Sunteți pe pagina 1din 8

INSPECTIA CURENTA i

GRADUL DIDACTIC ii
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
GRUPA: combinat
TEMA DE STUDIU: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: FRUCTE DE TOAMNA
TEMA ACTIVITII: STRUGURELE
DOMENII EXPERIENIALE: DS; DEC
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
DURATA: o zi
LOCUL DESFURRII: sala de grup
SCOPUL ACTIVITATII:
-Formarea capacitii de a diferenia caracteristicile strugurelui, structura ciorchinelui i a
boabei, mirosul, gustul specific, precum i caractristicile mai variabile: culoarea, forma,
numrul i aezarea boabelor;
-mbogirea i activizarea vocabularului cu urmatoarele cuvinte: ciorchine, miez,
smbure, zemos;
-Formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic-acuarele ;
-Dezvoltarea imaginatiei creatoare , a sensibilitatii si a gustului estetic ;
-Educarea vointei, a atentiei, a spiritului de ordine i a spiritului critic.

I.

ADP-ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:


1. RUTINE:

Primirea copiilor;

ntlnirea de diminea (Salutul, Prezena, Calendarul naturii, Fructul preferat);

Micul dejun;

Toaleta;

Plecarea acas;
2. TRANZITII:

Moment de nviorare-cntm i dansm (laptop, CD cu cantece pentru copii);

Joc Cosul rupt

Regulile jocului:
Se formeaz un grup de 8-10 copii. Fiecare copil i alege un jeton cu un fruct de
toamna, pe care l prinde la gt cu nur. Este ales un copil-cumprtor, ceilali copiifructe stau n cerc. Cumprtorul, cu un co n mn, ocolete cercul i spune: Am
plecat la pia s cumprun mr, o par etc. copilul-fruct numit se aeaz dup
cumprtor i-l urmeaz. Cumprtorul cere alt fruct i aa mai departe, se repet
jocul de 3-4 ori. La comanda Coul s-a rupt fructele cumprate trebuie s-i ocupe
rapid locul n cerc. Cel neatent va fi scos din joc o tur.
II.

ALA-JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:


Comportamente urmrite:
1. BIBLIOTEC: Aspecte de toamn -Metoda ciorchinelui

S recunoasc i s denumeasc imaginile (n form de boabe de strugure) cu


aspecte de toamna printr-o propoziie simpl;

S aseze imaginile pe coala de flipchart i s verbalizeze ce au obinut (ciorchine


de strugure);
2. ARTA: Strugurele-mototolire, lipire

S identifice materialul pregtit pentru activitate;

S observe i s reproduc realist imaginea strugurelui, folosind tehnica


mototolirii;
3. JOC DE ROL: De-a gospodinele-Facem compot de struguri

S susin un dialog pe tema dat;

S interacioneze cu partenerii de joc;

S imite aciunile desfurate n pregtirea compotului de stuguri;

III.

ADE-ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:


1. DS-CUNOATEREA MEDIULUI: Observare Strugurele

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: s observe strugurele utiliznd simurile: vz, miros, gust, tactil;
O2: s cunoasc i s denumeasc caracteristicile vizibile ale strugurelui: culoare
(galben-verzui, albastru-violet), form (rotund, oval), miros specific (parfumat),
gust (dulce-acrior);
O3: s rein prile componente ale fructului (ciorchine, boabe) i boabei (pieli,
miez, semine);
O4: s rein cuvintele noi: ciorchine, miez, smbure, zemos;
O5: s stabileasc importanta consumrii strugurilor pentru sanatate;
O6: s enumere reguli de igien referitoare la consumul strugurilor proaspei sau la
conservarea lor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, expunerea, observaia, nvarea prin
descoperire, metoda Lotus, problematizarea , comparaia;
Material didactic folosit: co cu diferite feluri de struguri (struguri de culori i forme
diferite, cu o aezare mai deas sau mai rar a boabelor pe ciorchine), struguri pentru
fiecare copil, vrejuri, frunze de vi de vie, farfurii din plastic, servetele
2. DEC-EDUCAIE PLASTIC-Pictur-Strugurele
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: s recunoasc culorile boabelor de strugure;
O2: s picteze strugurele prin tehnica picturii;
O3: s pastreze ordinea n timpul lucrului;
O4: s realizeze lucrri estetice.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, observaia, explicatia, demonstraia, exercitiul

