ,, moneda naional- LEUL.
La domeniul estetic- creativ vom nva jocul cu text i cnt ,,Mergem toi n pas
vioi i vom repeta cntecul ,, ade raa pe butoi .
Prin tranziia ,,i jocul nostru s-a sfrit!/ Pe scaunele v-aezai/ i pe mine mascultai!se trece la activitatea extracurricular- EDUCAIE ECOLOGIC- ,,Cum ne
rspltete natura.

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag

Joc de rol:
,,De-a vnztorii

tiin:
,, Monede i bancnote

Activitate integrat:

MONEDE I BANCNOTE
ACTIVITI PE DOMENII
EXPERIENIALE:

D - ,,Moneda naional- observare


DEC- ,,Mergem toi n pas vioi- joc cu
text i cnt

Activitate extracurricular

EDUCAIE ECOLOGIC-

,,Cum ne rspltete natura

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag

SECVENA
DIDACTIC
1.Organizarea
activitii

2.Captarea
ateniei

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

CONINUTUL STIINIFIC

METODE
I
PROCEDEE

MIJLOACE
DIDACTICE

Voi asigura condiii optime pentru


desfurarea activitilor:
-aerisirea slii de grup
-aranjarea mobilierului sub form de careu deschis
instructajul
-pregtirea materialului necesar
-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup
Atenia le este captat de florreasa care intr n
sala de grup cu un buchet de flori. Eu i voi plti
buchetul i le voi explica copiilor c pentru
procurarea celor necesare vieii de zi cu zi, avem
nevoie de bani.
Prin tranziia,, Bat din palme/ Clap, clap, clap/
Din picioare/ Trap, trap, trap/ Ne-nvrtim, ne
rsucim/ i la centre noi pornim! vom trece la
centrele de interes pregtite.
Astzi vom lucra la centrele de interes pregtite.
La centrul ,,tiin vom observa monede i
bancnote actuale pe care prinii votri le folosesc
atunci cnd fac cumprturi i pltesc cu acestea,
dar i monede i bancnote vechi. La centrul ,,joc de
rol ne vom juca de-a vnztorii. Copiii i aleg
rolurile, ncercnd ca fiecare membru al grupului s
fie antrenat ntr-o secven a ntregului.
Urmeaz prezentarea i observarea monedei
naionale- LEUL. Apoi vom nva un cntecel nou
intitulat ,, Mergem toi n pas vioi.

conversaia

calendarul
naturii

observaia

flori

Explicaia,
conversaia,
observaia

FORME
DE
ORGANIZARE

EVALUARE

Frontal

corectarea
inutei copiilor

frontal

observarea
comportamentului
copiilor

Materiale
didactice
existente la
centre

nelegerea
sarcinilor pe
centre de
interes
Frontal

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag
La final, n cadrul Educaiei ecologice, vom
purta o scurt conversaie despre ,, Cum ne
rspltete natura dac i noi avem grij de ea, o
respectm i o iubim.

4.Dirijarea
nvrii

Se intuiesc materialele de la cele dou centre i


se prezint sarcinile de lucru. Copiii vor lucra sub
atenta mea supraveghere, oferindu-le indicaii
suplimentare acolo unde este cazul.
Tranziie,,Veseli cu toii suntem,
Banii o s-i observm
n linite ne vom aeza
Cu doamna vom colabora.
Activitatea pe domenii experieniale la D
+DEC cu tema ,,Monede i bancnote
Pentru procurarea celor necesare vieii de zi cu
zi, avem nevoie de bani. Se va afia posterul cu
valorile leului romnesc (monede i bancnote aflate
n circulaie). Le prezint LEUL ca fiind moned
naional a Romniei.
Analiza bancnotelor :
Se vor purta discuii despre aspect, culoare,
mrime, simboluri. Se vor prezenta bancnotele reale
pentru a se observa hrtia i elementele de
securitate. Fiecare bancnot are o anumit valoare.
(anexa 1 i 3)

Frontal
explicaia,
exerciiul
jocul de rol

Individual

Aprecieri verbale
Foarte bine!

