Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA
DATA:
NIVEL DE VARSTA: II (grupa mare B)
EDUCATOARE:
TEMA ANUALA: ,,Cum este / a fost si va fi aici pe Pamant ?
TEMA PROIECTULUI: ,,Si vietuitoarele au suflet
SUBTEMA: ,,Vietuitoarele padurii
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

ACTIVITATI DE INVATARE

I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


(ADP):
# INTALNIREA DE DIMINEATA: ,,Ai fost la Circ sau Zoo? Ce ai vazut?
(dezvoltarea abilitatilor de comunicare)
RUTINE: salutul ,,Buna-dimineata, prieteni necuvantatori!, prezenta,
calendarul naturii, mesajul zilei ,,Sa ajutam si sa iubim animalele
salbatice!, stirea zilei ,,Astazi vom avea invitati surpriza!.
# TRANZITII: - Framantari de limba (onomatopee)
- ,,Iepurasul Tup (joc de miscare)

II. ACTIVITATI LIBER-ALESE (ALA):


# CONSTRUCTII: ,,Gradina Zoologica
# ARTA: ,,Animalul preferat
# BIBLIOTECA: ,,Urs, veverita, zebra (joc-exercitiu)

III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):


# ACTIVITATE INTERDISCIPLINARA (Educarea limbajului, Cunoasterea
mediului, Activitate matematica, Educatie pentru societate): ,,Sa-l ajutam pe Teddy !

# ACTIVITATE PRACTICA (DOS): ,,Amintiri pentru Teddy - colaj

IV. JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE :


# JOC DISTRACTIV: ,,Statuile muzicale
# JOCURI DE MISCARE : ,,Ocheste soricelul !
# JOC CU TEXT SI CANT : ,,Bat din palme

I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


(ADP)
SCOPUL: stimularea comunicrii, interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i
formrii comportamentului empatic la precolari.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite
mprejurri ;
- s sesizeze absena sau prezena unui coleg, cunoscndu-i chipul i n
acelai timp numele;
- s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici
ale acesteia si marcndu-le prin simbolul adecvat.
INTALNIREA DE DIMINEATA: Ziua debuteaza cu salutul (Buna-dimineata,
prieteni necuvantatori!), prezenta, modificarea calendarului naturii,
transmiterea mesajului zilei (,,Sa ajutam si sa iubim animalele salbatice!) si a
stirei zilei (,,Astazi vom avea invitati surpriza!), activitatea de grup (Framantari
de limba onomatopee si jocul de miscare ,,Iepurasul Tup).

II. ACTIVITATI LIBER-ALESE (ALA)


# CONSTRUCTII: ,,Gradina Zoologica
SARCINI DE LUCRU :
-sa construiasca cu ajutorul cuburilor si rotodiscurilor o Gradina
Zoologica;
-sa aprecieze verbal realizarile proprii si pe cele ale colegilor.
MATERIAL DIDACTIC : trusa cuburi, rotodiscuri, mulaje animale salbatice.
# BIBLIOTECA: ,,Urs, veverita, zebra (joc-exercitiu)
SARCINI DE LUCRU :
- sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele ,,urs, ,,veverita si ,,zebra;
- sa exemplifice cuvinte care contin sunetele U, V si Z la inceput, la
mijloc si la sfarsit;
- sa coloreze imaginile (animale salbatice si litere de tipar).
MATERIAL DIDACTIC : imagini cu animale si litere, creioane colorate.
# ARTA : ,,Animalul preferat
SARCINI DE LUCRU :
-sa coloreze corect si estetic spatiul dat (un animal salbatic);
-sa participe constient si cu interes la activitate.

MATERIAL DIDACTIC : fise cu animale salbatice, creioane colorate.

III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului, Cunoasterea mediului,


Activitate matematica, Educatie pentru societate
FORMA DE REALIZARE: Activitate interdisciplinara
TEMA ACTIVITATII: ,,Sa-l ajutam pe Teddy !
MIJLOCUL DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL:
- consolidarea cunostintelor referitoare la animalele salbatice din tara
noastra;
- educarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,
precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa denumeasca vietuitoarele din tara noastra, descriind caracteristicile
acestora;
- sa clasifice animalele dupa locul in care traiesc si hrana;
- sa povesteasca despre animalul indragit;
- sa raporteze numarul la cantitate si invers;
- sa desparta corect cuvintele in silabe;
- sa reprezinte grafic cuvinte si silabe;
- sa precizeze in ce povesti cunoscute apar anumite animale salbatice;
- sa exemplifice animalele care sunt atat personaje pozitive, cat si
personaje negative in povestile cunoscute;
- sa reconstituie imaginea unui animal salbatic;
- sa raspunda corect la ghicitori;
- sa-si dezvolte abilitatile de cooperare;
- sa participe constient si cu interes la activitate.
SARCINA DIDACTICA : identificarea, denumirea si descrierea animalelor
salbatice pe baza intrebarilor, ghicitorilor, povestilor.
REGULA JOCULUI : Invitatul surpriza este ursuletul polar Teddy care s-a
ratacit si doreste ca aceasta grupa de copii sa-l ajute sa se intoarca la iglu,
respectiv Polul Nord. Pentru ca nu si-a ascultat mama-ursoaica si s-a abatut de la
drum, Zana Iarna nu il poate ierta si ajuta sa se intoarca acasa decat daca va