Material didactic folosit: plan demonstrativ, coli, acuarele, pensule, pahare cu apa,
servetele
FINALITATEA ZILEI:
Alcatuirea unei expozitii cu lucrarile efectuate de catre copii, compararea unui ciorchine
natural cu cel pictat de copii, strangerea materialelor si asezarea lor la loc, extragerea unei
recompense din Cutia cu surprize.
BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru nvmntul precolar-Prezentare i explicitri, Ed. Didactica Published
House, Bucuresti 2009
-Revista nvmntul Precolar 1-2/2009
-Laborator prescolarghid metodologic, editia a II-a, editura V& Integral, Bucuresti, 2002
-Caiet de abiliti practice cu joc i distracie, Bojneag Maria, Brboni Elena, Ed. Tehno Art,
2008
SCENARIUL ZILEI
Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea programului zilnic-pregatirea
sectoarelor, a materialelor didactice necesare.
ALA - JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:
Dupa sosirea copiilor la grdini, sunt lasai sa observe fiecare centru de
activitate deschis, dup care ii vor exprima dorinta de a lucra unde doresc.
Bibliotec : Aspecte de toamna-Metoda ciorchinelui
Fiecare copil va alege cate un bob de strugure pe care este lipit o imagine cu
cte un aspect de toamn, va recunoate i va denumi aspectul reprezentat n imagine
printr-o propozitie simpla, apoi va aeza imaginea pe panoul de flipchart n jurul cercului
unde scrie toamna, astfel nct la sfrit s reias forma unui ciorchine de strugure;
Art : Strugurele-mototolire, lipire copiii vor mototoli hrtia creponat i o
vor lipi pe abloanele primite realiznd imaginea ciorchinelui de struguri;
Joc de rol: De-a gospodinele, compot de struguri-copiii vor imita activitatea
gospodinelor n realizarea unui compot de struguri.
ADP: - INTALNIREA DE DIMINEATA
Folosind batai din palme si numaratul in ordine inversa de la 10-1 se va face trecerea la
colul ntlnirii de dimineata

Salutul: Bun dimineaa copii! Bine ati venit! O s petrecem o nou zi frumoas
mpreun la grdini
Prezena o vor face copiii alegndu-i fiecare strugurele pe care este imprimata
poza fiecaruia i aeznd-o la locul special pentru cei prezenti, iar cartonaele
rmase se vor pune n buzunarul pentru abseni.
mprtirea cu ceilali: Fructul preferat
Calendarul naturii
o n ce zi a sptmnii suntem?
o Ce dat este azi? Ce lun?
o Ce anotimp? Cum este vremea afara?
Nouti/Evenimente/tirea zilei
o Anun-inspecie
o Tema zilei: Strugurele

EVENIMENTUL
DIDACTIC
1. MOMENT
ORGANIZATORIC
2. CAPTAREA ATENTIEI

2.ANUNTAREA TEMEI SI
ENUNTAREA
OBIECTIVELOR

4. OBSERVAREA DIRIJAT

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

-Mesele vor fi dispuse in careu deschis fara sa fie


unite intre ele. Materialul educatoarei va fi pe o masa
in fata careului se va imparti materialul distributiv
Atentia copiilor va fi atrasa de materialul surpriza Inductiv-euristice
-prezentarea unui co cu struguri;
Conversatia
-Ce fructe am eu in cos?
Expunerea
-Voi anunta tema prezentand strugurele de codita Conversatia
ciorchinului.
-Eu m-am gndit s discutm astzi despre fructul pe
care-l am in co. Acesta se numeste strugure.
-Sunt sigura ca v place, deoarece mi-ai spus la
intalnirea de dimineata c este unul dintre fructele
preferate de voi.
Privii acum pe mesele voastre i spunei ce avei n
farfurioare?
-Observai strugurele din farfurie!
-Din ce este format?
-Le prezint copiilor un cotor de ciorchine (fara
boabe); Acesta ce este?
Strugurele este format dintr-un ciorchine pe care sunt
asezate mai multe boabe .
-Cu ce seamna ciorchinele?
Ciorchinele seamana cu o crenguta pe care sunt
prinse alte crengute mai mici.La capatul fiecaruia se
afla o boaba de strugure.
-Unde creste el? (el creste pe tulpina vitei de vie)
-Priviti strugurele! Unde se afla mai multe boabe in