Pe grupe

Poster cu
bancnote i
monede
romneti aflate
n circulaie

Expunerea,

observarea
comportamentului
copiilor

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag
Sinteza parial
Observaia,
Voi numi un copil s arate i s descrie cu
cuvintele proprii o anumit bancnot.
Analiza monedelor:
Le prezint copiilor monedele. Le voi vorbi
despre mrimea, culoarea, greutatea acestora.
(anexa 2)

Frontal
Individual
Bancnote
Monede

Pe grupe

Sinteza parial
Voi cere copiilor s recunoasc cea mai mic
moned (att ca valoare ct i ca dimensiune). Apoi
s recunoasc cea mai mare moned.
Sinteza final
Moneda naional a Romniei este LEUL.
Bancnotele i monedele romneti n circulaie au
diferite mrimi, culori, greutate material din care Conversaia,
sunt confecionate i nu n ultimul rnd valoarea
lor .
Banii ne ajut s ne cumprm tot ce ne trebuie
n viaa de zi cu zi, ns trebuie s munceti pentru a
primi bani.
Voi atrage atenia asupra pstrrii n bune
condiii a banilor, pentru a evita deteriorarea lor.
Atunci cnd monedele i bancnotele sunt deteriorate
acestea sunt duse la Banca Naional, care le retrage
din circulaie i emite monede i bancnote noi.
Regului de igien privind folosirea banilor

Aprecieri verbale
Foarte bine!

Frontal
Individual

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag
Splarea pe mini, evitarea ducerii minii la
ochi, gur, etc.
i pentru c acum cunoatei banii romneti ,
mi-am propus s nvm un cntec care se numete
,,Mergem toi n pas vioi- joc cu text i cnt (anexa
4) i vom repeta cntecul ,,ade raa pe butoi pe
care voi l-ai nvat sptmna trecut. Dac vor
executa corect exerciiile de ,,nclzire a vocilor i
vor intona frumos, respectnd modelul, cntecelul
nou i jocul muzical, vor primi recompense
surpriz la sfritul activitii.
Se explic copiilor i se demonstreaz
exerciiile de respiraie i de cultur vocal :
-se solicit imitarea suflrii unui fulg din palm, a
pufului de ppdie din cealalt mn; facem linite:
, mirosim flori.
-sunete nalte, sunete joase: se prezint un motiv
muzical din cntecul de predat.
Se trece la nvarea noului cntec:
-se reamintete copiilor c vor nva un cntec
despre ,,mersul vioi i s-i imagineze c sunt nite
soldei.
-voi recita versurile cntecului i voi explica
cuvintele necunoscute, dac exist.
-voi cnta cu expresivitate noul cntec n scopul
strnirii interesului copiilor de a-l nva.
-se repet nc o dat prima strof. Apoi se repet
strofa pe fragmente i se cere copiilor s repete dup
model.
- la fel se procedeaz i cu cealalt strof.

Frontal
Aprecieri verbale
aplauze
Frontal
CD-player

exerciii
de
intonaie
pentru
omogenizarea
vocilor

Frontal

Aprecieri verbale

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag
Urmeaz executarea jocului cu cntec. Copiii
sunt grupai n cerc, la btaia din palme copiii se vor demonstraia
grupa cte doi, apoi vor bate din palme, din picioare.
Voi cere copiilor s repete tot jocul muzical.
Jocul muzical
Urmeaz repetarea cntecului ,,ade raa pe
butoi pe care l-au nvat sptmna trecut.(anexa audiia
5)

individual

TRANZIIE ,, i jocul nostru s-a sfrit!


Pe scaunele v-aezai
i pe mine m-ascultai!
Activitatea din cadrul EDUCAIEI
ECOLOGICE- ,,Cum ne rspltete naturase
desfoar pe baza unui plan de ntrebri.
expunerea
Zilele acestea, odat cu venirea cldurii,
majoritatea dintre voi ai fost n natur.
Conversaia
-V-ai plimbat prin parc?
Explicaia
-Ce floricele ai recunoscut?
-Cum era iarba?
Noi toi trebuie s protejm natura, deoarece ea
ne rspltete, dac i noi avem grij de ea, o
respectm i o iubim. n parc nu avem voie s
rupem florile, crengue din copaci deoarece e
interzis i putem fi amendai (amenda se pltete cu
banii despre care am vorbit astzi).

capacitii de
concentrare i de
verbalizare a
propriei opinii

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag
Aprecieri verbale
5.Obinerea
performanei

6.ncheierea
activitii

Voi solicita copiii s ordoneze cresctor exerciiul


monedele i bancnotele.

Se fac aprecieri att n ceea ce privete realizarea conversaia


sarcinilor, implicarea n activitate ct i n ceea ce
privete comportamentul copiilor i respectarea
regulilor grupei.
Copiii vor fi recompensai.

Monede i
bancnote

Frontal
individual

frontal

Aprecieri verbale
Aplauze

Profesor nvmnt precolar- Mirela Crivinanu


Grdinia P.P. Ndrag

S-ar putea să vă placă și