trece de unele obstacole (intrebari, probe). Grupa se imparte in doua echipe (lupi
si mistreti), iar Teddy promite o surpriza echipei castigatoare si o invitatie la
Polul Nord pentru ambele echipe. Copiii trebuie sa rostogoleasca un cub, sa
extraga un bilet din plicul cu cifra corespunzatoare numarului de buline de pe
cub si sa rezolve sarcina. Cu cat vor rezolva mai repede, cu atat ursuletul va fi
ajutat de Zana Iarna sa plece la familia lui.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, ghicirea, aruncarea cubului, intrecerea,
manuirea materialului, recompense.
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul,
observatia, problematizarea, jocul, cantul, expunerea, metoda cubului.
b) MATERIAL DIDACTIC: scrisoare, ursulet polar jucarie, masti
animale, cub, plicuri, bilete cu intrebari, jetoane si mulaje animale
salbatice, imagini povesti, panou cu simboluri emotii, cantec,
fragmente din povesti, recompense (medalii).
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe.
RESURSE TEMPORALE: 30-35 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- ,,Metode interactive de grup - Ghid metodic, Editura Avers, 2006;
- ,,Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul
preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova, 2005;
- ,,Revista invatamantului prescolar (nr. 1-2), Editura Arlequin,
Bucuresti, 2011;
- ,,Revista invatamantului prescolar (nr. 3-4), Editura Arlequin,
Bucuresti, 2011;
- ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar;
- ,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,
Editura V&Integral Bucuresti, 2005.

SCENARIU DIDACTIC

CUNOSTINTELORREACTUALIZAREA

CAPTAREA
ATENTIEI

MOMENT
ORGANIZATORIC

ETAPELE
ACTIVITATII

CONTINUTul STIINTIFIC

Se asigura conditiile necesare unei bune


desfasurari a activitatii:
- aerisirea salii de grupa;
- dispunerea mobilierului;
- pregatirea materialului didactic;
- introducerea copiilor in sala de
grupa.
Atentia copiilor este captata prin
prezentarea invitatului surpriza
(ursuletul polar Teddy), a povestii lui
triste si a scrisorii. Copiii sunt de acord
sa faca o fapta buna, si anume sa-l ajute
pe ursulet sa se intoarca la Polul Nord.
Sunt adresate cateva intrebari despre
anotimpul iarna si despre modul in care
putem ajuta vietuitoarele padurii in acest
anotimp si ghicitori despre animalele
salbatice din tara noastra.
Se face referire si la plansele si jetoanele
de la centrul tematic.

METODE SI
PROCEDEE

EVALUARE

Observatia
Conversatia
Explicatia
Explicatia
Conversatia

Observare
comportament

TEMEIANUNTAREA
INVATARIIDIRIJAREA
OBTINEREA
PERFORMANTEI

Se anunta tema ,,Sa-l ajutam pe Teddy!