Conversaia

EVALUAREA

Observarea curent

Observarea curent

Observarea

Observatia
(farfurioare cu
struguri)

Invatarea
descoperire

prin

SINTEZA PARTIALA

partea de langa codita sau in partea de jos?


-Asezarea lor este neregulata; in partea de langa
codita sunt mai multe, apoi din ce in ce mai putine si
se termina in partea de jos cu numai 1-2 boabe;
-Ce culoare au boabele de strugure din fata noastra?
-Cu ce seamana boaba unui strugure ? Ce forma au?
-Boabele au aceeasi marime?
-Voi sintetiza cele observate: culoarea boabei poate fi
: verde si violet. Forma este rotunda si ovala , iar
marimea poate sa difere.
Se trece la observarea structurii boabei:
-Fiecare copil va primii pe servetel cate 2 boabe de
strugure taiate in doua.
-Din ce este format bobul de strugure din soiul de
Conversaia
masa? (coaja, miez, seminte)
-Dar bobul de strugure din soiul pentru vin? (coaja,
miez, seminte) Se aseamana cu cel de masa? (se
aseamana)
-Care este diferenta intre aceste doua boabe?
(marimea) Cei mari fac parte din soiul de masa iar
cei mici din soiul pentru vin.
-Gustati cele doua boabe! Sunt la fel? (nu)
-Spre deosebire de boabele mici, care sunt zemoase,
cele mari sunt mai carnoase.
-Ce gust are miezul strugurelui? (dulce sau dulceacrior uneori)
-Cum sunt samburii? (mici, tari, cafenii)
Ce credeti, este sanatos sa inghitim semintele? Ce sar intampla daca am manca multe boabe de strugure
si am inghiti semintele?
-Regulile care trebuie sa le respectam atunci cand

Observarea

Invatare, descoperire
, problematizare

SINTEZA FINALA

5. OBTINEREA
PERFORMANTEI

6. ASIGURAREA RETENTIEI
SI A
TRANSFERULUI
7. EVALUAREA

consumam struguri , cer sa nu inghitim semnitele ,


deoarece sunt tari si ne pot imbolnavi.
-Ce simtiti cand apropiati boaba de nas?
Strugurele are un miros placut, parfumat.
-De ce cultiva omul struguri?
(sunt hranitori si bogati in vitamine)
-Ce fac oamenii din zeama de struguri? Din zeama
lor rezulta prin presare mustul apoi vinul si otetul.
-De ce le plac copiilor asa de mult struguri?
(sunt dulci, gustosi)
-Cum mai pastram strugurii pentru iarna ? (compot,
gem)
Se face fixarea cunostintelor
-Solicit copiii sa picteze un ciorchine de strugure
-Le prezint plana model, le explic i demonstrez
modul de lucru:vom picta codia cu maro, frunza cu
verde folosind pensula, apoi vom picta cu degetul
arttor boabele cu culoarea violet sau verde.
-vom introduce degetul arttor de la mna dreapt n
ap, apoi n culoarea albastru sau verde. Vom avea
grija sa nu scuturam mana pentru a nu stropi lucrarea
noastra si nici a colegilor. Dupa folosirea culorilor
stergem mana de servetel.
-Despre ce am vorbit noi astazi?
-Ce am realizat noi?

Observare

Comparatia
Obsevatia
Strategii evaluative
stimulative
Aprecieri verbale

Strategii conversative
Demonstrative

Conversatia euristica

Evaluare curenta

Conversatia

Conversative

-Incheierea activitatii se va face prin realizarea unei Strategii evaluative


expozitii cu lucrarile copiilor. Aprecieri.
stimulative
Stimulente

Chestionare orala
Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și