si se enumera obiectivele propuse: sa
denumeasca vietuitoarele padurii,
descriind caracteristicile acestora; sa
clasifice animalele dupa locul in care
traiesc si hrana; sa povesteasca despre
animalul indragit; sa raporteze numarul
la cantitate si invers; sa desparta corect
cuvintele in silabe; sa precizeze in ce
povesti cunoscute apar anumite animale
salbatice; sa reconstituie imaginea unui
animal; sa exemplifice animalele care
sunt atat personaje pozitive, cat si
personaje negative in povestile studiate;
sa raspunda corect la ghicitori.
Se trece la explicarea sarcinilor si
fixarea regulilor jocului: ursuletul polar
Teddy s-a ratacit si doreste ca aceasta
grupa de copii sa-l ajute sa se intoarca la
iglu, respectiv Polul Nord. Pentru ca nu
si-a ascultat mama-ursoaica si s-a abatut
de la drum, Zana Iarna nu il poate ierta
si ajuta sa se intoarca acasa decat daca
va trece de unele obstacole (intrebari,
probe, ghicitori). Grupa se imparte in
doua echipe (lupi si mistreti), iar Teddy
promite o surpriza echipei castigatoare si
o invitatie la Polul Nord pentru ambele
echipe. Copiii trebuie sa rostogoleasca
un cub, sa extraga un bilet din plicul cu
cifra corespunzatoare numarului de
buline de pe cub si sa rezolve sarcina.
Cu cat vor rezolva mai repede, cu atat
ursuletul va fi ajutat de Zana Iarna sa
plece la familia lui.
Complicarea jocului: pe masutele lor
sunt asezate cu fata in jos si inversate
imaginile din povestile ,,Ciubotelele
ogarului si ,,Povestea ursului cafeniu.
Copiii vor inchide ochii, vor asculta
fragmente scurte din ambele povesti, le
vor ghici, iar la semnalul meu vor
realiza schimbarile si le vor corecta,

Explicatia
Conversatia

Conversatia
Explicatia
Demonstratia

Verbalizarea
actiunilor

Exercitiul
Jocul

Aprecieri
verbale

Problematizarea

Metoda cubului

Explicatia
Exercitiul
Problematizarea

Realizarea
sarcinii de
lucru

INCHEIEREA
ACTIVITATII

APRECIERI

respectand succesiunea intamplarilor din


poveste.

Se fac aprecieri generale si individuale


asupra modului de comportare si de
lucru al copiilor pe intreg parcursul
activitatii.
Copiii primesc nu numai aprecieri
verbale, ci si recompense (medalii).

Conversatia
Aprecierea

Copiii isi iau ramas bun de la ursuletul


Conversatia
Teddy si parasesc sala de grupa
interpretand cantecul ,,Vulpea si gasca Exercitiul
si executand ritmic miscarile sugerate de
text.

Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate (DOS)


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica
TEMA ACTIVITATII: ,,Amintiri pentru Teddy
MIJLOCUL DE REALIZARE: colaj
FORMA DE REALIZARE: lucrare colectiva
SCOPUL: - consolidarea depriderilor de a decupa, mototoli, lipi, asambla,
folosind tehnici si materiale cunoscute;
- dezvoltarea simtului practic si estetic.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior: rupere, mototolire,
taiere, lipire, asamblare;
- s selecteze corect materialele de lucru pentru realizaea lucrri practice
(tablouri cu ursuletul Teddy si prietenii padurii) ;

- sa-si dezvolte abilitatile de cooperare, de cerere si oferire a ajutorului,


pentru a finaliza lucrarea colectiva;
- sa evalueze obiectiv munca celorlalte echipe.
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, munca
in grup, exercitiul, metoda Turul galeriei.
b) MATERIAL DIDACTIC: ursuletul Teddy, plic cu scrisoare, cosulete, bol
cu bile cu jetoane cu animale salbatice, ghicitori, plansa model,
coli
cartonate A3, siluete ursi polari, foarfece, hartie creponata, lipici,
polistiren, cantec, C.D.player, C.D. muzica.
FORMA DE ORGANIZARE: micro-grupuri
RESURSE TEMPORALE: 30-35 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- ,,Revista invatamantului prescolar (nr. 1-2), Editura Arlequin,
Bucuresti, 2011;
- ,,Revista invatamantului prescolar (nr. 3-4), Editura Arlequin,
Bucuresti, 2011;
-,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,
Editura V&Integral Bucuresti, 2005.

SCENARIU DIDACTIC

MOMENT
ORGANIZATORIC

ETAPELE
ACTIVITATII

CONTINUTul STIINTIFIC

Se asigura conditiile necesare unei bune


desfasurari a activitatii:
- aerisirea salii de grupa;
- dispunerea mobilierului;
- pregatirea materialului didactic;
- introducerea copiilor in sala de
grupa.

METODE SI
PROCEDEE

EVALUARE

ATENTIEICAPTAREA
TEMEIANUNTAREA
DIDACTICMATERIALULUIINTUIREA

Copiii extrag dintr-un bol cate o bila in


care se afla un jeton cu un animal
salbatic si merg la masa cu imaginea
identica.
In sala de grupa se afla si Zana Iarna, o
papusa, care are in mana un plic. Este
citit continutul, si anume ca aceasta vrea
sa multumeasca la toti copiii pentru
ajutorul acordat lui Teddy si ca mai are
rugamintea de a realiza un album pentru
ca ursuletul sa nu-i uite pe ei si pe
prietenii din padure.
Atentia le mai este captata si prin cateva
ghicitori despre animale salbatice.
Se anunta tema ,,Amintiri pentru
Teddy! si se enumera obiectivele
propuse: sa foloseasca corect tehnicile
de lucru insusite anterior: rupere,
mototolire, taiere, lipire, asamblare; s
selecteze corect materialele de lucru
pentru realizarea lucrrii practice
(tablouri cu ursuletul Teddy si prietenii
padurii); sa-si dezvolte abilitatile de
cooperare, de cerere si oferire a
ajutorului, pentru a finaliza lucrarea
colectiva; sa evalueze obiectiv munca
celorlalte echipe.
Fiecare echipa va ocupa masa la care va
lucra, in functie de simbolul pe care il
va extrage dintr-un bol cu imagini ce
reprezinta diferite animale salbatice.
Fiecare grup de copii va identifica si va
denumi materialele distribuite pe
masute.

Observatia
Conversatia
Explicatia

Explicatia
Conversatia

Conversatia

Observare
comportament

INVATARIIDIRIJAREA
LUCRARILOREVALUAREA
APRECIERI
INCHEIEREA
ACTIVITATII

Rand pe rand, voi trece pe la fiecare


grup si voi analiza sumar, impreuna cu
copiii, modelul si materialele din care
este alcatuit.
Voi explica tehnica de lucru, iar copiii
retin ordinea efectuarii operatiilor:
decuparea ursuletului polar si lipirea lui
in stanga foii, ruperea si mototolirea
hartiei creponate pentru a realiza silueta
animalului salbatic si lipirea
polistirenului pe marginea lucrarii (rama
tabloului).
Se trece la realizarea lucrarii dupa ce se
executa cateva exercitii pentru incalzirea
muschilor mainilor.
Se va lucre pe fond muzical.
Fiecare grup de lucru va lua lucrarea
finala si o va expune la panou, la locul
potrivit (imaginea cu animalul salbatic
ce corespunde). Se analizeaza lucrarile,
folosindu-se metoda ,,Turul galeriei.
Turul se va realiza pe o perioada de 5
minute, apoi grupurile revin la locurile
initiale.

Se fac aprecieri generale si individuale


asupra modului in care s-a desfasurat
activitatea.
Ursuletul Teddy este fericit ca toata
grupa l-a ajutat si le promite ca va pune
toate lucrarile intr-un album atunci cand
va ajunge la Polul Nord.
Copiii nu primesc numai aprecieri
verbale, ci si stimulente (bomboane) si
parasesc sala de grupa interpretand
cantecul ,,Ursul pacalit de vulpe.

Explicatia
Demonstratia
Exercitiul

Verbalizarea
actiunilor

Aprecieri
verbale
Realizarea
sarcinii de
lucru

Explicatia
Analiza
lucrarilor

Formativa

Metoda ,,Turul
galeriei

Conversatia
Aprecierea

Exercitiul

IV. JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE

Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

1. JOC DISTRACTIV : ,,Statuile muzicale


2. JOC DE MISCARE : ,,Ocheste soricelul !
3. JOC CU TEXT SI CANT : ,,Bat din palme
SCOPUL: - crearea unei stri de relaxare i bun dispoziie n rndul copiilor;
- consolidarea deprinderilor de a executa anumite micri sugerate de
jocul cu text si cant.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- s intoneze linia melodic a fragmentelor muzicale din joc;
- s execute micrile sugerate de text, n ritmul melodiei;
- sa execute corect jocul de miscare.
STRATEGII DIDACTICE:
a). METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul, cantul,
exercitiul.
b). MATERIAL DIDACTIC: CD-player, CD-muzica, minge.

SCENARIU DIDACTIC
ETAPELE
ACTIVITATII

CONTINUTUL
STIINTIFIC

Pregtirea
spaiului
educaional i a materialelor
necesare.
Anunarea temei Educatoarea anun jocurile
i a obiectivelor pe care copiii urmeaz s le
execute.
Dirijarea
Copiii cnt i execut
jocului
micrile sugerate de textul
jocului ,,Bat din palme si
executa si celelalte doua
jocuri: distractiv (,,Statuile
muzicale) si de miscare
(,,Ocheste soricelul!).
Aprecieri
Se apreciaz modul n care
s-a desfasurat activitatea.

METODE SI
PROCEDEE

EVALUARE

Moment
organizatoric

Conversaia
Explicaia

Observare
comportament

Jocul
Exercitiul
Cantul

Conversaia

Aprecieri
frontale

S-ar putea să vă placă și